انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 29 فروردین1403 - 1:46am

پاسخ به موضوع  [ 27739 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 206 , 207 , 208 , 209 , 210 , 211 , 212 ... 2774  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام دوستان, من همچنان مشکل کویل ارور دارم چند بار باید بالانس انجام بدم تا لوپ شناسایی بشه, همه ی نکات گفته شده رو چک کردم قطعاتی که احتمال میره معیوب باشه رو هم تعویض کردم اما مشکل باقی همچنان هم با لوپ یک متری هم 45 بیرون منزلم تست کردم مشکل داشت بازم. کسی چیزی به ذهنش میرسه?
اما در مورد سوالی دوستمون درباره حساسیت به طلا و نقره پرسیدن باید بگم حساسیت واقعا عالیه دیشب با لوپ 45 داخل خونه انگشتر نقره تقریبا تو 45 تا 50 سانت با بوق ممتد سنس شد و النگو طلا تو 80 تا 90 سانت البته تست دقیقی نبود و با تنضیمات پیشفرض بود فقط به منظور سنجش واکنش نسبت به این دو فلز بود.

یکشنبه 5 بهمن1393 - 1:30pm
مدیر کل
مدیر کل

hamedkk نوشته است:
مهندس حمید عزیز میشه لطفا بفرمایین چرا کار تو قبرستان رو توصیه نمیکنین ؟
ممنونم

خب چون در سیستم این مدار از پالسهای ویژه ای استفاده شده ممکنه موجب بیداری و آزردگی اهل قبور گرامی بشه! O:-) :-s :D
حامد عزیز این صحبت من بیش از اونکه توصیه ای فنی باشه یک توصیه اخلاقی بود! بهرحال همه ما روزی از دنیا میریم و فکر نمیکنم کسی دوست داشته باشه که گورش مورد تفتیش قرار بگیره! حتی بنظر من این داستان ربطی به مسلمان یا غیر مسلمان بودن هم نداره. لذا نظر و اعتقاد شخصی من بر چنین چیزی هست. شما مختارید با اعتقاد و بینش خودتون تصمیم بگیرین.

یکشنبه 5 بهمن1393 - 1:58pm
مدیر کل
مدیر کل

koohyar نوشته است:
درود
ممنون مهندس جان البته میدونید که این موضوع فقط تجربه ی شخصی بود و علتش هم احتمالا اینبود که من اکثر لوپهارو بصورت تخت و مخصوصا دوطرفه ساختم به همین دلیل احتمالا با ثابت شدن یا حتی کاهش ظرفیت خازنی دیگه متوجه این فاکتور هم نشدم.
بسیار از شما ممنونم که اشتباهات رو تصحیح میفرمایید :ymhug:
یه سوال دیگم هست که شاید دوستان دیگم داشته باشن و اون اینکه:
باتوجه به اینکه سیستم دارای فاکتور بینظیر سازگاری با انواع لوپ هست و ممکنه کسی سیم مناسب نداشته باشه که دقیقا موارد ساخت لوپ (اندوکتانس 400 میکرو و مقاومت حدود 1) رو رعایت کنه مثلا میاد یه لوپ با سیم 5دهم میسازه با اندوکتانس 400 ولی مقاومت حدود 5 یا 6 اهم میشه! حالا ممکنه برای جبران این قضیه پهنای پالس رو بالا ببریم تا به برد دلخواه برسیم !
اول آیا این راهکار درستیه!؟

دوم فاکتور مقاومت در مقوله عمق زنی و حساسیت به فلزات ارزشمند چقدر تاثیر داره!؟
سوم راهکار شما برای جبران چنین اشتباهی چیه!؟ البته به غیر از تعویض لوپ :D
L-)

خواهش میکنم کوهیار عزیز.
خب همون مشخصات 400 میکرو و 1 اهم هم کاملا جنبه پیشنهادی داشته! ولی مطالعه لوپهای شرکتی معروف نشون میده حدود خوب باید همینقدر باشه! اگر قرار بود مثلا با لوپ 6 اهمی بشه نتیجه خیلی خوبی گرفت که دیگه نیاز به لوپ 1 اهمی وجود نداشت و سیم نازکتر و سبک تر و ارزانتری استفاده میکردیم! بهرحال اهم لوپ یکی از فاکتورهای تعیین کننده در آمپر عبوری از لوپ هست که میزان قدرت میدان مغناطیسی لوپ رو تعیین میکنه. اگر اهم لوپ مثلا 2 باشه طبیعتا با افزایش پهنای پالس میشه جبرانش کرد ولی دیگه بالاتر از 2 اهم بنظر من زیاد جبرانپذیر نیست و اندکی برد از دست میدیم. البته توجه داشته باشین که اولویت ما پهنای پالس کمتر هست! پهنای پالس زیاد اصولا باعث اشباع ذرات و املاح خاک میشه و حساسیت به زمین رو بیشتر میکنه. پس نظر من این هست هر چقدر ما اهم لوپ رو کمتر بگیریم و بتونیم با پهنای پالس کمتری به برد نهایی دست پیدا کنیم بهتره. اینکه مینلب از مونولوپ های 0.8 اهمی استفاده میکنه خودش الگوی خوبی میتونه باشه.
در لوپهای کوچک به جهت حساسیت به طلای بسیار ریز در حد دهم گرم گاهی مقاومت لوپ رو بالاتر میگیرن و حتی مقاومتی باهاش سری میکنن تا دیلی لوپ پایین بیاد و حتی طلا در حد دهم گرم هم بخوبی سنس بشه!!! طبیعتا این جور ترفندها بدرد ما نمیخوره چون دنبال کسری از گرم طلا نیستیم! همینطور خیلی از تکنیک های فوق پیشرفته سری GPX هم فقط برای پیدا کردن طلا در حد 0.1 گرم طراحی شده!!! خوشبختانه خیال ما راحت تره که نیاز به این سیستمهای پیچیده نداریم چون اصولا پیدا کردن فلزات بزرگ نه تنها دردسر کمتری داره بلکه اصلا سیستم دیگری میطلبه. بهرحال افزایش مقاومت لوپ بیشتر باعث افت برد نهایی برای فلزات بزرگتر میشه.
راهکار بنده همونی هست که شما گفتی غیر از اون! :D لوپ مهمتر از اینهاست که بشه در موردش ذره ای سستی به خرج داد! هم ظرفیت و هم مقاومت و هم روش پیچیدن و البته سایز مناسب با کار همگی باید بصورت مناسبی باشن تا جواب خوبی گرفته بشه.

یکشنبه 5 بهمن1393 - 2:17pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: کردستان
سلام آقا مهدی ممنون از راهنمایتون ازطریق ورودی این اتفاق نیفتاده متاسفانه سیم کلید قطع و وصل مدار که لخت بود مستقیما با سیم منفی کلید ها برخوردکرد برای یک لحظه .ولتاژمدار بدون میکرو درست هستش ولی نمی دونم چرا اینجوری میشه؟7805 به شدت داغ میکنه!تعویضشم کردم.
به نظر شما چه قطعاتی مثل مقاومت ها و خازن الکترولیتی با یه لحظه ی باطری 18 ولتی آسیب می بینه؟؟؟
بعد از این اتفاق هم میکرو به خوبی کار میکرد ولی بعد از اینکه لوپ رو وصل کردیم اینجوری شد!!
نظر شما چیه؟؟

(( آیا خداوند برای بنده اش کافی نیست)){سوره زمر آیه 36}

یکشنبه 5 بهمن1393 - 2:18pm
مدیر کل
مدیر کل

mani1063 نوشته است:
سلام مهندس
خسته نباشی ممنون از زحمات ارزشمندتون
من مدار رو ساختم جند بار تست ولتاژ گرفتم درست بود آی سی ها رو گذاشتم مدار درست کار میکرد لوپ رو هم با همون مشخصات ساختیم،(دوبار یه سیم مثبت به منفی مدار برخورد کرد بار اول میکرو سوخت عوضش کردم مدار درست شد بار دوم هیچ اتفاقی نیفتاد مدار سالم بود) لوپ رو که وصل کردیم باز error
می داد ، بعد لوپ رو باز کردیم از اون موقع رگولاتور 5 ولتمون به شدت داغ می کنه و ال سی دی هم فقط روی یه پیام(delay coil error)چشمک می زنه رگولاتور و ترانزیستور ها رو عوض کردم، هیچ کدوم از کلیدها هم عمل نمی کنه پی سی بی رو هم چک کردم اتصالی نداره ،به نظر شما مشکل از کجاست ؟؟؟
ممنون میشم راهنمایی کنید.

خسته نباشین.
این مدار با اتصال معکوس باطری هیچ ایرادی پیدا نمیکنه! توجه کنین دیود 3 که محافظ هست بصورت سری قرار گرفته. پس اگر ساعتها باطری رو برعکس وصل کنین هیچ اتفاقی نمیفته! در واقع چون در مدار چنس دیود رو معکوس گذاشته بودم و مواردی پیش اومد که خود دیود عیب کرد و داستان درست شد ؛ اینجا قید 0.3 ولت افت ولتاژ حاصل از سری شدن دیود رو زدم و بصورت سری قرارش دادم تا امکان بروز مشکل به صفر برسه. طبیعتا بدلیل وجود رگولاتور ؛ سری بودن دیود تاثیری در قدرت و ثبات نداره.
اما با برخورد سیمهای مثبت و منفی اصلا نباید مشکلی برای مدار پیش بیاد! بلکه نهایتا باطری ممکنه مشکلدار بشه. پس حتما اتصالی دیگری اون هم در میانه مدار رخ داده که منجر به سوختن میکرو شده! بخصوص بنظر میاد قسمت رگولاتور 7805 شما هم ایرادی داشته. چون 7805 در این مدار حتی اندکی هم گرم نمیکنه چه برسه که داغ بشه. بنظر میاد شما روی ولتاژ 5 خودتون اتصالی دارین که باید در مدار بررسی کنین و پیداش کنین.
از طرفی پیغام خطای لوپ نباید بصورت چشمک زن باشه! اگر چشمک میزنه احتمالا نشون میده شما فیوز بیتها رو هم اشتباه پروگرام کردین و فرکانس کار میکرو درست نیست.
کلا اینجور که شما میفرمایین ممکنه چند قسمت مدار ایراد داشته باشه. بنظرم بد نیست از ابتدا بسازین چون احتمالا راحت تر هست تا عیب یابی و تعویض قطعه به قطعه! مدار هم در نوع خودش بسیار سادست. باید بیشتر دقت میکردین که اینجور مسائل پیش نیاد.

یکشنبه 5 بهمن1393 - 2:29pm
مدیر کل
مدیر کل

masoud-n نوشته است:
سلام دوستان, من همچنان مشکل کویل ارور دارم چند بار باید بالانس انجام بدم تا لوپ شناسایی بشه, همه ی نکات گفته شده رو چک کردم قطعاتی که احتمال میره معیوب باشه رو هم تعویض کردم اما مشکل باقی همچنان هم با لوپ یک متری هم 45 بیرون منزلم تست کردم مشکل داشت بازم. کسی چیزی به ذهنش میرسه?

اگر تنظیمات جوری باشه که نویز تداخل قوی داشته باشه این احتمال هست که از هر چند بار یک بارش اینجوری بشه و لوپ شناسایی نشه! ولی اگر نویز زیادی موقع کار ندارین دیگه بعیده ربطی به نویز داشته باشه. نکته دیگه هم احتمال اشکال در ایسی 357 یا قطعات اطرافش هست که باید چک کنین. همینطور اتصالات لوپ باید خیلی محکم باشه. اگر قطع و وصلی داشته باشه این مشکل پیش میاد.

یکشنبه 5 بهمن1393 - 2:33pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام کاوشگر عزيز دوستان منتظر فيلم بودن که خبری نشد ،کجا بودى؟؟

یکشنبه 5 بهمن1393 - 5:13pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

باسلام خدمت دوستان من چند روزی بود که در حال تست مدار خوب آقا حمید بودم که همیه قلق هاش تو زمین به دست اوردم که اتفاقی جایی به اجبار با دوستان رفتیم که یک سینی قدمتی 30 سانت رو تو 1.70 شکارش کردم جا داره از آقا حمید تشکر کنم :YMPRAY: که خودم تعجب کردم :^o البته درسته قیمت بالایی نداشت ولی از نفوذش تو خاک کیف کردم
تنظیمات دستگاه به صورت زیر بود
حساسیت 13 بود
فرکانس 120
پهنای پالس 140
گراند 1
دیلی 4
30 سانت مونده بود به هدف صدا شروع شد و 30 سانت بعد از هدف صدا کم شد البته 4 تا جا بوق داشتم که با کج کردن لوپ دیدم صداداره ردش کردم
لوپ 50 سانت 400میکروهانری بود

یکشنبه 5 بهمن1393 - 5:23pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوستان خسته نباشید
حمید خان یه سوال؟ لوپ استوانه ای چطور جواب میده؟ یعنی به جای کنار هم قرار دادن سیمها تو لوپ تخت اونارو روهم بپیچیم؟
ممنونم

تقدیر تقویم افراد عادی و تغییر تدبیر اشخاص عالیست

یکشنبه 5 بهمن1393 - 5:35pm
مدیر کل
مدیر کل

رضا جان لوپ استوانه ای یا در واقع سلونوئیدی عمق زنی خوبی نداره! در عوض نقطه زنی دقیقی داره. به همین جهت برای پین پوینت کردن اهداف سطحی کوچک که نقطه دقیقشون اهمیت بیشتری داره از این نوع سیم پیچ استفاده میشه. برای این مدار هم مشکلی نداره میتونین با در نظر گرفتن اهم و ظرفیت یک نمونش رو درست کنین و آزمایش کنین.

یکشنبه 5 بهمن1393 - 5:44pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27739 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 206 , 207 , 208 , 209 , 210 , 211 , 212 ... 2774  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: hadikhayat و 102 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure