انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 28 اردیبهشت1403 - 5:28pm

پاسخ به موضوع  [ 27746 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 1389 , 1390 , 1391 , 1392 , 1393 , 1394 , 1395 ... 2775  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
دوستان عزیز به عرضتون برسونم پس از 2 ماه نسخه 3.05 که دارای تغییراتی جزئی در چند زمینه هست اماده شد و در پست اول تاپیک قرار گرفت. تغییرات این نسخه به شرح زیر هست:

* افزایش درجات تنظیم Ground به 10
* اصلاحات جزئی

در خصوص تنظیم گراند این توضیح رو بدم که بعد از تستهای بسیار مشخص شد تنظیمات 5 گانه قبلی در برخی موارد کارامد نیست و علاوه بر کم کردن محسوس برد میتونه منجر به عدم توانایی بالانس خودکار مناسب بخصوص در شرایطی که زمین دارای ناهمواری و چاله هست منجر بشه. لذا این تنظیم به 10 واحد افزایش پیدا کرده و مقدار پیشفرض هم روی 5 گذاشته شده. البته دوستان باید توجه داشته باشن این تنظیم هم مثل چند تنظیم دیگه کاملا وابسته به تنظیم فرکانس هست! روی فرکانسهای پایین درجه گراند کمتر هم خوب جواب میده ولی برای فرکانسهای بالا باید از تنظیم گراند بیشتری استفاده کرد. طبیعتا با توجه به وجود تنظیم گراند 10 حتی با فعال بودن این تنظیم نسبت به حالت خاموش دیگه هیچ افت برد محسوسی نخواهیم داشت.

سلام مهندس خسته نباشید ، دستت طلا با این همه تلاش و پشتکار @};- :x امیدوارم دوستان بتوانند با دست پر برگردند و گوشه ای از این زحمات بی پایان جبران کنه :YMPRAY: :YMPRAY:

پنج شنبه 16 مهر1394 - 12:19pm

حمید نوشته است:
floyd نوشته است:
باسلام..یک درخواست از دوستانی دارم که دستگاه رو ساختند اگر برایشان مقدور هست یک تست با لوپ 25 سانت معمولی انجام بدهند ببینم عملکرد مدارچگونه هست:
لوپ 25 سانت معمولی...قطر سیم 0.5 ..تعداد دور 22
ببینید یک سکه 50 تومنی را از چه فاصله ای خوب سنس میکند.
یک قوطی روغن لحیم مارک المانیش رنگ قوطی زرد و ابی هس بزرگش اگر دارید مارک lotfett اگر اشتباه نکرده باشم...
مس 10 در 10 یا 15 در 15 ورق نازک باشد بهتره...
سپس در حالت حذف اهن سکه رو حذف بکنن و ببینند اینبار قوطی لحیم از چه فاصله ای سنس میشه و مسها...
دوستانی که این قطر سیم رو دارند و حال تستش را دارند این تست را انجام دهند...
ممنون

دوست عزیز اول این رو عرض کنم برای لوپی به مقیاس 25 برای این مدار ما توصیه نمیکنیم از سیم نازک 0.5 استفاده کنین. چون مقاومت لوپ به حدود 2 اهم یا کمی بیشتر میرسه که از نظر قدرت فلزیابی ایجاد افت میکنه. سیم مناسب برای این سایز لوپ فقط میتونه 0.7 و یا 0.8 میل باشه.
سنس سکه 50 تومنی با این لوپ حدود 35 سانت هست. البته بشرطی که تخت یا عنکبوتی ساخته بشه! وگرنه کمتر میزنه.
اون قوطی روغن لحیم رو بنده ندارم و تست نکردم. ولی مس 15 در 15 رو تا حدود 90 سانت و مس 10 در 10 رو تا حدود 75 سانت سنس خواهد کرد.
اما پرسش اخر شما کمی عجیب بود! اولا قرار نیست ما حذف آهن رو روی درجه ای بذاریم که سکه حذف بشه! طبیعتا اگر درجه بیش از حد مورد نیاز باشه همه فلزات بتدریج حذف میشن و این طبیعی هست. اما این موضوع در هر صورت هیچ ربطی به تفاوت برد در دو حالت نداره! بارها تاکید کردم در این طرح بر خلاف اکثر مداراتی که از قطعات آنالوگ برای پیاده سازی تفکیک استفاده میکنن ؛ چون تفکیک صرفا بر اساس محاسباتی نرم افزاری و روی 3 کانال مجزا انجام میشه هیچ تاثیری روی مساله برد نهایی نداره. در واقع ما یک کانال سرتاسری داریم که فقط برای سنس استفاده میشه و تنظیمات مختلف از قبیل دیلی و بازه انتگرال و اسپید و گراند صرفا روی این کانال اعمال میشن و اعلام سنس فلز میشه. 3 کانال دیگر هم برای تفکیک داریم که ثابت هستن و تنظیمات مذکور روشون کارکردی نداره. حتی بالانس کانالهای تفکیک هم بر اساس تغییر جنس خاک بطور مجزا انجام میشه و ربطی به گزینه گراند نداره! پس این فلزیاب بصورت 4 کاناله طراحی شده و هیچ سخت افزاری برای این کار اضافه نشده که سبب افت برد نهایی بشه. بنابراین جواب شما این هست که هیچ تاثیری نداره و درجه حذف اهن رو روی هر مقداری بذارین یا کلا خاموش کنین برد نهایی فلزیاب ثابت هست.

ممنون از پاسختان منم به همین مقدارها رسیدم و خواستم ببینم اگر کسی از این نمونه سیم داره اون هم همین شرایط من را تست بزند البته لوپ معمولی 25 ساختم...تشکر

پنج شنبه 16 مهر1394 - 12:25pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دوستان ی راهنمایی الکتریکی ها ببرم بگم ایسی رو برام خارج کنند این کارو برام انجام میدن به نظر شما بد خدم پروگرم کنم بزارم بدم لحیم کنند

پنج شنبه 16 مهر1394 - 1:04pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

با سلام @};-
اگه یکی از اساتید لطف کنن موارد 1- حالت دیلی 2- سرچ پاندولی، رو توضیح بدن، واسه اپراتورهای مبتدی مفید خواهد بود!
با سپاس @};-

خواهی که خدا کار نکو با تو کند --------- ارواح ملائـک همـه رو بـا تو کـند
یا آنچه رضـای او در آنست بـکن --------- یا راضی شو هرآنچه او با تو کند

« شیخ ابوسعید ابوالخیر (ره) »

پنج شنبه 16 مهر1394 - 1:47pm

سلام و عرض ادب
دوستان یه لطفی میکنید از داخل مدارتون یه عکس بندازید من فیبرشو بلاخره ساختم الان میخوام مونتاژ کنم یه لطفی بکنید از مدارتوت یه عکس بزارید ممنون میشم
و یه راهنمایی میخوام از اساتید
من میخوام سیم لوپ رو مستقیم به مدار لحیم نکنم و بجاش سوکت بزارم میشه نو و اسم دقیق سوکت رو بگید از چی استفاده کنم
یعنی اتصال سیم لوپ به مدار فیشی باشه
ممنونم

پنج شنبه 16 مهر1394 - 2:06pm

سلام و عرض ادب به همگی
دوستان من مدار دومم خراب کردم واقعن خسته نباشم :( :ymsigh:
از دوستانی که این کیت و ساختن هرکس این کیتو با قطعات با کیفیت داره و ساخته
کسی اگه میفروشه من میخوام فقط کیت بدون باتری و لوپ
خواهش قیمتهایی فضایی ندین مثل یکی از دوستان که 1/500 و یکی 1/200 قیمت دادن :))
فقط کیت همراه جعبش مونتاژ کامل بدون لوپ و باتری

پنج شنبه 16 مهر1394 - 3:07pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

محل اقامت: کوردستان
همه ی دوستان برای وصل کردن لوپ به مدار ، فیش میزارن مگر اینکه کسی بخواد مدار رو آزمایش کنه . در نهایت برای کار واقعی و حمل آسان باید از فیش استفاده بشه
برای انتخاب فیش چند تا عامل مهم وجود داره:

- فیش بهتره بدنه ی فلزی بزرگ نداشته باشه وگرنه باعث جذب نویز و اختلال در مدار میشه . فراموش نکنید که امواج ضعیف برگشتی از فلز به لوپ میرسه و باید کابل رابط و فیش باجنس عالی باشن تا بتونن این امواج رو بدون کم و زیاد و نویز به مدار برسونن تا مدار بتونه طبق اون امواج ، محاسبات خودش رو بدرستی انجام بده . گذاشتن فیش فلزی بزرگ بر امواج تاثیر میزاره و اطلاعات ، اشتباه به مدار میرسه و نتیجتا فلزیابی بخصوص محاسبه تفکیک با خطا روبرو میشه ، چون امواج مستقیما از خود فیش عبور میکنه . پس بدنه ی پلاستیکی برای فیش لوپ بهترین گزینه هست .

- اتصال فیش به مدار باید محکم باشه و تکون نخوره . هرگونه لقی و تکون خوردن فیش ، باعث میشه که پینهای فیش سطح برخورد و اتصالشون به هم ، کم و زیاد بشه و در نتیجه بصورت لحظه ای اهم تغییر کنه و فلزیاب کاملا با مشکل روبرو میشه . محکم بودن فیش هنگام کار واقعی در محیط ناهموار و بخصوص در تاریکی شب معلوم میشه .

- سعی کنید از فیشهایی که پینهای فلزی از جنس آهن دارند استفاده نکنید و ترجیحا از نوع برنجی باشه که انتقال بهتری صورت بگیره .

- اگر به هر دلیلی مجبور شدید از فیش با بدنه فلزی استفاده کنید . اگر فیش بغیر از بدنه دو تا دیگه پین داشت ، اون دو تا پین را برای لوپ استفاده کنید و بدنه فلزی را به منفی مدار وصل کنید .

- همچنین از فیشهایی با پینهای باریک و ضعیف استفاده نکنید . سعی کنید که سطح اتصال فیش نری با مادگی را بررسی کنید که پینهایش ، بیشترین سطح برخورد را با هم داشته باشند . مثلا :ما برای لوپ سیم 1 یا 1/5 میلیمتر داریم ، برای کابل رابط هم سیم ضخیم داریم ، حالا اگر مابین کابل رابط و مدار از فیشی استفاده کنیم که مجموع سطح برخورد پینهایش با هم ، کمتر از 1 میلیمتر بباشه ، در واقع سیستم داره کار میکنه اما تمام قدرت و امواج نمیتونه بدرستی از اون پینهای باریک عبور کنه و در اتصال مدار تاثیر داره . پس اگر از فیشی استفاده کردید که پینهای بیشتری داره ، چند تا از پینها را بهم لحیم بزنید که سطح اتصال بیشتری داشته باشه .
مثلا ( سوکت کامپیوتری 9 پین ) که پینهای اون از سوکتهای 15 پین ضخیمتر هم هستند و ( کاور پلاستیکی ) هم داره و فیش نری به مادگی پیچ میشود و هیچگونه لقی ندارد و بدنه مجزای فلزی آنرا میتوانیم به منفی مدار بزنیم و پینهایش را بهمدیگر لحیم کنیم :

پیوست:
سوکت کامپیو تری 9 پین.jpg

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

لا اله الا هو

پنج شنبه 16 مهر1394 - 4:00pm
مدیر کل
مدیر کل

دوستان در خصوص روش صحیح حرکت دادن لوپ توجهتون رو به تصویر زیر جلب میکنم:
پیوست:
Sweeping_Coil.JPG

این تصویر که بطور مشابه در دفترچه بسیاری از فلزیاب ها دیده میشه مربوط به GPZ7000 هست و نشان میده که روش حرکت دادن در قسمت راست تصویر که ما اسمشو پاندولی یا آونگی گذاشتیم درست نیست و باید از روشی که در سمت چپ تصویر مشخص شده استفاده کرد تا فلزیاب بتونه بدرستی کار کنه. طبیعتا این روش حرکت دادن بستگی زیادی به طریقه ساخت اسکلت کلی فلزیاب هم داره.

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

پنج شنبه 16 مهر1394 - 4:02pm

مهندس حمید..اگر برایتان مقدور هست مشخصات لوپی که خودتان استفاده میکنید را یکبار دیگر اعلام کنید (لوپ بین 20 تا 25 فکر کنم مناسب تست در منزل هست...) تا من هم مثل اون بسازم ...اگر لوپ تخت هست تعداد دور.. قطر سیم ..قطر داخل و بیرون ...تعداد شیار..عرض شیار..عمق شیار..فاصله شیار..مقاومت لوپ و هانری لوپ...چون تا به حال لوپ تخت نساختم..ممنون میشم راهنمایی بفرمایید...( عذر خواهی منو به خاطر اینکه سوال تکراری هست رو بپذیرید چون خواندن بیش از هزار صفحه خیلی وقت میبره.)...

پنج شنبه 16 مهر1394 - 6:42pm
کاربر فعال
کاربر فعال

مهندس حمید عزیز
ابتدا تشکر میکنم بخاطر زحماتتون و آپدیت ورژن جدید فلزجو

برای کابل رابط بین لوپ و مدار اگه از کابل میکروفون استفاده بشه ما دو حالت میتونیم اتصالات رو انجام بدیم. یکیش اینه که دو تا مغزی رو به دو سر لوپ 1 و 2 مدار وصل کنیم و دو سر دیگش به دو سر لوپ و شیلد کابل هم به زمین مدار متصل بشه.
حالت دوم اینه که دو تا مغزی رو با هم موازیش کنیم و به 1لوپ وصل کنیم (در این حالت مقاومت سیم مغزی نصف میشه) و شیلد کابل (مقاومتش تقریبا صفر یا 0.1 اهم هست) به 2لوپ وصل بشه و دو سر دیگه کابل هم به دو سر لوپ اتصال پیدا میکنه.

سوال من اینه که کدوم حالت جواب بهتری میده؟ و مقاومت کابل رابط چقدر باشه؟
منظور از مقاومت کابل مجموع مقاومت های هر کدوم از سیم های کابله درسته؟

پنج شنبه 16 مهر1394 - 7:03pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27746 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 1389 , 1390 , 1391 , 1392 , 1393 , 1394 , 1395 ... 2775  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google , Kürşat , Reza.t و 93 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure