انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : دوشنبه 31 اردیبهشت1403 - 9:34pm

پاسخ به موضوع  [ 7796 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 469 , 470 , 471 , 472 , 473 , 474 , 475 ... 780  بعدی
 فلزياب TL12000 
نویسنده پیغام
مدیر سایت
مدیر سایت

حمید جان , ظرفیت کویل با اهم کویل برای ایجاد میدان الکترومغناطیس قوی رابطه مستقیم دارن یا برعکس ؟ تشکر

شنبه 15 شهریور1393 - 11:03pm
مدیر کل
مدیر کل

میدان مغناطیسی لوپ با مجذور شدت جریان عبوری از لوپ و همینطور خود ظرفیت لوپ ارتباط مستقیم داره! مثلا وقتی شما جریان عبوری از لوپ رو 2 برابر کنین ؛ انرژی میدان مغناطیسی لوپ 4 برابر میشه. اگر هم ظرفیت رو 2 برابر کنین انرژی میدان باز هم 2 برابر میشه. ولی باید توجه زیادی داشت که شما وقتی ظرفیت رو بالا میبرین ؛ عملا میزان جریان عبوری از لوپ کاهش پیدا میکنه! پس این حاصلضرب در مجموع زیاد تغییری نمیکنه و در مورد سیستم پالسی به پهنای پالس هم تا حدی بستگی داره.
اما کم کردن مقاومت لوپ به عنوان یک عامل مستقیم همیشه منجر به افزایش جریان عبوری از لوپ و در نتیجه انرژی مغناطیسی لوپ میشه.
اینها در تئوری مسائل ساده و مشخصی هستن. ولی در سیستم حساس یک فلزیاب پالسی همه چیز به انرژی میدان مغناطیسی لوپ نیست! وگرنه با روشهای ولتاژی یا استفاده از سیم بسیار ضخیم برای لوپ هم میشه قدرت امواج رو بیشتر کرد. اما اکثر اوقات میبینین که از حدی فراتر بره دیگه درست جواب نمیده. بسته به نوع مدار ؛ کم کردن مقاومت لوپ از حدی کمتر منجر به بی ثباتی و عدم کارکرد صحیح میشه.
تنها چیزی که شاید کمتر کسی بهش توجه میکنه ؛ نیاز به افزایش انرژی خطوط میدان مغناطیسی برای لوپ های بزرگ به لحاظ تعداد دور های سیم کمتر و در نتیجه خطوط میدان کمتر هست! پس همیشه برای لوپهای بزرگتر باید سعی کرد مدار رو هم جوری تنظیم کرد که به لوپ با مقاومت کمتر هم جواب بده. یکی از دلایلی که بعضی دوستان تصور میکنن فلان مدار با لوپ بزرگ در حد انتظار جواب نمیده همین هست! در حالیکه مدار بزرگی و کوچکی لوپ رو اصلا نمیتونه متوجه بشه! نکات دیگری در ساخت هر لوپ وجود دارن که یا برای مدار مهم هستن یا برای انرژی میدان مغناطیسی لازم برای سنس فلز.

یکشنبه 15 شهریور1393 - 12:40am
استاد علوم غریبه
استاد علوم غریبه
آواتار کاربر

mehrdad1971s نوشته است:

درود بر شما دوست عزیز

این فایل PCB با Altium Designer باز میشه . سینی 50*50 استیل رو از 3/50 میگیره . با کویل 7 رشته معروف به کابل شبکه افشان 0.5 ----یک متر در یک متر شماتیک مدارو ندارم وقت میخواد که اون هم اگه فرصت کنم چشم .
از اونجا که فیبر باید دو رو و متالیزه چاپ بشه از گذاشتن فایل تکی پشت و رو pdf خودداری کردم . البته در صورت داشتن شماتیک مدار مسلما جای کار دارد .

باسپاس

سلام دوستان
اقا مهرداد ضمن خوشآمد به شما و تشکر از لطفتون
راستش اگه ممکنه لطفا فیبر تک رو برای مدار بزنید چون کار دورو سخت تره .
برای لوپ هم در واقع شما چهار متر از این سیم استفاده کردین؟
موفق باشی
یاحق
@};-

در این درگه
که گه کـَه کـُه و کـُه کـَه می شود ناگـه !

مشو غــّره به امـروزت
که از فــردا نِـه ای آگــه !

http://morvaridman.blogfa.com/

یکشنبه 16 شهریور1393 - 8:25am

محل اقامت: تهران
با تشکر از ابراز لطف شما آقای بینا
فیبر تک رو و استفاده از جامپر زیاد در مداراتی که تقویت و فرکانس و همچنین آشکار سازی معایب خودش رو داراست که از حوصله بحث خارج است در ضمن با مطالعه تمامی پستهای این بخش .
شده دوستانی که سه بار فیبر چاپ کردند و همانطور که در جریان هستید بیشترین ایراد در جواب دهی مدار ذکر شده لحیم کاری اتصالات نابجا و بعضا ایجاد ظرفیت خازنی بین پایه ها و خطوط نزدیک به هم بوده به همین دلیل فیبر دو رو رو در نظر گرفتم و بهتر دیدم به جای دوباره کاری و اتلاف وقت یک بار و با اطمینان نسبت به ساخت این پروژه اقدام کنند عدم استفاده از سوکت و سیم کشی اظافه باعث پایداری و عدم نویز پذیری هر دستگاهی میشود در مورد کویل هم بله 4 متر از این کابل استفاده شده .

یکشنبه 16 شهریور1393 - 8:58am
YIM
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: ایران
سلام دوستان...
میشه نحوه اپراتوریش رو هم توضیح بدین
راستش من یه tl12000 دارم که کلید سلکتور ۳ حالته داره
روی ال متال و آهن و سومیش دوحالته ..و دو تا ولوم داره....کار کردنش رو بلد نیستم بعدا باید یه موضوع جدیدی در قسمت اپراتوری فلزیاب. برای این دستگاه باز کنیم تا هر کی این دسگاه رو داره نحوه اپراتوریش رو بلد بشه
با تشکر..._

یکشنبه 16 شهریور1393 - 9:33am

ارتین نوشته است:
mehrdad1971s جان , تشکر از جوابت , اکثرا به امکانات ساخت دو رو دسترسی ندارن , راهی وجود نداره که بشه فیبر رو تک رو ساخت با طراحی جدید شما , بابت اون شماتیک که گفتم , دوستان باسواد زیادی از جمله حمید جان تو این انجمن هستن گفتم شاید با شماتیک بشه کارهای بیشتر و بهتری روی این مدار انجام داد , بازم از اینکه قبول زحمت کردین از شما سپاسگزارم @};- ضمنا میشه اهم و ظرفیت کویل 1*1 رو هم محبیت کنید بگید چنده؟

آرتین جان ضمن تشکر از شما و دوستان و دیگر کاربران عزیز

ظرفیت 385 میکرو هانری و 4.2 اهم . بهترین حالت جهت جلوگیری از نویز و پایداری مدار همانطور که در جریان هستید استفاده ازفیبر دو رو و متالیزه . اتصالات مسیر کوتاه و رعایت فواصل اتصال استفاده از قطعات مرغوب هست شما در نظر بگیرید ایسی lm709 که در واقع قلب مدار هستش روی سوکت معمولی 8 پین قرار بگیرد جدا از این که بعد از مدتی اتصال پایه های ایسی و سوکت به مرور زمان اندکی به علت سولفاته شدن بین پین نگهدارنده ای سی و پایه های ایسی ایجاد مقاومت میکند پایه های آن را هم نمیشود کوتاه کرد ! و به سوکت زد پس مسلما مدار نویز پزیری پیدا میکند سوراخکاری جای پایه های ایسی های نظامی و چاپ مدار در منزل هم که جای خود دارد با عکسهایی که از این مدار در پستهای این بخش دیدم و دوستانی که شاید با درامد کم و مشکلات فراوان نسبت به ساخت این مدار پیدا میکنند باعث شد تا آنچه که در اندک توانم بود خدمت شما و سایر دوستان این مدار رو به شکل کنونی تقدیم کنم عقیده شخصی من این است دوستان که هزینه متحمل میشوند یک بار و با اطمینان و به دور از خطا و مشکل و دوباره کاری و اطلاف وقت و هزینه اظافی در ساخت این پروژه موفق شوند .
در ضمن به جای NE555 از ایسی HA17555 استفاده کرده و خازنهای 10 پیکو رو هم جنس آلمانی انتخواب کنید

با سپاس و آرزوی موفقیت

یکشنبه 16 شهریور1393 - 9:39am
YIM

hamedkk نوشته است:
سلام دوستان. تی ال من هم به لطف همه دوستان بویژه عزیزانی مثل اسدف و کاوشگر گرامی درست شد و داره به خوبی کار میکنه . زمان زیادی صرف ساختش کردم و وسواس به خرج دادم و خوشحالم که نتیجه داده . هنوز تست خارج از محیط خونه روش انجام ندادم و امیدوارم بتونم تو چند روز آینده اونو بیرون تست کنم و اگر تجربه ای بیشتر از دوستان پیدا کردم اینجا عنوان کنم .کمترین تجربه ای که تو ساخت مدار تی ال بدست آوردم این بود که فهمیدم بازار قطعات الکترونیک پر از قطعات آشغال و معیوبه . من برای هر کدوم از قطعات مثل خازن ها که تلرانس زیادی تو مقدارشون هست حدود 30 عدد سفارش دادم و با کمال تعجب فقط یکی دو تا به مقدار اسمی اونا نزدیک بود و نه دقیقا همون. بسیاری هم به طور کل صفر نشون میدادن . دوستانی که قصد ساخت دارن این مساله رو که بارها هم گفته شده جدی بگیرید .
امیدوارم بتونم تو زمین هم نتایج خوبی مثل خونه بگیرم . در ضمن استفاده از سلکتور برای نوع کاوش خیلی کارو راحت میکنه . باتری هم 24 ولت بزارین و بعد از دادن به رگلاتور 18 ولت اونو به مدار بدین . اینو من از اسدف عزیز یاد گرفتم. خیلی تو کارکرد مدار موثره . امیدوارم همه بسازین و باهاش موفق بشین @};- @};-

درود

دوست عزیز سلیقه شما قابل تحسین هستش امید وارم همیشه موفق و سربلند باشید

یکشنبه 16 شهریور1393 - 9:48am
YIM
مدیر سایت
مدیر سایت

mehrdad1971s جان , ببخشید من متوجه منظور شما نشدم درمورد کابل :-? کابل شبکه که از جنس مفتول و هشت رشته ای هست ولی شما گفتی : با کویل 7 رشته معروف به کابل شبکه افشان 0.5 ----یک متر در یک متر ؛ میشه خواهشنا توضیحی بدین در مورد کابلی که استفاده کردین , تشکر

یکشنبه 16 شهریور1393 - 10:02am
کاربر فعال
کاربر فعال

چیکار کنیم تی ال به طلای 24 عیار هم حساسیت نشون بده؟

یکشنبه 16 شهریور1393 - 10:31am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام دوستان یک سری از دوستان روش اپراتوری تی ال رو سوال میکنن
شما قبل از روشن کردن دستگاه لوپ رو 6 سانت از زمین فاصله بدید و دستگاه رو روشن کنید
بعد ولوم تون رو حالا بستگی به لوپ شما داره از زیر 1 دور از روی سر ولوم مدرج ولوم تون منظورمه تا عدد 1.80 روی سر ولوم مدرج میتونید بیشترین برد رو برای تمام فلزات داشته باشین حالا ما فرض میگیریم 1.80 ولوم تون بعد با ولوم ست مدار رو روی آستانه ببرید تا از بلنگو صدای تیک تیک شنیده شه بعد ولوم ست رو خیلی اهسته یک کم کم کنید تا صدای تیک تیک حذف بشه بعد با یک بیل تست کنید ببینید سنستون چقدره اگه عمق زنش خوب بود که شروع به کاوش کنید و موقع حرکت کردن سعی کنید آهسته حرکت کنید و به صداها ی کم هم توجه کنید مهمه
و برای فهمیدن اهن یا فلز با ارزش میتونید بعد از تایید هدف ولوم تون رو روی عدد 2.70 یا 2.80 باز بستگی به لوپ و مدار داره بزارید بعد با ولوم ست مدار رو روی آستانه ببرید در این حالت دستگاه فقط فلزات بی ارزش رو سنس میکنه ولی عمق دستگاه یک کم کمتر میشه بعد روی همون نقطه که با ولوم تون 1.80 سنس داشتید یک بار دیگه برید ببینید دستگاه اون نقطه رو سنس میکنه یا نه اگر سنس کرد که فلز بی ارزشه اگه سنس نکرد بدونید با ارزشه

البته باید این حالت ها رو تو یک مکان یا خونه تست کنید و دستگاه قلق هاشو کامل یاد بگیرید که سر زمین گرفتار نشید و تو خونه یا هر جای دیگه مدارتون رو اول ببینید تو کدوم رنج عددی ولوم تون روی بیشترین برد فلزات رو سنس میکنه که یک جا یاد داشت کنید و رو کدوم رنج عدد ولوم تون طلا رو ضعیف تر سنس میکنه
وسعی کنید از فرکانس کاری پایین استفاده کنید که هم نفوذش خوبه و هم ثبات دستگاه بالا میره

یکشنبه 16 شهریور1393 - 12:00pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 7796 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 469 , 470 , 471 , 472 , 473 , 474 , 475 ... 780  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google , mnbvcxzaqwsx و 83 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure