انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 10 فروردین1403 - 11:56am

پاسخ به موضوع  [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2508 , 2509 , 2510 , 2511 , 2512 , 2513 , 2514 ... 2774  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

قبلا توضیح دادم خازنهای بر پایه دی الکتریک فیلم نظیر پلیستر ؛ ام کا تی ؛ پلی پروپیلن و ... با وجود کیفیت بالا و ثبات حرارتی خوب و نشتی بسیار کم ؛ مناسب فرکانسهای بالا نیستن و نهایتا تا حدود 100 کیلوهرتز خوب جواب میدن. لذا جاهایی که با فرکانسهای بالاتر سر و کار داریم یا برای خازنهای دکوپلاژ که نقش نویزگیر دارن و باید تا حد ممکن طیف وسیعتری از فرکانسهای نویز رو حذف بکنن باید از خازنهایی بر پایه دی الکتریک سرامیک نظیر عدسی یا مولتی لایر استفاده کرد. خازنهای 100 نانو در این مدار خیلی نقش حساسی ندارن و میتونین از انواع عدسی یا مولتی لایر استفاده کنین. بیشتر خازنهای 100 میکرو و 2.2 میکرو و 5 پیکو از حیث کیفیت اهمیت دارن.
تست خازن بصورت حرفه ای تنها با LCR متر های پیشرفته امکانپذیره. هر چه ESR پایین تر ؛ Q بالاتر ؛ نشتی یا درصد تلفات به صفر نزدیکتر و تتا یا شیفت فاز به 90- درجه نزدیکتر باشه خازن شرایط ایده ال تری داره. جاهایی که دقت خازن مهم هست طبیعتا ظرفیت هم باید در نظر گرفته بشه و بخصوص ثبات حرارتی خازن بصورت میزان تغییر ظرفیت به نسبت تغییر دما هم سنجیده بشه. البته فاکتور مهم و محدود کننده فرکانس کار بیشتر ESL داخلی خازن هست که معمولا خازن سنجها نشون نمیدن و لذا باید توضیحات بخش اول رو در مورد انتخاب نوع خازن در نظر داشته باشین.

پنج شنبه 30 آبان1397 - 2:00am
کاربر فعال
کاربر فعال

asadof نوشته است:
دوستان توجه کنید سعی کنید از سایت نیکوشاپ و ایسی کالا و ایران میکرو خرید نکنید.این فروشگاها جنسها رو چند برابر قیمت میدند.و با هم هماهنگ هستند. خصوصا نیکوشاپ که ایسی 357 کلا تقلبی و چند برابر قیمته.
بهترین فروشگاه eca و افتاب رایانه و پایا الکترونیک هستند.

https://payacomplex.com/

https://shop.aftabrayaneh.com/

من LF357 رو هم از پایا خریدم و هم از آی سی کالا و با فانکشن و اسیلوسکوپ پهنای باند و اسلو ریت اشون رو تست کردم و اینهایی که من دارم همگی تقلبی هستن. پهنای باند اش حدود 1.7 مگاهرتز و اسلو اش خیلی کم در حدود 0.07V/us هستش. واقعا آدم حالش به هم میخوره متاسفانه توزیع کننده های جهانی معتبر قطعات مستقیما به ایران ارسال نمی کنند. من زمانی خریدم که حدود 4.500 تومن میدادن و این گرونی اخیر نیومده بود. مگر شانس بیاری توشون سالم به تور ات بخوره

آموزش زیاد هست برای محاسبه عملی اینها روی نت و یوتیوب که می تونین استفاده کنین

پنج شنبه 1 آذر1397 - 11:22am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

داداش پایا ۳۲۸هم تقلبیه نگیرین

پنج شنبه 1 آذر1397 - 4:10pm
کاربر فعال
کاربر فعال

با سلام و عرض ادب خدمت استاد گرامي مهندس حميد عزيز كه هميشه با صبر و حوصله و جوابهاي كاملا علمي ما رو شرمنده خود كردن
مهندس جان يادتون باشه من در مورد opa637 سوال كردم
من اونو گرفتم و انداختم رو مدار كار كرد ولي اول از همه اعداد سه گانه بالا اومد مثلا عدد اول حدود ٥٦٠ اومد و از طرفي ديلي اتومات حدود ١١ اومد در حاليكه برا ١٥٧ دقيقا ١٩ ميومدو يه اتفاق جالب اينكه بعضا كه بالانس رو ميزدم ديلي ١٩ ميومد و اعداد درست بودن فقط دليل اين مسئله رو نميدونم
ميخاستم اگه لطف كنيد يه راهنمايي كنيد كه چي باعث ميشه كه اينطوري ديلي پايين بياد و اعداد بهم بخوره و برا جبرانش كدوم قسمت مدار رو تغيير بدم اوكي ميشه و دليلش هم بگيد ممنون ميشم
دوم اينكه چرا بعضي وقتا اونجور بعد بالانس عدد ديلي تغيير ميكرد؟
يه سوال مختصري هم داشتم مهندس من كاملا ميدونم كه اون مدار آپ امپ نقش فيلتر مياني رو بازي ميكنه و محدوديت فركانس پايين توسط خازن ٢.٢ ميكرو و محدوديت فركانس بالا توسط خازن ٥ پيكو و مشخصه GBW رو كاملا درك ميكنم فقط دليل اون ولتاژ ٩.٥ ولت روي پايه مثبت رو نميدونم ممنون ميشم اون مورد هم يه توضيح بديد

جمعه 2 آذر1397 - 5:59am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

HOSSEIN447 نوشته است:
داداش پایا ۳۲۸هم تقلبیه نگیرین

وقتی ماست و کره وشیر تقلبی رو تو مغازه ها میفروشن از قطعات خارجی چه انتظاری هست.ما خودمون به خودمون رحم نمیکنیم بعد انتظار داریم اونا دلشون بسوزه @-)

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

جمعه 2 آذر1397 - 10:13am
مدیر کل
مدیر کل

babayi.sajjad نوشته است:
با سلام و عرض ادب خدمت استاد گرامي مهندس حميد عزيز كه هميشه با صبر و حوصله و جوابهاي كاملا علمي ما رو شرمنده خود كردن
مهندس جان يادتون باشه من در مورد opa637 سوال كردم
من اونو گرفتم و انداختم رو مدار كار كرد ولي اول از همه اعداد سه گانه بالا اومد مثلا عدد اول حدود ٥٦٠ اومد و از طرفي ديلي اتومات حدود ١١ اومد در حاليكه برا ١٥٧ دقيقا ١٩ ميومدو يه اتفاق جالب اينكه بعضا كه بالانس رو ميزدم ديلي ١٩ ميومد و اعداد درست بودن فقط دليل اين مسئله رو نميدونم
ميخاستم اگه لطف كنيد يه راهنمايي كنيد كه چي باعث ميشه كه اينطوري ديلي پايين بياد و اعداد بهم بخوره و برا جبرانش كدوم قسمت مدار رو تغيير بدم اوكي ميشه و دليلش هم بگيد ممنون ميشم
دوم اينكه چرا بعضي وقتا اونجور بعد بالانس عدد ديلي تغيير ميكرد؟
يه سوال مختصري هم داشتم مهندس من كاملا ميدونم كه اون مدار آپ امپ نقش فيلتر مياني رو بازي ميكنه و محدوديت فركانس پايين توسط خازن ٢.٢ ميكرو و محدوديت فركانس بالا توسط خازن ٥ پيكو و مشخصه GBW رو كاملا درك ميكنم فقط دليل اون ولتاژ ٩.٥ ولت روي پايه مثبت رو نميدونم ممنون ميشم اون مورد هم يه توضيح بديد

خواهش میکنم. @};-
پایین اومدن دیلی توام با بالا رفتن اعداد بدلیل کیفیت بالا و پهنای باند وسیع و اسلیو ریت زیاد این آپ امپ هست! برای جبران بنظر من تنها راه افزایش خازن 5 پیکو هست. بهر نسبت که این خازن رو بیشتر کنین موج هم کند تر شده و اعداد پایین میان. اما در مورد دیلی فکر نمیکنم کار خاصی بشه کرد. علت تغییر دیلی میتونه سرعت موج و تاثیر نویز روی دقت سیستم دیلی فایندر داخلی دستگاه باشه.
ولتاژ 9.5 ولت زمین مجازی رو برای اپ امپ ایجاد میکنه وگرنه که اپ امپ اصلا کار نمیکنه! هر چه این ولتاژ کمتر باشه دامنه موج خروجی هم محدود تر میشه. بنابراین تا جاییکه برای ایسی 357 ممکن بوده این ولتاژ رو بالاتر در نظر گرفتم تا محدوده ولتاژ خروجی وسیع تر باشه و از ADC بصورت بهینه تر استفاده بشه. اگر عدد سوم شما با 800 خیلی اختلاف داشت باید بهمون نسبت ولتاژ 9.5 رو هم تغییر بدین.

جمعه 2 آذر1397 - 3:17pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید آقا وقتی اپ امپ رو در مد تک تغذیه ای می بندیم (کوپل AC) خروجی یک مقدار آفست داره که یا کم و زیاد کردن ولتاژ ریل + کم و زیاد میشه، ولی کاملا روی صفر قرار نمی گیره و در مورد من کمتر از 700-800 میلی ولت نمیشه. این برای ADC هایی که ورودی محدود دارن خوب نیست و ناچارا سیگنال بخاطر آفست کوچک میشه چون سیگنال همیشه روی این آفست (اگر این آفست هستش) سواره.

سوال من اینجاست که آیا با تغذیه دوبل و تنظیم افست این قضیه حل میشه یا باید از اپ امپ های دیگه استفاده کنم؟

جمعه 2 آذر1397 - 8:20pm

مهندس حمید عزیز سلام :
اگر 2تا باطری 12 ولت داشته باشیم ولی آمپر اونها باهم اختلاف داشته باشه مثلا" یکی 8دهم آمپر و اون یکی هم 2آمپر باشه مشکلی پیش نمیاد ؟
ضمنا" ازاینکه هنوز صبورانه هستی دمت گرم ....... پرچم @};- فلزجو بالا

جمعه 2 آذر1397 - 9:35pm
مدیر کل
مدیر کل

saraqueen نوشته است:
حمید آقا وقتی اپ امپ رو در مد تک تغذیه ای می بندیم (کوپل AC) خروجی یک مقدار آفست داره که یا کم و زیاد کردن ولتاژ ریل + کم و زیاد میشه، ولی کاملا روی صفر قرار نمی گیره و در مورد من کمتر از 700-800 میلی ولت نمیشه. این برای ADC هایی که ورودی محدود دارن خوب نیست و ناچارا سیگنال بخاطر آفست کوچک میشه چون سیگنال همیشه روی این آفست (اگر این آفست هستش) سواره.

سوال من اینجاست که آیا با تغذیه دوبل و تنظیم افست این قضیه حل میشه یا باید از اپ امپ های دیگه استفاده کنم؟

بله درسته ولی 800 میلی ولت مقدار زیادی هست! در فلزجو و در صورت استفاده از LF357 این رقم زیر 30 میلی ولت هست. این به نوع آپ امپ هم بستگی داره. مثلا اگر در فلزجو از LM318 استفاده کنین که اون هم آپ امپ خوبی هست همین میزان آفست دی سی که فرمودین بوجود میاد. بهرحال تحت همین شرایط راه حل سادست. کافیه یک یا دو دیود 4148 بصورت سری در خروجی ببندین تا آفست دی سی تا نزدیک صفر کاهش پیدا کنه.

جمعه 2 آذر1397 - 11:22pm
مدیر کل
مدیر کل

kiya نوشته است:
مهندس حمید عزیز سلام :
اگر 2تا باطری 12 ولت داشته باشیم ولی آمپر اونها باهم اختلاف داشته باشه مثلا" یکی 8دهم آمپر و اون یکی هم 2آمپر باشه مشکلی پیش نمیاد ؟
ضمنا" ازاینکه هنوز صبورانه هستی دمت گرم ....... پرچم @};- فلزجو بالا

خواهش میکنم. @};-
برای مدار که طبیعتا مشکلی پیش نمیاد. ولی ظرفیت باطری شما به ظرفیت باطری با آمپر کمتر محدود میشه و نمیتونین از ظرفیت باطری آمپر بالاتر بهره ای ببرین. در واقع آمپر نهایی همون 0.8 خواهد بود که تا حدودی پایین هست و نهایتا حدود 6 ساعت جواب میده. ضمن اینکه برای شارژ باطری ها بصورت سری هم مشکل پیش میاد و باید جداگانه شارژ کنین. بهرحال بهتره همه سلولها در رنج 2 آمپر باشن.

جمعه 2 آذر1397 - 11:26pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2508 , 2509 , 2510 , 2511 , 2512 , 2513 , 2514 ... 2774  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google , Kürşat و 99 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure