انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 7 اردیبهشت1403 - 4:02am

پاسخ به موضوع  [ 27743 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2506 , 2507 , 2508 , 2509 , 2510 , 2511 , 2512 ... 2775  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

بله درسته. با ماسفت 840 ولتاژ نهایی حدود 550 خواهد بود و بسته به مختصات دقیق کویل از نظر ظرفیت و مقاومت ممکنه روی عرض پالسهای مختلفی این ولتاژ حاصل بشه و بالاتر از اون عرض پالس دیگه افزایش ولتاژ نداریم چون ماسفت عملا مثل یک زینر ولتاژ نهایی رو به ولتاژ برک داون خودش محدود میکنه. اما این موضوع زیاد اهمیتی نداره چون ولتاژ نهایی تاثیر بسیار کمی روی قدرت پالس و افزایش برد داره و چیزی که باعث میشه روی عرض پالسهای بالاتر از این برد بیشتری حاصل بشه ثابت زمانی پاسخ خود فلز به پالسها هست. لذا اگر تست بکنین هر چند با کویل شما روی عرض پالس 120 ولتاژ نهایی حاصل میشه اما روی عرض پالس بیشتر حداقل تا حدود 200 بخصوص برای فلزات بزرگتر افزایش برد ادامه داره. این مطلب روی کویلهای بزرگتر بیشتر خودش رو نشون میده و اهمیت بیشتری هم داره.

سه شنبه 29 آبان1397 - 5:10pm
کاربر فعال
کاربر فعال

ممنون از پاسخ صريح و شيواتون
من اينطوري برداشت كردم زمانيكه پالس روشن هس يعني در اون عرض پالس ميدان اطراف لوپ فعال هس بعضي فلزات به زمان بيشتري لازم دارن تا بتونن اثر خودشون رو روي ميدان لوپ بزارن و شايد تو عرض پالس كمتر نتونن اونطوري اثر گذار بشن روي ميدان لوپ و توسط لوپ سنس بشن.خيلي عالي بود ممنون
حالا اون شكست نميتونه به نظرتون توي اطلاعات برگشتي لوپ بعد قطع شدن پالس تاثير بزاره؟؟
مثلا اطلاعات تفكيك رو تحت تاثير بزاره؟يا اينكه باعث الكي بيشتر داغ شدن ماسفت و در واقع كاهش ثبات دمايي مدار بشه؟؟يا شما در اون لحظات اول اصلا اونارو در محاسبات قرار نميدين؟؟

سه شنبه 29 آبان1397 - 5:31pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید آقا من برای تست LF357 هایی که دارم یک تست کردم.

موج مربعی با دامنه 5 میلی ولت با ژنراتور درست کردم و گین اپ امپ رو روی 1000. پس دامنه خروجی در بالاترین حالت باید 5 ولت بشه.
از فرکانس سه کیلوهرتز بالاتر موج مربعی تغییر شکل پیدا میکنه و تبدیل به دندان اره ای میشه پس میشه گفت حد اش اینجاست و با ضرب 3 کیلوهرتز در 1000 برابر 3GBW میشه که به نظر من نشان دهنده تقلبی بودن آی سی هستش و به نظر TL071 میاد یا حتی از اون پایین تر. نظر شما چیه تست به نظر اتون معتبره؟

سه شنبه 29 آبان1397 - 7:12pm
مدیر کل
مدیر کل

babayi.sajjad نوشته است:
ممنون از پاسخ صريح و شيواتون
من اينطوري برداشت كردم زمانيكه پالس روشن هس يعني در اون عرض پالس ميدان اطراف لوپ فعال هس بعضي فلزات به زمان بيشتري لازم دارن تا بتونن اثر خودشون رو روي ميدان لوپ بزارن و شايد تو عرض پالس كمتر نتونن اونطوري اثر گذار بشن روي ميدان لوپ و توسط لوپ سنس بشن.خيلي عالي بود ممنون
حالا اون شكست نميتونه به نظرتون توي اطلاعات برگشتي لوپ بعد قطع شدن پالس تاثير بزاره؟؟
مثلا اطلاعات تفكيك رو تحت تاثير بزاره؟يا اينكه باعث الكي بيشتر داغ شدن ماسفت و در واقع كاهش ثبات دمايي مدار بشه؟؟يا شما در اون لحظات اول اصلا اونارو در محاسبات قرار نميدين؟؟

خواهش میکنم.
بله همینطوره. بخصوص فلزاتی نظیر نقره با اندازه بزرگ یا ضخیم به عرض پالسهای بالاتر واکنش قویتری نشون میدن. آهن هم تا حدی همینطور هست اما مثلا طلا بخصوص از نوع کوچک یا نازک روی عرض پالس پایین تر پاسخ قوی ارسال میکنه و اگر خیلی عرض پالس رو بیشتر بکنین حتی ضعیف تر هم واکنش نشون میده!
اون شکست ولتاژ مشکلی ایجاد نمیکنه. در واقع در فلزیاب های پالسی همیشه لحظه قطع پالس مهم هست و موج میرا از اون لحظه به بعد بوجود میاد. حالا اگر عرض پالس از حدی کمتر باشه که کویل به اصطلاح بطور کامل شارژ نشده باشه طبیعتا در لحظه قطع هم انرژی کمتری وجود داره و برد افت میکنه. اما اگر عرض پالس بالا باشه و چند میکرو ثانیه ولتاژ کویل روی ولتاژ شکست ماسفت باقی بمونه ؛ بعد از قطع پالس حداقل از نظر انرژی که کویل داره مشکلی پیش نمیاد. فقط طولانی شدن بیش از حد این زمان سبب میشه لحظه اوج واکنش فلز به پالس رو از دست بدیم و در واقع واکنش ضعیف تری از فلز دریافت کنیم. بهمین صورت این مطلب تاثیر محسوسی روی تفکیک هم نداره. اما از نظر داغ شدن ماسفت کاملا درست هست و هر چه عرض پالس بیشتر باشه و بخصوص از لحظه ای که ماسفت به ولتاژ برک داون خودش میرسه بیشتر هم داغ میکنه.
در مورد تفکیک اشاره کنم که سیستم تفکیک بالانس مربوط به خودش رو داره که کاملا پویا هست. یعنی در هر شرایط دمایی و با هر تنظیماتی بالانس مخصوصی برای تفکیک وجود داره که هر لحظه انجام میشه و فقط کافی هست قبل از سنس فلز دستگاه در حالت عادی باشه و بعد از اینکه فلزی سنس شد شرایط تغییر بخشهای مختلف موج میرا نسبت به لحظه قبل از سنس فلز سنجیده شده و محاسبات لازم جهت اعلام پارامترهای تفکیک انجام میشه.

سه شنبه 29 آبان1397 - 8:12pm
مدیر کل
مدیر کل

saraqueen نوشته است:
حمید آقا من برای تست LF357 هایی که دارم یک تست کردم.

موج مربعی با دامنه 5 میلی ولت با ژنراتور درست کردم و گین اپ امپ رو روی 1000. پس دامنه خروجی در بالاترین حالت باید 5 ولت بشه.
از فرکانس سه کیلوهرتز بالاتر موج مربعی تغییر شکل پیدا میکنه و تبدیل به دندان اره ای میشه پس میشه گفت حد اش اینجاست و با ضرب 3 کیلوهرتز در 1000 برابر 3GBW میشه که به نظر من نشان دهنده تقلبی بودن آی سی هستش و به نظر TL071 میاد یا حتی از اون پایین تر. نظر شما چیه تست به نظر اتون معتبره؟

خسته نباشین.
اشاره نکردین عرض پالس چقدر بوده ولی اگر احتمالا منظور شما 3 کیلوهرتز مربعی با دیوتی سایکل 50 درصد باشه ؛ عرض پالس حدود 167 میکرو ثانیه خواهد بود و تحت شرایطی دندانه ای شدن موج طبیعی هست. برای تست دقیق تر و مستقل کردن بحث عرض پالس از فرکانس باید عرض پالس رو ثابت نگه دارین و فقط فرکانس رو تغییر بدین یا برعکس. در فلزیاب پالسی و برای تستهایی که شما انجام میدین نیازی به بررسی فرکانس پالس نیست. لذا همونطور که قبلا پیشنهاد کردم بهتره از فرکانسی مثل 100 هرتز استفاده کنین و فقط روی تغییر عرض پالس بین 100 تا 200 میکرو ثانیه تست بگیرین. بر اساس یک عمر تجربه روی فلزیاب های پالسی مختلف عرض میکنم حداقل جهت تست ؛ هر دو رنج اعداد فرکانس و عرض پالسی که ذکر کردم بهترین هستن!
در مورد فرکانس ظاهرا موضوع رو درست متوجه نشدین. فلزیاب پالسی فلزجو تقریبا تا رنج 10 کیلوهرتز تحلیل فرکانسی انجام میده! علت اینکه تفکیکش تا این حد خوب و حتی در مواردی بهتر از وی ال اف هاست همین هست. اما منظور از 10 کیلوهرتز فرکانس پالس نیست! موج میرا بصورت یک منحنی نمایی با شیب متغیر عملا معادل طیف وسیعی از فرکانسهاست که از حدود 100 هرتز تا 10 کیلوهرتز رو شامل میشه. محدود کردن فرکانسهایی از حدود 100 هرتز به پایین توسط خازن 2.2 میکرو و محدود کردن فرکانسهای بالای 10 کیلوهرتز توسط خازن 5 پیکو و البته بیشتر توسط پارامترهای داخل خود آپ امپ انجام میگیره. به این صورت که وقتی پهنای باند فرکانسی آپ امپ 357 روی گین 1 معادل 20 مگاهرتز هست ؛ زمانیکه تقویت نهایی رو در رنج 2000 انتخاب کردیم به همین میزان محدوده تقویت فرکانسی مفید هم تقسیم بر 2000 شده و از 20 مگاهرتز به 10 کیلوهرتز میرسه! قسمتهای ابتدایی موج میرا که شیب بیشتری داره معادل طیف فرکانسی بالا و کیلوهرتزی و قسمتهای انتهایی موج میرا که موج تقریبا به حالت صاف میرسه معادل طیف فرکانسی پایین هست. عمده تفکیک خوب در فلزیاب فلزجو رو هم مدیون اندازه گیری و تحلیل دقیق روی قسمتهای ابتدایی و میانی موج هستیم وگرنه اگر تقویت کننده این بخشها رو حذف میکرد شانس خوبی برای تفکیک در این سطح وجود نداشت. طیف فرکانسی 10 کیلوهرتز هم همون چیزی هست که در فلزیاب های وی ال اف رایج هست و منجر به تفکیک خوبی میشه و بیش از این طیف فرکانس هم کمک بیشتری نمیکنه. بر این اساس انتخاب آپ امپی که حداقل پهنای باند فرکانسیش 10 مگاهرتز یا بیشتر باشه جهت تفکیک اهمیت داره.
البته انواع تقلبی آیسی 357 زیاد هست. تا این لحظه خود مدار فلزجو دقیق ترین و بهترین ابزاری هست که میتونین برای تست این مطلب استفاده کنین! اگر فلزجو رو ساخته باشین و سایر قسمتهای مدار درست و سالم باشن براحتی میتونین از اعداد 3 گانه متوجه اصلی بودن آیسی بشین. حالا اگر خودتون روی مدار دیگری کار میکنین و میخواین آپ امپی انتخاب کنین با توجه به تجربه ای که از بازار دارم فقط میتونم NE5534 رو بعنوان یک آپ امپ نسبتا خوب پیشنهاد بکنم که تا الان تقلبیش رو در بازار ندیدم.

سه شنبه 29 آبان1397 - 8:33pm
کاربر فعال
کاربر فعال

خیلی خیلی ممنون از پاسخ جامع شما. بسیار عالی و آموزنده بود. شما باید تدریس کنید واقعا کمتر کسی دیدم اینهمه تجربه عملی داشته باشه.

هدف از این پست آخر من صرفا تست اپ امپ هایی که دم دستم دارم بود. بله پهنای پالس همیشه 50 درصد هستش و فقط فرکانس رو عوض می کنم البته فانکشن ژنراتور هستش و سینوسی و غیره هم داره ولی من دنبال راهی هستم اپ امپ ها یی که دستمه رو تست کنم. بخاطر همین این تست رو ترتیب دادم ببینم SlewRate و GBW اش درسته یا نه. بنابراین گین رو روی هزار قرار دادم و بیشتر از 2 یا 3 کیلوهرتز بالاتر بدون دیستورشن یا تغییر موج نمی رفت البته در یک ویدئو آموزشی هم دیدم که اسلو ریت پایین هم میتونه باعث این اتفاق بشه که اپ امپ علی الخصوص در نقاط تلاقی با محور افقی نمی تونه سریع واکنش بده و موج سینوسی اش بعد از عبوئر از یک فرکانس دندان اره ای شد. به هر حال اگر اپ امپ شما با گین 2000 تا 10 کیلوهرتز میره داره درست کار میکنه و طبق دیتاشیت 20 مگاهرتز پهنای باند داره.

جدا از این من یک مشکلی هم که برخوردم عدم پایداری سیگنال خروجی هستش که بعضی ها حدس میزنن هام یا 50 هرتز برق هستش ولی این پدیده با اتصال تغذیه باتری هم درست نشد و فعلا بحث لوپ و فلزیاب و غیره نیست. ورودی تقویت کننده 5 میلی ولت هستش که از فانکشن میاد به ورودی و خازن 2.2uF یا 10uF و خروجی هم به اسکوپ و با پیکر بندی شما یعنی تقویت کننده معکوس تفاضلی منتها گین رو روی صد گذاشتم نه بیشتر. ویدئو رو ببینید. نظرتون چیه و اگر به این برخوردین راه حذف اش چیه؟

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

سه شنبه 29 آبان1397 - 11:08pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم. لطف دارین. @};-
آپ امپ ها فاکتورهای مختلفی دارن که هر یک از اونها یا چند تا از اونها ممکنه در یک مدار خاص مهم باشه. وگرنه مداراتی داریم که اپ امپ ساده ای مثل 741 همونطور براشون جواب میده که یک آپ امپ گرانقیمت! لذا من ترجیح میدم آپ امپ رو روی همون مداری که مد نظرم هست تست و نتیجش رو بررسی کنم.
بله پایین بودن اسلیو ریت هم میتونه مشکلساز بشه اما کلا برای فلزیاب تفکیک دار پهنای باند فرکانسی مهم تر هست و به حساسیت بیشتر هم کمک میکنه.
نویزی که در تصویر اسکوپ شما دیده میشه قطعا 50 هرتز برق شهر هست! اگر هر کجای فیلم رو فریز و به بالا و پایین تر بودن قله های موج دقت کنین میبینین جایی که قله ای ماکزیمم میشه نسبت به جایی که مینیمم هست معادل 5 خانه فاصله زمانی داره که با توجه به اینکه تایم دیویژن اسکوپ رو روی 2 میلی ثانیه گذاشتین این مقدار 10 میلی ثانیه میشه که برابر با نصف پریود فرکانس 50 هرتز یا همون فاصله بین نقاط حداکثر و حداقل در موج 50 هرتز برق شهر هست. حالا اینکه این نویز دقیقا از کجا وارد میشه باید بررسی کنین. حتی ممکنه از خود اسکوپ یا پرابها باشه! بهرحال در تقویت امواج ضعیف در محیطی مثل منزل نباید انتظار داشت بطور کلی هیچ نویزی وارد نشه. همین تقویت رو اگر روی موجی با دامنه بیشتر انجام بدین نسبت سیگنال به نویز افزایش پیدا میکنه و نویزی که روی اسکوپ میبینید کمتر میشه. البته برای حذف نویزی خاص مثل 50 هرتز برق شهر راههایی داخل مدار هم وجود داره. مثلا اگر فرکانسهای خیلی پایین مد نظر شما نباشه میتونین از فیلتر بالا گذری استفاده کنین که فرکانس قطع اون تا حد ممکن بیشتر از 50 هرتز باشه. اگر فرکانس های پایین تر از 50 هم مد نظرتون باشه و فقط بخواین 50 هرتز رو حذف کنین باید از یک ناچ فیلتر روی فرکانس 50 استفاده کنین که البته پیچیده تر هست.

چهارشنبه 29 آبان1397 - 12:46am
کاربر فعال
کاربر فعال

مهندس جان من خروجي bs170 رو بررسي ميكردم با اسكوپ كه ديدم در ابتداي پالس يه پله كوچك وجود داره ميخاستم بدونم اون پله عادي هس يا نبايد وجود داشته باشه؟در ضمن وقتي مقاومت ١٠ اهم رو باز ميكردم و خروجي bs170 به گيت ٨٤٠ وصل نبود درست ميشد و پله اي وجود نداشت

چهارشنبه 29 آبان1397 - 3:29am
مدیر کل
مدیر کل

بله اون پله عادی هست و بدلیل فشار مختصری هست که روشن شدن ماسفت به خروجی اوپن درین BS170 وارد میکنه. یکی از دلایلی که مقاومت پول آپ فت رو در حداقل ممکن یعنی 2.2 کیلو انتخاب کردم همین بوده. با این حال این مساله چون در میکرو ثانیه های ابتدایی پالس هست هیچ اشکالی ایجاد نمیکنه چون همونطور که عرض کردم انتهای پالس اهمیت داره.

چهارشنبه 30 آبان1397 - 3:48am
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
نمیدونم چه کسی گفته مقدار این خازن در حد دهم پیکو اهمیت داره! این خازن صرفا برای حذف نویزهای فرکانس بالا از طریق خود مدار گذاشته شده وگرنه حتی بدون این خازن هم مدار خوب کار میکنه. اما اگر کیفیت این خازن خوب نباشه میتونه تاثیر منفی در ثبات دستگاه داشته باشه. مقادیر زیر 3 پیکو کلا بی تاثیر هست و بالای 6.8 پیکو هم بتدریج سبب افت برد و بر هم خوردن تفکیک میشه. لذا مقدار مناسبش در محدوده 4 تا 6.8 پیکو هست.
خازن بحث زیادی داره. چیزی که بعنوان تولرانس و احتمالا بعنوان دقت مقدار اولیه خازن مطرح میشه تنها یکی از پارامترهای خازن هست. وگرنه بطور مثال در اینجور دستگاهها مساله پایداری حرارتی بیشتر اهمیت داره. متاسفانه خازنهایی که در بازار وجود داره کیفیتهای مختلفی دارن و به همین راحتی نمیشه از روی نوع و شکل ؛ کیفیت اونها رو تشخیص داد. تنها راه تشخیص تست دقیق هست. توی این رنج خازنها معمولا عدسی های مرغوب و یا مولتی لایر کیفیت بهتری دارن اما اختلاف کیفیت بین انواع عدسی و مولتی لایر قابل ملاحظه هست.

سپاس از شما

چهارشنبه 30 آبان1397 - 8:05am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27743 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2506 , 2507 , 2508 , 2509 , 2510 , 2511 , 2512 ... 2775  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Abdollahi.uok و 125 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure