انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 1:07pm

پاسخ به موضوع  [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2514 , 2515 , 2516 , 2517 , 2518 , 2519 , 2520 ... 2774  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
من این روش تست با مولتی متر رو برای ماسفت مطمئن نمیدونم چون ساختار ماسفت با ترانزیستور معمولی فرق داره و ممکنه نتایج متفاوتی بدست بیاد. بهترین راه تست ماسفت توسط ماجول های تستر قطعات یا تست روی خود مدار هست. بهرحال بنظر من اکثر این ماسفتها درست و سالم هستن. اگر هم ماسفتی معیوب باشه به جایی از مدار صدمه نمیزنه! حتی اگر مشکلی باشه که به مدار فشار وارد بشه فقط خود ماسفت و رگولاتور 7812 در معرض معیوب شدن قرار میگیرن.

چهارشنبه 14 آذر1397 - 2:58pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: سرزمین لاله های واژگون،لرستان
delta2014 نوشته است:
سلام بر فوق مهندس جناب حمید و دوستان عزیز

مراحل تست ماسفت در سایتی دیدم ولی اشکالات وسوالاتی دارم
هفت تاماسفت ۸۴۰ که همشون قبل کارکرده و از رو مدار خارج کرده ام یدونه هم 11nk100 با این روش تست کردم
ماسفت ها چند نوع عمل کردن تا مرحله ۴ همگی درست و همگی در مرحله سه عدد ۴۷۰ تا ۵۰۵ نشون دادند
مشکل اینجاست که در مرحله ۵ و ۶ طبق تصویر باید اتصال کوتاه میکردند ولی این اعمال را نشون دادند:

1. ماسفت هیتاچی در مرحله پنج عدد ثابت 885 و در مرحله شش عددثابت237
2. در چند ماسفت دیگر در مرحله پنج از عدد تقریبا 490 شروع میشد و میرفت بالا و ثابت نبود و در مرحله شش از عدد 270 شروع میشد میرفت بالا
3. در یکی از ماسفت ها در مرحله پنج عدد 500 و حرکت به بالا ولی در مرحله شش عدد 495 ثابت
4. در یکی در مرحله پنج و شش عدد ثابت 495
5. در ماسفت 11nk 100 در مرحله پنج هیچی یا نشان نیم ثانیه ای عددی مثل 1856 و در مرحله شش عدد مربوط به اجزای داخلش مثل500 ثابت.
حالا میگم به نظر شما ماسفت سالمی در بین اینا هست یا روش دقیقی که احتمالا نداریم تست کنیم. حالا اگه بخواهیم در مدار یکی از این ماسفتها را جا بزنیم و اگه ماسفت خراب باشه کل مدارزیرسوال میره و یه جاهایی آسیب می بینه و بدبخت میشیم مجبور میشیم بدلیل صفر کردن تمامی نشتی های ریز کل خازنها و حتی کل قطعات را عوض کنیم و درنتیجه فیبر دیگری هم لازم داشته باشیم؟

درود دوست عزیز @};-
ابتداضمن عذرخواهی از مهندس حمید ^:)^
در راستای فرمایشات ایشون راجع به سوال شما باید نکته ای رو خدمت تون عرض کنم !
جهت تست درست ماسفت ابتدا باید با عملکرد اون آشنا باشید،یک ماسفت در حقیقت یک بیت حافظه هست یعنی که مثال: بسته به نوع ماسفت اگر گیت رو با ولتاژ مثبت متناسب تحریک کنید ماسفت به حالت هدایت میره وسورس ودرین اون نصبت به هم هادی میشن واین حالت حتی در صورت قطع تغذیه هم باقی خواهد بود تا زمانی که گیت با ولتاژ منفی تحریک بشه!
از طرفی ماسفتهای مخطلف بسته به مشخصات نیازمند رنج خاص وتعریف شده ای از ولتاژ وجریان برای تحریک کامل گیت هستن!این درحالیه که در مولتیمترهای امروزی خصوصا نوع دیجیتال سعی شده میزان ولتاژ وجریان فرستاده شده به پراپها در حالت اهمتر وتست دیود تا حد امکان کمتر بشه تا هم مصرف باطری خود مولتیمتر کمتر بشه وهم درصد ریسک احتمال وارد اومدن آسیب به بعضی قطعات حساس توسط ولتاژ مولتی متر کمتر یشه.وخوب در خیلی موارد مولتیمتر ولتاژ وجریان کافی برای تحریک کامل گیت وانجام تست فوق رو نداره که نتیجه همین نتیجه شما میشه !واما راهکار اصلی که فرمایش حمید جان هست!! اما بعد از اون اگه مولتیمتر آنالوگ(عقربه ای)در دسترس داشته باشید باتوجه به بالاتر بودن سطح ولتاژ وجریان پراپهای اون در حالت اهمتر معمولا نتیجه برای تست قطعاتی مانند ماسفت،ترایاک وتریستور بهتر هست واز روشی که گفتید بیشتر میشه نتیجه گرفت!
نکته ای هم که غالبا در مولتیمترهای آنالوگ به چشم میاد اینه که برخلاف نوع دیجیتال،در نوع آنالوگ پراپ مشترک(رنگ سیاه یا همونCOM)برق مثبت رومیده وپراپ قرمز برق منفی!پس در تستها با نوع آنالوگ باید این عکس بودن پلاریته ابتدا تست بشه ودرصورت وجود مد نظر باشه تا بشه نتیجه درست رو به دست آورد @};-

آن کس که بداند و بداند که بداند*باید برود غاز به کنجی پچراند.
آن کس که بداند و نداند که بداند*به که برود خویش به گوری بچپاند.
آن کس که نداند و بداند که نداند*لنگان خرک خویش به منزل برساند.
آن کس که نداند و نداند که نداند*بر پست ریاست ابدودهر بماند.

چهارشنبه 14 آذر1397 - 10:20pm
کاربر فعال
کاربر فعال

ممنون مهندس جان بابت جواب شيواتون
فقط يه سوال كه برام پيش اومد اينه كه من قبلا با انواع adc كار كردم و در اونا هم اين مسئله وجود داشت كه عدد adc با تغييرات دما تغيير ميكرد و بعد مدتي به ثبات ميرسيد ولي باز هم ثبات كامل وجود نداشت و با روش هايي مثل ميانگين گيري يا روش هاي ديگر اون تغييرات رو كم ميكردم اينجا هم به نظر من خود ميكرو و ثبات دمايي اون توي قسمت adc تاثيير بايد داشته باشه يا حتي اون ولتاژ avcc هم ميتونه توي تغييرات عدد انتگرال موثر باشه ولي بازم شما استاديد و نظرتون قابل احترام هس.
و اون يكي سوالم اينكه گفتيد نوسان ٢٠ عدد خوب هس حالا با اون ٢٠ عدد نوسان بيشترين حساسيت رو روي چند ميشه گذاشت كه بوق الكي نداشته باشيم به نظرم مياد كه نشه بيشتر از ١٦ گذاشت عدد حساسيت رو
بعد اينكه يه جايي گفته بودين اعداد سه گانه مربوط به كجاي شكل موج هستن؟من خيلي گشتم پيدا نكردم انگار گفته بودين تايم مشخصي از سيگنال رو نشون ميدن
بازم خيلي ممنون از صبر و حوصله اي كه به خرج ميدين

پنج شنبه 15 آذر1397 - 8:17pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
بله درست میفرمایین ولی اون میزان دریفت که ADC میکرو داره در برابر سایر قطعات تقریبا قابل صرف نظر هست! بهرحال برای جوابگیری صحیح لازمه ابتدا مدار رو چند دقیقه روشن بذارین تا به ثبات برسه. از این گذشته منظور ما از نوسان عدد انتگرال بصورت لحظه ای هست که میزان نویز رو نشون میده و عرض کردم اگر نوسانات لحظه ای کمتر از 20 واحد باشه مطلوب هست.
اگر نوسان 20 واحد باشه قاعدتا باید حساسیت رو کمتر از 15 بذارین ولی چون برنامه داخلی دستگاه نوسانات سریع رو در نظر نمیگیره میشه حساسیت رو کمی بیشتر هم گذاشت. بخصوص اگر تنظیم اسپید رو کاهش بدین میتونین حساسیت رو بیشتر هم بذارین چون یکی از مزایای اسپید همین حذف بوق های لحظه ای هست. البته اگر شرایط زمین رو هم در نظر بگیریم حساسیت 12 برای کاوش مناسب تر هست.
عدد A مربوط به بخش ابتدایی و عدد B مربوط به بخش میانی و عدد C مربوط به بخش انتهایی موج میراست.

پنج شنبه 15 آذر1397 - 11:45pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: یزد
درود بر "حمید" ابر مهندس!
حمید آقا mac157 رو از کجا میشه پیدا کرد؟
و اینکه شما همه جا فرمودید irf840 خوب هست اما خودتون از 11nk100 استفاده کردید که قیمتش حداقل 4 برابر هست، جالبه واسم که اینقدر هزینه کردید،چرا؟
آیا به نظرتون روی پی سی بی smd پلیگون بزنم یا خیر؟ اگر بخوام بزنم باید از منفی باتری بگیرم،درسته؟

شنبه 16 آذر1397 - 12:56am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم. @};-
در اوایل پروژه فلزجو مشخص شد فروشگاه پایا الکترونیک ایسی به شماره MAC157 رو داره که معادل چیزی هست که ما نیاز داریم و خوب هم جواب داده بود. اما با مطرح شدن این ایسی کم کاربرد دوستان لطف کردن هر چه در بازار بود خریداری کردن و اخیرا من نشنیدم این شماره دیگه در بازار موجود باشه!
ما برای ساخت دستگاه حساسی مثل فلزیاب نمیتونیم چند هزار تومن قیمت یک قطعه رو فاکتور مهمی محسوب کنیم! مگر اینکه شخص بصورت تفریحی مدار رو بسازه که براش این اختلاف قیمتها ملاک باشه. بیشتر مزیت 11NK100 هم توانایی تحمل فرکانس و عرض پالس بالا و احتمال کمتر معیوب شدن بوده که صد البته در نمونه تجاری اهمیت داشته.
اگر فیبر تک رو بزنین پاور پلین ساده روی منفی مدار مشابه فیبر اصلی بهتر هست. اگر هم فیبر دو رو بزنین روی لایه ای که سیمکشی وجود داره بهتره همین پاور پلین استفاده بشه و روی لایه ای که سیم کشی نیست یا کمتر هست از پلیگان برای زمین مدار استفاده بشه.

شنبه 16 آذر1397 - 1:18am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: یزد
حمید آقا بنظرتون چطور میشه کارخونه نشنال یک آپ امپ رو دیسکانتین یا از رده تولید خارج کنه و هیچ مشابه یا جایگزینی برای معرفی نکنه؟!! آیا واقعا جایگزینی واش نیست یا ما نتونستیم پیدا کنیم؟
من خیلی جستجو کردم و به چند شماره خوردم که ظاهرا slew rate مشابه با lf357 رو دارن.شماره هاشون:
TLE2081C
TLE2072M
TLE2071
OP42G
CA3130
-----------------------
C1 با مقدار 10میکرو کنتراست هست؟ واسه اینه که موقع تغییر آرام تر تغییرات دیده بشه؟ من تعدادی تانتال 15 میکرو جنس خوب دارم.واسه تست بزارم مشکلی نیست؟
در مورد 4.7P که مهم هست اگر از 5P استفاده بشه بهتره یا فرقی نمیکنه؟

شنبه 17 آذر1397 - 1:25pm
کاربر فعال
کاربر فعال

مهندس جان مجدد سوال....اینجوری که من متوجه شدم شما یه جورایی حداقل ها رو در مدار فلز جو برای عموم در نظر گرفتید و این باعث شد یکی مثل من فقط دنبال اولویت باشه.... مثلا اپ 157 بهتر از 357 هست و من چون همش بحث 357 بود اولویت و به 357 دادم چهار ای سی خریدم اخرش یه 157 کپی... همینطور ماسفت 840 که بالای بیست تا با چهار مدل گرفتم که اگر اون مدل قویتر که خودتون گرفته بودید هم به صرفه تر بود هم فکر میکنم نتیجه شاید از الان بهتر بود.
میشه لطف کنید بگید 157 اورجینال که حدود بیست دلار براش قیمت میزارن و چطور پیدا کنم؟ ای سی کالا میگه 23 دلار ولی ای سی کالا کانکتور زده سی تومن من از اراک گرفتم هشت تومن
الان زنگ زدم ای سی کالا میگه اوردن قیمت 500 تومنه...it
چقدر زشتن :ymsick:
پیوست:
lf157h-military.jpg

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

شنبه 17 آذر1397 - 3:19pm
مدیر کل
مدیر کل

penamena نوشته است:
حمید آقا بنظرتون چطور میشه کارخونه نشنال یک آپ امپ رو دیسکانتین یا از رده تولید خارج کنه و هیچ مشابه یا جایگزینی برای معرفی نکنه؟!! آیا واقعا جایگزینی واش نیست یا ما نتونستیم پیدا کنیم؟
من خیلی جستجو کردم و به چند شماره خوردم که ظاهرا slew rate مشابه با lf357 رو دارن.شماره هاشون:
TLE2081C
TLE2072M
TLE2071
OP42G
CA3130
-----------------------
C1 با مقدار 10میکرو کنتراست هست؟ واسه اینه که موقع تغییر آرام تر تغییرات دیده بشه؟ من تعدادی تانتال 15 میکرو جنس خوب دارم.واسه تست بزارم مشکلی نیست؟
در مورد 4.7P که مهم هست اگر از 5P استفاده بشه بهتره یا فرقی نمیکنه؟

اینکه معادل دقیق براش ارائه کردن یا خیر باید از خود شرکت سوال کنین! وانگهی اگر معادل دقیق داشته باشه که دیگه میشه همون شماره!
بین این شماره ها بنده 3130 رو تست کردم و درست جواب نداده. سایر شماره ها هم باید تست بشن. بخصوص OP42 احتمال داره جواب بده.
خازن 1 مربوط به فیلتر PWM کنتراست ال سی دی هست. البته کنتراست خیلی حساس نیست و لذا مقدار یا نوع این خازن هم اهمیت خاصی نداره.
خازن 5 پیکو هم که عرض کردیم مقدار دقیقش اهمیتی نداره.

شنبه 17 آذر1397 - 3:46pm
مدیر کل
مدیر کل

boofdivoone نوشته است:
مهندس جان مجدد سوال....اینجوری که من متوجه شدم شما یه جورایی حداقل ها رو در مدار فلز جو برای عموم در نظر گرفتید و این باعث شد یکی مثل من فقط دنبال اولویت باشه.... مثلا اپ 157 بهتر از 357 هست و من چون همش بحث 357 بود اولویت و به 357 دادم چهار ای سی خریدم اخرش یه 157 کپی... همینطور ماسفت 840 که بالای بیست تا با چهار مدل گرفتم که اگر اون مدل قویتر که خودتون گرفته بودید هم به صرفه تر بود هم فکر میکنم نتیجه شاید از الان بهتر بود.
میشه لطف کنید بگید 157 اورجینال که حدود بیست دلار براش قیمت میزارن و چطور پیدا کنم؟ ای سی کالا میگه 23 دلار ولی ای سی کالا کانکتور زده سی تومن من از اراک گرفتم هشت تومن
الان زنگ زدم ای سی کالا میگه اوردن قیمت 500 تومنه...it
چقدر زشتن :ymsick:
پیوست:
lf157h-military.jpg

بله شماره اصلی در واقع LF157 هست بشرطی که اصلش رو گیر بیارین. نمیدونم اصل این آیسی کجا ممکنه گیر بیاد!

شنبه 17 آذر1397 - 3:49pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2514 , 2515 , 2516 , 2517 , 2518 , 2519 , 2520 ... 2774  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 77 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure