انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : چهارشنبه 12 اردیبهشت1403 - 6:18pm

پاسخ به موضوع  [ 27743 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2113 , 2114 , 2115 , 2116 , 2117 , 2118 , 2119 ... 2775  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

behnam karami نوشته است:
سلام.مهندس ببخشید عمر مفید قطعات چقدر هستش؟یعنی مثلا ماسفت که بیشترین فشار روش هست بعده چه مدتی باید تعویض بشه همونطور که خودتون میدونید هر قطعه ای عمر مفید داره و حال با این قطعات چینی صددر صد عمر مفید پاین تری دارن باید بعد چند مدت کارکرد عوض بشن.من این قضیه را در دلتا پالس میدیدم که بعد چند مدت کار مخصوصا ماسفت کارکردش میومد پاین ومجبور بودم عوضش کنم. ویه سوال دیگه از کجا میشه پی به کیفیت خوب ماسفت برد.منظورم اینه ایا ماسفت ها هم hfeدارن که بشه با ازماشن اون پی به کیفیت قطعه ببریم یا درکل ازمایش دیگه ای برا امتحان کیفیت ماسفت وجود داره؟با تشکر

پاسخ این سوال ساده نیست! اغلب قطعات الکترونیک از نوع نیمه هادی مثل ترانزیستورها و آیسی ها در شرایط دمای عادی و ولتاژ کار در رنج مجاز عمر طولانی دارن. در حدی هست که میشه گفت سالها جواب میدن. در مورد ماسفت هم به همین صورته و فرق چندانی نداره. اما اگر بخصوص از عرض پالس بالا استفاده کنین بتدریج از کیفیت کار ماسفت کاسته میشه و باید ماسفت قویتری استفاده کنین. معمولا در همه دستگاهها خازن عمر کمتری داره و اگر دنبال ساخت دستگاه عمری هستین باید روی کیفیت خازنها بیشتر دقت کنین!
من آزمایش خاصی برای بررسی کیفیت ماسفت نمیشناسم. اصولا کیفیت چیزی نیست که به این راحتیها توسط ابزار اندازه گیری بشه اون رو بررسی کرد بخصوص که ندونیم به دنبال اندازه گیری چه پارامتری هستیم! ولی عرض کردم از ماسفت قویتر استفاده کنین تا به این قطعه فشاری وارد نشه. با این حال فکر نمیکنم دوستانی که از IRF840 هم استفاده کردن مشکلی داشته باشن.

پنج شنبه 28 بهمن1395 - 2:41pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام مهندس من قعطعات رو خریداری کردم ولی در تصویری که بچه ها گذاشتن از مدارشون بیشتر مقاومت ها آبی رنگه ولی اینا که من گرفتن آبی نیستن قضیه چیه ؟ رنگ اصلی بدنه مقاومت ها

پنج شنبه 28 بهمن1395 - 3:55pm
مدیر کل
مدیر کل

به فلزجو خوش اومدین.
مقاومتهای آبی معمولا از نوع متال فیلم هستن و کیفیت بهتری دارن. اگر مقاومتها رو یک درصد گرفته باشین باید رنگشون آبی باشه. ولی اگر 5 درصد باشن رنگشون زرد هست. اگر به لیست قطعات و توضیحات راهنما کلمه به کلمه توجه کنین دیگه نیازی نیست به این مسائل بپردازین!

پنج شنبه 28 بهمن1395 - 4:31pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
به فلزجو خوش اومدین.
مقاومتهای آبی معمولا از نوع متال فیلم هستن و کیفیت بهتری دارن. اگر مقاومتها رو یک درصد گرفته باشین باید رنگشون آبی باشه. ولی اگر 5 درصد باشن رنگشون زرد هست. اگر به لیست قطعات و توضیحات راهنما کلمه به کلمه توجه کنین دیگه نیازی نیست به این مسائل بپردازین!

اوکی فهمیدم واقعا عالی هستین مهندس جان امید وارم همیشه موفق باشین

پنج شنبه 28 بهمن1395 - 5:24pm

با عرض خسته نباشی به مهندس گرامی....در مورد شیلد کردن باکس و لوپ میشه بیشتر توضیح دهید ..ثبات مدارو بیشتر میکنه؟؟ ...فقط باکسو شیلد کنیم چه تغیری میکنه؟؟

پنج شنبه 28 بهمن1395 - 10:05pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون.
فکر میکنم در راهنما یک بخش کامل در این خصوص نوشتم! اگر نویزی وجود داشته باشه خیلی بیشتر روی لوپ اثر میذاره تا خود مدار. با این حال باکس مدار رو هم میتونین شیلد کنین. استفاده از جعبه فلزی که چندان مورد توصیه نیست. ولی میتونین داخل جعبه پلاستیکی رو بطور کامل با فویل آلومینیوم پوشش بدین و در نهایت به نقطه شیلد مدار وصلش کنین. انجام این کار هنگام تست دستگاه در محیط منزل معمولا اثر مثبتی از خودش نشون میده ولی در محیط واقعی کاوش که نویزی وجود نداره یا بسیار ضعیف هست تاثیری نداره.

جمعه 28 بهمن1395 - 2:54am

سلام خدمت مهندس حمید استفاده از مقاومت 5 درصد میتونه باعث کویل ارور بشه ؟اخه من دوتا مدار درست کردم با چندتا قطعات متفاوت و دوتا لوپ با 1.3 اهم ولی بازم کویل ارور دارم

جمعه 29 بهمن1395 - 7:29pm
مدیر کل
مدیر کل

همونطور که در راهنما اشاره داشتم امکان استفاده از مقاومت 5 درصد وجود داره. اما در مورد چند مقاومتی که ذکر کردم دقتشون مهم تر هست نمیتونم با اطمینان بگم اگر در حد نهایی 5 درصد خطا داشته باشن مشکلی پیش میاد یا خیر! چون این ارقام خطا یا تولرانس بصورت حداکثری قید میشه. یعنی مقاومتی که 5 درصد خطا هست میتونه بین 5- درصد تا 5+ درصد خطای واقعی در عمل داشته باشه که معمولا چیزی در میانه این محدوده هست و در این صورت مشکلی پیش نمیاد. اما اگر مثلا بین این چند مقاومت که بعضا بصورت ترکیبی عمل میکنن ؛ یکی در حد 5- درصد و دیگری 5+ درصد خطا داشته باشه احتمالش هست مدار درست کار نکنه! لذا در این شرایط اگر میخواین با مقاومت 5 درصد کار کنین خیلی بهتره با اهم متر مقدار واقعی مقاومتهای مذکور رو اندازه بگیرین و از اونهایی استفاده کنین که مقدار واقعیشون بر اساس اندازه گیری با اهم متر به مقدار اسمی نزدیک تر هست. در این صورت هیچ مشکلی از این حیث نمیتونه پیش بیاد و اشکال کویل ارور از جای دیگری خواهد بود.

جمعه 29 بهمن1395 - 11:32pm
کاربر فعال
کاربر فعال

saxas نوشته است:
سلام خدمت مهندس حمید استفاده از مقاومت 5 درصد میتونه باعث کویل ارور بشه ؟اخه من دوتا مدار درست کردم با چندتا قطعات متفاوت و دوتا لوپ با 1.3 اهم ولی بازم کویل ارور دارم

دوست عزیز منم چنین مشکلی داشم مشکل از lf

شنبه 29 بهمن1395 - 12:58am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام مهندس حمید عزیز،
مهندس برای ساخت لوپ 1.5 و 2 متری متاسفانه نتونستم از بازار سیم افشان 1.2 میل پیدا کنم گفتن اصلا همچین سیمی نیست لطفا بفرمایید چه سیمی بگیرم که مناسب باشه؟؟؟
ممنونم،

شنبه 29 بهمن1395 - 2:53am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27743 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2113 , 2114 , 2115 , 2116 , 2117 , 2118 , 2119 ... 2775  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Taaak و 148 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure