انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 22 اردیبهشت1403 - 8:20am

پاسخ به موضوع  [ 27746 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2422 , 2423 , 2424 , 2425 , 2426 , 2427 , 2428 ... 2775  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

arash22 نوشته است:
درود بر همگی
خدمت دوستان عرض کنم اگر قصد ساخت این دستگاه رو دارید حتما فیبر ویرایش شده و قطعات ارجینال تهیه کنید جمعا 150 هزار هم نمیشه. تا جواب خوبی بگیرید. در غیر اینصورت اگر قصد دارید خودتون فیبر رو بسازید و از قطعات معمولی استفاده کنید اصلا نسازید بهتره هست چون خیلی سریع پشیمان میشید منم اول با قطعات ضعیف و فیبر دستی قدیمی داشتم کلا کنار گذاشته بودم. چون بسیار بی ثبات بود خصوصا کسی که مبتدی باشه اصلا نمیتونه با اون قطعات کار کنه.

با تشکر از توضیحات کامل و عالی مهندس حمید و همچنین نکات آقای آرمان.

آقای آرش، منظورتون از فیبر ویرایش شده چیه. مگر فیبر مدار همونی نیست که مهندس حمید گذاشتن؟ فیبر دستی منظورتونه اینه خودتون با دست ترسیم کرده بودین؟

یکشنبه 11 فروردین1397 - 1:17am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام خدمت همه دوستان مخصوصا مهندس حمید و آقا مجتبی گل

چندتا سوال داشتم در مورد نقطه زن خوب فلزجو و این سوالات رو بذارید به حساب کم سوادی :ymblushing: و شاید بعدا بدرد کاربران دیگه هم بخوره

1- من راهنما رو مطالعه کردم ولی خیلی متوجه مفهوم گزینه Delay نشدم که چی هست و دقیقا چیکار میکنه..در توضیحات آقا مجتبی گفته شده لبه موج رو خم میکنه و هرجا دیدید زمین نامناسب هست این گزینه رو زیاد کنید..خوب این فرقش با قدرت پهنای پالس چیه ؟ چون میشه مثلا بجای افزایش Delay ، بیایم پهنای پالس رو کم کنیم که دیگه ذرات رو نزنه

2- متوجه تفاوت گزینه Delay با حساسیت هم نشدم چون در PDF گفته شده اگر Delay رو ببریم بالا ، حساسیت به خاک زیاد میشه (که این خودش با توضیحات آقا مجتبی در کلیپ آموزشی فرق داره و برعکس هست شاید من درست متوجه نشدم) پس بهتره پایین باشه و برای جبران کاهش عمق نفوذ، بهتره حساسیت رو ببریم یالا ..خوب اگر حساسیت رو ببریم بالا ، موجب گمراهی دستگاه و حساسیت به ذرات نمیشه؟

3- کاربرد integ.W که اصلا متوجه نشدم و احساس میکنم اگر ندونم عملا از قابلیتها دستگاه نمیشه استفاده کرد :(

4- بحث تفکیک یا همون حذف آهن رو یه تست گرفتم دیدم اگر طلا بین فلزات آهنی باشه ، قادر به تشخیص طلا نیست ولی وقتی از هم جدا باشن روی آهن بوق نمیده ولی روی طلا میده..خوب این مورد متاسفانه خیلی جاها دردسر داره مخصوصا اگر طلا داخل دیگ فلزی باشه ..آیا روشی برای تشخیص طلا بین فلزات بی ارزش وجود داره حالا چه با تنظیمات چه با قلق و .. ؟ یا کلا تکنولوژی هنوز قادر به حل این معضل نیست؟

5- متاسفانه خیلی متوجه مفهوم Speed هم نشدم نمیدونم کارایی این گزینه دقیقا چیه ..یعنی اگر زیاد باشه قدرت سنس میره بالا و میشه با سرعت دست بیشتری زمین رو کاوش کرد و اگر کم باشه ذرات رو میشه حذف کرد ؟ آیا در جاهایی که ذرات زیاده و از دیسک مثلا 60 استفاده یکنیم میشه اسپید رو کم کنیم و به بوقی که میده اطمینان کرد که ذرات نیست ؟ اگه بشه با مثال توضیح بدین که عالیه

پیشاپیش ممنون @};- @};- ^:)^

یکشنبه 11 فروردین1397 - 1:29am
مدیر کل
مدیر کل

saraqueen نوشته است:
arash22 نوشته است:
درود بر همگی
خدمت دوستان عرض کنم اگر قصد ساخت این دستگاه رو دارید حتما فیبر ویرایش شده و قطعات ارجینال تهیه کنید جمعا 150 هزار هم نمیشه. تا جواب خوبی بگیرید. در غیر اینصورت اگر قصد دارید خودتون فیبر رو بسازید و از قطعات معمولی استفاده کنید اصلا نسازید بهتره هست چون خیلی سریع پشیمان میشید منم اول با قطعات ضعیف و فیبر دستی قدیمی داشتم کلا کنار گذاشته بودم. چون بسیار بی ثبات بود خصوصا کسی که مبتدی باشه اصلا نمیتونه با اون قطعات کار کنه.

با تشکر از توضیحات کامل و عالی مهندس حمید و همچنین نکات آقای آرمان.

آقای آرش، منظورتون از فیبر ویرایش شده چیه. مگر فیبر مدار همونی نیست که مهندس حمید گذاشتن؟ فیبر دستی منظورتونه اینه خودتون با دست ترسیم کرده بودین؟

خواهش میکنم.
منظور آرش عزیز فیبری هست که در صفحات قبل عکسش رو گذاشتن. البته باید عرض کنم از نظر ریزه کاری های خاصی که در طراحی فیبر مد نظر من بوده اون فیبر بخوبی فیبر اصلی نیست اما ایراد بزرگی هم نداره و قاعدتا نباید در عمل فرق محسوسی داشته باشه. با این حال بنظر من اگر فیبر اصلی ارائه شده در پست اول با دقت و تمیز و روی فیبر فایبرگلاس ساخته بشه نتیجه کاملا خوبی بهمراه داره. در مورد کیفیت قطعات و مونتاژ هم که دیگه نیاز به توضیح نیست و همیشه در این نوع مدارات حساس که بنوعی ابزار دقیق محسوب میشن اهمیت داره.

یکشنبه 11 فروردین1397 - 2:23am
مدیر کل
مدیر کل

MisiM نوشته است:
سلام خدمت همه دوستان مخصوصا مهندس حمید و آقا مجتبی گل

چندتا سوال داشتم در مورد نقطه زن خوب فلزجو و این سوالات رو بذارید به حساب کم سوادی :ymblushing: و شاید بعدا بدرد کاربران دیگه هم بخوره

1- من راهنما رو مطالعه کردم ولی خیلی متوجه مفهوم گزینه Delay نشدم که چی هست و دقیقا چیکار میکنه..در توضیحات آقا مجتبی گفته شده لبه موج رو خم میکنه و هرجا دیدید زمین نامناسب هست این گزینه رو زیاد کنید..خوب این فرقش با قدرت پهنای پالس چیه ؟ چون میشه مثلا بجای افزایش Delay ، بیایم پهنای پالس رو کم کنیم که دیگه ذرات رو نزنه

2- متوجه تفاوت گزینه Delay با حساسیت هم نشدم چون در PDF گفته شده اگر Delay رو ببریم بالا ، حساسیت به خاک زیاد میشه (که این خودش با توضیحات آقا مجتبی در کلیپ آموزشی فرق داره و برعکس هست شاید من درست متوجه نشدم) پس بهتره پایین باشه و برای جبران کاهش عمق نفوذ، بهتره حساسیت رو ببریم یالا ..خوب اگر حساسیت رو ببریم بالا ، موجب گمراهی دستگاه و حساسیت به ذرات نمیشه؟

3- کاربرد integ.W که اصلا متوجه نشدم و احساس میکنم اگر ندونم عملا از قابلیتها دستگاه نمیشه استفاده کرد :(

4- بحث تفکیک یا همون حذف آهن رو یه تست گرفتم دیدم اگر طلا بین فلزات آهنی باشه ، قادر به تشخیص طلا نیست ولی وقتی از هم جدا باشن روی آهن بوق نمیده ولی روی طلا میده..خوب این مورد متاسفانه خیلی جاها دردسر داره مخصوصا اگر طلا داخل دیگ فلزی باشه ..آیا روشی برای تشخیص طلا بین فلزات بی ارزش وجود داره حالا چه با تنظیمات چه با قلق و .. ؟ یا کلا تکنولوژی هنوز قادر به حل این معضل نیست؟

5- متاسفانه خیلی متوجه مفهوم Speed هم نشدم نمیدونم کارایی این گزینه دقیقا چیه ..یعنی اگر زیاد باشه قدرت سنس میره بالا و میشه با سرعت دست بیشتری زمین رو کاوش کرد و اگر کم باشه ذرات رو میشه حذف کرد ؟ آیا در جاهایی که ذرات زیاده و از دیسک مثلا 60 استفاده یکنیم میشه اسپید رو کم کنیم و به بوقی که میده اطمینان کرد که ذرات نیست ؟ اگه بشه با مثال توضیح بدین که عالیه

پیشاپیش ممنون @};- @};- ^:)^

خواهش میکنم.
1- در مورد دیلی توضیح مفصلی در راهنما قید شده. تنظیم دیلی مربوط به بخش گیرندست در حالیکه عرض پالس مربوط به قدرت پالس در بخش فرستندست. در زمینهایی که شرایط خوبی ندارن معمولا کم کردن عرض پالس بیشتر از بالا بردن دیلی کمک میکنه. با این حال کلا هر چه دیلی پایین تر باشه دستگاه به فلزات کوچک و نازک و دارای عدد ID کم حساس تر میشه و هر چه دیلی بالاتر باشه دستگاه به فلزات بزرگتر یا ضخیم تر و با ID بالاتر حساستر میشه. در مجموع بنده دیلی 30 الی 40 رو بیشتر میپسندم و دقیقش هم اهمیتی نداره.
2- دیلی بطور مستقیم ربطی به حساسیت نداره. اینکه فلان تنظیم هم روی حساسیت دستگاه تاثیر داره ربطی به تنظیم کلی حساسیت نداره! تنظیم حساسیت مربوط به آستانه یا ترشهولد واکنش دستگاه نسبت به همه فلزات هست. هر تنظیمی رو باید در رنج مطلوب خودش بذارین. مثلا همونطور که در مورد دیلی عرض کردم برای تنظیم حساسیت هم بسته به شرایط کاوش بنده درجه 10 الی 15 توام با گراند خاموش رو مناسب میدونم.
3- در مورد بازه انتگرال از نظر فنی در راهنما توضیح کافی داده شده. بعنوان اپراتور بهتره بهش دست نزنین مگر اینکه تحت شرایط خاصی و بر اساس تست دقیق به این نتیجه برسین که عددی غیر از پیش فرض مناسبتر هست. در واقع این تنظیم بیشتر از این نظر گذاشته شده که اگر از اون صرفنظر میکردم آخرین فاکتور دخیل در سنس فلز توسط فلزیاب پالسی در اختیار اپراتور نبود و من نمیخواستم در منطق پیاده سازی فلزیاب پالسی جای بحثی باقی بمونه!
4- اگر طلای کوچکی رو کنار قطعات بزرگی از آهن قرار بدین هیچ فلزیابی قادر به تفکیک طلا نیست و طبیعی هست که هدف کلی رو بصورت آهن در نظر میگیره. مگر اینکه طلا بزرگتر یا حداقل به اندازه آهن باشه یا اینکه طلا نسبت به آهن خیلی به کویل نزدیک تر باشه. جایی که احتمال میدین طلا داخل دیگ آهنی هست طبیعتا نباید روی تفکیک حساب بکنین! ضمن اینکه هنوز هیچ مدل دستگاهی در دنیا برای سنس فلز اختراع نشده که طلا رو مثلا از مس یا آلومینیوم تفکیک کنه!!! اگر هم بحث تفکیک فلزات در فلزیاب ها مطرح میشه فقط در مورد آهن و غیر آهن هست. همین مطلب ساده رو اکثر دوستان هنوز نمیدونن و در خواب و خیال خودشون هستن یا بر اساس ادعای کذب اکثر فروشندگان چنین توقعی دارن درحالیکه حتی معتبر ترین شرکت فلزیاب دنیا یعنی مینلب هنوز دستگاهی نساخته و ادعاش رو هم نکرده که بتونه طلا رو تفکیک کنه یا فقط طلا رو سنس کنه. تنها دستگاه غیر آزمایشگاهی با تفکیک واقعی دستگاههای XRF هستن که با کمک اشعه ایکس کار میکنن و بسیار گران هستن و با چسباندن فلز یا حداکثر در فاصله چند میلیمتری قادر به آنالیز اتمی سطح و تشخیص درصد دقیق عناصر تشکیل دهنده هستن. جز این تکنولوژی راه حل دیگری ارائه نکرده.
5- اسپید هم در راهنما کاملا توضیح داده شده! هر چه اسپید بیشتر باشه دستگاه سریع تر به فلز واکنش نشون میده و هر چه کمتر باشه واکنش کند تر هست. کمتر کردن این تنظیم در برخی شرایط به افزایش ثبات و بخصوص حذف تک بوقها کمک زیادی میکنه. من در اغلب شرایط اسپید 8 یا 9 رو بیشتر مناسب میدونم. تشخیص ذرات رو هم بهتره از روی اندازه گیری حجم هدف و داشتن مرکزیت سنس انجام بدین.

یکشنبه 11 فروردین1397 - 2:52am

مهندس جان ممنون از پاسختون @};-

مهندس در تست هایی که زیر خاک انجام میدادم با لوپ2*2 با جابجایی شیء(یک بیلچه فولادی) اعداد تفکیک متفاوتی در بازه 50-70 بدست میاوردم و دراصل ID براثر جابجایی تغییر زیادی داشت و همچنین عدد Ferro هم متغیر بود؟!

البته بنظر خودم ممکنه از سیمپیچ لوپ باشه چون در اثر استفاده زیاد و جمع و باز کردن اون، سیمها از حالت موازی و منظم دراومدن و پیچ و خم کمی در سیمپیچ افتاده ... و یک چیز دیگه اینکه آهن رو در عدد 30 حذف میکنه!

آیا این طبیعیه یا میتونه نشان دهنده ی مشکل درساختار لوپ یا مدار باشه؟

مهندس در جواب دوست عزیزمون فرمودید دیلی 30-40 رو ترجیح میدین. آیا منظورتون دیلی دستی بود یا مجموع دیلی دستی+دیلی لوپ ؟

یکشنبه 12 فروردین1397 - 10:09am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
عرض کردیم برای تفکیک باید مرکز سنس هدف یا جاییکه میتر بالاترین عدد رو داره ملاک قرار بدین و بعلاوه باید حدود 2 ثانیه کویل رو روی مرکز هدف ثابت بگیرین تا مشخصات تفکیک با دقت بیشتری ظاهر بشه. وگرنه در حین حرکت یا سنس فلز در کناره ها کمی اعداد متغیر هستن و این طبیعیه.
اینکه درجه حذف آهن روی 30 عمل میکنه نشانه کیفیت پایین کویل و بالا بودن ظرفیت خازنی داخل اون هست که میتونه بدلیل استفاده از سیم نامناسب یا پیچیدن غیر منظم و بی کیفیت سیم پیچ کویل باشه. به نکات راهنما در این مورد دقت کنین.
منظور از تنظیم دیلی همون دیلی دستی هست که در منو در اختیار شماست! وگرنه دیلی اتوماتیک کویل که دست اپراتور نیست و به ساختار کویل بستگی داره. فرض ما این هست که دیلی اتوماتیک کویل شما دور و بر 20 باشه.

یکشنبه 12 فروردین1397 - 2:34pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: IR
سلام

ببخشید خطایه رویه صفحه پیام Power Off 0.3 مشکل از کدوم مقاومت هستش؟

بترس از خدا و میازار کس ره رستگاری همین است و بس

یکشنبه 12 فروردین1397 - 4:22pm
مدیر کل
مدیر کل

منظور شما از 0.3 احتمالا ولتاژ باطری هست که درست نمایش داده نمیشه. مقاومتهای 19 و 20 و اتصال صحیح جامپر زیر میکرو و اتصال پایه 24 میکرو رو بررسی کنین.

یکشنبه 12 فروردین1397 - 4:47pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: IR
حمید نوشته است:
منظور شما از 0.3 احتمالا ولتاژ باطری هست که درست نمایش داده نمیشه. مقاومتهای 19 و 20 و اتصال صحیح جامپر زیر میکرو و اتصال پایه 24 میکرو رو بررسی کنین.

ممنون و از مقاومت 20 بودش.

الان یه مشکل دیگه coli error میده!!!!

BS 170 اصلی بدون پسوند
irf840 اصلی بدون پسوند
مقاوت 390 اهم . درست هستن مقدارش
لوپ قبلا کار میکردم باهاش
دیود ها سالم
ای سی LF357H فلزی اصلی
؟؟؟؟
مشکل کجاست ؟ :-\ :-\

بترس از خدا و میازار کس ره رستگاری همین است و بس

یکشنبه 12 فروردین1397 - 5:23pm

دوست عزیز منم مشکل کویل ارور داشتم و واقعا خیلی اذیتم کرد ، در نهایت بعد از 4بار عوض کردن BS170 رفتم سراغ 840 و عوضش کردم که گویا در اثر خرابی 170 اونم مشکل پیدا کرده بود(البته مطمین نیستم) و الان مدار بخوبی کار میکنه.

آخرین بار توسط h.sharif در یکشنبه 12 فروردین1397 - 6:13pm ویرایش شده است، در کل 1 بار ویرایش شده است.

یکشنبه 12 فروردین1397 - 5:55pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27746 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2422 , 2423 , 2424 , 2425 , 2426 , 2427 , 2428 ... 2775  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 95 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure