انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 11:33pm

پاسخ به موضوع  [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2574 , 2575 , 2576 , 2577 , 2578 , 2579 , 2580 ... 2774  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: یزد
من اومدم B-) B-)
مهندس دیود های 4148 واسه چی هستند؟ کیفیتشون اگر بد باشه چه اتفاقی میوفته؟ از کجا میشه فهمید کیفیتشون خوبه یا بد؟
آیا مشابه هایی مثل 1n914 و 1n4448 خوب هستند؟ به این خاطر میگم که شاید این دیود ها رو بشه از جنس های قدیمی اصلی با کیفیت پیدا کرد.

چهارشنبه 25 اردیبهشت1398 - 11:36pm
مدیر کل
مدیر کل

این دیودها جهت برش ولتاژ بالا و محافظت ورودی آپ امپ در اکثر مدارات فلزیاب پالسی بهمین شکل استفاده میشن. اگر دیود سالم باشه دیگه بحث کیفیتش مطرح نیست و تاثیر محسوسی در کارکرد مدار نداره. بهترین شماره همین 4148 هست.

چهارشنبه 25 اردیبهشت1398 - 11:44pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام مهندس حمید
دستگاه من درست کار میکرد تا قبل از آن که لوپ را با آب شستم
بعد از اینکه لوپ را به علتی شستم گذاشتم یکی دو ساعت هوا بخوره تا خشک بشه یادم افتاد که احتملا آب باعث کلفت شدن چوب لوپ بشه با اینکه سیم پیچ و چوبش را با چسب سیاه برق پوشونده بودم یا آعشته به آب یا شیره خود شده بود یا ... وقتی لوپ را به دستگاه وصل کردم اعداد سه گانه برهم شده بود و هرسه تقریبا هفصد هشتصد شده بودند چند ساعت بعد هم اونطوری بودند خلاصه یه لوپ دیگه با همون ابعاد و نمره سیم و همون تعداد دور ساختم. اعداد سه گانه درست بود ولی اینبار هنگام کاوش اصلا دستگاه درست کار نکرد یا سنس ضعیف و بعضا قویتر بی خودی داشت و اکثرا میتر منفی هم می زد.در خاته هم تک بوغ میندازه گاهیهم بیشتر از تک بوع که قبلا اصلا اینطوری نبود و من فکر میکردم چون این لوپ تازه را بر خلاف قبلی با چسب کاغذی مستقیم سیم پیچ را پوشونده ام و بعد چسب سیاه زده ام اینطوری شده. بعدا با تست لوپ های دیگر و ... فهمیدم که موقع تست لوپ خیس یا ... احتمالا دستگاه آسیب دیده و لوپ تازه مشکلی نداره

حالا چند قطعه را تعویض کردم هنوز درست نشده
از جمله قطعات زیر
Irf840
دوتا دیود 4148
Bs170
C26
مقاومت 422 اهم قبلا گذاشته ام که روی مدار تستشون کرده ام فعلا اهمشون با مولتیمتر درست نشون می دهند
البته به جای ماسفت 840 ماسفتی که قبلا از روی مدار برداشته بودم که ماسفت11nk100 بود گذاشتم اما...
برنامه بعدی به نظر خودم اینهاست البته که نظر مهندس مقدم تر می باشد
تعویض خازن 2.2 میکرو
تعویض خازن 5 پیکو
پروگرام دوباره میکرو
تعویض 7812
تعویض دیود 5819
تعویض خازن های 4700 میکرو با خازنهایی که در مدار قبلی بود

همیشه امید داشته باش

یکشنبه 29 اردیبهشت1398 - 3:46am
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین و بیش از این هم خودتون رو خسته نکنین! :D مشکل از خود لوپ هست و حداکثر ممکنه ماسفت آسیب ببینه که حتی احتمال اون هم ضعیفه! این مساله به جای دیگر دستگاه ربطی نداره.

یکشنبه 29 اردیبهشت1398 - 2:32pm
کاربر فعال
کاربر فعال

با عرض سلام خدمت مهندس حمید
چند روزیه که سیستم فلز جوی من با نزدیک شدن فلز به لوپ عدد آی دی را 99 نشان میدهد این عیب از کدام قطعه میتواند باشددر ضمن آی سی lf را هم عوض کردم تاثیری نداشت ممنون میشم از پاسخ شما
با احترام

یکشنبه 29 اردیبهشت1398 - 11:00pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
بیشترین احتمال ایسی 357 و ماسفت هست. سلامت مقاومتهای 2 وات و همینطور دیودهای 4148 و خازنهای 10 و 11 و 12 رو هم بررسی کنین.

یکشنبه 29 اردیبهشت1398 - 11:28pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خسته نباشین و بیش از این هم خودتون رو خسته نکنین! :D مشکل از خود لوپ هست و حداکثر ممکنه ماسفت آسیب ببینه که حتی احتمال اون هم ضعیفه! این مساله به جای دیگر دستگاه ربطی نداره.

مهندس الان که فیت را تعویص کرده ایم و مدار هنوز درست نشده است. بذارید اینجوری بگم من قبل از اینکه فیت را تعویض کنم ترانزیستور bs170 را تعویص کردم و به دنباله آن بعد از تعویض چند قطعه خازن سراغ ماسفت رفتم سوالم اینه که آیا ممکنه ما هی ماسفت عوض کنیم و چون bs هم معیوب شده باشه بزنه ماسفت جدید را معیوب کنه یا برعکس. یا همینطور با تعویض خازنها چون مشکل جای دیگری باشد همواره آنها را معیوب کند و سبب پنهانی اشکال در مدار شود. مدار پیشرفته و ساد های هست برای ساختن ولی اینجور اشکالات ساده پدر هر کسی رو می تونه دربیاره. به امید خدا و با یاری مهندس عزیز درست خواهد شد بدون اینکه شروع به ساخت مدار سومی کنم
چون یکی از اشکال تازه پیدا شده مدار من میتر منفی و بعضا سنس خودکار حتی گاهی همراه تفکیک هم بود رفتم فرکانس مدار را با فرکانسمتر گرفتم فرکانس تنظیمی مدار ۱۰۰ بود که مولتیمتر ۱۰۱ نشون میداد ودرست هنگامیکه میتر منفی می انداخت برای چند ثانیه همزمان فرکانس ۶۴ در مولتی متر نمایش میداد
مهندی یادم افتاد که در آخرین کاوش که نمی تونستم دستگاه را با ثبات کنم و هی میتر منفی یا مثبت نیز داشت و من متوجه شده بودم که مدار اشکال پیدا کرده. اینم اصافه کنم که چندین بار هم کانکتور از مدار رها شد موقع کاوش. دستگاه را خاموش میکردم و دوباره فیش را وصل میکردم. از آنجا که از کانکتور فلزی استفاده می کردم چون هنوز پلاستیکیش نتونستم گیر بیارم روکش فلزی کانکتور را در آورده بودم حداقل فلزش کم بشه به این خاطر چند باری هنگام کار در اومد و کویل ارور هم نداد البته قبل اون مدار اشکال پیدا کرده بود چون میتر و ... داشت
ببخشید که زیاد شد البته شانس آوردید :YMBRINGITON:

همیشه امید داشته باش

یکشنبه 29 اردیبهشت1398 - 11:47pm
مدیر کل
مدیر کل

دستگاه شما مشکل بی ثباتی داره و حتی اگر با احتمال ضعیف از ماسفت هم بود با تعویض اون دقیقا به همون شکل تکرار نمیشد. مساله به BS170 ربطی نداره چون اگر مشکل داشته باشه دستگاه کلا درست کار نمیکنه. پایین اومدن فرکانس هنگام بوق 3 گانه هم طبیعی هست. کماکان بنظر من محتمل ترین ایراد در بخش کویل یا کابل یا کانکتور هست. اتصال ضعیف کویل براحتی میتونه ایجاد چنین بی ثباتی بکنه.

دوشنبه 29 اردیبهشت1398 - 12:08am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

مهندس کویل را تعویض کرده ام و با چندین کویل چهل سانتی و ۶۰ سانتی تست میکنم یه احتمال خودم میدم که این ماسفت دومی هم معیوب باشه بعدش میرم دنبال خازن ۵ پیکو و ...
ولی هرچی بوده بعد از وصل کردن کویل با اعداد هر سه بالا اتفاق افتاده و یه جایی را اتصال داده به غیر از بخش ماسفت
احتمال داره در اثر یه اتفاقاتی خود میکرو عیبدار شده باشه؟

همیشه امید داشته باش

دوشنبه 29 اردیبهشت1398 - 12:14am
مدیر کل
مدیر کل

کانکتور و اتصالاتش تا فیبر مدار رو با دقت بررسی و حتی مجددا لحیم کاری کنین! در اثر ایرادی که فرمودین به خازن 5 پیکو نمیتونه آسیبی رسیده باشه. احتمال معیوب شدن میکرو هم ضعیف هست.

دوشنبه 29 اردیبهشت1398 - 12:27am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2574 , 2575 , 2576 , 2577 , 2578 , 2579 , 2580 ... 2774  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 128 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure