انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 10:13pm

پاسخ به موضوع  [ 27738 پست ]  برو به صفحه 1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 2774  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

دوستان خوشحالم به عرضتون برسونم پس از 2 ماه تلاش و در پی درخواستهای مکرر دوستان در خصوص طراحی یک فلزیاب پالسی توسط بنده ؛ بالاخره طرح این فلزیاب دیجیتال برای استارت اولیه پروژه آماده شد!
ابتدا این رو عرض کنم مطابق نظراتی که قبلا هم داشتم ؛ فعالیت در زمینه به خصوص فلزیاب های پالسی محدود به قواعدی عمومی هست که بر کلیت علمی و فنی همه این مدارات حکمفرماست و لذا در بعضی مباحث از جمله داشتن برد بیشتر از حدی مشخص و یا حذف صد در صدی نویز و یا تفکیک بطور کامل ؛ هرگز نتیجه ایده آلی که بعضا در خیال کاوشگران وجود داره بدست نخواهد آمد! لذا دلیل وجود صدها و بلکه هزاران مدار فلزیاب که علاقه مندان گاهی هر یک چندین مورد رو میسازن و باز هم سراغ دیگری میرن همین هست. با این حال علت و انگیزه ای که بنده رو به سمت طراحی این پروژه طاقت فرسا هدایت کرد این بود که از طرفی دوستان تقاضاهای گسترده داشتن و از طرفی خیلی از دشمنان و رقیبان به ویژه پس از ارائه طرح ردیاب بنده رو متهم به کم سوادی کردن که اگر چیزی از طراحی بلد بودی یک فلزیاب طراحی میکردی! و همچنین توجه به این واقعیت که شاید فلزیاب پالسی بیش از هر دستگاه دیگری مورد علاقه سازندگان و کاوشگران هست و حتی خود بنده هم به این نوع مدار علاقه بیشتری داشتم و تجربه و اطلاعات بیشتری هم در موردش دارم. پس احساس کردم میتونم کار جدیدی صورت بدم که شاید در بخشهایی منحصر بفرد باشه و خوشبختانه حتی در همین قدم اول که آغاز کار بوده فکر میکنم یک شروع قوی داشته باشیم.
لذا این پروژه که فکر میکنم برای اولین بار به چنین شکلی در ایران آغاز میشه و حتی شاید در بعضی قسمتها نمونه مشابهی براش در دنیا وجود نداشته باشه در اختیار دوستان قرار میگیره. برخی مشخصات ویژه این طرح به عبارت زیر هستن:

* یکی از کوچکترین و ارزانترین مدارات فلزیاب پالسی دنیا با استفاده از قطعات متداول در بازار و هزینه ساخت فقط حدود 20 دلار صرفا برای کیت مدار!
* استفاده از میکرو کنترلر کوچک ولی قدرتمند ATmega328P با سرعت پردازش 20 مگاهرتز معادل 20MIPS و دارای حافظه برنامه و رم بالا و ADC قوی. (برای اولین بار بین طرح های مشابه فلزیاب دیجیتال)
* استفاده از بهترین آیسی آپ امپ متداول در بازار بعنوان تقویت کننده سیگنال که تقریبا مورد تایید تمامی سازندگان فلزیاب پالسی هم هست.
* دارای منحصربفردترین و قویترین منوی تنظیمات دیجیتالی که روی ال سی دی 16 در 2 امکانپذیر هست و با قابلیت تنظیم همزمان با نمایش گزینه ها روی صفحه و قابلیت رول بک و حفظ آخرین گزینه مورد تنظیم و ذخیره تمامی تنظیمات داخل میکرو.
* امکان تغییر دیجیتالی فرکانس پالس بصورت یک هرتز به یک هرتز و پهنای پالس بر حسب میکروثانیه که از مختصات امواج ارسالی همه فلزیاب های پالسی هستن. (برای اولین بار بین طرح های مشابه)
* قابلیت پیدا کردن دیلی اتوماتیک مختص به لوپ مورد استفاده بر حسب میکروثانیه در کسری از ثانیه در کنار امکان تنظیم دیلی دستی توسط اپراتور. (برای اولین بار به این شکل خاص)
* امکان تنظیم نور و کنتراست صفحه ال سی دی بصورت دیجیتال. ( برای اولین بار بین طرحهای مشابه)
* امکان کار کردن با طیف وسیعی از لوپها با توجه به در اختیار بودن تنظیمات مختلف برای اپراتور.
* دارای فیلترهای موثر برای حذف نویز در بخش مدار و همینطور در قسمت دیجیتال بیش از اکثر مدارات موجود.
* داشتن برد فلزیابی در حد نهایی مدارات پالسی موجود در عین حساسیت حداکثری به فلز طلا با توجه به امکان تنظیمات مختلف توسط اپراتور.
* امکان فیلتر کردن املاح و ذرات از طریق تنظیمات موثر در این زمینه.
* قابلیت تطبیق با خاک و شرایط محیطی مختلف از جمله آب و هوا بدون بر هم خوردن بالانس و افت برد.
* امکان تنظیم سرعت سنس جهت داشتن ثبات بیشتر و حذف برخی اهداف ضعیف. (برای اولین بار بین طرحهای مشابه)
* امکان تنظیم دیجیتالی دیلی و بازه انتگرال گیری روی موج بازگشتی و حساس کردن فلزیاب به فلزات مختلف.
* قابلیت تشخیص حفره.
* سیستم حذف آهن بر اساس روش فلزیاب های شرکت مینلب و نمایش FE , NON-FE مشابه فلزیاب های لورنز.
* سیستم نمایش عدد تفکیک برای اهداف مختلف بر اساس روش فلزیاب های لورنز و مطابق جدول تفکیک لورنز.
* سیستم رمز عبور 16 رقمی به سلیقه اپراتور جهت ایجاد امنیت استفاده از دستگاه. (برای اولین بار بین طرحهای مشابه)

لازم به توضیحه که این دستگاه بلحاظ داشتن تقریبا تمامی تنظیمات ممکن در قسمت ارسال پالس و قسمت گیرنده ؛ عملا این امکان رو به اپراتور میده که با هر مجموعه از تنظیمات مطابق دستگاه خاصی جواب بگیره! در واقع فاکتورهای موثر در عملکرد فلزیاب های پالسی همگی بصورت تنظیم دیجیتال در اختیار اپراتور قرار گرفتن تا بر اساس تجربه خودش بتونه بهترین نتیجه رو با لوپ خاص یا برای هدف خاص یا در منطقه خاص داشته باشه!
این نکته رو هم عرض کنم با توجه به سادگی قسمت سخت افزاری مدار و صدها تست و محاسبه مختلف و حتی طراحی فیبر برای چند بار ؛ از نظر بنده نکته ای از حیث الکترونیکی باقی نیست که واقعا جای کار داشته باشه. لذا بنده تمایلی به نظرات دوستان در خصوص مدار به ویژه بصورت عمومی ندارم و یکی از دلایلی که با عرض پوزش شماتیک مدار رو نمیتونم در اختیار دوستان بذارم همین هست. ضمن اینکه ارائه شماتیک احتمال سوء استفاده از طرح رو هم بیشتر میکنه!

این طرح به ظاهر بصورت دمو ارائه میشه که نوشتار کلمه DEMO در نمایش اطلاعات دستگاه صرفا بدلیل کاهش امکان سوء استفاده های احتمالی توسط سودجویان بیشمار بازار فلزیابی هست که مدتهاست داریم باهاشون دست و پنجه نرم میکنیم!!! وگرنه تاکید میکنم بهیچ وجه هیچ قابلیت فلزیابی در این طرح محدود شده نیست. علاوه بر این محدودیت دفعات روشن و خاموش دستگاه فعلا بصورت 300 بار در نظر گرفته شده که باز هم احتمال سوء استفاده رو خیلی پایین میاره ولی برای کسی که قصد استفاده شخصی داره نمیتونه مشکلی ایجاد کنه و حتی پس از پایان این محدودیت هم با پروگرام مجدد میکرو بسادگی این محدودیت ریست میشه. طبیعتا با پیشرفت این پروژه و آپدیتهای مکرر نرم افزار در آینده احتمال داره بسته به شرایط موجود ؛ مسائل امنیتی در نظر گرفته شده کمی تغییر کنه تا حداکثر تلاش در جهت حفظ حق طراحی این پروژه انجام بشه.
دوستان توجه داشته باشن که تمرکز بنده از این به بعد روی قسمت نرم افزار هست و در این خصوص شاید تازه اول راهی دراز قرار داریم! لذا دوستان علاقه مند به ساخت باید نظرات و تستهای خودشون رو بخوبی بیان کنن تا در نهایت به چیزی برسیم که بسیار بهتر از این باشه و خود دوستان بتونن بهره بیشتری ازش ببرن. لذا بدلیل احتمال آپدیتهای پی در پی ؛ داشتن یک پروگرامر AVR توسط دوستان ضروری هست همونطور که در فایل توضیحات هم بطور مفصل همه چیز رو شرح دادم و از دوستان خواهش میکنم این فایل رو با دقت بالایی مورد مطالعه قرار بدن.
در عین حال دوستان توجه ویژه به این نکته داشته باشن که سنسور اصلی سنس فلز در همه فلزیاب ها لوپ اون هست و بدون داشتن لوپی با کیفیت و شرایط خوب امکان بهره برداری حداکثری از هیچ فلزیابی وجود نداره و به هدر دادن وقت و انرژی و هزینه بیهوده روی مدار منجر خواهد شد! لذا عزیزان باید در استفاده از لوپهای با کیفیت و حتی کابل اتصال خوب و شاید حتی شیلد لوپ دقت کنن که قبلا در این مورد بحثهای زیادی توی انجمن داشتیم و به امید خدا در مورد این طرح هم به مرور و به کمک خود دوستان مطرح خواهیم کرد.

تمامی فایلهای لازم و به روز در مورد این پروژه همیشه در انتهای پست اول این تاپیک (همین پست) قرار خواهد گرفت. در صورت مطالعه دقیق فایل توضیحات ؛ جهت ساخت مدار نیازی به مطالعه ادامه تاپیک نیست! به امید موفقیت برای همه عزیزان.

فایل مونتاژ دستگاه به تاریخ 1 دی 93 :
پیوست:
FelezJoo_PI.zip

برنامه پیشنهادی و مود شده جهت پروگرام میکروکنترلر ATmega328P:
پیوست:
extreme_burner_avr_v1.4.2.zip

فایل راهنما و توضیحات دستگاه - نسخه v3.35 به تاریخ 15 مهر 95 :
پیوست:
FelezJoo_PI_v3_35.pdf

فایل هگز نرم افزار دستگاه - نسخه v3.35 به تاریخ 1 تیر 95 :
پیوست:
FelezJoo_PI_v3_35.hex

*** نسخه 3.35 آخرین نسخه دستگاه هست. تبلیغات برخی سایتها تحت عنوان نسخه های بالاتر مثل 4 و غیره چیزی جز سودجویی و کلاهبرداری نیست! ***

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

دوشنبه 1 دی1393 - 10:22pm
مدیر کل
مدیر کل

این هم تصاویری از شرایط مختلف کار این فلزیاب روی صفحه ال سی دی که به علت احتمال تغییرات نرم افزاری در آینده ؛ این تصاویر رو فعلا بصورت جداگانه قرار میدم! (تصاویر برای نسخه 3 آپدیت شد.)
پیوست:
LCD1.jpg

پیوست:
LCD2.jpg

پیوست:
LCD3.jpg

پیوست:
LCD4.jpg

دوستان توجه داشته باشن بنده ظرف روزهای اینده برنامه دستگاه که شامل هزاران خط کد میشه بازرسی چند باره میکنم تا اگر احیانا اشکال خاصی بنظرم رسید در همین مدت برطرف کنم و حتی نسخه اولیه هم دارای کمترین اشکالات احتمالی باشه! لذا فکر میکنم بهتر باشه فایل هگز اولیه رو زمانی ارائه کنم که اولین نفر از دوستان علاقه مند موفق به مونتاژ مدار شده باشه و اون لحظه انتشار نسخه v1.00 نرم افزار خواهد بود! ببینیم کی اول اقدام میکنه! :D

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

دوشنبه 1 دی1393 - 11:09pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دست گلت درد نکنه گل کاشتی مهندس حمید عزیز

ذهن های بزرگ ، ایده ها را مورد بحث قرار می دهند ؛ ذهن های متوسط در مورد رویدادها صحبت می کنند ، ذهن های کوچک در مورد افراد صحبت می کنند

آخرین بار توسط reza2490 در دوشنبه 1 دی1393 - 11:46pm ویرایش شده است، در کل 1 بار ویرایش شده است.

دوشنبه 1 دی1393 - 11:42pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

\M/ \M/ \M/ مهندس بنده خلاصه وار فایل ها رو مطالعه کردم...سرعت عمل برم :D دست گلت درد نکنه .به قول مادر بزرگم خدا خیرت بده مهندس.

دوشنبه 1 دی1393 - 11:43pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

لایک داری مهندس

چون از دوستان یاد گرفته ام وظیفه خودم میدونم که یاد بدم هرچند اندک باشد

دوشنبه 1 دی1393 - 11:47pm
استاد علوم غریبه
استاد علوم غریبه
آواتار کاربر

سلام دوستان
مهندس حميد خداقوت دوست عزيز
اميدوارم هميشه موفق و سرافراز باشين.
ان شاا... بنده هم در اولين فرصت قطعات رو تهيه ميكنم و با راهنمايي اساتيد مونتاژ ميكنم.
فقط لطفا فروشگاه اينترنتي كه همه قطعات رو بشه يكجا سفارش داد معرفي كنين.
ياحق
@};-

در این درگه
که گه کـَه کـُه و کـُه کـَه می شود ناگـه !

مشو غــّره به امـروزت
که از فــردا نِـه ای آگــه !

http://morvaridman.blogfa.com/

دوشنبه 1 دی1393 - 11:48pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون از لطف همه عزیزان. :ymhug:
بینا جان خدمت شما عرض کنم که قطعات واقعا متداول هستن! حتی این میکرو هم دیگه الان در بازار ما متداول شده. تنها دقتی که باید بکنین روی آیسی LF357N هست که بحث تقلبی بودنش چند ساله در بازار ما وجود داره. پایا الکترونیک نمونه ای که داره اصلی هست. باقی قطعات رو هم داره و میتونین سفارش بدین.
http://payaelectronicscomplex.com
بحث مهم دیگه هم مقاومتهای 11 و 12 هستن که اگر 1 درصد باشن خیلی بهتره. متاسفانه مقاومت 2 وات 1 درصد توی بازار کم هست و بنده مقاومت 380 اهم 2 وات 1 درصد رو از شهاب واقع در طبقه پایین پاساژ عباسیان تهران گرفتم که بنظرم بهتر جواب میده. اگر دوستان نمونه بهتری در بازار پیدا کردن خوشحال میشم مطرح کنن. چون دقت و کیفیت و پایداری حرارتی این دو مقاومت از نظر بخش مداری بسیار تعیین کنندست!
سایر قطعات هم که دیگه پیش پا افتاده و تعدادشون بقدری اندک هست که دیگه جای بحث نداره! :D
بهرحال از نظر فروشگاههای اینترنتی قطعات الکترونیک فکر میکنم هر چه میشناختیم در تاپیک زیر مطرح کردیم:
viewtopic.php?f=17&t=1769
دوستان هم میتونن اگر فروشگاه دیگری رو مناسب دیدن در اون تاپیک اشاره کنن.

دوشنبه 1 دی1393 - 11:59pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

مهندس جان واقعا خسته نباشی. تمام فایل توضیحات رو با دقت خوندم. مثل همیشه کامل و جامع و صد البته آموزنده.
حتما تو اولین فرصت ممکن میسازمش . امیدورام با ارائه این مدار دشمنای شما حساب کار دستشون بیاد و به جای زدن حرف های بی اساس کمی به بیسوادی خودشون ایمان بیارن .
به راستی که واژه مهندس برازنده شماست. طراحی چنین مداری مسلما آرزوی خیلی از مهندس نماهای مدعی هستش. تبریک میگم بهتون مهندس حمید عزیز. شما با این کار بزرگواری خودتون رو بیش از پیش به همه ثابت کردین. امیدوارم فرصتی برای جبران این محبت ها باشه @};- @};-

سه شنبه 1 دی1393 - 12:01am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

\:D/ \:D/ درود بر شرفت مهندس
:-*

سه شنبه 1 دی1393 - 12:05am

سلام مهندس حمید عزیز
اقا واقعا دست گلت درد نکنه خیلی خیلی ممنون
به خدا یه دونه ای مهندس
باتشکر فراوان و ارزوی سلامتی. @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-

سه شنبه 1 دی1393 - 12:08am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27738 پست ]  برو به صفحه 1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 2774  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Majestic12 و 104 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure