انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : چهارشنبه 5 اردیبهشت1403 - 9:44am

پاسخ به موضوع  [ 27743 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2431 , 2432 , 2433 , 2434 , 2435 , 2436 , 2437 ... 2775  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

اقا حمید یک سوالات دیگه برم پیش اومده

من قسمت ماسفت رو به همراه کویل و مقاومتها تا دو تا دیود 4148 روی برد بورد مونتاژ کردم تا به لحاظ علمی کار رو بررسی کنم. خروجی رو از بعد از دو تا دیود دادم به اسکوپ و گیت ماسفت رو وصل کردم به فانکش و ولتاژ رو هم جوری دادم بتونه ماسفت رو روشن کنه.

1) فرکانس ورودی و دیوتی سایکل باید چه عددی باشه؟ حد میانه برای تست هوایی. چون دیدم اگر دیوتی کم بشه یعنی زمان خاموش بودن زیاد بشه جریان کشی خیلی افزایش پیدا میکنه. نمی دونم نرمال جزیان کشی چقدره ولی در تئوری هر چقدر جریان بیشتری از کویل بگذره قدرت بالاتره.
2) قاعدتا خروجی بعد از دو تا دیود نباید بیش از 0.7 ولت باشه تا به اپ امپ بشه وارد اش کرد ولی من پیک سوزنی تا 20 ولت هم می بینم در صفحه.
3) دامنه تغییرات چقدر باید باشه چون چیزی که در اسکوپ محسوس میشه دید فقط وقتیه که جسم بزرگ نزدیک می کنی. درسته که هنوز تقویت نشده ولی باید فلزهای کوچکتر هم یک واکنش کم نشون بده در شکل موج.

جمعه 31 فروردین1397 - 5:57pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
1- فرکانس پالس همون هست که در تنظیم فرکانس فلزجو ملاحظه میکنین. مثلا میتونین از 100 هرتز استفاده کنین. عرض پالس هم در فلزیاب های پالسی از حدود 100 تا کمی بیش از 200 میکرو ثانیه متداول هست چنانکه در فلزجو هم وجود داره. برای یک تست مشخص 150 میکرو ثانیه رو پیشنهاد میکنم. بنا بر این در این مثال شما یک موج مربعی با فرکانس 100 و عرض پالس 150 میکرو ثانیه بصورت اکتیو های به گیت ماسفت وارد میکنین. دیوتی سایکل بسته به فرکانس و عرض پالس چیز متغیری در میاد و کلا رقم خیلی کمی هست. مثلا برای این مثال 1.5 درصد خواهد بود! طبیعتا اگر این رقم بالاتر بره یا در واقع عرض پالس خیلی بیشتر بشه جریانکشی هم به شدت افزایش پیدا میکنه و در عمل عرض پالس از حدود ذکر شده بیشتر هیچ افزایش بردی به همراه نداره.
2- دو دیود 4148 اگر سالم باشن و درست متصل شده باشن سطح ولتاژ رو روی همون 0.7 ولت محدود میکنن. بنابراین یا مشکلی وجود داشته یا اسکوپ نویز پالس رو از طریق دیگری دریافت کرده و نشون داده. اصولا ما دیودها رو برای همین منظور میذاریم و اگر قرار باشه محدودیت ولتاژ ایجاد نکنن آپ امپ آسیب میبینه.
3- تغییرات موج بواسطه حضور فلز جزئی تر از اون هست که براحتی روی صفحه اسکوپ مشخص بشه! تنها وقتی فلز کاملا نزدیک بشه میتونین تغییر واضحی در موج میرا ببینین و این مساله عادی هست. حتی پس از تقویت هم نمیتونین با نگاه چشمی تغییر موج میرا رو از همون لحظه که فلزیاب اعلام سنس میکنه ببینین! چون واکنش خروجی فلزیاب ها برای سنس ضعیف بر مبنای تغییر میلی ولت در مقایسه با ولت در کل بازه انتگرالگیری هست که چنین مقیاسی روی صفحه اسکوپ اصلا با چشم قابل تشخیص نیست.

جمعه 31 فروردین1397 - 9:13pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
1- فرکانس پالس همون هست که در تنظیم فرکانس فلزجو ملاحظه میکنین. مثلا میتونین از 100 هرتز استفاده کنین. عرض پالس هم در فلزیاب های پالسی از حدود 100 تا کمی بیش از 200 میکرو ثانیه متداول هست چنانکه در فلزجو هم وجود داره. برای یک تست مشخص 150 میکرو ثانیه رو پیشنهاد میکنم. بنا بر این در این مثال شما یک موج مربعی با فرکانس 100 و عرض پالس 150 میکرو ثانیه بصورت اکتیو های به گیت ماسفت وارد میکنین. دیوتی سایکل بسته به فرکانس و عرض پالس چیز متغیری در میاد و کلا رقم خیلی کمی هست. مثلا برای این مثال 1.5 درصد خواهد بود! طبیعتا اگر این رقم بالاتر بره یا در واقع عرض پالس خیلی بیشتر بشه جریانکشی هم به شدت افزایش پیدا میکنه و در عمل عرض پالس از حدود ذکر شده بیشتر هیچ افزایش بردی به همراه نداره.
2- دو دیود 4148 اگر سالم باشن و درست متصل شده باشن سطح ولتاژ رو روی همون 0.7 ولت محدود میکنن. بنابراین یا مشکلی وجود داشته یا اسکوپ نویز پالس رو از طریق دیگری دریافت کرده و نشون داده. اصولا ما دیودها رو برای همین منظور میذاریم و اگر قرار باشه محدودیت ولتاژ ایجاد نکنن آپ امپ آسیب میبینه.
3- تغییرات موج بواسطه حضور فلز جزئی تر از اون هست که براحتی روی صفحه اسکوپ مشخص بشه! تنها وقتی فلز کاملا نزدیک بشه میتونین تغییر واضحی در موج میرا ببینین و این مساله عادی هست. حتی پس از تقویت هم نمیتونین با نگاه چشمی تغییر موج میرا رو از همون لحظه که فلزیاب اعلام سنس میکنه ببینین! چون واکنش خروجی فلزیاب ها برای سنس ضعیف بر مبنای تغییر میلی ولت در مقایسه با ولت در کل بازه انتگرالگیری هست که چنین مقیاسی روی صفحه اسکوپ اصلا با چشم قابل تشخیص نیست.

والا خودمم نمی دونم چشه چیزی نداره چهار تا قطعه گذاشتم روی بردبورد. اگر کویل رو وصل نکنم ولتاژ درسته ولی وقتی وصل میکنم پیک تو پیک اش که یک جهش سوزنی شکل داره به بالا تا ده ولت هم میرسه. دیودها و همه چی سالمه :( :(

مقاومت کویل هم 2.2 اهمه

شنبه 31 فروردین1397 - 12:54am
مدیر کل
مدیر کل

کلا برد بورد از نظر سیمکشی و طراحی زمین و مسائل مربوط به نویز و شیلد مناسب کارهای حساس فرکانسی نیست. درسته که فرکانس پالس پایین هست ولی لحظه ای که ولتاژ چند صد ولتی سر سیم پیچ دفعتا به سمت صفر میل میکنه معادل یک هارمونیک فرکانس بالاست که در برد بورد پخش میشه و تولید نویز میکنه. طبیعتا نزدیک بودن کویل به برد بورد هم میتونه مزید بر علت باشه. بعلاوه نباید وجود خازن ظرفیت بالا بین سر مشترک دیودها و کویل با زمین رو فراموش کنین. در مورد خازنهای 4700 میکرو قبلا توضیحی دادم که یک بخش اون به مشکل شما هم ربط پیدا میکنه.

شنبه 1 اردیبهشت1397 - 5:16am
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
کلا برد بورد از نظر سیمکشی و طراحی زمین و مسائل مربوط به نویز و شیلد مناسب کارهای حساس فرکانسی نیست. درسته که فرکانس پالس پایین هست ولی لحظه ای که ولتاژ چند صد ولتی سر سیم پیچ دفعتا به سمت صفر میل میکنه معادل یک هارمونیک فرکانس بالاست که در برد بورد پخش میشه و تولید نویز میکنه. طبیعتا نزدیک بودن کویل به برد بورد هم میتونه مزید بر علت باشه. بعلاوه نباید وجود خازن ظرفیت بالا بین سر مشترک دیودها و کویل با زمین رو فراموش کنین. در مورد خازنهای 4700 میکرو قبلا توضیحی دادم که یک بخش اون به مشکل شما هم ربط پیدا میکنه.

خازنها رو اضافه کردم خیلی بهتر شد و مثل شکل زیر شد. الان ولتاژ ماکزیمم 1.2 ولت هستش و مینیمم 800 میلی ولت منفی. پیک تو پیک هم 2 ولت

http://uupload.ir/files/bk4_20131005_041826.bmp

شنبه 1 اردیبهشت1397 - 10:26am

با سلام خدمت مهندس حمید عزیز
...من وقتی کابل آنتن بین دستگاه و لوپ ۱*۱میزارم کویل ارور دارم ولی کابل میکروفن مشکلی پیش نمیاد...میخواستم بدونم مشکل از کجا میتونه باشه ممنون

شنبه 1 اردیبهشت1397 - 11:16am
مدیر کل
مدیر کل

saraqueen نوشته است:

خازنها رو اضافه کردم خیلی بهتر شد و مثل شکل زیر شد. الان ولتاژ ماکزیمم 1.2 ولت هستش و مینیمم 800 میلی ولت منفی. پیک تو پیک هم 2 ولت

خسته نباشین.
بله این دیگه تقریبا درست هست. عرض کردم وجود اون خازنها تاثیر زیادی داره. بعلاوه همیشه باید سعی کنین این خازنها رو در نزدیکترین فاصله نسبت به دو نقطه ای که جریانکشی از تغذیه و زمین مدار وجود داره قرار بدین. اگر این خازنها در فاصله ای دورتر قرار بگیرن اثرشون کمتر میشه.

شنبه 1 اردیبهشت1397 - 7:24pm
مدیر کل
مدیر کل

hamedyashar نوشته است:
با سلام خدمت مهندس حمید عزیز
...من وقتی کابل آنتن بین دستگاه و لوپ ۱*۱میزارم کویل ارور دارم ولی کابل میکروفن مشکلی پیش نمیاد...میخواستم بدونم مشکل از کجا میتونه باشه ممنون

خواهش میکنم.
خب اینجور که میفرمایین مشخصا ایراد از کابل مربوطه هست! بیشتر احتمالش هست کابل قطعی یا اتصالی داشته باشه و با احتمال کمتر شاید ظرفیت خازنیش خیلی بالاست. کابلهایی که توصیه کردیم اصلا چنین مشکلی ندارن.

شنبه 1 اردیبهشت1397 - 7:26pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
saraqueen نوشته است:

خسته نباشین.
بله این دیگه تقریبا درست هست. عرض کردم وجود اون خازنها تاثیر زیادی داره. بعلاوه همیشه باید سعی کنین این خازنها رو در نزدیکترین فاصله نسبت به دو نقطه ای که جریانکشی از تغذیه و زمین مدار وجود داره قرار بدین. اگر این خازنها در فاصله ای دورتر قرار بگیرن اثرشون کمتر میشه.

یعنی هر چی نزدیک تر به ماسفت باید باشه بهتره درسته؟، جریان کشی از مسیر مقاومت درین میشه.

تقریبا یعنی تا حد زیادی آره ولی نه کامل. شکل موج باید در حالت خوب چجوری باشه؟

شنبه 1 اردیبهشت1397 - 7:38pm
مدیر کل
مدیر کل

بله بطور دقیق تر اتصال خازن بین یک سر کویل که به 12+ وصل هست با سورس ماسفت که به زمین وصل شده.
من تصویر دقیق شکل موج قبل از تقویت رو الان ندارم ولی فکر میکنم فرق خاصی با تصویر شما نداشته باشه.

شنبه 1 اردیبهشت1397 - 10:38pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27743 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2431 , 2432 , 2433 , 2434 , 2435 , 2436 , 2437 ... 2775  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 113 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure