انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 4 اردیبهشت1403 - 10:45am

پاسخ به موضوع  [ 27743 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 1186 , 1187 , 1188 , 1189 , 1190 , 1191 , 1192 ... 2775  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

miladkd نوشته است:
سلامو با تشکر دوباره از مهندس حمید عزیز.
امان از دست قطعات چینی یه نصیحت از من به دوستان هرکسی که میخواد این مدارو بسازه به نظر من اگه از همون اول تمام قطعات از بهترین جنس و مارک بخره دست آخر ضرر نمیکنه من چند روز الاف بودم بخاطر قطعات بی کیفیت که اونم دلیلش فروشنده بی وجدان بود .خوشبختانه مدار من با تعویض bs170 با نوع اصلی دوباره مدارم به کار افتاد فقط به چیز میمونه برام که اونم قضیه ی اعداد هستن که برا من به صورت 659 560 350 هست که اعداد دوم و سوم من پایینه آیا دلیش کویل بنده هست یا چیز دیگه مشخصات کویل منضمنا میتر منفی هم ندارم با اتضال دو مغزی کابل مکس.با تشکر از شما اساتید.

ممنون خسته نباشین.
اعداد شما کمی مشکل داره! در عین حال جالبه عدد اول کمی بالاست ولی اعداد دوم و سوم کمی پایین! بنظر من میتونه از کابل لوپ یا محیط تست باشه. وگرنه فکر نمیکنم مدار شما مشکل خاصی داشته باشه.

سه شنبه 13 مرداد1394 - 9:44pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حميد اقا از بابت ج وابي كه به سوال ديروز در رابطه با زمان پاسخ گويي فلز به ميدان مغناطيسي ممنونم.اما الان يه سوال ديگه كه ذهنمو مشغول كرده اينه كه اگه بدون وجود فلز زمان موج ميرايي ر و با مقا ومت دمينگ بالاتر كمتر كنيم .چه تاثيري در برد دستکاه خ واهد داشت .اصولا بين مقدار زماني كخ طول ميكشد تا موح ميرا بدون فلز صفر شود وو برد چه رابطه اي وجود دارد.

سه شنبه 13 مرداد1394 - 9:53pm
مدیر کل
مدیر کل

dafous m.f.d نوشته است:
سلام مهندس حمید عزیز
لطفا در برنامه نویسی روتین قسمت انتیگرالگیر رو علنی کنین چون من همین الان در حال برنامه نویسی برای فلزیاب هستم
یک روش که برای انتیگرالگیری هست استفاده از روش ذوزنقه در محاسبات عددی هست که در واقع ولتاژ اولadcرو با سمپل دوم جمع میکنی و حاصل رو تقسیم میکنی بر دو برابرفرکانس نمونه برداری adc
و دوباره با سمپل های بعدی به همین روش جمع میکنی
شما چند تا ولتاژadcرو برای انتیگرالگیری در هر موج میرایی لوپ جمع میکنی و این انتیگرال رو باچه ولتاژی مقایسه میکنی
اگه فرمولش رو برام بفرستی خیلی خوب میشه

ناصر عزیز مجددا به انجمن خوش اومدین! :ymhug: :D ببینیم این بار چقدر میتونیم در خدمتتون باشیم!!!
بله دوستان به اطلاع من رسوندن که ظاهرا شما در مسیر طراحی یک فلزیاب پالسی دیجیتال مدتهاست درخواست قسمت انتگرالگیر دیجیتال رو مطرح کردین! ولی باید خدمت شما عرض کنم قسمت انتگرالگیر در چنین فلزیابی جزو اصول اولیه و بسیار ساده کار هست که کل برنامش چند خط بیشتر نیست! حالا شما اگر از پس این قسمت بر نیای که باقی کار اصلا ممکن نیست چون فرمولهای بمراتب پیچیده تری برای محاسبه درست سنس نیاز هست. انتگرال خالی موج بدرد سنس مطمئن فلز نمیخوره.
بهرحال در خصوص روش انتگرالگیری همونطور که نمونه ای رو مثال زدین میشه از روش ذوزنقه در محاسبات عددی استفاده کرد که تکنیک ساده ای هست و همینطور روشهای دیگری امکانپذیره که نحوه پیاده سازیش و حتی نمونه برنامه هاش براحتی با یک جستجوی ساده در نت پیدا میشه. اما مشکل اصلی شما قطعا نحوه استفاده از ADC خواهد بود. کاری که بنده کردم گرفتن 70 نمونه از کل موج بعنوان هر مقدار سنس هست! این کار بطور معمول با ADC داخلی میکرو غیر ممکنه و بنده هم اون قسمت رو کاملا به زبان اسمبلی و با توجه به دیتاشیت دقیق میکرو نوشتم. اگر موفق به چنین کاری نشین به ناچار باید از آیسی ADC بیرونی با سرعت بالا استفاده کنین. نحوه خواندن نمونه از ADC هم که در هر صورت کاری مشخص و ساده هست.
اما در خصوص مقایسه ؛ این بستگی به مدار هم داره. من مدار رو جوری بستم که ولتاژ خروجی 357 دقیقا از صفر شروع به بالا اومدن میکنه و این کار محاسبات دیجیتال رو خیلی راحت تر میکنه. در عین حال مقایسه هم همیشه بر اساس میزان انتگرال لحظه بالانس انجام میشه! مثلا در این مدار که آپ امپ بصورت وارونگر بسته شده ؛ کم شدن انتگرال موج بمعنی سنس خواهد بود. پس شما برای بالانس دیجیتال باید مقدار انتگرال رو در اون لحظه بعنوان عدد مبنای بالانس در میکرو ذخیره کنی و در لحظات کاوش مقدار انتگرال رو با اون مقدار بالانس مقایسه کنی. فرمول خاصی هم نداره! چیزی که شما خواستی صرفا با جمع و تفریق و مقایسه منطقی ساده قابل انجام هست! :D
بهرحال همه اون چیزی که شما خواستی رو بنده عرض کردم. اگر در پیاده سازی قوی باشی با همین اطلاعات ساده میتونی بیس مدار پالسی دیجیتال رو طراحی کنی.

سه شنبه 13 مرداد1394 - 9:58pm
کاربر فعال
کاربر فعال

مهندس یه سوال برام پیش اومده،من بجای ماسفت پیشنهادی شما از 2sk2601,استفاده میکنم.
در اعداد سه گانه هیچ تفاوتی با هم ندارن.
حین کاوش باید حساسیت رو تا پانزده کم کنم،و دیلی دستی تا پنجاه،تا بتونم تا حدودی از حساسیت به حرکت ،کم کنم.
بنظرتون این مشکل میتونه از نوع ماسفت باشه؟

یا الله

سه شنبه 13 مرداد1394 - 10:02pm
کاربر فعال
کاربر فعال

saeed0421 نوشته است:
shakib نوشته است:
داداش خودت باید تشریف ببری تهران قطعاتو بخری دهن باز کنی بگی مثلا مقاومت 4.7کیلومیخوام میگن برای فلزیاب میخوای این ازلطف دهن گشادو بی چفتوبس بعضی کاربراست که بازار پره قطعات تقلبیه فعلا 357از چهره بگیرکه اونام از آب گل آلود دارن ماهی میگیرن بقیشم از نیکوشاپ بگیرکه خریداینترنتی هم دارن.موفق باشی

ممنون بخاطر راهنمایی ها.
اساتید عزیز اگه میشه یه نگاه هم به این ادرس بندازین و نظرتونو ممنون مشم بگین.اخه با علایمی که تو منطقه دیدم بنظرم یه منطقه خیلی بکر رو دارم نگاه میکنم وحتی دیوار یه مقبره هم از خاک اومده بیرون که در عمق حدود7متری هست.
بازم ممنون
اینم لینک

viewtopic.php?f=31&t=2223&p=126563#p126563

داداش از این حرفم ناراحت نشو اما خدا وکیلیش این تایپیک پر شده از حرف و سخن هایه بیربط و....اخه برادر من اون قسمت شما سوالتا مطرح کردی و اساتید هم اگه صلاح بدونن جوابه شما را همون جا خواهند داد .خواهشا مراعات کنید.

سه شنبه 13 مرداد1394 - 10:04pm
مدیر کل
مدیر کل

talar نوشته است:
حميد اقا از بابت ج وابي كه به سوال ديروز در رابطه با زمان پاسخ گويي فلز به ميدان مغناطيسي ممنونم.اما الان يه سوال ديگه كه ذهنمو مشغول كرده اينه كه اگه بدون وجود فلز زمان موج ميرايي ر و با مقا ومت دمينگ بالاتر كمتر كنيم .چه تاثيري در برد دستکاه خ واهد داشت .اصولا بين مقدار زماني كخ طول ميكشد تا موح ميرا بدون فلز صفر شود وو برد چه رابطه اي وجود دارد.

خواهش میکنم.
مقاومت دمپینگ اگر بیشتر بشه کلا حساسیت فلزیاب بیشتر میشه و فقط بدرد سنس خورده ریز های طلا با لوپ کوچک میخوره! بنابراین بلحاظ مورد کاربرد این فلزیاب برای اکثر کاربران و همینطور استفاده از لوپهای بزرگ من ترجیحا مقاومت دمپینگ رو یک رنج کمتر از حدی که واقعا لازم بوده انتخاب کردم و نتیجش هم خیلی خوب بوده. طبیعتا برای طلا در مقیاس بزرگ هیچ مشکلی نداره و در عوض مقاومت دمپینگ پایین تر کمی ثبات رو بهتر میکنه. در پاسخ صریح تر به سوال شما باید عرض کنم برد هوایی به میزان ناچیزی افزایش پیدا میکنه ولی ثبات به میزان محسوس تری پایین میاد! لذا همیشه باید از چند زاویه به قضیه نگاه کرد و یک راه حل بینابینی رو در نظر گرفت.
از نظر میزان صفر شدن موج میرا هم باز همین بحث مطرحه! خب شما میتونی اصلا خازن 5 پیکو رو از مدار حذف کنی و موج میرا سریع تر به صفر میرسه و حساسیت هم بیشتر میشه! اما ثبات به میزان قابل ملاحظه ای کاهش پیدا میکنه.
بهرحال این بحثها همه بحث حساسیت هست نه قدرت! حساسیت در هر صورت به گیرنده مربوط میشه و براحتی میشه در این مدار بیشترش هم کرد. اما میبینید که درجه حساسیت 20 و حتی 19 که وجود داره اغلب روی زمین قابل استفاده نیست و باعث میشه خود زمین هم بطور قوی سنس بشه! لذا در این بخش کلا هر تلاشی برای گرفتن برد واقعی بیشتر داخل خاک محکوم به شکست خواهد بود. به همین دلیل عرض کردم دوستان میتونن با تعویض ماسفت و در واقع تغییر بخش قدرتی به میزان بیشتر و بهتری برد بالاتر داشته باشن. اون هم که پس از تستهای زیاد مشخص شد با شماره های موجود برد افزایش زیادی پیدا نمیکنه و این واقعیت همه فلزیابهاست که بخصوص در خاک محدود به بردی مشخص هستن.

سه شنبه 13 مرداد1394 - 10:11pm
مدیر کل
مدیر کل

chalak نوشته است:
مهندس یه سوال برام پیش اومده،من بجای ماسفت پیشنهادی شما از 2sk2601,استفاده میکنم.
در اعداد سه گانه هیچ تفاوتی با هم ندارن.
حین کاوش باید حساسیت رو تا پانزده کم کنم،و دیلی دستی تا پنجاه،تا بتونم تا حدودی از حساسیت به حرکت ،کم کنم.
بنظرتون این مشکل میتونه از نوع ماسفت باشه؟

ماسفتی که شما استفاده کردین 500 ولتی و با Rds معادل 0.75 اهم هست. خب اینکه تقریبا هیچ مزیتی نسبت به IRF840 نداره و لذا استفاده ازش بی معنیه! ولی اینکه اعداد درست هستن نشون میده باید درست جواب بده. تا حد خیلی کمی بلحاظ تفاوت تایمینگ و ظرفیتهای خازنی ممکنه حساسیت بالا بره و نیاز باشه شما دیلی رو افزایش بدین. شاید هم نوع زمین مورد کاوش شما اینطور ایجاب کرده باشه. بهرحال اگر به چنین انتخابی باشه توصیه من به استفاده از همون IRF840 هست.
اگر واقعا میخواین ماسفت رو عوض کنین و تفاوتی ببینین باید هم ولتاژش در حد قابل ملاحظه بیشتر از 500 ولت باشه و هم Rds کمی در حد 0.2 اهم داشته باشه و در عین حال Output Capacitance هم دور و بر 300 پیکو باشه تا بخش تفکیک هم درست کار کنه.
از نظر Rds ماسفت همیشه محدودیت آمپر ایجاد میکنه و لذا IGBT بهتر هست که بعضی شماره هاش برای این مدار جواب میده.

سه شنبه 13 مرداد1394 - 10:19pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام استاد حميد ميشه يه راهنمايي كنيد ؟مدار با بالانس اتوماتيك خوب كار ميكنه ولي وقتي فركانس يا پالس رو 10 تا بالا يا پايين ميكنم كويل ارور ميده ولي وقتي دوباره اتو بالانس رو ميزنم درست ميشه؟ لوپ مدار هم 350ميكرو هانري 1.5اهم هست . ايا به خاطر اهم لوپ كه ارور ميده يا چيز ديگه لطفا راهنمايي كنيد :YMPRAY: :YMPRAY: :YMPRAY:

سه شنبه 13 مرداد1394 - 10:36pm
مدیر کل
مدیر کل

احتمالا شما مشکل نویز دارین! در چنین شرایطی در برخی مواقع بالانس نویز مانع میشه تا دستگاه بتونه لوپ رو بدرستی بشناسه. لذا توصیه میکنم از حالت دیباگ 1 استفاده کنین و نوسانات عدد انتگرال رو بررسی کنین تا ببینین با چه تنظیماتی میتونین نویز رو کاهش بدین. چون سیستم بالانس و تشخیص لوپ از همون تنظیمات فرکانس و پهنای پالس تنظیم شده استفاده میکنه ؛ این روش میتونه برای خطای تصادفی لوپ هم جواب بده. در هر صورت اگر مشکل نویز باشه در محیط کاوش برطرف میشه. در خانه هم نباید اینطور باشه مگر اینکه منبع نویز شدیدی نزدیک دستگاه باشه! لوپ شما هم مشکلی نداره.

سه شنبه 13 مرداد1394 - 10:50pm
کاربر فعال
کاربر فعال

راستی مهندس دوباره یه کویل 20 سانتی پیچیدم امشب با 23 دور سیم 0.7 عنکبوتی که با کابل رابط دقیق 1.2 اهم شد ماسفتنم 11nk100 هست اعداد سه گانم خیلی پایین اومده عدد اولم نزدیک 80 هست.خلاصه بگم حذف آهن ندارم اصلا اینم مربوط به کویل میشه.یه صفحه مسی 20*30 رو از 90 سانتی میگیره.باتشکر

چهارشنبه 13 مرداد1394 - 12:25am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27743 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 1186 , 1187 , 1188 , 1189 , 1190 , 1191 , 1192 ... 2775  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 90 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure