انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 3:46pm

پاسخ به موضوع  [ 78 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 4 , 5 , 6 , 7 , 8
 فلزيابي پر قدرت با عمق زني زياد 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

این هم مدار

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

دوشنبه 11 بهمن1400 - 3:05pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین. ممنون.
1- در مورد صدای تیک تیک در مداراتی که صدای خروجی اونها بصورت VCO و معمولا با 555 پیاده سازی شده این مساله طبیعی هست. چون وقتی صدا از حالت سکوت به فرکانس صوتی تبدیل میشه از فرکانس های خیلی کم آغاز میشه که ابتدا حالت تیک تیک داره و بعد به تدریج به بوق یکسره با فرکانس بالاتر تبدیل میشه. حالا اگر منظور شما این باشه که این حالت تیک تیک پس از یکسره شدن بوق هم وجود داره ؛ یا نوع طراحی مدار اینطور هست یا اشکالی در مدار شما وجود داره. آیسی 7555 نوع سی ماس 555 هست و بسته به شرایط ولتاژ مدار قابل جایگزینی با 555 معمولی نیست. لذا باید از 7555 استفاده کنین.
2- کم بودن برد میتونه دلایل مختلفی داشته باشه. ابتدا باید کویل مناسب مثلا تخت یا عنکبوتی داشته باشین و با فلزی مشخص مثل سکه تست بگیرین و هیچ فلز مزاحم دیگری در اطراف نباشه. این قواعد کلی تست فلزیابهاست. چیزی که در بخش فرستنده مدار دیده میشه فرکانس 100 و عرض پالس 150 هست که مناسبه. قسمت گیرنده هم ظاهرا با حساسیت خوبی بسته شده. لذا فکر نمیکنم برد کم مشکل ذاتی این مدار باشه و بیشتر به کیفیت مونتاژ و قطعات بستگی داره. در مورد 357 هم مثل فلزجو باید توجه کنین تقلبی نباشه! متاسفانه مدارات آنالوگ بهمین صورت هستن و گاها با یک اشتباه کوچک یا قطعه نامرغوب به میزان زیادی از کاراییشون کاسته میشه. با این حال نباید انتظار داشته باشین برد این مدار در حد TL12000 یا فلزجو باشه.
3- اون قطعه کویل یا همون لوپ مدار هست!
4- چون عدد 1 بعد از u نوشته شده معنی اعشار داره و لذا منظور 0.1 میکرو معادل 100 نانو هست.
5- خروجی 7555 مستقیما به بلندگو متصل شده و فکر نمیکنم با تغییر کوچکی بشه صدا رو افزایش داد. بنابراین یا باید از بلندگوی بهتری استفاده کنین و یا مثلا شرایط نصبش رو روی جعبه طوری در نظر بگیرین که طنین صدای بیشتری داشته باشه یا در نهایت قبل بلندگو از یک آمپلی فایر صوتی کوچک استفاده کنین.
ولتاژ های 6+ و 6- و 8 و 18 و 7.5- ولت رو چک کنین درست باشن. کم بودن ولتاژ میتونه هم به کاهش برد و هم ضعیف شدن صدا منجر بشه. در مورد 78L08 هم بهتره از رگولاتور معمولی 7808 استفاده کنین که عملکرد مطمئن تری داره.
@};-

دوشنبه 11 بهمن1400 - 4:21pm
کاربر فعال
کاربر فعال

مهندس جان واقعا ممنون . انتظار نداشتم اینقدر زود جواب بدهید.دوباره فرمایشات شما رو چک میکنم . @};- @};- @};- @};-

دوشنبه 11 بهمن1400 - 11:26pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم. @};-

سه شنبه 11 بهمن1400 - 12:47am
کاربر فعال
کاربر فعال

مهنس جان سه تا سوال دیگه در مورد این مدار دارم .
- کار led موجود در مدار چیه ؟ چون در مدار ساخت من فقط هنگام روشن و خاموش کردن برای یه لحظه روشن و خاموش میشه و دیگه هیچ . چه مدار فلزی رو سنس بکنه چه نکنه این led خاموشه.
2- رگولاتور موجود در مدار با همین شماره درسته؟ باتوجه به اینکه پایه وسط پایه مشترک منفی هست و پایه های کناری ورودی و خروجی چرا در این مدار پایه وسط به مثبت باطری وصل شده. ؟ چون هنگام ولتاژ گیری خروجی رگولاتور که باید 8 ولت باشه بیشتر از 4/5 ولت نشون نمیده .رگولاتور هم کاملا سالمه چون دوباره بیرون از مدار چک کردم . جا گذاری تمام قطعات هم درسته . چون چندین بار هم با شماتیک وهم با فیبر رویی دقیق تست و بررسی کردم . این کم بودن ولتاژ مربوط به کدام قطعه میتونه باشه.آیا شماره رگولاتور اشتباهه یا مورد جای دیگه هست . در ضمن من از شماره 7808 به جای 78L08 استفاده کردم.درسته در تصویر مدارم که در همین صفحه موجوده رگولاتور بر عکس زده شده اما بلافاصله از مدار درآوردم و برعکس قبلی جازدم
3- این ولتاژهای -6 و+6 که فرمودید در کدام قسمت مدار هست هرچی نگاه کردم نتونستم پیداشون کنم . آیا مربوط به قسمت باطریهاست یا جای دیگه ست ممنون میشم مشخص کنید . مهندس جان به هیچ عنوان راضی نمیشم مداری رو نصفه نیمه درست کنم و وسط راه بزارمش کنار .برای همین مسدع اوقات شما میشم . @};-

پنج شنبه 14 بهمن1400 - 3:24pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
1- بنظرم LED مربوط به ولتاژ باطری هست و در صورتیکه باطری ضعیف باشه روشن میشه.
2- طبق شماتیک که درست هست. ورودی رگولاتور 18 ولت و پایه وسط زمین و خروجی 8+ هست. توجه کنین مثبت باطری بعنوان زمین در نظر گرفته شده. ضمن اینکه ترتیب پایه های 7808 برعکس 78L08 هست. در هر صورت بین پایه خروجی و وسطی رگولاتور باید 8 ولت داشته باشین.
3- در شماتیک از دو باطری 6 ولتی استفاده شده و کلید بین دو باطری قرار داده شده بدون اینکه دلیل خاصی داشته باشه! لذا نیاز به چک کردن نیست و در واقع همون ولتاژ 12 ولت باطری هست.

پنج شنبه 14 بهمن1400 - 4:01pm
کاربر فعال
کاربر فعال

چرا در خروجی رگولاتور بیشتر از 4/5 ولت ندارم . کدام قطعه ممکنه مورد داشته باشه . میتونه از 4148ها باشه ؟.مدار سنس میکنه ولی ولتاژ ذکر شده یعنی +8 ولت درست نیست

پنج شنبه 14 بهمن1400 - 4:41pm
مدیر کل
مدیر کل

عرض کردم زمین مدار مثبت باطری در نظر گرفته شده. لذا شما خروجی رگولاتور رو نسبت به پایه وسطش تست ولتاژ بگیرین. اگر ولتاژ 18 درست باشه و باطری هم 12 ولت باشه و رگولاتور هم صحیح نصب شده و سالم باشه باید ولتاژ 8 هم درست باشه. وگرنه مدار ایراد داره.

پنج شنبه 14 بهمن1400 - 5:11pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 78 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 4 , 5 , 6 , 7 , 8

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Kürşat و 114 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure