انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 9 فروردین1403 - 1:19am

پاسخ به موضوع  [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2121 , 2122 , 2123 , 2124 , 2125 , 2126 , 2127 ... 2774  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: El.Dorado
حمید نوشته است:
mole نوشته است:
felezjoo_pı_v3_35.pdf ترجمه انگلیسی :(

شرمندم! :D حجم فایل راهنما بقدری زیاده که بنده شخصا از ترجمه انگلیسی اون معذورم! مگر اینکه یکی از دوستانی که تسلط بالایی به زبان انگلیسی دارن و این کار براشون راحت تر هست زحمت بکشن این فایل رو به انگلیسی ترجمه کنن.

خداییش با این همه مشغله و گرداندن انجمن دیگه کم لطفیه که مهندس کار ترجمه راهنما رو انجام بدن
البته تو انجمن های خارجی ندیدم که مطلبی رو بزبان فارسی بنویسن و ترجمه مطالب بسته به تلاش کاربر داره مخصوصا مطالب روسها YMWHISTLE

یا علی گفتیم و عشق آغاز شد

پنج شنبه 5 اسفند1395 - 10:16am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام
خسته نباشید
مهندس حمید کابل لوپ من دو متر سی سانت البته بعدا که بزار رو دسته کوتاه میکنم میخاستم بدونم این مقدار سیم چقدر رو ثبات و برد تاثیر داره حدودا؟متشکر

پنج شنبه 5 اسفند1395 - 11:12am
مدیر کل
مدیر کل

ممنون.
این مقدار طول کابل مشکلی ایجاد نمیکنه. بهرحال اینکه کابل چقدر روی ثبات تاثیر داره به جنس کابل و کیفیت اتصالاتش بستگی داره. با تکان دادن کابل در حین عملکرد فلزیابی میتونین متوجه تاثیر منفی اون بشین. بهرحال همونطور که عرض کردیم طول کابل رو در حدی در نظر بگیرین که نیاز دارین. وگرنه نیم متر کمتر یا بیشتر بودن طول کابل بخودی خود اثر محسوسی روی برد و ثبات نداره.

پنج شنبه 5 اسفند1395 - 1:57pm
مدیر سایت
مدیر سایت

با سلام خدمت مهندس بزرگوار حمید @};- @};-
پنج اسفند ماه ، روز مهندس رو به مهندس حمید بزرگوار و نیکو سرشت تبریک عرض میکنم ، انشاا... در تمام مراحل زندگی موفق و پیروز باشید @};- :ymhug:

آدم‌های بزرگ،
برای موفقیت دیگران تلاش می‌کنند؛

آدم‌های عادی،
موفقیت دیگران رو تماشا می‌کنند؛

آدم‌های کوچیک،
با حرف زدن پشت سر آدم‌های موفق،
بهشون حسودی می‌کنند!

پنج شنبه 5 اسفند1395 - 2:09pm

حمید نوشته است:
peyman_jf نوشته است:
سلام مهندسان عزیز خسته نباشید...
بنده این دستگاه رو ساختم ولی هرکاری میکنم ارور کویل ارور نمیره همه پست هارو خوندم همه کارهای انجام شده رو بررسی کردم فقط لوپ رو اندوکتانس متر نداشتم واسه بررسی.
روی ال سی دی این اعداد رو دارم:
S18 D0 F201 P160
Coil Error

مشخصات لوب عنكبوتي ٦٠سانتي قطر داخل 50 سانت طبق دستورات در وبلاگ با سيم ١/٥ افشان پيچيده شده تعداد دور یك طرف ٨ يك طرف ٩ كلا ١٧ دور
اندوكتانس گرفته نشده ولي مقاومت كمتره ١اهم هست تقريبا

ممنون میشم راهنمایی کنید.

به فلزجو خوش اومدین.
در مورد کویل ارور بارها عرض کردیم هر اشکال اساسی درون مدار میتونه منجر به این خطا بشه. در واقع بالا اومدن دستگاه بصورت دیجیتال فقط میتونه نشانه عملکرد صحیح میکرو و ال سی دی باشه. ولی اینکه آیا در بخشهای آنالوگ مثل ماسفت و آیسی 357 و قطعات اطرافشون و حتی لوپ مشکلی وجود داره یا خیر چیزی هست که در لحظه بالانس معلوم میشه و اگر ایراد بزرگی باشه دستگاه بالانس نمیشه و خطای لوپ میده.
مشخصات لوپ شما طوری نیست که ایجاد خطا کنه. هر چند سیم افشان 1.5 از نظر کیفیت جوابدهی این لوپ مناسب نیست و خیلی بهتره از سیم 0.7 لاکی استفاده کنین. معیوب بودن BS170 و تقلبی بودن ایسی 357 از اصلی ترین مواردی هست که میتونه به کویل ارور منجر بشه.

خیلی ممنون از پاسخگویی شما..
بنده چند روز روی این پاسخ شما وقت گذاشتم و بررسی های انجام دادم
من از ای سی 357 فلزی از سایت نیکوشاپ استفاده میکنم که فکر میکنم اصلی باشه..
ولی bs170 که یک ماسفت هست رو چک کردم شنت کرده بود عوضش کردم بعدی رو که گذاشتم بازم جواب نداد که دیدم اینم شنت کرده...
بررسی کردم و شماتیک اون قسمت رو کشیدم +12 ولت توسط مقاومت 2.2کیلو روی درین میاد وقتی اونو قطع میکنم شنت نمیکنه (یعنی نشتی پیدا نمیکنه که پایه های ترانزیستور بهم مقاومت نشون بده)
گیت +5ولت روش هست که پول آپ هست انگار و پایه ی درین توسط مقاومت میره به گیت ماسفت 840
این سه قطعه مهم هستن مقاومت و خازن های عدسی اطرافش که نمیسوزن با 12 ولت اونم دستگاه تازه ساز...

خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید و یا شماتیک کارو بدین تحلیل کنیم حداقل :(
باتشکر

پنج شنبه 5 اسفند1395 - 2:43pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

استادحمیدعزیزسلام
پنج اسفندروزشمامبارک.واقعاچه روزیه من دوهفته تمام دارم جون میدم کارای مغازموکم کنم وبرم خونه رودستگاه کارکنم .که دقیقا امشب کارم تومغازه تموم میشه میرم خونه.
استادعزیزتوگوشیه ماهواره ای یه ای سی به شمارهlm741cnپیداکردم.شماتیک داخلیشوتوایترنت سرچ کردم ازنظرداخل باlf357فرق میکردیعنی شکل ترانزیستورهای داخلیشون فرق میکرد.ولی پایه هاش دقیقامثل 157بودحتاتوی تلفنم .دقیقامثل بردفلزجوبودهرجا157توفزجوبه جایی وصل نبوداونجاهم همینطوربود.این ای سی راتوبردفلزجوتست نکردم امشب برم تست میکنم.استادعزیزنظرشمادرمورداین ای سی چیه ایامیشه استفاده کرد.خواستم نظرتونوبدونم ویه توضیح مختصرم درمورداین ایسی بفرمایید.
ممنون ازلطف شما

پنج شنبه 5 اسفند1395 - 2:58pm
مدیر کل
مدیر کل

peyman_jf نوشته است:
خیلی ممنون از پاسخگویی شما..
بنده چند روز روی این پاسخ شما وقت گذاشتم و بررسی های انجام دادم
من از ای سی 357 فلزی از سایت نیکوشاپ استفاده میکنم که فکر میکنم اصلی باشه..
ولی bs170 که یک ماسفت هست رو چک کردم شنت کرده بود عوضش کردم بعدی رو که گذاشتم بازم جواب نداد که دیدم اینم شنت کرده...
بررسی کردم و شماتیک اون قسمت رو کشیدم +12 ولت توسط مقاومت 2.2کیلو روی درین میاد وقتی اونو قطع میکنم شنت نمیکنه (یعنی نشتی پیدا نمیکنه که پایه های ترانزیستور بهم مقاومت نشون بده)
گیت +5ولت روش هست که پول آپ هست انگار و پایه ی درین توسط مقاومت میره به گیت ماسفت 840
این سه قطعه مهم هستن مقاومت و خازن های عدسی اطرافش که نمیسوزن با 12 ولت اونم دستگاه تازه ساز...

خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید و یا شماتیک کارو بدین تحلیل کنیم حداقل :(
باتشکر

خواهش میکنم.
اول این رو عرض کنم هدف از ارائه این طرح معرفی یک فلزیاب پالسی دیجیتال با امکانات مختلف و مناسب جهت استفاده مصرف کننده بوده. لذا بنده به همین جهت و بر اساس تجربیات قبلی و دخالتهای اکثرا غلط و یا مغرضانه ای که در مدارات قبلی شاهد بودم شماتیک رو منتشر نکردم و به دوستان هم عرض کردم علاقه ای به بحث فنی دقیق در مورد مدار ندارم و اگر هم کسی نظر یا ایرادی روی مدار داره میتونه با خود بنده در میان بذاره. اما شرایط فعلی کاملا متفاوت از ابتدای پروژه هست! در حال حاضر بیش از 2 سال از ارائه اولیه طرح گذشته و مدار توسط صدها و بلکه هزاران نفر ساخته شده و نتیجه کارش مشخصه. بر خلاف قسمت نرم افزار ؛ بخش مدار از روز اول پروژه کوچکترین تغییری نداشته کما اینکه در تاریخ ارائه فایلها هم ملاحظه میکنین. در واقع نیازی هم به تغییر خاص در مدار نبوده چون علاوه بر سادگی بخش الکترونیکی مدار همه قطعات با دقت محاسبه و تست شدن تا بر اساس اطلاعات مشاهده شده روی اسکوپ بلحاظ تئوری عملکرد مدار نزدیکترین حالت به عملکرد ایده آل بدست بیاد.
سیستم درایو ماسفت در این مدار در عین سادگی بسیار کاراست! یعنی برای روشن کردن ماسفت ما از یک پالس اکتیو لو استفاده میکنیم که فرمانش توسط میکرو صادر میشه. این پالس فرمان به گیت یک ترانزیستور فت مثل BS170 داده میشه و خروجیش هم مشخصا بصورت اوپن درین بسته شده که گیت ماسفت اصلی رو فعال میکنه. مقاومت پول آپ 4.7 کیلو در گیت BS170 به این جهت گذاشته شده که مطمئن بشیم در شرایط عادی این ترانزستور فت روشن خواهد بود و لذا ماسفت رو خاموش نگه میداره. البته خروجی پایه 16 میکرو این کار رو انجام میده ولی با این حال محض احتیاط و در نظر گرفتن اینکه ممکنه میکرو در مدار نباشه یا مشکل پروگرام وجود داشته باشه و فت خاموش بشه و ماسفت رو در حالت روشن بودن دائمی قرار بده ؛ اون مقاومت پول آپ 4.7 کیلو لحاظ شده. اما مقاومت پول آپ 2.2 کیلو که در خروجی اوپن درین فت در نظر گرفته شده از نظر مقدار با وسواس خاصی انتخاب شده تا درایو ماسفت با حداکثر قدرت و دقت انجام بشه. لذا از این نظر هیچ مشکلی وجود نداره. باز هم متذکر میشم چون در حالت غیر فلزیابی مثل شرایطی که شما خطای لوپ دارین عملا فت BS170 روشن هست تا ماسفت اصلی رو خاموش نگه داره ؛ پس تلقی شما در مورد راه دادن درین به سورس BS170 کاملا درست و طبیعی و مطابق انتظار هست! چون این مدار اگر بهردلیل اعلام خطای لوپ کنه دیگه فرمان پالسها هم قطع میشن و در اون صورت فت دائما روشن و ماسفت دائما خاموش باقی خواهد ماند.
با وجود توضیح فوق اگر باز هم فکر میکنین مشکل ممکنه از BS170 باشه میتونین از فت های دیگری مثل 2N7000 هم استفاده کنین. هر چند که بین فت های رایج بازار بنظر من BS170 کمی بهتر بوده.
باز تاکید میکنم وقتی مدار در حالت کویل ارور هست باید درین و سورس BS170 به هم راه بده تا ماسفت اصلی خاموش نگه داشته بشه! پس در این صورت مدار شما در این بخش مشکلی نداره! باید مشکل رو در جای دیگری پیدا کنین.

پنج شنبه 5 اسفند1395 - 3:15pm
مدیر کل
مدیر کل

جواد64 نوشته است:
استادحمیدعزیزسلام
پنج اسفندروزشمامبارک.واقعاچه روزیه من دوهفته تمام دارم جون میدم کارای مغازموکم کنم وبرم خونه رودستگاه کارکنم .که دقیقا امشب کارم تومغازه تموم میشه میرم خونه.
استادعزیزتوگوشیه ماهواره ای یه ای سی به شمارهlm741cnپیداکردم.شماتیک داخلیشوتوایترنت سرچ کردم ازنظرداخل باlf357فرق میکردیعنی شکل ترانزیستورهای داخلیشون فرق میکرد.ولی پایه هاش دقیقامثل 157بودحتاتوی تلفنم .دقیقامثل بردفلزجوبودهرجا157توفزجوبه جایی وصل نبوداونجاهم همینطوربود.این ای سی راتوبردفلزجوتست نکردم امشب برم تست میکنم.استادعزیزنظرشمادرمورداین ای سی چیه ایامیشه استفاده کرد.خواستم نظرتونوبدونم ویه توضیح مختصرم درمورداین ایسی بفرمایید.
ممنون ازلطف شما

خیلی ممنون از شما. خسته نباشین. @};-
آپ امپی که فرمودین همون شماره معروف 741 هست که یک آپ امپ کلاسیک و مقدماتی محسوب میشه و بهیچ وجه فاکتورهای لازم برای جایگزینی 357 رو نداره! شما حتی در بسیاری مدارات نمیتونین 741 رو جایگزین شماره های معمولی تر مثل TL071 و امثالهم بکنین دیگه چه برسه به LF357 که بخصوص مشخصات فرکانس و اسلیو ریتش از همه این شماره های رایج بالاتره.
اما از نظر عملکرد پایه ها کاملا حق با شماست و تقریبا همه آپ امپ های سینگل 8 پین بلحاظ اتصال قابل جایگزینی با هم هستن! یعنی آپ امپ های رایجی مثل 741 ؛ 709 ؛ 071 ؛ 081 ؛ 5534 و ... از نظر اتصال پایه های اصلی فرقی با هم ندارن. بنابراین بحث یکی بودن نوع اتصال نیست! فاکتورهای داخلی آپ امپ هست که اهمیت داره.

پنج شنبه 5 اسفند1395 - 3:29pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ممنون استادگل
لطف کردید.سپاس فراوان

پنج شنبه 5 اسفند1395 - 4:21pm
مدیر کل
مدیر کل

مهدی نوشته است:
با سلام خدمت مهندس بزرگوار حمید @};- @};-
پنج اسفند ماه ، روز مهندس رو به مهندس حمید بزرگوار و نیکو سرشت تبریک عرض میکنم ، انشاا... در تمام مراحل زندگی موفق و پیروز باشید @};- :ymhug:

خیلی ممنون اقا مهدی عزیز.
من هم به نوبه خودم این سالروز رو به همه مهندسین تبریک عرض میکنم. :ymhug: @};-

پنج شنبه 5 اسفند1395 - 4:51pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2121 , 2122 , 2123 , 2124 , 2125 , 2126 , 2127 ... 2774  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 105 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure