انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 31 فروردین1403 - 10:18am

پاسخ به موضوع  [ 27739 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2442 , 2443 , 2444 , 2445 , 2446 , 2447 , 2448 ... 2774  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

saraqueen نوشته است:
منظور من اینه که چون مستقیم از خروجی اپ امپ وصل کردین دارین DC سیگنال رو هم می خونین و اگر فرضا یک خازن سری کرده بودین فقط AC رو جدا می کردین در غیر این صورت صد درد صد درست می گین و میشه همه کار با ADC انجام داد.

بله درسته. پس شما هم تجربه کردین. واقعیت داستان اینه که من میخواستم تغییرات ولتاژ رو بدون استفاده از میکرویی چیزی بررسی کنم و در اسکوپ و مولتی متر با اون حساسیت چیزی نمی دیدم و همین باعث ناامیدی و شک شده بود و برای همین دوباره پرسیدم. چه پشنهادی دارین که بدون استفاده از میکرو و ADC بشه خروجی رو بررسی کرد یعنی سنس و تقویت اپ امپ رو آنالیز کرد و روش تحقیق انجام داد.

دقت کنین در ورودی منفی آپ امپ از خازن 2.2 میکرو استفاده شده و خود آپ امپ هم شماره ای انتخاب شده که آفست دی سی خروجی اون تقریبا صفر هست. بنابراین در خروجی آپ امپ تنها چند میلی ولت آفست دی سی داریم که از نظر مداری هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه و در برنامه هم بسادگی حذف میشه. پس در واقع بیش از 99 درصد سیگنال ورودی به میکرو در هنگام وجود موج میرا AC هست! در سایر لحظات هم که مثلا دستگاه در حال ارسال پالس هست یا موج میرا تمام شده دیگه پروسه خواندن از ADC اصلا انجام نمیشه که وجود مولفه DC اهمیت داشته باشه.
بنظر من همینکه تا حدود نصف برد فلزیاب برای اون فلز با اسکوپ یا مولتی متر تغییر رو میبینین درست هست و برای درک سیستم کاری فلزیاب پالسی کفایت میکنه. چون قرار نیست شما با نگاه چشمی یا یک اندازه گیری ساده بتونین متوجه وجود فلز در برد نهایی بشین و این بدردی هم نمیخوره. تنها راه محاسبه دقیق روی موج هست که فکر نمیکنم هیچ اسکوپی قابلیت اندازه گیری خودکار براش داشته باشه. روش دیجیتال هم که مشابه همین هست که با میکرو انجام دادیم. اما بصورت آنالوگ میتونین یک آپ امپ بصورت انتگرالگیر در مسیر سیگنال قرار بدین تا ولتاژ خروجیش حالت دی سی داشته باشه و در اون صورت شاید با ولتمتر بتونین بهتر متوجه تغییرات بشین.

جمعه 14 اردیبهشت1397 - 3:09pm
مدیر کل
مدیر کل

AMIRHOSEIN نوشته است:
سلام به همه ی دوستان اساتید و مهندس حمید عزیز خسته نباشید و خدا قوت چند تا سوال داشتم اگه بی زحمت کسی میدونه جواب بده
1.باتری 18 ولتی که من استفاده میکنم یه باتری 12 و یه باتری 6 4.5 آمپری هستش.که به هم وصل کردم و شده 18 ولت.الان نیاز به شارژ داره.چطوری شارژشون کنم آیا با آداپتور لپتاپ میتونم این کارو انجام بدم؟یا باید منبع تغذیه ی مخصوصی بسازم؟
2.چند وقت پیش نمیدونم کجا دیدم آی سی آی آر اف 840 و برداشتن و به جاش یه بورد درست کردن قضیه این بورد ثانویه چیه؟فقط کنجکاو شدم بدونم شاید بفرمایید کار افراد سودجوئه
3.تاپیکی تحت عنوان " تقویت مدار فلزجو ندیدم" بخاطر همین اینجا میپرسم آیا مدار اصلاحی یا بورد ثانویه ی تقویتی برای این مدار درست شده؟یا کلا کاری انجام شده که مدار تقویت بشه؟
ممنونم از دوستان @};-

خیلی ممنون.
1- با ادابتور لپ تاپ و البته به کمک مدار اضافی میشه این باطریها رو شارژ کرد اما بهتره از شارژر مخصوص استفاده کنین. چیزی مشابه مداری که برای شارژ 5 سلول لیتیوم پیشنهاد کردیم قابل استفادست فقط باید بجهت محدود کردن جریان مقاومتش عوض بشه. بطور خلاصه یک منبع تغذیه 20 الی 21 ولت مشابه ادابتور لپ تاپ بصورت سری با یک مقاومت 10 اهم 5 وات میتونه شارژ نسبی خوبی روی مجموع باطری شما انجام بده.
2- بنده چنین چیزی ندیدم و اصلا هم توصیه نمیکنم. فقط میتونین شماره ماسفت رو عوض کنین که در این مورد هم خیلی بحث شده و فایده زیادی هم نداره.
3- فلزجو به اندازه کافی تقویت شده هست! در واقع من هم روی مدار از تقویتی فراتر از حد معمول استفاده کردم و هم درجات حساسیت دیجیتال رو در سطح بالایی در نظر گرفتم تا موضوع تقویت و این حرفا کلا منتفی بشه. از نظر قدرت پالس هم که تنظیم مربوطه فراتر از حد لزوم و کاملا در اختیار اپراتور هست. به همین دلیل هست که عملا حین کاوش اغلب باید از درجات حساسیت پایین تر مثلا 10 الی 15 و عرض پالس متوسط مثلا 150 الی 250 استفاده بشه وگرنه ثبات حین کاوش قابل قبول نخواهد بود.

جمعه 14 اردیبهشت1397 - 3:18pm
مدیر کل
مدیر کل

نوروزخان نوشته است:
با سلام خدمت مهندس حمید عزیز ... آیا از این نوع کانکتور ضدآب بین راهی میشه استفاده کرد ؟

این کانکتورها از نوع پلاستیکی و با اتصال نسبتا محکم بنظر میرسن ولی بصورت بین راهی هستن و فکر نمیکنم بشه روی جعبه استفاده کرد! کابلی هم که بهشون متصل هست مناسب کار ما نیست. کابل ترجیحا باید RG-58 بدون فویل باشه. در صورتی که این موارد رعایت بشه خود کانکتور مشکلی نداره.

جمعه 14 اردیبهشت1397 - 3:21pm
مدیر کل
مدیر کل

محمد شهریار نوشته است:
ببخشید تا صفحه۱۰۴رو نگاه کردم اکثر دوستان فلز اهن رو برای کار دستگاه ملاک قرار دادن فلز طلا رو هم میزنه؟ در چه فاصله ایی
در تکمیل سوال پست قبلیم هزینه نا محدود کردن فلزیاب ساخت خودم هزینه اش چقدر میشه
با تشکر

دوست عزیز این 104 صفحه خوندن در شرایطی که نه پست اول رو درست خوندین و نه فایل راهنما رو مطالعه کردین به دردی نمیخوره! خط به خط اینها رو مطالعه کنین نیازی هم به خوندن صفحات تاپیک نیست.
در مورد سنس طلا بخشی از راهنما رو به این موضوع اختصاص دادم. دلیل تست های محدود در مورد طلا مشخصا گران بودن و در دسترس نبودن هست. هر چند من حتی قبل از شروع پروژه هزینه ای رو صرفا برای تهیه چند قطعه طلا اختصاص دادم تا از ابتدا خیال خودم رو بابت تستها راحت کرده باشم! اما اگر در ابعاد بزرگتر خواستین تست کنین مس و آلومینیوم انتخاب خوبی هست و اگر از نظر ابعاد و ضخامت مشابه طلا باشه سنس اون هم تفاوت محسوسی با طلا نداره. تنها چیزهایی که کلا با فلزیاب پالسی خوب سنس نمیشه زنجیر ریزبافت و مشابه اون هست. با سکه و انگشتر و النگو مشکلی وجود نداره.
نسخه نامحدود فقط بصورت دستگاه کامل توسط آقا مجتبی ارائه میشه. چیزی بعنوان نامحدود سازی نداریم و شما هم بهش نیازی ندارین! 300 بار روشن و خاموش و بعدش پروگرام مجدد کاری ساده و ارائه ای سخاوتمندانه از سوی ما بوده! پس خواهشا بیش از این توقع نداشته باشین.

جمعه 14 اردیبهشت1397 - 3:28pm
مدیر کل
مدیر کل

1426539 نوشته است:
خداوندا،ول گنج قارون و بعد صبر ایوب نصیب مهندس حمید بفرما

خیلی ممنون. :YMPRAY: :ymhug: @};- :D

جمعه 14 اردیبهشت1397 - 3:29pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

نوروزخان نوشته است:
با سلام خدمت مهندس حمید عزیز ... آیا از این نوع کانکتور ضدآب بین راهی میشه استفاده کرد ؟

------------------------------------
سلام دوست عزیز
من از این کانکنتور ها استفاده کردم خیلی خوبه .حتی پیچ کانکتور رو هم موقع کار نمیبندم خیلی هم محکم و بدون لقی کار میکنه.
فقط تا جایی که میتوینن سیم کانکتور رو کوتاه بگیرینو
با چسب 1 2 3 زدم و بعد روش چسب حرارتی ریختم رو کانکتور محکم شد

جمعه 14 اردیبهشت1397 - 11:39pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

مهندس جان سلام آقا من جدیدا صدای فرکانسو از لوپ میشنوم خیلی واضح و شفاف با عوض کردن فرکانس تون صدای تولیدی لوپ عوض میشه و با غوض کردن عرض پالس صدا کم و یا زیاد میشه این طبیعیه یا مشکلی وجود داره؟اخه قبلا اینطوری نبود :|
راستی وقتی ولوم رو آف میکنم صفحه پر پر میزنه دقیقا با سرعت فرکانسی که تنظیم کردم

@};- كوچيك همه،امير حسين @};-
تصویر

شنبه 14 اردیبهشت1397 - 1:31am
مدیر کل
مدیر کل

چند بار توضیح دادیم مطلبی که میفرمایین طبیعی هست. فقط بلحاظ تفاوت در نوع پیچیدن و سیم و قالب مورد استفاده میزان صدا تغییر میکنه. اما اگر این صدا از فاصله بیشتر از چند سانت شنیده بشه یا بقول شما صفحه قالب لوپ شبیه بلندگو عمل کنه دیگه قابل قبول نیست و باید لوپ رو با کیفیت بهتری بپیچین.

شنبه 15 اردیبهشت1397 - 12:06pm

سلام استاد من مدار ساختم اما یه مشکلی داره اونم اینه که صفحه lcd بعد از یکم کار کردن نوشته هاش دیگه نشون نمیده در حالی که صفحه روشن در واقع نوشته ها یواش یواش کم رنگ میشه و بعد محو میشه بعد دیگه هر قدر هم روشن کنی صفحه روشن میشه اما نوشته نمیاد اما بعد از یک ساعت اگر دوباره روشن کنی نوشته میاد اما بعد چند ثانیه دوباره محو میشه مشکل از کجای مدار به نظر شما لطفا راهنمایی بفرمایید

شنبه 15 اردیبهشت1397 - 12:13pm
مدیر کل
مدیر کل

به فلزجو خوش اومدین.
جامپر بزرگ نزدیک ال سی دی و مقاومت 1 و خازن 1 و اتصالات اون بخش رو بررسی کنین.

شنبه 15 اردیبهشت1397 - 12:16pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27739 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2442 , 2443 , 2444 , 2445 , 2446 , 2447 , 2448 ... 2774  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Ali bahman و 96 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure