انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : چهارشنبه 26 اردیبهشت1403 - 9:36am

پاسخ به موضوع  [ 27746 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2009 , 2010 , 2011 , 2012 , 2013 , 2014 , 2015 ... 2775  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

مهندس حمید عزیز ممنون بابت جوابت خدا خیرت بده

سه شنبه 27 مهر1395 - 5:14pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام مهندس جان
یکی از استاد های دانشگاهم دستگاهو دید
میگفت بجای خازن 18 پیکو فاراد کنار کریستال چراخازن 20 نزاشتین؟؟؟
نظر دیگه ام ک داشت بجای خازن عدسی خازن پلی استر کار بشه.منم گفتم ک شما برای کاهش نویز قرار دادین.ایشون هم نظرشون گفتن.
تشکر ویژه ای هم داشتند جهت زحمتی ک کشیدید در جایگاه یک ایرانی

بیهوده نشین
وقت طلاست

سه شنبه 27 مهر1395 - 5:15pm
مدیر کل
مدیر کل

خیلی ممنون. اگر ایشون استاد دانشگاه هستن پس ما هم باید پروفسور باشیم! :D
ببینید یک شخصیت علمی و دانشگاهی وقتی راجع به موضوعی اظهار نظر میکنه باید اطلاعات کافی در موردش داشته باشه. هر چند دو موردی که ایشون فرمودن بسیار سادست و حتی در تئوری هم میشه بیان کرد ولی شاید تست خیلی بیشتر و بهتر موضوع رو مشخص میکنه.
خازن کریستال معمولا برای پایداری و همینطور دقت بهتر فرکانس رزونانس کریستالها و بسته به مدار و کریستال مربوطه تعیین میشه. چیزی که کمپانی اتمل در دیتاشیت میکروکنترلر ذکر کرده رقمی بین 12 تا 22 پیکو هست. اما باید توجه داشت نوع طراحی فیبر هم در این مساله اندکی دخالت داره! بنده بر اساس تجربیات قبلی خودم و طراحی فیبر اون بخش که کریستال رو کاملا نزدیک میکرو قرار میدم ؛ در تست دقیق فرکانس با اسکوپ و همین میکرو و کریستالهای رایج بازار به این نتیجه رسیدم که اگر خازن 18 پیکو استفاده بشه دقیق ترین و نزدیک ترین فرکانس به عددی که به صورت اسمی روی کریستال نوشته شده تولید میشه. این موضوع در کاربردی مثل اینجا که ما با فرکانس دقیق سر و کار نداریم چندان اهمیتی نداره. اما در کاربردهایی مثل فانکشن ژنراتور بخصوص برای تولید فرکانسهای پایین با دقت اعشاری اهمیت زیادی داره! بنابراین شما در اینجا میتونین هر خازنی بین 12 تا 22 پیکو و حتی شاید کمتر و بیشتر هم استفاده کنین و تفاوت محسوسی در نتیجه ایجاد نمیشه. ولی چیزی که بنده استفاده کردم بر اساس تست دقیق بهترین مقدار هست.
در خصوص استفاده از خازن پلیستر هم واقعا تعجب میکنم! کسی که به نوع خازن توجه میکنه باید حتما تفاوت بین انواع خازنها رو حداقل در حالت کلی بدونه. خازنهای پلیستر از نوع دی الکتریک "فیلم" هستن و لذا دارای دقت بالا ؛ پایداری حرارتی بالا و نشتی کم هستن. اما این نوع از دی الکتریک که بصورت بهتری در خازنهای ام کا تی هم وجود داره ؛ منجر به افزایش پارامترهایی مثل ESR , ESL خازن میشه که روی فرکانسهای بالا بسیار تاثیر منفی دارن. لذا خازنهای پلیستر یا ام کا تی یا پلی پروپیلن و اساسا تمام خازنهای فیلم ؛ برای کار روی فرکانسهای بالا مناسب نیستن و بیشتر تا محدوده 100 کیلوهرتز استفاده ازشون مورد توصیه هست. اگر دقت کنین این انواع خازن ظرفیت زیر 100 پیکو ندارن! در حالیکه خازنهای با ظرفیت چند پیکوفاراد برای فرکانسهای بالا کاربرد داره. این هم دلیل دیگری هست که نشون میده خازنهای فیلم اصولا مناسب فرکانسهای بالا نیستن.
در این مدار با اینکه ما با فرکانسهای بالا سر و کار نداریم ؛ اما وقتی خازنی رو بصورت دکوپلاژ یا نویزگیر استفاده میکنیم طبیعتا دوست داریم وسیع ترین طیف فرکانس از انواع نویز رو پوشش بده و حذف کنه. پس خازنهای نوع فیلم برای این کار مناسب نیستن. این مساله بسیار واضحه. بر همین اساس خازنهای 100 نانو باید از نوع عدسی یا حداقل مولتی لایر باشن. مولتی لایر هم گونه دیگری از خازنهای سرامیکی هست ولی باند فرکانسیش کمی محدودتر و تا حد چند مگاهرتز میتونه باشه. چون بعیده نویزهایی در محدوده بیش از چند مگاهرتز روی مدار ما تاثیری بذاره ؛ لذا استفاده از خازنهای مولتی لایر هم اشکالی نداره. فکر نمیکنم لازم به توضیح باشه که خازنهای عدسی این مدار به جز خازنهای کریستال همگی برای نویزگیری استفاده شدن! شاید استاد عزیز به این نکته توجه نداشتن. حالا اگر شما به جای این خازنهای عدسی از پلیستر استفاده کنین ؛ بلحاظ بالا بودن ESL , ESR این خازنها ؛ نویزهای فرکانس بالا خیلی کمتر حذف میشن و از محدوده ای به بعد هم میشه گفت کلا حذف نمیشن! از طرف دیگه توجه داشته باشین اگر قرار به حذف نویز تا 100 کیلوهرتز باشه ؛ خود خازنهای الکترولیت هم چنین توانایی رو دارن. در حالیکه خازنهای الکترولیت بسته به کیفیت ؛ حتی خودشون هم تولید نویزی ضعیف با فرکانس بالا میکنن! به همین دلایل در دکوپلاژ تغذیه هر بخش از مدار ما بطور موازی با خازن الکترولیت یک خازن سرامیکی هم میذاریم. این مطلب در تمام مدارات الکترونیکی در هر سطحی رایج هست.

سه شنبه 27 مهر1395 - 5:49pm
کاربر فعال
کاربر فعال

خدایش دمت گرم مهندس حمید هر چندوقت یکبار یه سری از این توضیحات رو میخونم جیگرم حال میاد
من خودم ترم آخر مهندسی الکترونیکم تو یک دانشگاه تقریبا معتبر اما بخدا تا حالا تو هیچ یک از واحدهایی که داشتیم اشاره نشده بود که خازن عدسی به چه کاری میاد یا اینکه من تا قبل از اینکه مباحث مربوط به فلزیاب رو دنبال کنم نمیدونستم ECR اصلا چیه

سه شنبه 27 مهر1395 - 9:46pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

مهندس عزیز و گل خیلی حال دادی ایول
جوابتونو حتما بهشون ارجاع میدم.
خودمم از توضیحتون استفاده کردم.واقعا زحمت میکشین
هردفعه سوالی از کاربر پیش میاد.و شما دیگه اخرشی
هفت لایه ایزوگام هم روت بکشن بازم معرفت ازت چکه میکنه

بیهوده نشین
وقت طلاست

سه شنبه 27 مهر1395 - 9:55pm
کاربر فعال
کاربر فعال

مهندس حمید ما ک همیشه زحمت دادیم و شمام همیشه لطفتون شامل حال ماشده .ممنون بابت صبر بالایی ک داری و جوابای بجاتون.پروگرمرم کریستال گزاشتم مشکلش حل شد
عرضم اینه با لوپ 1 دلی رو بیرون 19 نشون میداد دستگاه .اما ی لوپ 45 با سیم لاکی 75 21دور پیچیدم درحالی ک از اهن خونه 280 فاصلشه منم تو پارکینگم دلی رو 30 میشناسونه خیلی بالاس ی دور کم کردم از سیم دلی رو 29 شناخت
اهم لوپ هم 1.2 هستش ؟
البته لوپم تخته

آخرین بار توسط alamut777 در سه شنبه 27 مهر1395 - 10:11pm ویرایش شده است، در کل 1 بار ویرایش شده است.

سه شنبه 27 مهر1395 - 9:59pm
مدیر کل
مدیر کل

Honarmand7 نوشته است:
مهندس عزیز و گل خیلی حال دادی ایول
جوابتونو حتما بهشون ارجاع میدم.
خودمم از توضیحتون استفاده کردم.واقعا زحمت میکشین
هردفعه سوالی از کاربر پیش میاد.و شما دیگه اخرشی
هفت لایه ایزوگام هم روت بکشن بازم معرفت ازت چکه میکنه

خواهش میکنم. ممنون از شما و arta1987 عزیز.
این مباحث تا جاییکه من میدونم و تجربش رو دارم اصلا در سیلابس دروس آکادمیک حداقل تا سطح کارشناسی ارشد هم نیست! ولی امروزه دیگه با وجود اینترنت که خودش بزرگترین کتابخانه و دانشگاه هست میشه در مورد همه موارد علمی مطالعه و تحقیق کرد. البته باز هم خیلی چیزها رو باید در عمل تست کرد! کار مهندسی روی کاغذ فقط تا حدی جلو میره.

سه شنبه 27 مهر1395 - 10:09pm
مدیر کل
مدیر کل

alamut777 نوشته است:
مهندس حمید ما ک همیشه زحمت دادیم و شمام همیشه لطفتون شامل حال ماشده .ممنون بابت صبر بالایی ک داری و جوابای بجاتون.پروگرمرم کریستال گزاشتم مشکلش حل شد
عرضم اینه با لوپ 1 دلی رو بیرون 19 نشون میداد دستگاه .اما ی لوپ 45 با سیم لاکی 75 21دور پیچیدم درحالی ک از اهن خونه 280 فاصلشه منم تو پارکینگم دلی رو 30 میشناسونه خیلی بالاس ی دور کم کردم از سیم دلی رو 29 شناخت
اهم لوپ هم 1.2 هستش ؟

خواهش میکنم.
خب باید اشاره کنین با چه روشی لوپ 45 رو درست کردین؟! اگر با روش معمولی باشه چندان خوب جواب نمیده مگر اینکه خیلی منظم بپیچین و در عین حال در روش معمولی باید دورها کمتر باشه. ولی اگر از روش عنکبوتی یا تخت هم استفاده کرده باشین باز هم دور لوپ شما زیاد هست! در راهنما قید کردم که برای این لوپ و با سیمی مشابه این در صورتی که تخت بپیچین 19 دور و اگر عنکبوتی بپیچین 20 دور مناسب هست. هر چه دور یا ظرفیت لوپ بیشتر باشه دیلی هم کمی بالاتر میره. ولی با این حال در همین حد که دیلی لوپ زیر 30 باشه و تفکیک درست کار کنه برای دفینه یابی کاملا کافیه. اما اگر برای سنس خورده ریز بخواین استفاده کنین دیلی لوپ پایین تری نیاز هست.

سه شنبه 27 مهر1395 - 10:15pm
کاربر فعال
کاربر فعال

M.kh:
سلام مهندس حمید خوبید؟
من امشب یه جایی رو با فلز جو رفتم بزنم که قبلا تو تا کوزه گلی که یکیش اندازه یه پارچ بوده بعد یکی دیگه با فاصله یه دو متری به اندازه تنور در اومده ،حالا من با فلزجو یه نقطه رو بصورت جارویی با لوپ 45 بصورت بوق چند ثانیه ایی سنس داشتم ب آی دی 75 یا 80 یا73
مهندس نظرتون چیه؟ راهنماییم کنید؟
درضمن مهندس هر وقت بصورت جارویی یا کاوش میکردم سنس میشد والا با نگه داشتن لوپ سنی نمیشد
تنظیمات ،اسپید 10
فرکانس 100 و 10 1
پهنا 175
گراند4
دیلی اتو21
انتگرال46

سه شنبه 27 مهر1395 - 11:55pm
کاربر فعال
کاربر فعال

راستی مهندس جان یادم رفت که بگم تو تموم زمان کاوش حذف آهنم فعال بود

چهارشنبه 27 مهر1395 - 12:27am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27746 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2009 , 2010 , 2011 , 2012 , 2013 , 2014 , 2015 ... 2775  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: mikimaus , Mohammad hatef و 143 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure