انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : دوشنبه 17 اردیبهشت1403 - 12:06pm

پاسخ به موضوع  [ 27746 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 1824 , 1825 , 1826 , 1827 , 1828 , 1829 , 1830 ... 2775  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام

سلام خسته نباشید مهندس حمید لطف میکنید یه مدار معرفی کنی بسازیم برای سنجش ظرفیت خازنی

شنبه 8 خرداد1395 - 2:55pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

yonesi21 نوشته است:
سلام خسته نباشید مهندس حمید لطف میکنید یه مدار معرفی کنی بسازیم برای سنجش ظرفیت خازنی

سلام @};-
برای استفاده از کامپیوتر بجای سلف متر :
http://www.felezjoo.com/viewtopic.php?f=19&t=2618

این یک مدار سلف سنجه که تو نت هست :
http://wle.ir/wp-content/uploads/2012/11/self_sanj.rar

به گفته خوده مهندس حمید بهتره مولتی متر دارای رنج اندوکتانس مثل ویکتور 88 سی بگیرین که راحت میشید دیگه دردسر ساخت رو ندارید و دقیق هم هست @};-

شنبه 8 خرداد1395 - 3:04pm
YIM
مدیر کل
مدیر کل

yonesi21 نوشته است:

ظرفیت خازنی سیم پیچ یا لوپ رو نمیشه به این راحتی اندازه گرفت. یا نیاز به ابزار اندازه گیری مخصوص و گرانقیمت داره که من در بازار خودمون ندیدم ؛ و یا با کمک فانکشن ژنراتور و یک اسکوپ حرفه ای و نهایتا با محاسبه از طریق فرمولهای مربوطه امکانپذیر هست. توصیه نمیکنم زیاد دنبال اندازه گیریش باشین چون مختصات کارکرد مدار ما خودش وضعیت خازنی لوپ رو مشخص میکنه.
در ضمن دوستمون ظاهرا ظرفیت اندوکتانس رو با ظرفیت خازنی اشتباه گرفتن! هر سیم پیچ یا لوپی دارای 3 مشخصه الکتریکی هست. یکی اندوکتانس که بر حسب میکروهانری قابل اندازه گیریه. دیگری مقاومت که بر حسب اهم هست. سومی هم میزان ظرفیت خازنی یا خازن پارازیتی سیم پیج بر حسب پیکوفاراد هست که اندازه گیریش خیلی دشوار تره و مشکل ما هم در لوپهای بزرگ سر همین هست. در واقع هر دو رشته سیم رسانا وقتی کنار هم قرار میگیرن بینشون خازن کوچکی بوجود میاد! میزان این خازن با طول و سطح رسانا نسبت مستقیم و با فاصله بینشون نسبت عکس داره. البته دی الکتریک ماده ای که بینشون قرار داره هم ملاک هست که از حیث کم شدن حالت خازنی بهترین ماده هوا و پس از اون چوب و سپس تفلون و نهایتا میتونه پلاستیک باشه. لذا وقتی لوپ بزرگ میشه و میزان سیم بیشتر و در عین حال از نوع ضخیم تری استفاده میکنین ؛ تنها راه فاصله دادن بین سیمهاست تا ظرفیت خازنی پایین بیاد و عملکرد لوپ بخصوص برای تفکیک مناسب بشه.

شنبه 8 خرداد1395 - 5:49pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
خیر این مدل لوپ اصولا برای فلزیاب پالسی مناسب نیست و جواب نمیده.

با سلام خدمت مهندس حمید :
میخواستم بدونم میشه برای ساخت قاب لوپ از فایبر گلاس یا فیبر کربن استفاده کرد اگه میشه بگید تا مراحل ساخت اون رو با توضیحات ونقشه طراحی شده با کتیا قرار بدم تا دوستان هم استفاده کنن

شنبه 8 خرداد1395 - 11:19pm
مدیر کل
مدیر کل

javads2aa عزیز به فلزجو خوش اومدین.
بله طبیعتا هر دو جنس مناسب هست مثل لوپ هر فلزیاب دیگری! البته فیبر کربن در صورتی که دوستان دسترسی داشته باشن میتونه بهتر هم باشه. در هر صورت بابت لطفی که میکنین ممنون.

یکشنبه 8 خرداد1395 - 1:39am

IIII نوشته است:
yonesi21 نوشته است:

سلام @};-
برای استفاده از کامپیوتر بجای سلف متر :
http://www.felezjoo.com/viewtopic.php?f=19&t=2618

این یک مدار سلف سنجه که تو نت هست :
http://wle.ir/wp-content/uploads/2012/11/self_sanj.rar

به گفته خوده مهندس حمید بهتره مولتی متر دارای رنج اندوکتانس مثل ویکتور 88 سی بگیرین که راحت میشید دیگه دردسر ساخت رو ندارید و دقیق هم هست @};-

ممنون دوست من اما همون طور که مهندس حمید اشاره کرده من ظرفیت خازنی مد نظرم بود برای اندوکتانس که توی همین سایت هم یه قسمت دوستان در موردش بحث کردن ولی باز هم از لطفت ممنون همین که دنبال کمک کردن هستی نشونه انسانیت شماست

یکشنبه 9 خرداد1395 - 3:53am

حمید نوشته است:
yonesi21 نوشته است:

ظرفیت خازنی سیم پیچ یا لوپ رو نمیشه به این راحتی اندازه گرفت. یا نیاز به ابزار اندازه گیری مخصوص و گرانقیمت داره که من در بازار خودمون ندیدم ؛ و یا با کمک فانکشن ژنراتور و یک اسکوپ حرفه ای و نهایتا با محاسبه از طریق فرمولهای مربوطه امکانپذیر هست. توصیه نمیکنم زیاد دنبال اندازه گیریش باشین چون مختصات کارکرد مدار ما خودش وضعیت خازنی لوپ رو مشخص میکنه.
در ضمن دوستمون ظاهرا ظرفیت اندوکتانس رو با ظرفیت خازنی اشتباه گرفتن! هر سیم پیچ یا لوپی دارای 3 مشخصه الکتریکی هست. یکی اندوکتانس که بر حسب میکروهانری قابل اندازه گیریه. دیگری مقاومت که بر حسب اهم هست. سومی هم میزان ظرفیت خازنی یا خازن پارازیتی سیم پیج بر حسب پیکوفاراد هست که اندازه گیریش خیلی دشوار تره و مشکل ما هم در لوپهای بزرگ سر همین هست. در واقع هر دو رشته سیم رسانا وقتی کنار هم قرار میگیرن بینشون خازن کوچکی بوجود میاد! میزان این خازن با طول و سطح رسانا نسبت مستقیم و با فاصله بینشون نسبت عکس داره. البته دی الکتریک ماده ای که بینشون قرار داره هم ملاک هست که از حیث کم شدن حالت خازنی بهترین ماده هوا و پس از اون چوب و سپس تفلون و نهایتا میتونه پلاستیک باشه. لذا وقتی لوپ بزرگ میشه و میزان سیم بیشتر و در عین حال از نوع ضخیم تری استفاده میکنین ؛ تنها راه فاصله دادن بین سیمهاست تا ظرفیت خازنی پایین بیاد و عملکرد لوپ بخصوص برای تفکیک مناسب بشه.

بابت راهنمایی کاملتون ممنون اما اگر زحمتی نیست بفرمایید که بال و پایین رفتن ظرفیت خازنی و همچنین اهم لوپ چه تغییراتی در اعداد سه گانه میده که بتونیم متوجه بشیم و ایا در دیلی اتومات هم تاثیر گذار هستن و اگر تاثییر میزاره بفرمایید به چه صورت که بتونم حدودا شرایط لوپ متوجه بشم

یکشنبه 9 خرداد1395 - 3:56am

با سلام و خسته نباشید به همه دوستان و تشکر فراوان از مهندس حمید
من مدارو ساختم بدون مشکل روشن شد لوپ 60 هم با سیم 1 درست کردم که اهم اون 0.9 و ظریفتش هم شد 340 میکرو هانری اما وقتی به دستگاه وصلش میکنم دیلی اتومات من 58 نمایش داده میشه :( البته اعداد سه گانه من 750 650 180 هستن
خودم احتمال میدم به خاطر آی سی lf مدار باشه
لطفا راهنمایی کنید

یکشنبه 9 خرداد1395 - 9:18am

با سلام مجدد
عیب مدارم من از نظر دیلی اتومات برطرف شد
با دقت مدارد بررسی کردم همه قطعات سالم بود وقتی متوجه دیود های 1n4148 شدم اونهارو چک و تعویض کردم که خوشبختانه مدار درست شد
الان دیلی اتومات من 16 هست
با لوپ انکبوتی 60 سانت اهم 0.9 و ظرفیت 340 میکرو هانری یک فیبر مسی 10*10 رو در 100 سانتی متری میزنه البته اعداد 3 گانه من A232 B428 C543 هست ه طبق توضیحات مهندس A نزدیک 250 و B تقریبا دو برابر A و C هم از B تقریبا 100 تا بیشتر .
نظر شما چی مهندس حمید گرامی؟؟

یکشنبه 9 خرداد1395 - 11:41am
مدیر کل
مدیر کل

yonesi21 نوشته است:
بابت راهنمایی کاملتون ممنون اما اگر زحمتی نیست بفرمایید که بال و پایین رفتن ظرفیت خازنی و همچنین اهم لوپ چه تغییراتی در اعداد سه گانه میده که بتونیم متوجه بشیم و ایا در دیلی اتومات هم تاثیر گذار هستن و اگر تاثییر میزاره بفرمایید به چه صورت که بتونم حدودا شرایط لوپ متوجه بشم

خواهش میکنم.
ظرفیت خازنی همونطور که عرض شد فاکتوری مزاحم و پارازیتی در سیم پیچ محسوب میشه. طبیعیه که در حالت ایده ال باید این مقدار صفر باشه که البته هیچوقت نیست چون همیشه بین سیمها خازن کوچکی هم بوجود میاد. لذا تلاش بر پایین آوردنش هست. بالا رفتن ظرفیت خازنی میتونه سبب افت برد ؛ بر هم خوردن دقت سیستم تفکیک و همینطور بی ثباتی بشه. وضعیت اعداد 3 گانه و عملکرد خوب بخش تفکیک در این مدار تا حد زیادی مشخص کننده میزان ظرفیت خازنی مناسب برای لوپ هست. افزایش ظرفیت خازنی معمولا سبب افزایش عدد اول A میشه هر چند که تنها دلیل بالا رفتن عدد اول حالت خازنی لوپ نیست!
بالا رفتن حالت خازنی میتونه دیلی اتومات لوپ رو هم افزایش بده.
مقاومت اهمی لوپ بخودی خود تاثیر محسوسی روی اعداد 3 گانه و تفکیک نداره و لذا رنج وسیعی از لوپها با مقاومتهای مختلف قابل استفاده هست.

یکشنبه 9 خرداد1395 - 11:51am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27746 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 1824 , 1825 , 1826 , 1827 , 1828 , 1829 , 1830 ... 2775  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: zagalo16 و 144 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure