انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 25 اردیبهشت1403 - 1:17pm

پاسخ به موضوع  [ 27746 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 1981 , 1982 , 1983 , 1984 , 1985 , 1986 , 1987 ... 2775  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام

با سلام خدمت استاد حمید
ضمن عرض خسته نباشید یک سوال دارم اگه ممکنه راهنمایی کنید
در مورد تشخیص FE و nonFE از روی شکل موج چگونه این اختلاف تشخیص داده میشه ؟
فلزات غیر آهنی کوچک و آهنی تقریبا یک شکل موج برگشتی دارند
و من نتونستم اختلافی مشاهده کنم
اگر سیستم فلزجو این اختلاف رو نشون نمیداد میگفتم غیر ممکنه !
ممنون میشم اگه بتونین راهنمایی کنین
با تشکر

یکشنبه 28 شهریور1395 - 12:28pm
مدیر کل
مدیر کل

خیلی ممنون.
بله حق با شماست. از روی شکل موجی که روی اسکوپ دیده میشه تقریبا چیز زیادی در زمینه تشخیص آهن مشخص نیست! باید اندازه گیری دقیق صورت بگیره تا بشه چیزی متوجه شد. در برنامه هم از فرمولهای اعشاری و لگاریتمی برای این مساله استفاده شده. رفرنس اصلی بنده برای پیاده سازی حذف آهن US Patent 5506506 بوده که میتونین براحتی در نت پیدا کنین. اگر به تصویر شماره 3 در اون مطلب دقت کنین تقریبا همون چیزی هست که من پیاده کردم. البته شیوه پالس زنی در اونجا جور دیگه در نظر گرفته شده اما اساس فرمولها برای طرح ما هم کاملا معتبر هست. 3 عدد A , B , C هم که مربوط به 3 کانال تفکیک هستن به همین منظور محاسبه شدن. البته بنده بر اساس آزمون و خطا به فرمول کامل تری هم رسیدم که تاثیر تغییر عرض پالس و همینطور زمین رو روی تشخیص آهن تقریبا خنثی میکنه. با این حال اگر در نمودار مینلب هم توجه کنین بین نمونه های زیادی که تست کردن چند مورد خطا هم وجود داشته که اجتناب نا پذیر هست! به همین لحاظ عرض کردم بین 10 تا 20 درصد خطای تشخیص آهن وجود داره.

یکشنبه 28 شهریور1395 - 2:15pm

سلام و عرض خسته نباشی خدمت مهندس حمید عزیز
با عرض پوزش بنده با نام کاربری یکی از دوستان وارد شدم چونکه در مرحله ثبت نام مشکل مواجه شدم
مهندس جان بنده با چنتا مشکل اساسی مواجه شدم :
1. اعداد سه گانه من تغییر کرد
188
525
675
عدد اول خیلی پایین ه و به نظر عمق رو کمتر میکنه
2. در بعضی اوقات لوپ بالانس نمیشه و بوق ممتد میزنه
3.این تک بوق های پیوسته چی هست
بنده با لوپ 1×1 و با سیم 1×1.5 که اهم اون 1 دراومد تست گرفتم نتیجه شئ تست(حلب روغن 5k) شده به شرح زیر است :

S17
D40
F100
P300

180 cm

S17
D60
F250
P500

190 cm

S15
D60
F200
P300

200 cm

S15
D60
F150
P300

170cm

مهندس جان ایراد از چی میتونه باشه از مدار یا از لوپ
بنده در کمال خاکساری بی نهایت از زحماتت سپاسگذاری میکنم

یکشنبه 28 شهریور1395 - 4:36pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

با سلام و خسته نباشید خدمت مهندس حمید عزیز. @};- @};- مهندس جان بنده یه لوپ دو متری دارم که عدد اولشم 298 هست و دو عدد دیگه هم کاملا نرمال هستند. یجایو با لوپ یک متری که اونم عدداش کاملا نرماله سنس داشتم و عدد تفکیک حدود 90 تا 95 نشون میداد. بعد که با لوپ 2 متری رفتم سر محل بوقی نداشتم و جالب اینجاست که عدد اولم رسید به 700. و جالبتر اینجاست که وقتی از اون محل دور شدم و دوباره دستگاهو بالانس کردم عدد اول 298 شد و دو عدد دیگه هم در حالت نرمال قرار گرفتن. حدسی که خودم زدم این بود که شاید اون مکان زیرش حفره بزرگی بوده که وقتی دستگاهو بالانس کردم روی حفره بالانس شده و بهمین دلیل عدد اول بالا رفته. البته به این خاطر میگم چون رو فلز که بالانس میکنیم عدد اول پایین میاد پس این احتمال هست رو حفره عدد اول بالا بره. مهندس جان مواردیو که عرض کردم آیا امکانش هست درست باشه؟؟؟

یکشنبه 28 شهریور1395 - 5:31pm
مدیر کل
مدیر کل

yasintiger نوشته است:
سلام و عرض خسته نباشی خدمت مهندس حمید عزیز
با عرض پوزش بنده با نام کاربری یکی از دوستان وارد شدم چونکه در مرحله ثبت نام مشکل مواجه شدم
مهندس جان بنده با چنتا مشکل اساسی مواجه شدم :
1. اعداد سه گانه من تغییر کرد
188
525
675
عدد اول خیلی پایین ه و به نظر عمق رو کمتر میکنه
2. در بعضی اوقات لوپ بالانس نمیشه و بوق ممتد میزنه
3.این تک بوق های پیوسته چی هست
بنده با لوپ 1×1 و با سیم 1×1.5 که اهم اون 1 دراومد تست گرفتم نتیجه شئ تست(حلب روغن 5k) شده به شرح زیر است :

S17
D40
F100
P300

180 cm

S17
D60
F250
P500

190 cm

S15
D60
F200
P300

200 cm

S15
D60
F150
P300

170cm

مهندس جان ایراد از چی میتونه باشه از مدار یا از لوپ
بنده در کمال خاکساری بی نهایت از زحماتت سپاسگذاری میکنم

به فلزجو خوش اومدین. خواهش میکنم.
اعداد شما درست نیستن و همگی پایین هستن. ابتدا باید این مشکل رو برطرف کنین. ممکنه از کابل یا کانکتور فلزی باشه که توضیحشو دادیم. موقع تست هم نباید لوپ نزدیک فلزات مزاحم باشه.
ما عدم بالانس و سپس بوق ممتد در این طرح نداریم! اگر دستگاه بالانس نشه طبیعتا سیستم سنس کلا غیر فعال میشه و صدایی هم نباید شنیده بشه. عدم بالانس هم میتونه به اعداد 3 گانه شما یا نزدیکی لوپ به فلزات مزاحم در لحظه بالانس مربوط باشه.
تک بوق پیوسته هم در این طرح وجود نداره. مگر اینکه منظورتون تک بوق های حاصل از نویز باشه که بیشتر روی درجات حساسیت بالا اتفاق میفته و به شرایط محیط هم بستگی داره.
در مورد تست برد با حلب 5 کیلویی هم چون بنده چنین تستی نگرفتم نمیتونم نظر دقیقی بدم. ولی قاعدتا با توجه به اعداد 3 گانه باید این بردها کمی پایین تر از حد مطلوب باشه.

یکشنبه 28 شهریور1395 - 7:21pm
مدیر کل
مدیر کل

milad7 نوشته است:
با سلام و خسته نباشید خدمت مهندس حمید عزیز. @};- @};- مهندس جان بنده یه لوپ دو متری دارم که عدد اولشم 298 هست و دو عدد دیگه هم کاملا نرمال هستند. یجایو با لوپ یک متری که اونم عدداش کاملا نرماله سنس داشتم و عدد تفکیک حدود 90 تا 95 نشون میداد. بعد که با لوپ 2 متری رفتم سر محل بوقی نداشتم و جالب اینجاست که عدد اولم رسید به 700. و جالبتر اینجاست که وقتی از اون محل دور شدم و دوباره دستگاهو بالانس کردم عدد اول 298 شد و دو عدد دیگه هم در حالت نرمال قرار گرفتن. حدسی که خودم زدم این بود که شاید اون مکان زیرش حفره بزرگی بوده که وقتی دستگاهو بالانس کردم روی حفره بالانس شده و بهمین دلیل عدد اول بالا رفته. البته به این خاطر میگم چون رو فلز که بالانس میکنیم عدد اول پایین میاد پس این احتمال هست رو حفره عدد اول بالا بره. مهندس جان مواردیو که عرض کردم آیا امکانش هست درست باشه؟؟؟

ممنون. خسته نباشین.
حدس شما در خصوص ارتباط وجود حفره و بالا رفتن عدد اول درست هست. اما ما مکانیزم بهتری برای بررسی این مساله داریم! اگر حفره وجود داشته باشه دستگاه با میتر منفی و بوق هشداری این مساله رو مشخص میکنه. دیگه نیازی به بررسی اعداد 3 گانه نیست.
اما اینکه با لوپ 1 متری سنس فلز داشته باشین و با لوپ 2 متری حالت حفره نشون داده بشه عجیب هست! بیشتر بنظر میرسه مثلا فلز نسبتا کوچکی در عمق کمتر وجود داشته باشه که حفره بزرگتری در زیر اون قرار گرفته!!! فقط در چنین شرایطی هست که ممکنه لوپ 2 متری اولویت سنس رو به حفره بزرگتر و در عمق بیشتر بده. بهرحال شرایط این مکان با توصیفی که فرمودین مشکوک هست و البته احتمال خطایی خاص هم وجود داره.

یکشنبه 28 شهریور1395 - 7:28pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام استاد شب بخیر اگه تومدار برق 12 نداشته باشیم, بجز,رگلاتور,چیرو باید,برسی,کنیم,
در ضمن,خیلی خوشحال شدم که بچهای ترکیه هم از مدار شما تعریف کردن,وقبولش,دارن,انشاع للا,طرح شما,به تموم کشورها بره,وچشم,حسودها,کور,شه,
درود برشما,که استادی,واسم استادی,برازنده,شماست

یکشنبه 28 شهریور1395 - 10:24pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
milad7 نوشته است:

ممنون. خسته نباشین.
حدس شما در خصوص ارتباط وجود حفره و بالا رفتن عدد اول درست هست. اما ما مکانیزم بهتری برای بررسی این مساله داریم! اگر حفره وجود داشته باشه دستگاه با میتر منفی و بوق هشداری این مساله رو مشخص میکنه. دیگه نیازی به بررسی اعداد 3 گانه نیست.
اما اینکه با لوپ 1 متری سنس فلز داشته باشین و با لوپ 2 متری حالت حفره نشون داده بشه عجیب هست! بیشتر بنظر میرسه مثلا فلز نسبتا کوچکی در عمق کمتر وجود داشته باشه که حفره بزرگتری در زیر اون قرار گرفته!!! فقط در چنین شرایطی هست که ممکنه لوپ 2 متری اولویت سنس رو به حفره بزرگتر و در عمق بیشتر بده. بهرحال شرایط این مکان با توصیفی که فرمودین مشکوک هست و البته احتمال خطایی خاص هم وجود داره.

سپاسگذارم مهندس جان @};- @};- . بله مهندس جان اتفاقا بنده همیشه برای تشخیص حفره از این ویژگی دستگاه استفاده میکنم. و همیشه شما رو هم دعا میکنم :YMPRAY: @};- اما این دفعه بصورت اتفاقی متوجه شدم بعد از بالانس, عدد اول خیلی بالا رفت, اول فکر کردم یا لوپ مشکل پیدا کرده یا 357. اما بعد از اینکه از اون محل خیلی دور شدم و دوباره بالانس کردم دیدم عدد اول 298 شد. تازه اینجا متوجه شدم که شاید در مکان قبلی روی حفره بالانس کرده بودم. , ضمنا اینو هم بگم دلیل اینکه به اعداد سگانه نگاه کردم این بود که چون با لوپ یک سنس داشتم ولی با لوپ دو سنس نداشتم شک کردم که لوپ سالم نباشه. اما لوپ سالم بود ولی اشتباه از خودم بود که رو حفره بالانس کردم

یکشنبه 28 شهریور1395 - 11:12pm
مدیر کل
مدیر کل

asad135959 نوشته است:
سلام استاد شب بخیر اگه تومدار برق 12 نداشته باشیم, بجز,رگلاتور,چیرو باید,برسی,کنیم,
در ضمن,خیلی خوشحال شدم که بچهای ترکیه هم از مدار شما تعریف کردن,وقبولش,دارن,انشاع للا,طرح شما,به تموم کشورها بره,وچشم,حسودها,کور,شه,
درود برشما,که استادی,واسم استادی,برازنده,شماست

خواهش میکنم. خیلی ممنون. @};-
غیر از رگولاتور باید سیمکشی رو هم بررسی کنین و قطعی یا اتصالی در مدار نداشته باشین. دیود 3 و اتصال سیم باطری تا مدار رو هم بررسی کنین.

یکشنبه 28 شهریور1395 - 11:37pm

ممنون استاد حمید

من برم ببینم چیزی از این نمودار ها میشه فهمید البته زبان بلد نبودن هم دردسریه !

دوشنبه 28 شهریور1395 - 12:06am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27746 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 1981 , 1982 , 1983 , 1984 , 1985 , 1986 , 1987 ... 2775  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 121 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure