انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 13 اردیبهشت1403 - 11:04pm

پاسخ به موضوع  [ 27746 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 1869 , 1870 , 1871 , 1872 , 1873 , 1874 , 1875 ... 2775  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
Mojtaba195 نوشته است:
سلام مهدی جان
مکمل تا جایی که بنده فهمید یک قسمت مربوط میشه به رگوله کردن ولتاز با رگلاتور 18 و 15 ولتی با خازن هایش و یک قسمت مربوط میشه به آپ آمپ 357 که بنده فایلشو پیوست میکنم.
لطفا مهندس حمید هم نظرشو بگن
در آپ آمپ 357 اون خازن 330 نانو رو برخی ها همان 5 پیکو انداختن و گفتن که ثبات بهنر شده.
بنده خودم شخصا با یک 357 پلاستیکی و یک 357 سرامیکی امتحان کردم که برد چند درصدی بهتر ولی سیستم بسیار ساکت و با ثبات تر شد حتی در خانه بنده با حساسیت 15 تا یک ساعت مدار به لوپ وصل بود و هیچ بوق اضافی هم نداشت و همینکه فلز جلوش میرفت واکنش داشت.

واقعا خوشحال میشم فیلمی از کارکرد مدار با این مکمل ببینم! چون مداری که شما قرار دادین کلا ایراد داره و قطعا کار نمیکنه. محض احتیاط در شبیه سازی هم بررسی کردم. در حالیکه با اپ امپ اصلی بصورت دقیق و با در نظر گرفتن پاسخ فرکانسی فیلتر بالاگذر و پایین گذر مشابه مدار واقعی همه چیز درست هست.

بله استاد
این فیلم با مکمل هست که با تنظیمات اولیه ولی با حساسیت 15 با یک لوپ 37 سانتی عنکبوتی درب و داغون یک سکه 500 تومانی رو تقریبا از 45 سانت با ثبات کامل سنس دار. اینم لینک ویدئو
http://uploadkon.ir/fl/d/ODYzMTY%3D

,If you want to find the secrets of the universe
.think in terms of Energy, Frequency and Viberation
Nikola Tesla

چهارشنبه 8 تیر1395 - 12:35am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

اینم چند نمونه عکس از مدار
البته ناگفته نماند بنده رو مدار زحمت زیادی کشیدم

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

Nikola Tesla

چهارشنبه 8 تیر1395 - 12:38am
مدیر کل
مدیر کل

Mojtaba195 نوشته است:
بله استاد
این فیلم با مکمل هست که با تنظیمات اولیه ولی با حساسیت 15 با یک لوپ 37 سانتی عنکبوتی درب و داغون یک سکه 500 تومانی رو تقریبا از 45 سانت با ثبات کامل سنس دار. اینم لینک ویدئو
http://uploadkon.ir/fl/d/ODYzMTY%3D

خیلی ممنون از شما.
البته در فیلم خیلی چیزی واضح نیست و اصولا باید کارکرد مدار با حالت قبلیش مقایسه بشه تا بشه نظر داد.
اما فعلا بحث ما این نیست! طبیعتا ترکیبات زیادی از بستن اپ امپ وجود داره که میتونه جواب بده و نظر من قطعا روی حالت اصلی بصورت یک طبقه هست. بحث ما الان اینه که اصلا این مداری که شما گذاشتین نباید کار کنه!!! ببینید پایه 2 و 3 ورودیهای اپ امپ اصلی به اپ امپ اول مدار اضافی متصل میشن. این اپ امپ با اینکه فیدبک نداره ولی پایه 6 که خروجی هست مستقیما به پایه 6 اپ امپ مدار اصلی وصل شده. خب اینجا عملا اپ امپ دوم از مدار خارج میشه و اپ امپ اصلی هم که بدون فیدبک درست کار نمیکنه! کار نداریم به اینکه اپ امپ دوم هم پایه ورودی 3 و هم خروجی 6 آزاد داره که مشخصا در هیچ مداری هیچ کدوم این مسائل رو نمیبینید چون اصلا بی معنیه! شما مدار اضافی که گذاشتین چک کنین ببینید سیمکشیش دقیقا مطابق تصویری هست که گذاشتین یا نه؟ وگرنه بنده اون تصویر رو با دقت در شماتیک پیاده کردم و واقعا نمیدونم چی باید گفت! :D
حالا اگر هم هر تغییری توسط دوستان انجام بشه که تشخیص بدن نتیجه بهتر شده خب میتونن استفاده کنن. بحثی در این مورد نیست. اما اینکه بنده بعنوان طراح این مدار تاییدش کنم یا خیر طبیعتا خیلی فرق داره.

چهارشنبه 8 تیر1395 - 12:53am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

استاد من گفتم که بی غرض عرض میکنم با زدن مکمل حدود چند درصد برد زیاد شد. قبل مکمل تا روی جعبه میزد و بعد وصل کردن مکمل اون چند سانت اضافی رو میزنه ولی کاملا سیستم ساکت هست. حتی یک ساعت روشن گذاشتم رفتم جایی و اومدم دیدم سکوت کامل داره فکر کردم خاموش تا فلزو بردم نزدیک لوپ صداش دراومد . در ضمن گرند هم آف بوده. طبق همون تصویر هم فیبرو زدم.
من هدفم اینه که اگر واقعا کارایی داره که از نظر من داره شاید بشه بهبود داد شاید با طریقه ی وصل کردن دیگری
کیقیت فیلم هم بدلیل کاهش حجم افت داشته .

Nikola Tesla

چهارشنبه 8 تیر1395 - 1:00am
مدیر کل
مدیر کل

البته من عرض کردم سیمکشی رو چک کنین ببینید این به اصطلاح مکمل واقعا همون فیبری رو داره که عکسشو گذاشتین؟! اگر اون باشه که من بحث دیگری ندارم و از عزیزانی که لااقل در حد دانشجوی برق و الکترونیک هستن درخواست میکنم نظرشون رو بگن. اون چیزی که من از مدار مکمل شما میبینم ؛ اپ امپ دوم اصلا در مدار نیست! معنیش هم این میشه که اگر بردارینش باز هم همونطور کار میکنه. این رو میتونین تست کنین. غیر این باشه سیمکشی مداری که تصویرشو گذاشتین درست ترسیم نشده.

چهارشنبه 8 تیر1395 - 1:15am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

اصلا استاد شما باور دارین که بستن دو تا آمپ رو ثبات و برد بتونه تاثیر گذار باشه یانه؟
به نقل از سازنده مکمل در گروه تلگرام " کار اون امپ دوم این هست که انتقال jfet در مدار ضعیف بود و با امپ دوم کرش امپ اول رو گرفتم و افست گیری خازن امپ رو برقرار کردم .. همین"
فعلا مدار دستم نیست چک کنم. فیلم هم مال قبل از گذاشتن تو باکس بود.
من در حدی میستم نظر بدم مابقی با اساتید

Nikola Tesla

چهارشنبه 8 تیر1395 - 1:21am
مدیر کل
مدیر کل

خب این شد سوال و بحث درست و حسابی! مشابه این بحث رو بنده شاید با یکی از معروفترین کاربران انجمن ژئوتک داشتم که مدارات و شماتیکهای ایشون در فلزجو هم وجود داره. ایشون نظرشون روی 2 طبقه آپ امپ بود. ادمین ژئوتک هم همین نظر رو دادن! نهایتا بعد از تستها خودشون اعلام کردن یک طبقه LF357 مشخصات بهتری حتی نسبت به دو آپ امپ دیگه داره و بهتر جواب میده. واقعیت این هست که اگر بشه با یک طبقه آپ امپ به نتیجه مطلوب رسید دیگه واقعا چه دلیلی داره دو طبقه گذاشته بشه و پیچیده تر بشه؟ پیچیدگی در هیچ مداری الزاما بمعنی بهتر بودن نیست. فکر میکنم طرح فلزجو خیلی قبل تر این رو در مقایسه با مدارات پیچیده تر ثابت کرده! جایی که ضریب تقویت در حدود 1000 یا کمی بیشتر نهایت تقویت سیگنالی هست که برای فلزیاب پالسی میتونه کارایی داشته باشه و ما این رو میتونیم با یک اپ امپ "خوب" داشته باشیم ؛ طبیعتا دو طبقه لزومی نداره. بخصوص که هر اپ امپ نویز و عدم پایداری حرارتی خودش رو هم به مدار اضافه میکنه. در عین حال ما هر دو فیلتر ساده پایین گذر و بالا گذر رو روی همین یک طبقه اعمال کردیم در سطحی که اطلاعات حساس مربوط به تفکیک از روی موج حذف نشه و باقی کار رو دیگه داخل میکرو انجام میدیم. بعضی دوستان خیلی چیزها در مدارات دیگه دیدن و میخوان ازش کپی برداری کنن در حالیکه به ایده ها و اصل موضوعات توجه ندارن و جالبه که برخی از همین افراد میان ما رو به کپی کردن هم متهم میکنن! قطعه در بازار بسیار هست. همونطور که میکروی بالاتر از این میکرو هم به وفور در بازار هست. طرحهای مشابه هم زیاد هستن. اصل قضیه اینه که واقعا ما چکار میخوایم بکنیم و بر اساس اون طراحی بخش مدار و قسمت دیجیتال رو انجام بدیم تا به هدفی که داریم برسیم. اگر قبول کنین باید اینطور باشه ؛ بنده به اون چیزی که میخواستم رسیدم. طبیعیه کسی که هنوز نمیدونه من داخل میکرو چکار کردم و مطمئنا شکل موجها رو هم چک نکرده و چندین نظر به وضوح غلط ارائه میکنه و در نهایت قبل از اینکه پیشنهاد خودش رو با خود بنده بعنوان طراح در میان بذاره تشریف میبره در گروههای تلگرام خودنمایی و شیرین کاری میکنه ؛ نمیتونه یک طرح یا حتی اصلاحیه درست بلحاظ فنی ارائه کنه چون هدفش چیز دیگست! کمی فکر کنین و به ماهیت و هدف افراد توجه کنین متوجه داستان میشین. وگرنه نتیجه گیری بهتر برای چه کسی بیش از من که این همه مدته دارم تلاش میکنم میتونه مهمتر باشه؟!؟! حالا فوقش هم این هست که بنده نمیخوام خودم مدار رو بهر دلیل تغییر بدم ولی آیا میتونم چیزی که از نظر فنی درست هست به دروغ و با بحث غیر منطقی و غیر فنی رد کنم؟ چه کسی میتونه این کار رو بکنه؟ اگر واقعا ببینیم درست هست خب میگیم درسته میتونین استفاده کنین. همونطور که حتی گفتم اگر تست کردین و راضی هستین خب استفاده کنین ولی از من توقع نداشته باشین وقتی ایراد واضح و مبتدیانه درش میبینم تاییدش کنم!
اما بحث دو طبقه بودن این هست که واقعا دو طبقه باشه! این مساله جای بحث داره. ولی اصل حرف من الان اینه که اصلا این مدار دو طبقه نیست! من هر چه نگاه میکنم آپ امپ دوم اصولا کاری صورت نمیده. ورودی این اپ امپها پایه 2 و 3 و خروجیشون پایه 6 هست. خیلی ساده عرض میکنم بلکه هر کسی بتونه متوجه بشه. بر این اساس اپ امپ دوم دیگه کاری صورت نمیده. طبیعیه که در چنین شرایطی خازن 220 نانو رو 5 پیکو هم بذارین فرقی نمیکنه چون مربوط به فیدبک اپ امپ دوم هست. پس چطور چند پیکو تغییر در خازن 10 مدار کلی تفاوت ایجاد میکنه ولی در اینجا 5 پیکو با 220 نانو که معادل 220 هزار پیکو هست تفاوت نداره؟! هر موقع مسائلی از این دست دیدین باید به اصل قضیه شک کنین!
نکته ای هم در صحبت این دوست نابغه ما وجود داشت که من برداشت کردم منظورشون از انتگرال گیر همین قسمت مدار هست! اگر این باشه که واقعا جای شگفتی داره! ما اصلا درون مدار انتگرال گیر نداریم!!! آپ امپ صرفا بصورت یک تقویت کننده با حداقل میزان تغییر روی موج اصلی در این مدار عمل میکنه. انتگرالگیر بطور کامل داخل برنامه میکرو هست. اگر غیر از این بود تفکیک و دیلی و محاسبه اعداد 3 گانه که به وضوح میبینید ممکن نبود.
بخش دو طبقه در مدارات انالوگ به گونه دیگری کاربرد داره. یعنی آپ امپ دوم رو طوری میذارن که واقعا عمل انتگرالگیری رو انجام بده. لذا خازن فیدبک مربوطه هم رقم بالایی داره. در اون مدارات داستان متفاوت هست و اصلا دو آپ امپ دو کار مختلف انجام میدن و نمیشه بهش دو طبقه گفت. اما در مدار ما طبقه دوم هیچ کارکرد مثبتی نخواهد داشت و اگر هم اونطور ببندین باید ضریب تقویت رو کاملا بینشون تقسیم کنین تا در نهایت بالاتر از 2000 در نیاد وگرنه واضحه خیلی حساسیت اضافی پیدا میکنه. در نهایت هم نویز بیشتری تولید میشه که علتش رو عرض کردم. حالا اگر محدوده فرکانسی بالا مد نظر باشه ؛ دو طبقه آپ امپ واقعا فرق میکنه! چون در حالت یک طبقه به هر میزان که تقویت صورت میگیره ؛ پهنای باند فرکانسی موثر کارکرد آپ امپ هم محدودتر میشه. اما در اینجا پهنای باند فرکانسی موثری که برای یک طبقه داریم حدود 10 کیلو هرتز هست که کاملا برای کار فلزیاب پالسی کفایت میکنه. پس از این حیث هم دلیلی برای وجود طبقه دوم نیست.

چهارشنبه 8 تیر1395 - 1:55am

حمید نوشته است:
خب این شد سوال و بحث درست و حسابی! مشابه این بحث رو بنده شاید با یکی از معروفترین کاربران انجمن ژئوتک داشتم که مدارات و شماتیکهای ایشون در فلزجو هم وجود داره. ایشون نظرشون روی 2 طبقه آپ امپ بود. ادمین ژئوتک هم همین نظر رو دادن! نهایتا بعد از تستها خودشون اعلام کردن یک طبقه LF357 مشخصات بهتری حتی نسبت به دو آپ امپ دیگه داره و بهتر جواب میده. واقعیت این هست که اگر بشه با یک طبقه آپ امپ به نتیجه مطلوب رسید دیگه واقعا چه دلیلی داره دو طبقه گذاشته بشه و پیچیده تر بشه؟ پیچیدگی در هیچ مداری الزاما بمعنی بهتر بودن نیست. فکر میکنم طرح فلزجو خیلی قبل تر این رو در مقایسه با مدارات پیچیده تر ثابت کرده! جایی که ضریب تقویت در حدود 1000 یا کمی بیشتر نهایت تقویت سیگنالی هست که برای فلزیاب پالسی میتونه کارایی داشته باشه و ما این رو میتونیم با یک اپ امپ "خوب" داشته باشیم ؛ طبیعتا دو طبقه لزومی نداره. بخصوص که هر اپ امپ نویز و عدم پایداری حرارتی خودش رو هم به مدار اضافه میکنه. در عین حال ما هر دو فیلتر ساده پایین گذر و بالا گذر رو روی همین یک طبقه اعمال کردیم در سطحی که اطلاعات حساس مربوط به تفکیک از روی موج حذف نشه و باقی کار رو دیگه داخل میکرو انجام میدیم. بعضی دوستان خیلی چیزها در مدارات دیگه دیدن و میخوان ازش کپی برداری کنن در حالیکه به ایده ها و اصل موضوعات توجه ندارن و جالبه که برخی از همین افراد میان ما رو به کپی کردن هم متهم میکنن! قطعه در بازار بسیار هست. همونطور که میکروی بالاتر از این میکرو هم به وفور در بازار هست. طرحهای مشابه هم زیاد هستن. اصل قضیه اینه که واقعا ما چکار میخوایم بکنیم و بر اساس اون طراحی بخش مدار و قسمت دیجیتال رو انجام بدیم تا به هدفی که داریم برسیم. اگر قبول کنین باید اینطور باشه ؛ بنده به اون چیزی که میخواستم رسیدم. طبیعیه کسی که هنوز نمیدونه من داخل میکرو چکار کردم و مطمئنا شکل موجها رو هم چک نکرده و چندین نظر به وضوح غلط ارائه میکنه و در نهایت قبل از اینکه پیشنهاد خودش رو با خود بنده بعنوان طراح در میان بذاره تشریف میبره در گروههای تلگرام خودنمایی و شیرین کاری میکنه ؛ نمیتونه یک طرح یا حتی اصلاحیه درست بلحاظ فنی ارائه کنه چون هدفش چیز دیگست! کمی فکر کنین و به ماهیت و هدف افراد توجه کنین متوجه داستان میشین. وگرنه نتیجه گیری بهتر برای چه کسی بیش از من که این همه مدته دارم تلاش میکنم میتونه مهمتر باشه؟!؟! حالا فوقش هم این هست که بنده نمیخوام خودم مدار رو بهر دلیل تغییر بدم ولی آیا میتونم چیزی که از نظر فنی درست هست به دروغ و با بحث غیر منطقی و غیر فنی رد کنم؟ چه کسی میتونه این کار رو بکنه؟ اگر واقعا ببینیم درست هست خب میگیم درسته میتونین استفاده کنین. همونطور که حتی گفتم اگر تست کردین و راضی هستین خب استفاده کنین ولی از من توقع نداشته باشین وقتی ایراد واضح و مبتدیانه درش میبینم تاییدش کنم!
اما بحث دو طبقه بودن این هست که واقعا دو طبقه باشه! این مساله جای بحث داره. ولی اصل حرف من الان اینه که اصلا این مدار دو طبقه نیست! من هر چه نگاه میکنم آپ امپ دوم اصولا کاری صورت نمیده. ورودی این اپ امپها پایه 2 و 3 و خروجیشون پایه 6 هست. خیلی ساده عرض میکنم بلکه هر کسی بتونه متوجه بشه. بر این اساس اپ امپ دوم دیگه کاری صورت نمیده. طبیعیه که در چنین شرایطی خازن 220 نانو رو 5 پیکو هم بذارین فرقی نمیکنه چون مربوط به فیدبک اپ امپ دوم هست. پس چطور چند پیکو تغییر در خازن 10 مدار کلی تفاوت ایجاد میکنه ولی در اینجا 5 پیکو با 220 نانو که معادل 220 هزار پیکو هست تفاوت نداره؟! هر موقع مسائلی از این دست دیدین باید به اصل قضیه شک کنین!
نکته ای هم در صحبت این دوست نابغه ما وجود داشت که من برداشت کردم منظورشون از انتگرال گیر همین قسمت مدار هست! اگر این باشه که واقعا جای شگفتی داره! ما اصلا درون مدار انتگرال گیر نداریم!!! آپ امپ صرفا بصورت یک تقویت کننده با حداقل میزان تغییر روی موج اصلی در این مدار عمل میکنه. انتگرالگیر بطور کامل داخل برنامه میکرو هست. اگر غیر از این بود تفکیک و دیلی و محاسبه اعداد 3 گانه که به وضوح میبینید ممکن نبود.
بخش دو طبقه در مدارات انالوگ به گونه دیگری کاربرد داره. یعنی آپ امپ دوم رو طوری میذارن که واقعا عمل انتگرالگیری رو انجام بده. لذا خازن فیدبک مربوطه هم رقم بالایی داره. در اون مدارات داستان متفاوت هست و اصلا دو آپ امپ دو کار مختلف انجام میدن و نمیشه بهش دو طبقه گفت. اما در مدار ما طبقه دوم هیچ کارکرد مثبتی نخواهد داشت و اگر هم اونطور ببندین باید ضریب تقویت رو کاملا بینشون تقسیم کنین تا در نهایت بالاتر از 2000 در نیاد وگرنه واضحه خیلی حساسیت اضافی پیدا میکنه. در نهایت هم نویز بیشتری تولید میشه که علتش رو عرض کردم. حالا اگر محدوده فرکانسی بالا مد نظر باشه ؛ دو طبقه آپ امپ واقعا فرق میکنه! چون در حالت یک طبقه به هر میزان که تقویت صورت میگیره ؛ پهنای باند فرکانسی موثر کارکرد آپ امپ هم محدودتر میشه. اما در اینجا پهنای باند فرکانسی موثری که برای یک طبقه داریم حدود 10 کیلو هرتز هست که کاملا برای کار فلزیاب پالسی کفایت میکنه. پس از این حیث هم دلیلی برای وجود طبقه دوم نیست.

کاش اگر میخوای نظری بدین به همین صورت ک مهندس حمید گفته کامل توضیح بدین وگرنه پیشنهاد میکنم دیگه چیزی نگین :D

چهارشنبه 8 تیر1395 - 3:05am
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
البته من عرض کردم سیمکشی رو چک کنین ببینید این به اصطلاح مکمل واقعا همون فیبری رو داره که عکسشو گذاشتین؟! اگر اون باشه که من بحث دیگری ندارم و از عزیزانی که لااقل در حد دانشجوی برق و الکترونیک هستن درخواست میکنم نظرشون رو بگن. اون چیزی که من از مدار مکمل شما میبینم ؛ اپ امپ دوم اصلا در مدار نیست! معنیش هم این میشه که اگر بردارینش باز هم همونطور کار میکنه. این رو میتونین تست کنین. غیر این باشه سیمکشی مداری که تصویرشو گذاشتین درست ترسیم نشده.

حمید جان آمپ دوم در مدار هستش اما به صورت وایرلس فعالیت داره :D

چهارشنبه 8 تیر1395 - 3:27am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

درود مهندس
ظبق فایل راهنما گفته بودید مقاومت R11 ,R12 میتواند بین 380 تا 400 اهم باشد
این دو جفت مقاومت قبلی مدار من 388 بود * اهم لوپ هم 1 بود * دیلی اتومات هم 18 شناسایی میشد
اعدد سه گانه هم
A 245
B 618
C746
نمایش داده میشد
حال برای ثبات بیشتر مقاومت R12 را به 395 اهم تغییر دادم . الان دیلی اتومات 13 شده عدد اول 360 شده قدرت سنس کمتر نشده ولی متاسفانه بوقهای اضافی بی ثباتی بیشتر شده ! ایا این مشکل فقط مربوط به تغییر چند اندک اهم R12 میباشد؟؟

چهارشنبه 9 تیر1395 - 4:33am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27746 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 1869 , 1870 , 1871 , 1872 , 1873 , 1874 , 1875 ... 2775  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: 1050355954 , sahar1348 و 211 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure