انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : دوشنبه 9 اردیبهشت1403 - 2:13am

پاسخ به موضوع  [ 27743 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2402 , 2403 , 2404 , 2405 , 2406 , 2407 , 2408 ... 2775  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام حمید اقا
عکسی که پایین الصاق کردم .قرمز مربوط به خروجی پایه 6 اپ و زرد مربوط به پایه 2 اپ امپ میباشد .میخوام بپرسم چرا80 تا 90 میکرو ثانیه طول میکشه تا ولتاز پایه 6 به ماکریمم خودش برسه .خودم فکر میکنم به دلیل خاصیت خازنی ماسفت این اتفاق میافته .من با این فرض خساب کردم حدود یک نانو ما توی درین سورس خاصیت خازنی ذاریم .خوب نمیدونم چرا ما باید 80 میکرو صبر کنیم تا موج استیبل بشه و خازن درین سورس دشارز بشه. مرسی

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

پنج شنبه 5 بهمن1396 - 6:59pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
ابتدا عرض کنم تصویر شکل موج شما چندان جالب نیست و موج واقعی باید خیلی تمیز تر و واضح تر از این باشه! اما زمان حدود 80 میکرو ثانیه درست هست. اگر در فلزیاب هایی نظیر چنس و TL12000 هم بررسی کنین قسمت معنادار موج میرا در همین حدود 80 میکرو ثانیه هست و تا جاییکه من میدونم حتی مینلب هم در سیستمهای مبتنی بر پالس خودش حدود 100 میکرو ثانیه بیشتر رو ملاک قرار نمیده. در فلزجو 112 میکرو ثانیه از کل قسمت معنادار موج میرای بازگشتی در محاسبات ملاک قرار داده شده که البته بستگی به تنظیم دیلی و بازه انتگرال داره و من محض احتیاط کمی بیشتر از حد لازم رو در نظر گرفتم.
زمان حدود 80 میکرو ثانیه ای بیش از هر چیز به مشخصات کویل بستگی داره! یعنی اگر اندوکتانس یا مقاومت و حتی ظرفیت خازنی کویل خیلی تغییر کنه این زمان هم کاملا تغییر میکنه. چون این تایم بیشتر مربوط به زمان دشارژ کویل هست که به این پارامترها بستگی داره. البته مشخصات پالس ارسالی و مدار گیرنده نظیر نوع آپ امپ و کانفیگ اون در مدار هم تاثیر دارن. نقش ماسفت معمولا کمتر هست.

پنج شنبه 5 بهمن1396 - 7:59pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

بله حمید اقا مرسی .ولی تا جایی که من میدونم .توی مدار rl تایم دشارژ کویل از ضرب ۵ برابر نسبت اندوکتانس کویل که اینجا ۴۰۰ میکرو هست به مقاومت دمپینگ که حدود 395 اهمه به دست میاد یهنی ۴۰۰ میکرو تقسیم به ۳۹۵ میکرو که مبشه حدود یک میکرو ثانیه که اگه ۵ برابر کنی میشه ۵ میکرو ثانیه .خوب در عمل میبینیم که حدود ۸۰ میکرو ثانیه طول میکشه تا کویل تمامل دشارژ شه .با معلومات من جور در نمیاد . :-\

پنج شنبه 5 بهمن1396 - 8:26pm
مدیر کل
مدیر کل

مساله ای که میفرمایین از نظر تئوری درست هست و من هم با توجه به مشابهت این قضیه در فلزیاب های پالسی مختلف نیازی ندیدم که از نظر تئوری دنبال فرمول دقیق و اثبات علمی این موضوع باشم. اما میدونم فرمول دقیق این موضوع ترکیبی از چند فرمول نمایی هست که به پارامترهایی بیش از این بستگی داره! حداقل علاوه بر اندوکتانس و مقاومت دمپینگ باید مقاومت خود کویل و خازن داخلی کویل که حداقل حدود 100 پیکو هست رو هم در نظر بگیرین. ظرفیت خازنی خروجی ماسفت و همینطور ورودی آپ امپ و سرعت عمل اون هم تعیین کننده هستن که تک تک اینها سبب کندتر شدن شکل موج میرا میشن. بعنوان یک مثال ساده در همین مدار اگر شما خازن 5 پیکو رو حذف کنین تایم موج میرای خروجی اندکی کوتاه تر میشه!

پنج شنبه 5 بهمن1396 - 9:17pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام خدمت دوستان عزیز دوستانی که میخوان سیم افشان واسه لوپ بگیرن این خبر خالی از لطف نیست
بازرسان اداره کل استاندارد استان تهران با حضور در لاله‌زار، مرکز تهیه و توزیع وسایل برقی، مقادیر زیادی سیم و کابل غیر‌استاندارد را شناسایی و توقیف کردند.

به گزارش کیهان، مدیرکل استاندارد استان تهران، اسامی 17 برند سیم و کابل‌های توقیفی را این‌گونه تشریح کرد: گستر تهران، افشان خراسان، نوین ساوه، مشعشع، نوین خراسان، خراسان ایران، آوا الکتریک، هادی نور خراسان، جهان کابل تهران، آرش، ایمن خراسان، افق خراسان، تهران، افشار خراسان، رعد، سما قزوین.

جمعه 6 بهمن1396 - 11:01pm
کاربر فعال
کاربر فعال

درود جناب مهندس حمید عزیز.خواستم بدونم برای ساختن لوب یک در یک سیم افشان رو به صورت تخت اگه پیچیده نشه افت برد پیش میاد واگه تخت پیچیده بشه چقدر در افزایش بورد فلزجو نقش داره.قبلا کمال تشکر رو از شما دارم...

سر بلند و پیروز...سازگار با ملودی زمان...

چهارشنبه 11 بهمن1396 - 10:00am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
روش پیچیدن تخت در کویلهای بزرگ به اندازه کویلهای کوچک و متوسط تاثیرگذار نیست اما در همین حد که سیمها موازی با هم و بطور منظم قرار بگیرن و خیلی بهم فشرده نباشن در حد 10 الی 20 درصد میتونه برد رو افزایش بده و بعلاوه تفکیک هم عملکرد بهتری خواهد داشت.

چهارشنبه 11 بهمن1396 - 3:08pm

سلام مهندس جان
خیلی وقت پیش مدار رو ساختم ولی هرکار کردم از نظر برد و ثبات خیلی خیلی افتضاح بود
برا رفع عیب به تعویض قطعات و پروگرام مجدد و انواع اقسام فت دست زدم
ولی نشد که نشد و نا امید ۱سال گزاشتمش کنار
ایراد ها شامل
۱عدم ثبات
۲برد کم
۳تنظیمات گراند تاثیر محسوسی رو بالانس و ثبات نمی گزاشت
تو هر جا و هر منطقه دیلی اتومات مختلف میداد
اعداد ۳گانه نزدیک به نرمال ولی دستگاه ثبات نداشت
تفکیک یا برعکس کار میکرد یا تو رنج بالا عمل میکرد
خلاصه هزار جور دردسر داشتم
اومدم استراتژی رو عوض کردم و
به لوپ گیر دادم
متوجه شدم تمام ایرادات من و دوستان دیگه فقط و فقط از لوپ هست
هرکس تو موارد بالا مشکل داره از لوپ هست و تعویض اپ امپ و موسفت تاثیر چندانی تو برد و ثبات نداره
مثلا من با لوپ ۶۰با نمره ۱لاکی برد خوب بود ولی ثبات نداشت و وقتی بالانس میکردم اگه کمی لوپ نسبت به زمین بالا یا پایین میشد به شدت نابالانسی ایجاد میشد و همه چی بهم می ریخت

برا شروع و ساخت لوپ جدید اومدم یه لوپ بیضی ۲۰در۳۰درست کردم
۳۵میکروهانری
۲اهم که ۱اهمش مال پراب مولتی متر هست
سیم ها کاملا منظم و موازی درست کردم
دیلی اتومات شد ۳۰
اعداد سه گانه دقیقدرست هستن فقط اولی۲۵۰شده
به هیچ عنوان بی ثباتی ندارم
سکه۲۰۰تومنی رو تو ۳۰سانت میزنه
تغیرات فرکانس و پهنای پالس با این لوپ کاملا تو حین سنس کردن و برد محسوس هست
تغییران دیلی و گراند هم تو تست ها محسسوس هست
دستت درد نکنه مهندس جان واقعا سپاسگزارم
کابوس بی ثباتی برا من تموم شد
نظرتون رو هم راجع به دیلی لوپ ۳۰شده و عدد اول۲۵۰هست بگید ممنون میشم
با سپاس

پنج شنبه 12 بهمن1396 - 7:43pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون. به فلزجو خوش اومدین.
در خصوص مواردی که فرمودین توضیحات زیادی عرض کردیم و در راهنما هم قید شده. طبیعتا یکی از موارد مهمی که روی ثبات دستگاه در مفهوم کلی خودش تاثیر داره کویل فلزیاب هست. نوع سیم ؛ مدل پیچیدن ؛ کابل رابط و کانکتور مناسب و محکم هر یک اهمیت دارن. از طرف دیگه معمولا کویلهای بزرگتر از 30 سانت در محیط منزل هم از نظر ثبات و هم برد نتیجه خوبی ارائه نمیکنن و باید در محیط باز و دور از منابع نویز تست بشن.
برای کویلی در سایز حدود 30 سانت مقاومت حدود 1.5 اهم مناسب هست و به همین لحاظ برای اون سیم لاکی 0.6 رو توصیه کردیم. پیچیدن به حالت بیضی حداقل برای هدف دفینه یابی مزیتی نداره و بیشتر برای کاوش با سرعت بالاتر برای اهداف ریز توصیه میشه چنانکه سازندگان معروف فلزیاب هم این نوع کویل رو برای همین منظور تولید میکنن. بهرحال سکه 200 تومانی با این کویل باید تا حدود 35 سانت قابل سنس باشه. دیلی 30 زیاد مناسب نیست و میتونه از نحوه پیچیدن سیم پیچ شما باشه. سعی کنین از سیم توصیه شده و روش عنکبوتی یا تخت استفاده کنین تا نتیجه کمی بهتر بشه. عدد اول 250 هم درست هست و مشکلی نداره.

پنج شنبه 12 بهمن1396 - 9:17pm

ممنون مهندس جان بابت توجهی که بنده داشتید
خدمتتون این لوپ رو فقط برای رفع اشکال ساختم و تو محیط کار و پر از آهن آلات و محیط الوده به فلز دیلی۳۰ درومد
متاسفانه به علت بیماری فرزندم و خرج میلیونی فعلا توان خرید ردیاب خودتون رو ندارم ولی ایشالله هر وقت تونستم یه دونه خرید میکنم چون هم به خودتون و fpiوfplایمان پیدا کردم
من الان از نظر کار این فلزیاب بهش ایمان دارم
میشه گفت یه شاهکار هست
بخدا هیچکس همچین کاری نمیکنه که رایگان یه طرح کاربردی رو در اختیار عموم قرار بده
جز دعا برای سلامتی شما کاری از دستم بر نمیاد
خدایی از وقتی ثبات به مدار برگشته و خط فاصله تو نمایشگر ثابت شده ارامش هم به من برگشته

یه نکته هم برا کاربران میگم
مدار هیچ نقصی نداره حتی با مقاومت۵درصد
چیزی که مهمه بلکه خیلی مهمه لوپ هست
بعد اپراتوری
بسازید و لذتشو ببرید
ممنون مهندس جان
هرچی تجربه حین تست و ساخت لوپ اصلی پیدا کردم در اختیار انجمن قرار میدم

جمعه 12 بهمن1396 - 1:28am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27743 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2402 , 2403 , 2404 , 2405 , 2406 , 2407 , 2408 ... 2775  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 198 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure