انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 8 اردیبهشت1403 - 1:50pm

پاسخ به موضوع  [ 78 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8  بعدی
 فلزيابي پر قدرت با عمق زني زياد 
نویسنده پیغام
مدیر سایت
مدیر سایت

درود
ناصرجان البته شما خودت استادی و قطعا خیلی بیشتر از ما میدونی
ولی ماها هم چون از دور دستی بر آتش داریم تجربیاتی در رابطه با ساخت فلزیاب پیدا کردیم و یه چیزایی به ذهنمون میرسه
من خودم تجربه ساخت چندتا فلزیاب رو دارم و البته تا حالا نتونستم توی نت چیزی پیدا کنم که واقعا به درد کاوش واقعی بخوره و بشه بهش کاملا اعتماد کرد
خودم عقیده دارم برای اینکه یه پالسی خوب داشت باید چندتا نکته رو درش توجه کرد
یکی اینکه واقعا باید تغذیه مدار قوی باشه و اینجوری شرایط برای افزایش قدرت بهتر هست
دوم اینکه باید فرکانس پایین باشه و صد البته ثبات فرکانسی داشته باشه و اگر قابلیت تغییر نوع موج هم بهش اضافه بشه و بشه در شرایط مختلف موج رو تغییر داد و یا حتی همزمان استفاده کرد شاید مثمر ثمر باشه
ثانیا باید به مقوله قابل حمل بودن و استفاده از کابل بلند برای خارج شدن از دید کویل رو هم در نظر گرفت
اینکه بیایم افزایش عمق رو با افزایش قطر کویل جبران کنیم زیاد چیز خوبی نیست کاش میشد با یه قطر معمولی هم به قدرت بالاتر رسید و این نشد نیست و صد البته خودتون قطعا بیشتر از بنده اطلاعات دارید
نکته دیگه ای که بنظرم میرسه و میشه ازش برای افزایش برد استفاده کرد سازگاری مدار با ظرفیت و اهم بالای کویل (البته برای کاهش جریان وگرنه میشه مقاومت رو هم پایین نگه داشت افزایش جریان خودش ایجاد اختلالاتی میکنه که شاید توی تئوری کمتر مورد توجه قرار میگیره) هست که خوبه بررسی بشه
در هر صورت خوشحالم که شما تصمیم به فعالیت گرفتید
L-)

نگذارید گوشهایتان گواه چیزی باشد که ندیده اید
نگذارید زبانتان چیزی را بگوید که قلبتان باور نکرده
صادقانه زندگی کنید

جمعه 21 فروردین1393 - 12:05am
مدیر کل
مدیر کل

بنظر بنده هم توی کلاس مدارات قدیمی این مدار خوبی هست که از حیث ثبات فرکانسی و نفوذ در خاک میتونه خیلی خوب عمل کنه.
اما در خصوص مطلب جناب ناصر در خصوص TIP122 اصلا موافق نیستم چون در بخش پالس مساله hfe اهمیت خاصی نداره و باید بیشتر به ولتاژ کلکتور امیتر توجه کرد که متاسفانه 100 ولت بیشتر نیست. از این حیث بعید میدونم قدرت زیادی داشته باشه.

جمعه 21 فروردین1393 - 12:06am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

zinteredi نوشته است:
كوهيار جان فقط تنها چيزي كه براي من مهمه آشكارسازي كوچكترين تغييرات در پسماند لوپ هست اونهم با dsp
حالا ببينيم چي جواب ميده اينطوري نميشه بايد خودم آستينها رو بالا بزنم و از صفر يك مدار عالي كار كنم كه تانك فلزيابها باشه :D
ديگه از فلزيابهاي اسباب بازي خسته شدم از دنياي نت هم خسته شدم :-w YMWHISTLE

تانک :-o

جمعه 21 فروردین1393 - 12:06am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حميد جان قسمت ترانزيستور رو ميشه كاملا تغيير داد واز mosfet هاي قوي استفاده كرد مسئله اينه كه اگه ثبات فركانسي بالا باشه بايد ولتاژ فلاي بك رو طبق فرمايش شما به 2000 ولت رساند و ورودي پسماند لوپ را با ديودها درست مثل mdl ضعيف كرد وسپس ددر چندين مرخله متوالي تقويتش كرد در اين صورت مشكل عمق زني و نفوذ پذيري در زمين حل ميشه
در ارتباط با خط تغذيه بهتره كه از ولتاژ 12 ولت با آمپر بالا استفاده كرد كه دقيقا سيستم دريو لوپ با ماسفتش جريان رو به ولتاژ بالا با فلاي بك 2000 ولت رساند اگه لوپ 45 سانتي بشه 5 متر عمق زد در اونصورت به فلزياب ايدهال مون رسيده ايم
در مورد تفكيك هم ميشه يه كارهايي كرد تفكيك همون فلزات آهني از غير آهني باشه كفايت ميكنه
برنامه نويسيش يكمي زمانبره ولي نشدني نيست
قابليت اسكن تصويري هم ميشه يه كارهايي كرد در درجه اول قدرت مهمه :-?

جمعه 21 فروردین1393 - 12:25am
مدیر کل
مدیر کل

دیدی حالا ناصر عزیز! همین صفحه قبلی بود که شما از مزیت TIP122 صحبت کردی! به ساعت نکشید بعد حرف من داری میگی تبدیلش کنیم به ماسفت! خب پس اون توصیفاتی که گفتی چی میشن؟! :D بهرحال اگر قرار باشه این ترانزیستور دو قطبی دارلینگتون به ماسفت تبدیل بشه ؛ کل مدار باید تغییراتی داشته باشه و شاید اصلا تبدیل به یک مدار دیگه بشه! ولتاژ فلایبک 2000 ولتی هم با ماسفت ها امکانپذیر نیست. ولی تا 1000 رو میشه روش حساب کرد. برای ولتاژ بالاتر باید از IGBT استفاده کرد که یکی از مشکلاتش این خواهد بود که بدلیل سرعت پایین تر از ماسفت برای پیاده سازی تفکیک دیگه زیاد مناسب نیست. بخصوص اگر بخواد از DSP استفاده بشه. چون وقتی شما از DSP استفاده میکنی هدفت دقت بسیار بالا در پردازش دیجیتالی سیگنال هست. وگرنه که یک مبدل A/D هم همین کار رو انجام میده دیگه DSP رو برای چی میخوای؟ اصولا اگر تفکیک برای شما مهم نباشه نیازی هم به DSP نیست. تفکیک فلزات آهنی و غیر آهنی بقدری در پالسی ها واضح هست که صرفا با تحلیل هنرمندانه شکل موج بصورت نرم افزاری و از روی اطلاعات خروجی یک ADC امکانپذیر باشه. مشکلی که در ولتاژ بالا بوجود میاد این هست که بشدت ناپایداری در مدار افزایش پیدا میکنه و با یک طراحی عادی امکانپذیر نیست. شما عملا یک مدار های ولتاژ خواهی داشت که در عین حال یک ابزار دقیق هم هست! یعنی ترکیب دو چیز متناقض با هم! پس حتی سیمکشی مدار و کانکتورها و نوع خازنها و مقاومتها هم چیز معمول و متعارفی نخواهد بود. از طرف دیگه تقویت بیش از حد سیگنال بازگشتی هم در خیلی مدارات متعارف و بخصوص آنالوگ براحتی امکانپذیره! ولی از حدی بیشتر دیگه اصلا جواب نمیده و منجر به بی ثباتی میشه. چون دیگه نویز زمینه که میتونه حاصل چیزهای مختلفی باشه رو نمیشه از اندکی جابجایی موج که بلحاظ وجود فلز پیش میاد تشخیص داد. در واقع دیگه مدار نمیتونه این کار رو بکنه. علت اینکه دستگاه شرکتهای بزرگ دنیا با عمری تجربه هنوز از حیث برد محدود به ارقام خاصی هست همینه! وگرنه در بخش تفکیک چون به روشهای پردازش سیگنال بیشتر بستگی داره میبینید که نو آوری هایی صورت میگیره اما باز هم بردشون تفاوت محسوسی نمیکنه!
حالا شما از این بحث پردازش سیگنال و تصویری کردن بیا بیرون! واقعا دیگه همه خسته شدن از این حرفا! آخه یعنی چی الان شاید در 10 تاپیک مختلف شما اومدی این نظریه رو فقط بصورت یک پروژه مطرح کردی اما هنوز خودتم نمیدونی میخوای چکار کنی! عوض اینها بیا یک مدار مثل همین رو بصورت ساده کار کن ببین بکجا میرسی. شما تا یک فلزیاب ساده خوب نسازی که نمیتونی بری سراغ بخشهای بعدی!

جمعه 21 فروردین1393 - 12:47am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حميد جان اگه در مدار اوسيلاتورت از پالس معمولي ميكرو استفاده كني ثبات فركانسيت پايينه ولي اگه از سيستم r به 2r يا dac استفاده كني موضوع خيلي فرق ميكنه نويز پذيري هم مياد پايين حالا شما همون چنس رو بهينه اش كنين ما هم روي مداراتي كه بقول شما ماله 30 سال پيشه كار ميكنيم
اگر مدار چنس خوب بود كه آقاي andy هيچ وقت عموميش نميكرد الان هم مثل لورنز شركت خاص خودش رو داشت
والا چي بگم نميدونم واسه چي دوست دارين به من آموزش بدين مني كه خودم اين موهام رو در الكترونيك سفيد كردم :-?
و شما هم به فكر ماسفت مدار من هستين فكر ميكنين dsp شوخيه؟ الان دستگاههايي مثل mri با dspكار ميكنند به همين خاطر جناب عالي ميتونين برشهايي از اعضاي بدنتان رو روي مانيتور اين سيستمها ببينين واله چي بگم :-? بهتره در مورد dsp برين مطالعه كنين :D

جمعه 21 فروردین1393 - 1:10am
مدیر کل
مدیر کل

ناصر جان مشخص میشه تجربه عملی شما در ساخت بسیار پایینه! عزیز من ثبات فرکانسی مدارات میکروکنترلری در حد بسیار بالایی هست! اگر منظور شما دقت فرکانسی مولد پالس باشه که دقت به اندازه یک پالس ساعت میکرو خواهد بود که مثلا اگر از کریستال 10 مگاهرتز استفاده بشه این دقت به 100 نانو ثانیه میرسه. این دقت در نوع خودش هم بسیار بالاست و هم کاملا کافی هست. سایر مداراتی هم که با میکرو کار میکنن تقریبا همین دقت رو دارن. کمتر از 100 نانو ثانیه هم اولا فایده ای نداره در ثانی رایسینگ و فالینگ پالسها پس از خروجی از طبقات بعدی معمولا خیلی بیشتر میشه و به چند صد نانو ثانیه هم میتونه برسه! پس دیگه ثبات فرکانس مولد اولیه پالس حتی اگر 20 نانو ثانیه هم باشه(که دقیق تر از این تقریبا با هیچ قطعه متعارفی امکانپذیر نیست!) باز هم تاثیری در خروجی نهایی درایور پالس شما نخواهد داشت.
جناب اندی مثل امثال شما نیست! ایشون فکر کنم تمام مداراتش رو منتشر کرده و فقط بدلایل شخصی خودشون هیچوقت سورس برنامه رو منتشر نمیکنن. بهرحال ایشون آدم عملگرایی بوده نه مثل شما هر روز بیاد از پروژه صحبت کنه و در عمل یک مقاومت رو هم نبنده! بهرحال هر کسی یک جور فکر میکنه. اگر مدارات جناب اندی تقریبا تنها مدارات دیجیتال موجود در نت هستن که روش بحث میشه و واقعا بدرد میخورن نشون میده ایشون حسابش از خیلیا جداست!
سواد شما هم در همین نکته ابتدایی که بالا توضیحشو دادم مشخص شد! باز هم میگم سواد به درسهای توی کتاب و جزوه دانشگاه نیست. وگرنه غیر شما مهندس و کارشناس ارشد و دکترا هم زیاد هستن که متاسفانه یک طرح درست و حسابی بیرون نمیدن. چون این کار بیش از اینکه سواد بخواد ؛ خلاقیت و صبر و حوصله و آزمون و خطاهای زیادی نیاز داره که از هر کسی ساخته نیست.
من منکر ارزش قطعه ای مثل DSP نیستم! اما کسی میتونه باهاش کار کنه که از همه چیز آگاه باشه و واقعا بدونه چکار میخواد باهاش بکنه. وگرنه میکرو هم در خیلی دستگاهها هست. توی یکی فقط یک چراغ رو میتونه روشن کنه و در یکی هم میتونه یک روبات رو کنترل کنه یا هر چیز پیشرفته دیگری. قطعه خام همون قطعست. اما سواد و خلاقیت طراحه که از ترکیب این قطعات یه چیز استثنایی میتونه بسازه. وگرنه این قطعات در بازار فراوان هستن. میتونین خریداری کنین جلوتون بچینین و به داشتنشون افتخار کنین! در حالیکه بدون یک طراحی خوب هیچ کاری ازشون ساخته نیست! :D

جمعه 21 فروردین1393 - 1:30am
مدیر سایت
مدیر سایت

zinteredi نوشته است:

اگر مدار چنس خوب بود كه آقاي andy هيچ وقت عموميش نميكرد الان هم مثل لورنز شركت خاص خودش رو داشت
:D

درود
ناصرجان خداوکیلی شما بعضی وقتا خوبی بعضی وقتها هم حرفهایی رو میزنی که دل آدم رو بدرد میاره
دوست عزیز همه هدفشون یکی نیست
انسانها هر کدوم هدف خودشون رو دارن و اکثرا هم دنبال چیزی هستن که ندارن
یکی مثل شما دنبال شرکت زدن و مدیرعامل شدن و پول درآوردن
یکی مثل من فقط دنبال آرامش و امنیت و زندگی بدور از هیاهو و طبیعت گردیه
یکی مثل اندی هم عاشق آموزش و کمک به دیگران ارائه و نمونه کار و تعریف راهکارهای جدید و کلا یاد دادنه نه پول درآوردن
حالا بنظرت اینشتین و نیوتن و بور و رادرفورد و تامسون و ادیسون و کوپرنیک و گالیله و کریک و واتسون و ... همه دنبال پول و شرکت زدن و لورنز بودن؟
نه داداش از این همه دانشمند فقط یکی یکمی نامتعادل بود که الحمدلله کسی هم خبر نداره بینم الان مرده یا زندست و ماشاله شما عکسشو چسبوندی بغل پیشونیت و کردیش سرلوحه زندگیت
واقعا از صحبتهات آدم دلخور میشه
شما یه بار میای همه رو متهم میکنی به کمک نکردن و اطلاعات ندادن و جای دیگه میگی داری دستگاه تصویری میفروشی و دنبال شرکت زدنی
نمیشه شمام مثل اندی یه اسباب بازی بسازی بزاری ملت استفاده کنن و دعا بجون شما؟
پس فردا هم که اندی بیاد به شما اطلاعات بده و کارت راه بیفته و بتونی برنامتو بنویسی و بقول خودت تانکتو بسازی و بفروشی و پولدار بشی اونوقتم بیای هرهر به اندی بخندی بگی بدبخت بیچاره فکر کنی خیلی زرنگی کردی که اطلاعات ازش گرفتی؟
نه عزیز من این راهش نیست
چجوریه شما هنوز فارغالتحصیل نشده اینهمه ادعا داری بعد یکی مثل اندی که همه بهش میگن پروفسور اندی هیچی نمیفهمه؟
یعنی هرکی فقط بفروشه میفهمه؟
هرکی شرکت بزنه میفهمه؟
پاک نا امیدم کردی
انشالله که موفق باشی
L-)

نگذارید گوشهایتان گواه چیزی باشد که ندیده اید
نگذارید زبانتان چیزی را بگوید که قلبتان باور نکرده
صادقانه زندگی کنید

جمعه 22 فروردین1393 - 4:54am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

koohyar نوشته است:
zinteredi نوشته است:

:D

درود
ناصرجان خداوکیلی شما بعضی وقتا خوبی بعضی وقتها هم حرفهایی رو میزنی که دل آدم رو بدرد میاره
دوست عزیز همه هدفشون یکی نیست
انسانها هر کدوم هدف خودشون رو دارن و اکثرا هم دنبال چیزی هستن که ندارن
یکی مثل شما دنبال شرکت زدن و مدیرعامل شدن و پول درآوردن
یکی مثل من فقط دنبال آرامش و امنیت و زندگی بدور از هیاهو و طبیعت گردیه
یکی مثل اندی هم عاشق آموزش و کمک به دیگران ارائه و نمونه کار و تعریف راهکارهای جدید و کلا یاد دادنه نه پول درآوردن
حالا بنظرت اینشتین و نیوتن و بور و رادرفورد و تامسون و ادیسون و کوپرنیک و گالیله و کریک و واتسون و ... همه دنبال پول و شرکت زدن و لورنز بودن؟
نه داداش از این همه دانشمند فقط یکی یکمی نامتعادل بود که الحمدلله کسی هم خبر نداره بینم الان مرده یا زندست و ماشاله شما عکسشو چسبوندی بغل پیشونیت و کردیش سرلوحه زندگیت
واقعا از صحبتهات آدم دلخور میشه
شما یه بار میای همه رو متهم میکنی به کمک نکردن و اطلاعات ندادن و جای دیگه میگی داری دستگاه تصویری میفروشی و دنبال شرکت زدنی
نمیشه شمام مثل اندی یه اسباب بازی بسازی بزاری ملت استفاده کنن و دعا بجون شما؟
پس فردا هم که اندی بیاد به شما اطلاعات بده و کارت راه بیفته و بتونی برنامتو بنویسی و بقول خودت تانکتو بسازی و بفروشی و پولدار بشی اونوقتم بیای هرهر به اندی بخندی بگی بدبخت بیچاره فکر کنی خیلی زرنگی کردی که اطلاعات ازش گرفتی؟
نه عزیز من این راهش نیست
چجوریه شما هنوز فارغالتحصیل نشده اینهمه ادعا داری بعد یکی مثل اندی که همه بهش میگن پروفسور اندی هیچی نمیفهمه؟
یعنی هرکی فقط بفروشه میفهمه؟
هرکی شرکت بزنه میفهمه؟
پاک نا امیدم کردی
انشالله که موفق باشی
L-)

جناب کوهیار

اندی راه رو نشون میده و پیمودن مسیر با خود فرد هستش

درسته اخلاقه گندی داره اما هیچ سوالی رو بی پاسخ نمیزاره

شما وقتی با چنس کار میکنی اونم روی خاک تازه متوجه میشی که چه جواهری هستش ، من وقتی کوثر رو راه انداختم و تست گرفتم

واقعا لذت بردم از برنامه ای که واسش نوشته بود ، یه مطلب دیگه ای هست که باید بگم اونم اینکه من فکر میکنم اندی حفار باشه :D

چون فلزیابی که طراحی میکنه واقعا نفوذ خوبی در دل خاک دارن

بعدشم اونا نیازی به 4 متر یا 3 متر ندارن ، یادمه خودش میگفت نهایت عمقی که میخوان 60 سانت هستش، شک نکنین اگر اندی در ایران

زندگی میکرد و به بالای 3 متر فکر میکرد فلزیابی طراحی میکرد که همین حدود رو بزنه :D

جناب اندی به 2 چیز خیلی حساسه و واکنش نشون میده :D

1: سورس فلزیاب

2: پی سی بی

ردیاب انجمن-Fpl35 * توباکس ساشو * چنس *کوثر

جمعه 22 فروردین1393 - 7:39am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: iran
انشاالله اين مدارم مثل چنس و توباكس و تى ال راه اندازى بشه تا قدرتش مشخص بشه /انشاالله

خداوندا چرا؟؟؟
عزت به سگان دادی و نعمت به خران ؟؟؟گويا به تماشاى جهان آمده ايم!!!!!!

جمعه 22 فروردین1393 - 9:25am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 78 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Reza8003 , zagalo16 و 128 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure