انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 31 فروردین1403 - 11:19pm

پاسخ به موضوع  [ 27739 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2639 , 2640 , 2641 , 2642 , 2643 , 2644 , 2645 ... 2774  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام

سلام آقا حمید وقت به خیر یه سوال داشتم خدمتتون.
یکی از دوستان دستگاه فلزجو شما رو خریداری کرده با لوپ ۶۰ و یک ونیم بیشتر کار میکنه.اما موقعی که از لوپ یک ونیم استفاده میکنه بصورت یک نفره باهاش کار میکنه به این صورت که دستگاه رو به گردنش آویزون میکنه و وسط لوپ قرار میگیره و دسته لوپ رو میگیره و بعد بالاتس، شروع به کاوش میکنه سوالم اینه که این روش کاوش و کار با لوپ بزرگ درسته یا نه؟آیا از عمق کار کم نمیکنه؟پیشاپیش از راهنماییتون ممنونم ^:)^

سه شنبه 12 فروردین1399 - 6:04pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون.
روش درستی نیست ولی اگر بتونن موقعیت خودشون رو در وسط کویل ثابت نگه دارن و دستگاه هم تا حد ممکن دورتر از کویل باشه تا حدی میشه جواب گرفت. البته کمی افت برد و همینطور افت ثبات در این شرایط طبیعی هست.

سه شنبه 12 فروردین1399 - 9:15pm

:-BD :-BD :-BD :-BD ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
عاشق شم
با لوپ 30 معمولی بی کیفیت یه قاشق تا شده رو تو 60 سانت زیر خاک میزنه
صندوق عقب 206 رو 140
مهندس دیلی رو 0 باشه یا 30 فرقش تو چیه

چهارشنبه 13 فروردین1399 - 4:12pm
مدیر کل
مدیر کل

دیلی هر چه کمتر باشه دستگاه به فلزات خیلی ریز یا نازک و همینطور ذرات حساس تر میشه. رقم بین 30 تا 40 مناسب تر هست و برای دفینه های بزرگ میتونه اندکی قویتر هم جواب بده.

چهارشنبه 13 فروردین1399 - 5:28pm

حمید نوشته است:
دیلی هر چه کمتر باشه دستگاه به فلزات خیلی ریز یا نازک و همینطور ذرات حساس تر میشه. رقم بین 30 تا 40 مناسب تر هست و برای دفینه های بزرگ میتونه اندکی قویتر هم جواب بده.

سلام آقا حمید خسته نباشید
شما در این مدار از ماسفت IRF840 استفاده کردین و حتما میدونید که راه اندازی ماسفت بدون درایور باعث میشه به اشباع نرسه من فکر میکنم اگر از آیسی درایورIR2110استفاده کنید جواب خیلی بهتری خواهید گرفت.
و یا میتونید برای راه اندازی IRF840 از دو ترانزیستور npn وpnp استفاده کنید.

چهارشنبه 13 فروردین1399 - 6:26pm

Kasran نوشته است:
حمید نوشته است:

سلام آقا حمید خسته نباشید
شما در این مدار از ماسفت IRF840 استفاده کردین و حتما میدونید که راه اندازی ماسفت بدون درایور باعث میشه به اشباع نرسه من فکر میکنم اگر از آیسی درایورIR2110استفاده کنید جواب خیلی بهتری خواهید گرفت.
و یا میتونید برای راه اندازی IRF840 از دو ترانزیستور npn وpnp استفاده کنید.

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

چهارشنبه 13 فروردین1399 - 7:17pm
مدیر کل
مدیر کل

خیر در نتیجه گیری برای فلزیاب پالسی هیچ تاثیر محسوسی نداره! توجه کنین مطلبی که میفرمایین فقط در مورد نحوه و زمان روشن شدن ماسفت مهم هست. در حالیکه با مدار درایو فعلی هر چند ماسفت دیرتر روشن میشه اما بطور کامل روشن میشه و اون چند میکرو ثانیه تاخیر ابتدایی هم براحتی از طریق افزایش جزئی عرض پالس قابل جبران هست. مثلا با درایو حرفه ای تر که چند مدل بهتر از چیزی که تصویرش رو گذاشتین هم وجود داره ؛ با عرض پالس 150 همون نتیجه ای بدست میاد که در مدار فعلی با عرض پالس 170 بدست میاد. تنظیم عرض پالس هم که در این مدار کاملا در اختیار اپراتور هست. بعلاوه در فلزیاب پالسی لحظه قطع و خاموش شدن ماسفت هست که بسیار اهمیت داره! درایو فعلی یکی از سریعترین حالات قطع رو داره که با آیسی های تخصصی درایو ماسفت برابری میکنه و در عین حال ساده تر هست. من این نکات رو بررسی و تست کردم. سادگی همیشه بمعنی ضعف نیست! سادگی خیلی اوقات یک هنره. وگرنه مثلا برای درایو ماسفت مدارات و آیسیهای مختلفی وجود داره که با یک سرچ ساده در نت میشه پیدا کرد. از نظر من مهم هست ساده ترین روشی که برای کار ما جواب مناسب میده انتخاب کنیم. بخصوص اگر پروژه ای برای ساخت عمومی ارائه میشه توجه به این نکات در جهت جوابگیری حداکثری کاربران اهمیت بیشتری پیدا میکنه.
در ضمن در متن شما اینطور بنظر میاد که ما در مدار فلزجو اصلا از طبقه درایو ماسفت استفاده نکردیم! خب اگر اینطور بود که اصلا ماسفت روشن نمیشد! خیر ؛ فت BS170 بصورت اوپن درین و با منطق معکوس برای درایو ماسفت اصلی استفاده شده. لذا نه تنها IRF840 بلکه سایر ماسفتهای قدرتمند تر هم براحتی روی مدار جواب میده و مشکلی نداره.

چهارشنبه 13 فروردین1399 - 7:38pm

حمید نوشته است:
خیر در نتیجه گیری برای فلزیاب پالسی هیچ تاثیر محسوسی نداره! توجه کنین مطلبی که میفرمایین فقط در مورد نحوه و زمان روشن شدن ماسفت مهم هست. در حالیکه با مدار درایو فعلی هر چند ماسفت دیرتر روشن میشه اما بطور کامل روشن میشه و اون چند میکرو ثانیه تاخیر ابتدایی هم براحتی از طریق افزایش جزئی عرض پالس قابل جبران هست. مثلا با درایو حرفه ای تر که چند مدل بهتر از چیزی که تصویرش رو گذاشتین هم وجود داره ؛ با عرض پالس 150 همون نتیجه ای بدست میاد که در مدار فعلی با عرض پالس 170 بدست میاد. تنظیم عرض پالس هم که در این مدار کاملا در اختیار اپراتور هست. بعلاوه در فلزیاب پالسی لحظه قطع و خاموش شدن ماسفت هست که بسیار اهمیت داره! درایو فعلی یکی از سریعترین حالات قطع رو داره که با آیسی های تخصصی درایو ماسفت برابری میکنه و در عین حال ساده تر هست. من این نکات رو بررسی و تست کردم. سادگی همیشه بمعنی ضعف نیست! سادگی خیلی اوقات یک هنره. وگرنه مثلا برای درایو ماسفت مدارات و آیسیهای مختلفی وجود داره که با یک سرچ ساده در نت میشه پیدا کرد. از نظر من مهم هست ساده ترین روشی که برای کار ما جواب مناسب میده انتخاب کنیم. بخصوص اگر پروژه ای برای ساخت عمومی ارائه میشه توجه به این نکات در جهت جوابگیری حداکثری کاربران اهمیت بیشتری پیدا میکنه.
در ضمن در متن شما اینطور بنظر میاد که ما در مدار فلزجو اصلا از طبقه درایو ماسفت استفاده نکردیم! خب اگر اینطور بود که اصلا ماسفت روشن نمیشد! خیر ؛ فت BS170 بصورت اوپن درین و با منطق معکوس برای درایو ماسفت اصلی استفاده شده. لذا نه تنها IRF840 بلکه سایر ماسفتهای قدرتمند تر هم براحتی روی مدار جواب میده و مشکلی نداره.

درتمام مدارهای آنالوگ دقت سرعت عمل و رگوله بودن تغذیه خیلی مهمه یک میکرو ثانیه هم یه زمانه و مهمه به جز درایور ماسفت این مدار مشکل تغذیه دقیق هم داره رگولاتورهای سری ۸۷ و۷۸ یه درصد خطایی دارن که همیشه تو مدارات آنالوگ احساس شده و بهتره به جاش از رفرنسهای تغذیه استفاده بشه که به هیچ عنوان تلرانس ندارن البته اینا رو میگم تا شاید مفید واقع بشه.
اگر دقت قطعات و تمام جزئیات ریز لحاض بشه حتما میتونه باعث موفقیت بیشتر بشه.تفاوت یک دستگاه معروف شرکتهای معتبر خارجی با ایده شما تو همین چیزهاست وگرنه بیس کار یکیه.
موفق باشید

چهارشنبه 13 فروردین1399 - 9:05pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون از نظرات مفید شما! مسائل اخیری که فرمودین پیش پا افتاده تر از این هستن که طراح چنین طرحی باهاشون آشنا نباشه! ولی شما به مساله سادگی در عین داشتن کارایی مورد نیاز توجه نمیکنین یا شاید هم عامدانه دنبال طرح اشکال هستین! در مورد خطای رگولاتورهای معمولی موضوع واضح هست و بنده در بخش دقت ولتاژ 5 و 12 و 9.5 ولت مدار در فایل راهنما توضیح دادم. مثلا وقتی عرض میکنم تولرانس حداکثر 0.2 ولت برای ولتاژ 12 این مدار قابل قبول هست یعنی محاسبه و تست با چندین رگولاتور مختلف انجام و نتایج مقایسه شده! از نظر بالانس هم برنامه این دستگاه ولتاژ اصلی و واقعی رگولاتور رو مبنا قرار میده نه اعداد اسمی و تئوریک. پس چیزی نبوده که در کارکرد دستگاه حتی در بخش حساس و دقیق تفکیک مشکلساز باشه. سایر قسمتها که بمراتب کمتر حساس هستن. در مورد رفرنسهای دقیق تغذیه هم حرف شما واقعا باعث شگفتی هست! خوشحال میشم قطعه ای رو در زمینه رفرنس ولتاژ یا رگوله ولتاژ به ما معرفی کنین که "خطای کمتر از 1 درصد" داشته باشه و در عین حال در بازار ما رایج باشه! وانگهی شما اگر میلیونها خرج تهیه یک مولتی متر دقیق بکنین مثلا برای برخی مدلهای فلوک نهایتا به دقت اندازه گیری ولتاژ در حد دهم درصد خطا میرسین که در کاتالوگشون هم قید شده! همون رو بخواین خودتون بسازین قطعاتش در بازار یافت نمیشه و عملا براتون ممکن نیست. پس در هر صورت عبارت "به هیچ عنوان تلرانس ندارن " در صحبت شما مطلقا غلط و به دور از دنیای واقعیت هست. حالا هر کی ندونه فکر میکنه سایر مدارات منتشر شده فلزیاب که همشون در همین انجمن هم مورد ساخت و بحث قرار گرفتن از چه تغذیه خاصی استفاده کردن؟! دوست عزیز اگر نمیدونین محض اطلاع شما عرض میکنم شاید بشه گفت تمام مدارات مطرح آنالوگ و حتی دیجیتال موجود از همین رگولاتورهای سری 78xx , 79xx استفاده کردن! برخی هم که کلا از رگولاتور یا تغذیه ولتاژ ثابت استفاده نکردن!!! حتی سایر رگولاتور های جدید تر هم لااقل از نظر دقت چندان بهتر نیستن که تغییر خاصی ایجاد بکنه.
در خصوص اینکه این طرح تا چه حد خوب هست یا نه دیگه فکر میکنم پس از گذشت حدود 5 سال کاملا مشخص باشه. هزاران نفر طرح رو ساختن و هم با سایر مدارات موجود و هم حتی دستگاههای شرکتی مقایسه شده. در یوتیوب هم اگر کلمه felezjoo رو جستجو بزنین صدها فیلم از ساخت این مدار توسط دوستان خارجی رو ملاحظه میکنین که علیرغم رعایت نکردن بسیاری از نکات که ما به فارسی توضیح دادیم ؛ چطور با شور و شوق از عملکردش فیلم تهیه کردن که طبیعتا حاکی از رضایت هست. یعنی حتی با عدم رعایت برخی نکاتی که خود ما تاکید کردیم باز هم نتیجه براشون جالب و مطلوب بوده! دیگه نکاتی که شما میفرمایین چه جایگاهی داره نمیدونم!
در نهایت عرض کنم من مدعی این نیستم که این طرح از هیچ لحاظ قابل بهبود نیست. اما اولا اگر همه جوانب امر رو در نظر بگیریم هر تغییری درست و به جا نیست یا شاید کلا اشتباه باشه یا اینکه در مقایسه با درجه پیچیدگی و هزینه یا دردسر تهیه قطعه ممکنه اصلا تاثیر محسوسی نداشته باشه که در واقعیت فلزیابی تغییر مثبت مشخصی ایجاد کنه. در ثانی کسی میتونه مدار رو بهتر کنه که درک کامل و تحلیل دقیق نسبت به تمام جزئیات مدار و حتی ریز عملکرد الگوریتم داخل برنامه دستگاه داشته باشه که طبیعتا فکر نمیکنم کسی جز من طراح بتونه چنین اشرافی به این طرح داشته باشه! وانگهی شخص شما حدود 3.5 سال قبل ادعایی در زمینه طراحی یک فلزیاب با برد 10 متر برای لوپ 50 سانتی(!!!) در انجمن مطرح کردین:
viewtopic.php?f=8&t=2182&start=20010#p161105
حالا پس از گذشت بیش از هزار روز تشریف اوردین به مسائل ساده و ابتدایی در مورد این مدار اشاره میکنین؟ الان برای من جای سوال هست با این مدل نظراتی که بنوعی از ناحیه یک مدعی امر داره مطرح میشه پس خودتون بالاخره چکار کردین؟! قرار شد طرحی ارائه و براش تاپیکی ایجاد کنین نه اینکه بعد چند سال تشریف بیارین مسائل تکراری و قدیمی رو مطرح کنین که قبلا هم به نوعی پاسخ داده بودم.

چهارشنبه 13 فروردین1399 - 10:44pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: ايران
درود
بنده وارد مباحث فنی نمیشم چون اطلاعاتم ممکنه از خیلی از دوستان کمتر باشه به عنوان کسی که دارم ازین مدار استفاده میکنم نظر میدم
طبق فرمایشات مهندس حمید که چند قطعه توی مدار باید با کیفیت باشن و رعایت کنید مدار بدرستی کار میکنه
الان چندین ساله دارم از مدار مهندس استفاده میکنم تمام قطعات پیشنهادی برخی از دوستان هم تست کردم و تفاوت محسوسی وجود نداشته که بخایم خودمونو تو زحمت بندازیم قطعات گرونتر بزاریم همین ۸۴۰ و ۷۸۱۲ اصلی جوابگو کارمون هستش و دستگاه خیلی عالی کار میکنه من خودم جندین سال اپراتور لورنز بودم الان چند سالی هست فروختمش و بجاش دارم از مدار مهندس استفاده میکنم فکر نمیکنم بهتر از لورنز توی پالسی موجود باشه که من این مدارو جایگزینش کردم شاید توی برخی از موارد درست نباشه این مقایسه ولی نیازهای منو رفع کرده من با لونز معمولا تا ۳ متری کار میکردم با مدار مهندس هم این کار رو انجام میدم از لحاظ ثبات کاری هم به جرعت میگم اگر توی ساخت لوپ و مدار دقت کنید تفاوتی نداره و کارتون رو راه مینداره با خود لورنز هم نمیشه توی یک سری از خاک ها جواب گرفت پس نباید انتظار معجزه توی یک سری شرایط از دستگاه داشته باشیم
فقط دو نکته منفی به نظر من هست
یکی صدای دیجیتالی سنس
و اون یکی زیاد بودن گزینه های تنظیم دستگاه هستش
که اونم بدلیل اینه من چندین سال با لورنز کار کردم و برای من بیشتر به چشم میاد اما این چند ساله که از دستگاه استفاده کردم دیگه واسم زیاد مهم نیست
اصلا هم بحث چاپلوسی و این حرف ها نیست من عادت دارم حقیقت رو بگم
از همینجا هم از مهندس حمید بخاطر این طرح بی نظیرشون و عمومی کردنش تشکر میکنم
انشالا هر جا هستن شاد و خرم باشن

ترس باعث ميشود كه بسياري از مردم به روياهايشان نرسند

پنج شنبه 14 فروردین1399 - 8:10am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27739 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2639 , 2640 , 2641 , 2642 , 2643 , 2644 , 2645 ... 2774  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Saeidpor2 , sahar1348 و 99 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure