انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 14 اردیبهشت1403 - 5:18pm

پاسخ به موضوع  [ 27746 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2421 , 2422 , 2423 , 2424 , 2425 , 2426 , 2427 ... 2775  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

این تصویر که زیاد در فضای مجازی منتشر شده خیلی درست نیست! این موضوع رو بنده روی چند فلزیاب پالسی با اسکوپ بررسی کردم. در واقع در این حالتی که تقویت بصورت مستقیم و غیر وارونگر هست هر نوع فلزی در میدان کویل قرار بگیره سطح موج بالاتر میره. چند میکروثانیه ابتدایی البته در تشخیص آهن نقش کلیدی داره ولی اینجور مثل تصویر راحت و مشخص نیست که تایم شروعشون تفاوت محسوسی داشته باشه. تنها از روی شیب موج و نسبت تفاوتش با باقی بخشهای موج میشه به آهنی بودن پی برد.

پنج شنبه 9 فروردین1397 - 10:35pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
این تصویر که زیاد در فضای مجازی منتشر شده خیلی درست نیست! این موضوع رو بنده روی چند فلزیاب پالسی با اسکوپ بررسی کردم. در واقع در این حالتی که تقویت بصورت مستقیم و غیر وارونگر هست هر نوع فلزی در میدان کویل قرار بگیره سطح موج بالاتر میره. چند میکروثانیه ابتدایی البته در تشخیص آهن نقش کلیدی داره ولی اینجور مثل تصویر راحت و مشخص نیست که تایم شروعشون تفاوت محسوسی داشته باشه. تنها از روی شیب موج و نسبت تفاوتش با باقی بخشهای موج میشه به آهنی بودن پی برد.

پس اینطور. ممنون

حالا اگر صرفا دتکت کردن یا فلزیابی بدون توجه به جنس مورد نظر باشه این روش نسبت به روش ADC چطوره؟ دامنه تغییرات موقع وجود فلز در روش ADC بیشتره و دتکت کردن راحت تر؟

پنج شنبه 9 فروردین1397 - 10:56pm
مدیر کل
مدیر کل

اگر هدف فقط سنس فلز باشه کار خیلی راحت تر هست. چون اصولا کم یا زیاد شدن انتگرال یا همون مساحت زیر یا بالای منحنی میرایی (بسته به وارونگر یا غیر وارونگر بودن تقویت کننده) مشخص کننده حضور فلز هست. طبیعتا میشه فقط چند نقطه خاص رو در نظر گرفت و تغییر مقدارش رو نسبت به لحظه بالانس ملاک سنس قرار داد. اما باز هم میتر دیجیتالی رو نمیشه با این دقت پیاده کرد و بعلاوه اینکه در اون روش تعداد بیتها اهمیت بیشتری داره و دیگه حداقل 10 بیت و حتی 12 بیت بصورت مشخص جواب بهتری میده. درحالیکه در روش نمونه گیری فراوان و حساب کردن روی همه نمونه ها حتی ریزولوشن 8 بیت هم حساسیت سنس بالایی رو برای ما فراهم میکنه.

جمعه 9 فروردین1397 - 12:18am
کاربر فعال
کاربر فعال

این شکل موجی که دوستمون برای تفکیک کردن فلز گذاشتند در تئوری درست هست اما در عمل کاملا بصورت برعکس خودشو نشون میده. در چند نمونه برداری بوضوح مشخص هست که تفکیک چگونه عمل میکنه.
الگوریتمی که مهندس حمید پیاده کردند بهترین روش ممکن میباشد ولی برای میکروی avr atmega یکم زیادی هستش. در واقع مشتق گیری از شکل موج دریافتی بصورت نرم افزاری انجام دادند. البته این امتیاز رو با گرفتن حق از رزولیشن بدست آوردند. ولی اگر بخواهیم رزولیشن را 10 بیت در نظر بگیریم افت برد محسوسی خواهیم داشت که این مد نظر مهندس حمید و بخصوص دوستان اپراتور هم نیست.

جمعه 9 فروردین1397 - 1:51am
کاربر فعال
کاربر فعال

great-arman نوشته است:
این شکل موجی که دوستمون برای تفکیک کردن فلز گذاشتند در تئوری درست هست اما در عمل کاملا بصورت برعکس خودشو نشون میده. در چند نمونه برداری بوضوح مشخص هست که تفکیک چگونه عمل میکنه.
الگوریتمی که مهندس حمید پیاده کردند بهترین روش ممکن میباشد ولی برای میکروی avr atmega یکم زیادی هستش. در واقع مشتق گیری از شکل موج دریافتی بصورت نرم افزاری انجام دادند. البته این امتیاز رو با گرفتن حق از رزولیشن بدست آوردند. ولی اگر بخواهیم رزولیشن را 10 بیت در نظر بگیریم افت برد محسوسی خواهیم داشت که این مد نظر مهندس حمید و بخصوص دوستان اپراتور هم نیست.

میشه یکم بیشتر توضیح بدین.

من چیزی که فهمیدم از توضیحات مهندس حمید مشتق گیری نیود و چیزی که متوجه شدم اینه که نمونه گیری های زیاد (مجموعا 70) از پالس در زمانهای مشخص انجام میدن. البته نکته ای که برم گنگ شده بود اینه که اگر پهنای پالس یا فرکانس عوض بشه این نقاط هم عوض میشن که و ثابت نیست.

جمعه 9 فروردین1397 - 2:18am
کاربر فعال
کاربر فعال

70 سمپل از مجموع 14 پالس که برای هر پالس 5 نمونه برداری انجام میشه.
سوال دوم شما مربوط به مهندس حمید هست که با اجازه ایشون پاسخ میدم، خیر این نقاط عوض نمیشن در عوض مقدار ظرفیت اندوکتانس و ظرفیت خازنی لوپ روی فاصله این نقاط تاثیر دارند به همین خاطر هست که مهندس حمید روی اعداد سه گانه تاکید دارند که به اندازه استاندارد ایشون نزدیک باشه تا نمونه برداری و در نهایت تفکیک درست عمل کند.

جمعه 9 فروردین1397 - 2:40am
مدیر کل
مدیر کل

چند نکته هست که برای روشن تر شدن موضوع عرض میکنم.
الگوریتمی که برای سنس استفاده شده در واقع مدل دیجیتال حالت رایج در مدارات آنالوگ هست که با یک انتگرال گیر در مدار این کار رو انجام میدن. الگوریتم تفکیک البته بسیار پیچیده تر و تا این لحظه بهترین روشی هست که در برخی فلزیاب های مینلب هم استفاده شده و تفکیکی مشابه دستگاههای وی ال اف و حتی بهتر ارائه میده. اما اینکه خود الگوریتم های مربوطه فراتر از توانایی این میکرو کنترلر هست اصلا بحث درستی نیست چون وقتی ما به این 70 نمونه دسترسی پیدا کردیم باقی کار دیگه محاسبات ریاضی هست که حتی میکروی ضعیف تر از این هم از پس اون بر میاد! در واقع فقط روش نمونه گیری توسط ADC فراتر از توانایی این میکرو و حتی میکروهای تا حد 10 برابر قویتر از این هست که به لطف تکنیک نرم افزاری و کد اسمبلی امکانپذیر شده.
ریزولوشن ADC برای این طرح همون 10 بیت هست. اگر عرض کردم 9 بیت کامل دقت داریم به این دلیل بوده که با توجه به فرکانس کلاک بالا برای ADC در این طرح کمی خطای تبدیل آنالوگ به دیجیتال افزایش پیدا میکنه و عملا 9 بیت دقت واقعی وجود داره. البته تفاوت زیادی هم نمیکنه چون اصولا این میکروها در بهترین شرایط عملکرد 10 بیتی خودشون هم تقریبا 9.5 بیت دقت واقعی دارن. در هر صورت این اندک تفاوت هیچ تاثیر محسوسی در نتیجه نداشته بخصوص که ما از تعداد نمونه های زیاد استفاده کردیم.
مساله مشتق گیری رو دوست ما بر اساس عبارت شیب موج مطرح کردن که درست هم هست. البته در روشهای محاسبات عددی وقتی ما تعداد زیادی نمونه از یک منحنی داشته باشیم دیگه محاسبه انتگرال یا مشتق و امثالهم توسط فرمولهای ساده ریاضی امکانپذیره.
اگر فرکانس و عرض پالس تغییر بکنه دستگاه مجددا بالانس میشه و توام با نمایش دیلی اتوماتیک نقطه صفر موج میرا رو مجددا پیدا میکنه تا همه محاسبات بر اساس اون ادامه پیدا کنه. لذا نقاط حالت نسبی دارن و همیشه از لحظه بالانس به بعد همه چیز ثابت هست. خوشبختانه تغییر فرکانس یا عرض پالس روی تفکیک هم تاثیر محسوسی نداره.

جمعه 10 فروردین1397 - 3:12pm

سلام
مهندس جان درطی مدتی که با دستگاه کار کردم متوجه موضوعی شدم که سردرگمم کرده،
اینکه موقعی که Ground رو فعال میکنم افت برد داره دستگاه و حتی در عمق بالا یجورایی هدف رو حذف میکنه. سه جا این قضیه رو تجربه کردم؛

اولین بار داخل چاله ای بود به عمق 2m که زیر چاله رو بشکلی خالی کرده بودم که بشه شیء فلزی رو آزادانه زیر خاک جابجا کرد.
تنظیمات هم: loop_1*1 f:100 P:225 D:19+42 S:7 Ground:1 حساسیت17
شیء رو به شکل افقی وارد کردم تو عمق 2.5m میزد و بعد که فلز رو خارج کردم و بلافاصله دوباره وارد کردم تو عمق کمتری میزد حدود 5cm کمتر.
و همینطور هربار که شی رو از محدوده خارج میکردم و برمیگردوندم کمی از ارتفاع کم میشد تا جایی که نهایتا 40cm افت میکرد ولی
از اونطرف موقعی که Ground رو خاموش میکردم تو عمق بیشتری میزد و پس از جابجایی فلز هیچ افت بردی نداشت؟! و در اعداد بالاتر گراند این امر کمتر میشد و در عدد 1 بیشترین افت رو داشت...

دومین تجربه مثلا مواقعی که زمینی رو میزدم لوپ صدا میداد و وقتی برمیگشتم همون نقطه صدا قطع میشد ولی وقتی دوباره بالانس میکردم بار اول باز صدا میداد.

سومین تجربه چند روز پیش بود که با لوپ 2*2 زمینی زراعی رو میزدم با Ground:OFF و در یک محدوده ی 4m*5m سنس ضعیف ولی پیوسته ای داشتم به شکلی که درکناره ها نمودار عدد 8 رو نشون میداد و در مرکز حداکثر 10 الی 15 .
و وقتی گراند رو روشن کردم دیگه اون محدوده رو نشون نمیداد، همچنین با لوپ 1*1 هم تست کردم تنها در مرکز سنس کمی داشت که حاکی از این بود که عمق هدف بالاست (در این مورد به نظر خودم دفینه ای قابل توجه باشه ولی قبلش میخواستم نظر شما رو بدونم و اینکه سوالم در مورد گراند هم برطرف بشه )

با تشکر مهندس جان @};-

شنبه 11 فروردین1397 - 10:38am
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
خب اینکه مطلب مشخصی هست و بارها عرض کردیم! بله اگر گراند فعال باشه کمی برد کمتر میشه و بعد از قطع سنس هم زمان بیشتری نیاز هست تا دستگاه به بالانس واقعی برگرده. اگر گراند روی 1 باشه این افت برد بیشتر هم میشه. کلا کار با گراند تجربه خاص خودش رو نیاز داره و نباید با گراند فعال خیلی آرام از روی هدف رد بشین وگرنه باز هم برد کمتر میشه! علت رو در راهنما توضیح دادم. به همین جهت همیشه عرض کردم بهتره تا حد ممکن با گراند خاموش کار کنین.

شنبه 11 فروردین1397 - 1:32pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

درود بر همگی
خدمت دوستان عرض کنم اگر قصد ساخت این دستگاه رو دارید حتما فیبر ویرایش شده و قطعات ارجینال تهیه کنید جمعا 150 هزار هم نمیشه. تا جواب خوبی بگیرید. در غیر اینصورت اگر قصد دارید خودتون فیبر رو بسازید و از قطعات معمولی استفاده کنید اصلا نسازید بهتره هست چون خیلی سریع پشیمان میشید منم اول با قطعات ضعیف و فیبر دستی قدیمی داشتم کلا کنار گذاشته بودم. چون بسیار بی ثبات بود خصوصا کسی که مبتدی باشه اصلا نمیتونه با اون قطعات کار کنه.

شنبه 11 فروردین1397 - 6:25pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27746 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2421 , 2422 , 2423 , 2424 , 2425 , 2426 , 2427 ... 2775  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 167 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure