انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 9:04pm

پاسخ به موضوع  [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2552 , 2553 , 2554 , 2555 , 2556 , 2557 , 2558 ... 2774  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

مهندس جان سلام من دوتا برد فلزجو درست کردم که خاطرتون باشه یکیشون مشکل دیلی پایین و عدد a بالا داشت و صرفا کریستال اعث این مشکل بود مدار دوم مشکلی نداشت فقط بدلایل نامعلوم ماسفت 170 سوخت که با راهنمایی مختصر شما و یه دوست دیگه رفع شد الان هر دو مدار خوبن لوپ ها و بقیه موارد اوکی هست توی خونه با وجود انواع نویزها وای فا ال ای دید و برق و...... چند دقیقه بعد از روشن شدن مدار و گرم شدن با حساسیت 18یا 17 هیچ تک بوق هم ندارم حداقل تا یک دقیقه.....این از توضیحات مدارم برد یکیشون خوبه و نزدیک استاندارد شما و یکی دیگه کمی کمتر با درصدی کمتر دو تا ال اف دارم 157 357 و این و مدار و بدلیل بودن توی کوهستان مونتاژ کردم که یکی با لوپ بزرگ یکی با لوپ کوچیک اماده به کار باشه و مرتب برای تغییر لوپ نیاز به صبر جهت پایداری حرارتی نباشه و دوم 157 به توصیه شما تهیه شد جهت سرمای کوهستان که گاها به زیر صفر میره.....................
اما سوالم اینه که قبلا هم نصفه نیمه پرسیدم جهت ثبات بهتر مدار یا برد و ثبات بهتر یا هر کدوم جداگانه پینهادی دارید؟منظورم اینه چون قطعات مدار عموما از قطعات داخل بازار استفاده شده شما توصیه خاصی ندارید مثلا قطعه گرونتر برای مقاومتهای دمپینگ یا حتی یه مورد ال اف دیدم 157 a حدود 400 تومن بود به اسم نظامی و از این حرفها ....میدونم توصیه شما همیشه روی این قطعات عمومی بوده اما جهت ثبات بیشتر اگر نیاز به هزینه باشه من چون دنبال ثبات هستم مشکلی جهت هزینه قطعه بهتر ندارم ....بازهم بابت همه زحمتهای شما ممنونم

جمعه 2 اسفند1397 - 2:55am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام جناب مهندس حمید
آیا میشه برای قسمت خروجی صدای فلزجو مداری طراحی کرد که صداش مانند صدای فلزیاب لورنز یا تی ال باشه ؟ یعنی وقتی به هدف نزدیک میشه اول تیک تیک بزنه بعد با نزدیکتر شدن به هدف شدت صدا قویتر و ممتد بشه؟

ممنون

جمعه 3 اسفند1397 - 2:07pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دوست عزیز از تن ده استفاده کنین خیلی خیلی رضایت بخشه

انان که دستی را که نانشان میداد گاز گرفتند
محکومند به بوسیدن پاهایی که لگدشان می زند.

جمعه 3 اسفند1397 - 2:44pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: آذربایجان
با عرض سلام و خسته نباشید حضور محترم مهندس حمید عزیز

مقدارمقاومت دامپینگ مناسب برای لوپ با مقاومت بین 3الی 3.5 اهم دقیقا" چند اهم باید باشد؟

در صورت استفاده از عرض پالس بالاتر از 350 ومعیوب شدن مقاومتهای 11 و 12، آیا ممکن است که با اندازه گیری توسط اهممتر، این عیب مشخص نشود و اهممتر مقدار مقاومت را درست نشان بدهد؟چگونه باید نیمسوز شدن و عیب آنها را تشخیص بدهیم؟

مچکرم
^:)^

جمعه 3 اسفند1397 - 3:29pm
مدیر کل
مدیر کل

boofdivoone نوشته است:
مهندس جان سلام من دوتا برد فلزجو درست کردم که خاطرتون باشه یکیشون مشکل دیلی پایین و عدد a بالا داشت و صرفا کریستال اعث این مشکل بود مدار دوم مشکلی نداشت فقط بدلایل نامعلوم ماسفت 170 سوخت که با راهنمایی مختصر شما و یه دوست دیگه رفع شد الان هر دو مدار خوبن لوپ ها و بقیه موارد اوکی هست توی خونه با وجود انواع نویزها وای فا ال ای دید و برق و...... چند دقیقه بعد از روشن شدن مدار و گرم شدن با حساسیت 18یا 17 هیچ تک بوق هم ندارم حداقل تا یک دقیقه.....این از توضیحات مدارم برد یکیشون خوبه و نزدیک استاندارد شما و یکی دیگه کمی کمتر با درصدی کمتر دو تا ال اف دارم 157 357 و این و مدار و بدلیل بودن توی کوهستان مونتاژ کردم که یکی با لوپ بزرگ یکی با لوپ کوچیک اماده به کار باشه و مرتب برای تغییر لوپ نیاز به صبر جهت پایداری حرارتی نباشه و دوم 157 به توصیه شما تهیه شد جهت سرمای کوهستان که گاها به زیر صفر میره.....................
اما سوالم اینه که قبلا هم نصفه نیمه پرسیدم جهت ثبات بهتر مدار یا برد و ثبات بهتر یا هر کدوم جداگانه پینهادی دارید؟منظورم اینه چون قطعات مدار عموما از قطعات داخل بازار استفاده شده شما توصیه خاصی ندارید مثلا قطعه گرونتر برای مقاومتهای دمپینگ یا حتی یه مورد ال اف دیدم 157 a حدود 400 تومن بود به اسم نظامی و از این حرفها ....میدونم توصیه شما همیشه روی این قطعات عمومی بوده اما جهت ثبات بیشتر اگر نیاز به هزینه باشه من چون دنبال ثبات هستم مشکلی جهت هزینه قطعه بهتر ندارم ....بازهم بابت همه زحمتهای شما ممنونم

خسته نباشین.
ابتدا عرض کنم اصلا نیازی نیست برای دو کویل دو دستگاه ساخته بشه! اینکه هر بار کویل رو عوض میکنین نیاز به زمان برای رسیدن به ثبات باشه درست نیست چون اولا کویلها با هم تفاوت چندانی ندارن و در ثانی بخشی از مساله تعادل حرارتی مربوط به خود مدار هست و ربطی به کویل نداره. از این گذشته ملاک قرار دادن ثبات دستگاه روی حساسیت 18 برای کاوش واقعی فایده ای نداره چون بندرت میتونین زمینی پیدا کنین که بشه با این درجه حساسیت روی اون کار کرد! اگر هم بتونین این کار رو بکنین هدفی که روی حساسیت 18 سنس بشه و روی 12 نشه به احتمال قریب به یقین چیزی جز خطا نیست! بهمین دلیل اکیدا توصیه میکنم از درجه حساسیت کمتر مثلا 12 استفاده کنین. در اون صورت بخش اعظم مساله ثبات حرارتی هم بخودی خود حل میشه.
در مورد قطعات به اندازه کافی در راهنما و انجمن توضیح دادم. مطلب دیگری نیست و قطعه دیگری هم که بتونین در بازار پیدا کنین مد نظر من نیست.

جمعه 3 اسفند1397 - 3:37pm
مدیر کل
مدیر کل

CCcall نوشته است:
سلام جناب مهندس حمید
آیا میشه برای قسمت خروجی صدای فلزجو مداری طراحی کرد که صداش مانند صدای فلزیاب لورنز یا تی ال باشه ؟ یعنی وقتی به هدف نزدیک میشه اول تیک تیک بزنه بعد با نزدیکتر شدن به هدف شدت صدا قویتر و ممتد بشه؟

ممنون

اگر راهنما رو مطالعه کرده باشین در بخش تونها توضیح دادم که تون 10 مشابه صدای لورنز و برخی دستگاههای مینلب هست و تون 9 هم حالت برعکس اون هست. البته در لورنز تغییر فرکانس صدا چندان مطلوب نیست و وقتی فلز از حدی به کویل نزدیکتر بشه صدا کلا بصورت یک فرکانس خیلی زیر یکسره میشه در حالیکه در تون 10 فلزجو تغییرات فرکانس صدا تا لحظه آخر ادامه داره و واضح تر هست. در واقع صدای تون 9 یا 10 فلزجو برخلاف دستگاههای دیگه که از مدار آنالوگ و بدون حساب و کتاب دقیق استفاده کردن کاملا بصورت دیجیتال و طبق محاسبه تولید میشه و متناسب با فاصله فلز از کویل هست. اما اینکه صدا از ابتدا بصورت تیک تیک آغاز بشه مطلبی هست که امکانپذیر بود ولی طبق براوردهایی که کردم و با توجه به میزان بدرد بخور بودن و در عین حال سختی پیاده سازی بصورت دیجیتال در نهایت ازش صرفنظر کردم. در واقع داشتن تیک تیک قبل از صدای سنس اصلی بنظر من کمکی به تشخیص بهتر سنس نمیکنه همونطور که در دستگاههای مینلب هم چنین چیزی وجود نداره.
توجه کنین وجود حالت تیک تیک ابتدایی که در اغلب مدارات آنالوگ وجود داره چیزی نیست که بعنوان یک هدف طراحی شده باشه! در واقع در این مدارات بدلیل استفاده از آیسی 555 و یا KA331 و پیاده سازی منطق تبدیل ولتاژ به فرکانس بصورت آنالوگ کاملا طبیعی هست که صدا از حالت تیک تیک شروع بشه و سپس به فرکانسهای زیر تر برسه. این ماهیت ذاتی اینگونه مدارات هست و چیزی نیست که طراح با قصد و هدف اینجور طراحی کرده باشه. لذا شباهت کامل صدای یک فلزیاب دیجیتال با اینگونه مدارات از نظر من بی معنی هست.
با وجود توضیحاتی که عرض کردم طراحی مداری که صدا رو به این شکل در بیاره از نظر من بیهوده هست. با این حال اگر کسی وارد باشه میتونه یک مدار مبدل V2F در نظر بگیره و سپس فلزجو رو روی تونهای 1 الی 3 تنظیم کنه تا بتونه از حالت افزایش ولوم صدا پس از سنس بهره بگیره و در این شرایط خروجی صدای فلزجو رو با اون مدار تطبیق بده تا بتونه به صدایی مشابه مدارات آنالوگ برسه. همینطور در حالت پیچیده تر میشه روی همین تون 10 ابتدا یک مدار مبدل F2V به خروجی متصل کرد و سپس با تنظیم ولتاژ اون با یک مدار V2F دیگه به نتیجه مطلوب رسید.

جمعه 3 اسفند1397 - 4:09pm
مدیر کل
مدیر کل

pouya83 نوشته است:

مقدارمقاومت دامپینگ مناسب برای لوپ با مقاومت بین 3الی 3.5 اهم دقیقا" چند اهم باید باشد؟

در صورت استفاده از عرض پالس بالاتر از 350 ومعیوب شدن مقاومتهای 11 و 12، آیا ممکن است که با اندازه گیری توسط اهممتر، این عیب مشخص نشود و اهممتر مقدار مقاومت را درست نشان بدهد؟چگونه باید نیمسوز شدن و عیب آنها را تشخیص بدهیم؟

مچکرم

خیلی ممنون.
مقاومت دمپینگ 390 اهم برای شرایط مختلف کویل جوابگو هست و نیاز به تغییر نیست. در شرایطی که میفرمایین مقاومت دمپینگ میتونه کمی بیشتر باشه و این فقط به میزان بسیار اندکی میتونه برد رو افزایش بده درحالیکه خود مقاومت 3 اهم برای کویل بیش از این سبب افت برد میشه و منطقی هست که مقاومت کویل تا این حد بالا نباشه که افت برد محسوس داشته باشیم.
بهرحال میزان حداکثر مقاومت دمپینگ با ظرفیت سلفی کویل نسبت مستقیم و با ظرفیت خازنی اون نسبت معکوس داره و بطور مستقیم به مقاومت کویل وابسته نیست. اما وقتی مقاومت کویل بالا باشه معمولا به معنی استفاده از سیم نازکتر و طبیعتا ظرفیت خازنی کمتر هست. بهمین دلیل عرض کردم میشه در این شرایط مقاومت دمپینگ رو کمی بیشتر در نظر گرفت. در شرایطی که فرمودین مقاومت 470 اهم قطعا جواب میده و 560 هم ممکنه قابل استفاده باشه. ولی بالا بردن مقاومت دمپینگ بهمون میزانی که برد رو کمی افزایش میده ثبات رو هم کمی کمتر میکنه.
عرض پالس بالا بیشتر به ماسفت فشار میاره و تاثیرش روی مقاومتهای 11 و 12 کمتر هست. تنها نکته ای که وجود داره تحمل ولتاژ این مقاومتهاست که اگر از ماسفت ولتاژ بالا استفاده کرده باشین ممکنه این مقاومتها بدون اینکه خیلی داغ بشن بدلیل عدم تحمل ولتاژ بالا بسوزن! این هم معمولا با تست اهم متر مشخص میشه. در عین حال گرم کردن مقاومتها در شرایط کار عادی دستگاه نشون میده که کار میکنن.

جمعه 3 اسفند1397 - 4:24pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: آذربایجان
حمید نوشته است:
pouya83 نوشته است:

مچکرم

خیلی ممنون.
مقاومت دمپینگ 390 اهم برای شرایط مختلف کویل جوابگو هست و نیاز به تغییر نیست. در شرایطی که میفرمایین مقاومت دمپینگ میتونه کمی بیشتر باشه و این فقط به میزان بسیار اندکی میتونه برد رو افزایش بده درحالیکه خود مقاومت 3 اهم برای کویل بیش از این سبب افت برد میشه و منطقی هست که مقاومت کویل تا این حد بالا نباشه که افت برد محسوس داشته باشیم.
بهرحال میزان حداکثر مقاومت دمپینگ با ظرفیت سلفی کویل نسبت مستقیم و با ظرفیت خازنی اون نسبت معکوس داره و بطور مستقیم به مقاومت کویل وابسته نیست. اما وقتی مقاومت کویل بالا باشه معمولا به معنی استفاده از سیم نازکتر و طبیعتا ظرفیت خازنی کمتر هست. بهمین دلیل عرض کردم میشه در این شرایط مقاومت دمپینگ رو کمی بیشتر در نظر گرفت. در شرایطی که فرمودین مقاومت 470 اهم قطعا جواب میده و 560 هم ممکنه قابل استفاده باشه. ولی بالا بردن مقاومت دمپینگ بهمون میزانی که برد رو کمی افزایش میده ثبات رو هم کمی کمتر میکنه.
عرض پالس بالا بیشتر به ماسفت فشار میاره و تاثیرش روی مقاومتهای 11 و 12 کمتر هست. تنها نکته ای که وجود داره تحمل ولتاژ این مقاومتهاست که اگر از ماسفت ولتاژ بالا استفاده کرده باشین ممکنه این مقاومتها بدون اینکه خیلی داغ بشن بدلیل عدم تحمل ولتاژ بالا بسوزن! این هم معمولا با تست اهم متر مشخص میشه. در عین حال گرم کردن مقاومتها در شرایط کار عادی دستگاه نشون میده که کار میکنن.

ممنون آقای مهندس
پس اگه ظرفیت سلفی کویل حدود 500میکروهانری باشه،میزان حداکثری مقاومت دمپینگ چند اهم باید بشه؟
در صورت استفاده از ماسفت 11NK100 ومقاومت 3.5اهم و اندوکتانس 500 کویل،با افزایش عرض پالس،تا چه حدی کاهش برد جبران میشود؟
افزایش عرض پالس تا حدود 300 با اتصال کویل با مقاومت 3.5اهم و اندوکتانس500،آسیب بیشتری به ماسفت و مقاومت 11 و 12 وارد میکند یا به کویل با مقاومت 1 اهم و اندوکتانس400؟؟؟

جمعه 3 اسفند1397 - 7:21pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام مهندس
در مورد فایل pdf مونتاژ دستگاه که مطمعنا زحمت بسیار زیادی برای ساخت همچین فایل با ارزش و مفصل کشیده اید
بعضی دوستان که تازه می خواهند فلزجو بسازند بعصی جاها مطالبی یادشون میره و نمی تونن به راحتی در فایل مشکلشونو بیابند و چون فایل از نظر فونت یا درازای سطر و فاصله کم هر سطر با سطر بعدی برای مطالعه کمی اذیت کننده است و ما ها که می خواهیم و اصلا باید بارها این فایلو مطالعه کنیم برامون یه ذره مشکله. من خودم کل فایلو در کاغذ a3 زدم باز مشکل دقتی داره با کامپیوتر همینطور با گوشی هم کمی اذیت کننده است. البته به شما حق میدم شما خیلی بیشتر از من برای این بخش هم فکر کرده اید و احتمالا راهی نبوده. چون مطالب فایل نسبتا زیاده و ... و میدونم که حتی اگه بخواهید احتمالا تغییری دهید نخواهید داد چون شاید بین کاربران چیز میشه که فایل جدید اومده نمیدونم مثلا اون فایل فرق کرده فلان ... خلاصه این هم خودش دردسره. در واقع آدم دلش می خواهد قسمتهایی که یادش میره برای خودش نتبرداری با برنامه ورد و ... کنه که امکان نمیده. با تشکر از مهندس واقعا عزیز

همیشه امید داشته باش

جمعه 3 اسفند1397 - 8:48pm
مدیر کل
مدیر کل

pouya83 نوشته است:

ممنون آقای مهندس
پس اگه ظرفیت سلفی کویل حدود 500میکروهانری باشه،میزان حداکثری مقاومت دمپینگ چند اهم باید بشه؟
در صورت استفاده از ماسفت 11NK100 ومقاومت 3.5اهم و اندوکتانس 500 کویل،با افزایش عرض پالس،تا چه حدی کاهش برد جبران میشود؟
افزایش عرض پالس تا حدود 300 با اتصال کویل با مقاومت 3.5اهم و اندوکتانس500،آسیب بیشتری به ماسفت و مقاومت 11 و 12 وارد میکند یا به کویل با مقاومت 1 اهم و اندوکتانس400؟؟؟

معمولا چون با افزایش اندوکتانس ظرفیت خازنی هم بیشتر میشه روی رقم مقاومت دمپینگ تاثیر زیادی نداره ولی بهتره مقاومت یک رنج کمتر انتخاب بشه.
اندوکتانس 500 میکرو هانری مزیتی نداره و بخودی خود کمی برد کم میکنه! همینطور تفکیک هم دقت کامل خودش رو نخواهد داشت. نمیدونم چه دلیلی داره که کویل رو با مشخصاتی خارج از رنج مطلوب در نظر بگیرین که مجبور بشین سایر چیزها رو تغییر بدین؟ افت بردی که این کویل خواهد داشت با هیچ روشی اعم از تغییر ماسفت یا افزایش عرض پالس قابل جبران نیست. مشخصات پیشنهادی رو در نظر بگیرین تا به بهترین نتیجه برسین. این مشخصات علاوه بر محاسبه تئوری بر آزمونهای عملی هم استوار بوده و تغییرش فایده ای برای شما نداره.

جمعه 3 اسفند1397 - 10:21pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2552 , 2553 , 2554 , 2555 , 2556 , 2557 , 2558 ... 2774  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 88 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure