انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 7 اردیبهشت1403 - 7:51am

پاسخ به موضوع  [ 27743 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2627 , 2628 , 2629 , 2630 , 2631 , 2632 , 2633 ... 2775  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

آقا حمید من نویزها رو مجددا بررسی کردم. حتی اومدم کویل رو مستقیما به پراب اسیلوسکوپ وصل کردم ببینم چی دریافت میکنه.

در حالتی که مدار روشن بود فرکانس نویز روی FFT دقیق معلوم نبود ولی فکر کنم در محدوده کیلوهرتز بود.

در حالتی که لوپ خالی رو وصل کردم روی موج اسیلوسکوپ یک ریپل پس زمینه 50 هرتزی بود و انواعی از نویزهای فرکانس بالاتر در محدوده کیلوهرتز. روی FFT هم یک پیک روی 10 هرتز بود و بقیه با قدرت کمتر در فرکانسهای بلاتر تا محدوده چند کیلوهرتز

چهارشنبه 2 بهمن1398 - 9:12pm
مدیر کل
مدیر کل

اینها همه نویزهای محیط شما هستن و ربطی به مدار ندارن. وقتی کویل رو مستقیم به اسکوپ وصل میکنین مثل یک آنتن گیرنده به ویژه در رنج کیلوهرتز عمل میکنه. کما اینکه اگر یک آنتن تلسکوپی بلند رو به مغزی پراب وصل کنین و بصورت عمودی قرار بدین دور و بر 100 مگاهرتز هم چند قله میبینین که مربوط به ایستگاههای باند FM رادیو هست! محیط منزل پر از نویزهای مختلف هست که معمولا در راس اونها 50 هرتز قرار داره و بعلاوه هارمونیکهای اون و امواج حاصل از اسیلاتورهای مختلف و منابع تغذیه سوئیچینگ وسائل برقی محیط شما هم وجود داره. هر چه فرکانس پایین تر باشه از طریق کف و سقف و دیوارهای منزل بهتر منتقل میشه. نویز 10 هرتز هم باید مربوط به یکی از وسائل برقی محیط شما باشه.

چهارشنبه 2 بهمن1398 - 9:43pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
اینها همه نویزهای محیط شما هستن و ربطی به مدار ندارن. وقتی کویل رو مستقیم به اسکوپ وصل میکنین مثل یک آنتن گیرنده به ویژه در رنج کیلوهرتز عمل میکنه. کما اینکه اگر یک آنتن تلسکوپی بلند رو به مغزی پراب وصل کنین و بصورت عمودی قرار بدین دور و بر 100 مگاهرتز هم چند قله میبینین که مربوط به ایستگاههای باند FM رادیو هست! محیط منزل پر از نویزهای مختلف هست که معمولا در راس اونها 50 هرتز قرار داره و بعلاوه هارمونیکهای اون و امواج حاصل از اسیلاتورهای مختلف و منابع تغذیه سوئیچینگ وسائل برقی محیط شما هم وجود داره. هر چه فرکانس پایین تر باشه از طریق کف و سقف و دیوارهای منزل بهتر منتقل میشه. نویز 10 هرتز هم باید مربوط به یکی از وسائل برقی محیط شما باشه.

خوب پس هیچ راهی بجز بیرون رفتن و تست دستگاه در فضای آزاد نیست چون قاعدتا همه این نویزها به همراه موج اصلی وارد دستگاه میشه و تقویت میشه و میشه همین چیزی که در چند پست قبلی به شکل ناپایداری موج توضیح دادم.
موافقین؟

چهارشنبه 2 بهمن1398 - 9:55pm
مدیر کل
مدیر کل

تست فلزیاب بعنوان یک ابزار دقیق و حساس در محیط منزل همین مشکلات رو داره. اما حداقل با لوپ کوچک میشه بیشتر تستها و حتی مطالعات فنی رو در خانه هم انجام داد. دیگه بستگی به شرایط منزل داره. بعضی جا ها نویز خیلی زیادی دارن و چون ظاهرا شما حتی بدون تقویت سیگنال هم مشکل نویز شدید دارین بنظرم محیط شما مناسب نیست.

چهارشنبه 2 بهمن1398 - 10:50pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
تست فلزیاب بعنوان یک ابزار دقیق و حساس در محیط منزل همین مشکلات رو داره. اما حداقل با لوپ کوچک میشه بیشتر تستها و حتی مطالعات فنی رو در خانه هم انجام داد. دیگه بستگی به شرایط منزل داره. بعضی جا ها نویز خیلی زیادی دارن و چون ظاهرا شما حتی بدون تقویت سیگنال هم مشکل نویز شدید دارین بنظرم محیط شما مناسب نیست.

حمید آقا اگر کویل رو شیلد کنیم چقدر به حذف این نویزهای محیطی مزاحم کمک میکنه؟ (البته راهنما رو خوندم و خوب بود)

در دو حالت:

1) شیلدی مثل زر ورق آلومینیوم نازک که دتکت نداره ولی در اصل فلز هست و وصل کردنش به خط تغذیه
2) شیلد کامل با ورق آلومینیوم که البته در مورد کویل تخت سخته ودر کویل معمولی دیدم گاها می پیچن

پنج شنبه 3 بهمن1398 - 10:41pm
مدیر کل
مدیر کل

البته اون نویزی که شما توضیح دادین حتی از طریق خود پراب اسکوپ هم وارد میشه و روی مطالعه موج تاثیر منفی میذاره و در این صورت دیگه اصلا شیلد کویل تاثیری نداره. اما شیلدی هم که گفته بودیم بدلیل اینکه نباید روی سنس اثر محسوسی داشته باشه باز هم تاثیرش روی نویز کم هست و بیشتر روی فرکانسهای بالا موثره که در هر صورت تاثیر چندانی در کارکرد مدار ندارن چون از حدود 10 کیلوهرتز به بالا دیگه تقویت خوبی توسط مدار انجام نمیشه. بهمین دلیل توصیه نکردم دوستان شیلد رو انجام بدن. بخصوص که اگر درست انجام نشه تاثیر منفیش خیلی بیشتر از مثبتش خواهد بود. شیلد با ورق یا فویل معمولی رو هم اصلا توصیه نمیکنم چون سبب افت برد قابل ملاحظه و بر هم خوردن تفکیک میشه.

جمعه 4 بهمن1398 - 4:55am
کاربر فعال
کاربر فعال

اقا حمید من کانکتورهای فلزیاب های تجاری مثل مینلب رو نگاه میکنم پوسته فلزی دارن. از نظر شما اینها ایراد نیست؟
کابل اشم یک جایی دیدم پاره شده اشو نشون میداد بصورت کواکسیال نبود. به نظر شما دیلیل استفاده ایشان چی هستش؟

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

شنبه 4 بهمن1398 - 12:49am
مدیر کل
مدیر کل

کانکتور فلزی بخصوص اگر آهنی باشه در هر صورت اشکال داره ولو اینکه مینلب هم استفاده کرده باشه! این رو قبلا در پاسخ به سوال مشابهی عرض کرده بودم. در واقع وقتی با اسکوپ به وضوح میبینین که وجود کانکتور فلزی شکل موج رو کمی تغییر میده و در واقع روی موج اثری اضافی داره که نباید داشته باشه مشخص هست که کمی ایراد بوجود میاره. این مطلب در فلزجو از طریق بررسی اعداد 3 گانه مشخص میشه.
اما در مورد کابل تا جاییکه من دیدم همون کواکسیال مشابه RG58 بدون فویل در مینلب هم استفاده میشه. البته کویلهای مربوط به فلزیابهای وی ال اف یا دابل کویلها بدلیل وجود چند سیم طبیعتا کمی فرق دارن.

شنبه 4 بهمن1398 - 1:56am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام دوستان من یه نقطه زن فلزجو میخوام دسته دوم نمونه ای که اقا مجتبی ساختن اگه کسی مایل به فروش بود بهم اطلاع بده باتشکر

دوشنبه 7 بهمن1398 - 11:12pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام بر استاد حمید
در تاپتیک اپراتوری قبلا دوستان اظهار داشته اند که یکی با فلزجو با لوپ فکر کنم پنجاه توانسته یک کوزه سکه را در عمق ۲۲۰ سانتی سنس کنه.
در یوتیوب یکی از فیلمهای تبلیغ یا توضیحات فلزیاب های شرکت teknoloji ekibi را تماشا می کردم .خود سازنده و طراحش (حسین دمیر) چند تا از فلزیاب هاش را آورده بود محیط بیرون توضیح می داد طریقه استفاده از لوپ ها و دستگاه ها و بالانس و ...
در میان صحبت هاش این را به مخاطباش گوش زد کرد که فرض کنیم یک کوزه سکه طلا (به اندازه ۳۰ در ۳۰ داریم) و یک شی طلا به همون اندازه.
اگه دستگاهی اون شی طلا را حداکثر در ۱.۵ متر بگیره برای کوزه سکه که چون تقریبا متخلخل هست این برد تقریبا به نصف خواهدرسید می گفت حتی به هفتاد هشتاد سانت می تونه کاهش پیدا کنه.( منظورش کل دستگاه های پالسی بود) و تاکید میکرد که به یاد داسته باشید هیچ فروشنده ای این را به شما نخواهد گفت.نظر شما؟
آدم خوش مرامی به نظر می رسه ولی فکر نکنم به خوش مرامی و دلسوزی مهندس حمید ما برسه.
حیف که در ترکیه با راحتی دستگاه هاشو میسازه و می فروشه. در عوض کشور ما از نظر باستانی و دفینه و ... غنی تره و می تونه جبران کننده باشه. درسته که به غیر ترکیه خیلی جاهای دیگه هم خاک ما بود ولی باز خود کارشناسان باستانشناسی در ترکیه تاکید فراوان می کنند که خاک منطقه ایران خیلی غنی تر از ترکیه هست...

همیشه امید داشته باش

چهارشنبه 9 بهمن1398 - 4:19am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27743 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2627 , 2628 , 2629 , 2630 , 2631 , 2632 , 2633 ... 2775  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 159 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure