انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 1 اردیبهشت1403 - 8:36am

پاسخ به موضوع  [ 27739 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2553 , 2554 , 2555 , 2556 , 2557 , 2558 , 2559 ... 2774  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

delta2014 نوشته است:
سلام مهندس
در مورد فایل pdf مونتاژ دستگاه که مطمعنا زحمت بسیار زیادی برای ساخت همچین فایل با ارزش و مفصل کشیده اید
بعضی دوستان که تازه می خواهند فلزجو بسازند بعصی جاها مطالبی یادشون میره و نمی تونن به راحتی در فایل مشکلشونو بیابند و چون فایل از نظر فونت یا درازای سطر و فاصله کم هر سطر با سطر بعدی برای مطالعه کمی اذیت کننده است و ما ها که می خواهیم و اصلا باید بارها این فایلو مطالعه کنیم برامون یه ذره مشکله. من خودم کل فایلو در کاغذ a3 زدم باز مشکل دقتی داره با کامپیوتر همینطور با گوشی هم کمی اذیت کننده است. البته به شما حق میدم شما خیلی بیشتر از من برای این بخش هم فکر کرده اید و احتمالا راهی نبوده. چون مطالب فایل نسبتا زیاده و ... و میدونم که حتی اگه بخواهید احتمالا تغییری دهید نخواهید داد چون شاید بین کاربران چیز میشه که فایل جدید اومده نمیدونم مثلا اون فایل فرق کرده فلان ... خلاصه این هم خودش دردسره. در واقع آدم دلش می خواهد قسمتهایی که یادش میره برای خودش نتبرداری با برنامه ورد و ... کنه که امکان نمیده. با تشکر از مهندس واقعا عزیز

ممنون از شما.
فایل راهنما با فونت فارسی سایز متوسط نوشته شده. یعنی پی دی اف های زیادی داریم که سایز فونت اونها بزرگتر یا کوچکتر از این هست. لذا از نظر من این مطلب نمیتونه بهانه خوبی برای کم دقتی دوستان باشه! از این گذشته همه میدونیم که خوندن مطلب روی گوشی سختی های خودش رو داره. در نهایت هم حتی میشه کل نوشته رو کپی گرفت و به سلیقه خودتون بصورت دیگری ویرایش یا پرینت کرد. طبیعتا محتوای متن نوشته شده که در حد یک دفترچه هست ؛ قابل جا دادن داخل یک صفحه A3 نیست و معلومه که خیلی ریز در میاد. این مساله در مورد دفترچه هر دستگاهی صدق میکنه! کلا این موضوع چیزی نیست که بخوایم در موردش بحث کنیم.

جمعه 3 اسفند1397 - 10:28pm

سلام مهندس حمید
خدا قوت و خسته نباشید
بابت این طرح عالی و واقعا رایگان یک دنیا ممنونم به نوبه خودم
امیدوارم اوقات خوشی داشته باشین
لطفا راهنمایی کنید
چه پارامتر های برای انتخاب ماسفت در فلزجو رو مد نظر قرار دادید
ماسفت irf 840 رو که میذارم روی برد بعد از دو سه بار خاموش کردن و روشن کردن فکر میکنم که میسوزه و بهمراهش 2n7000 هم میسوزه
به این صورت که کویل رو وصل میکنم روشن نمیشه و وقتی قطع میکنم روشن میشه

حالا اگه 11nk100 یا 18nk80 بذارم روی برد ممکنه رفع بشه؟
اصلا ماس فت ها سوخته؟
و دلیل این چه چیزی میتونه باشه که هر سری irf840 و bs170(2n7000) میسوزند؟

نقد صوفی نه همه صافی بی‌غش باشد
ای بسا خرقه که مستوجب آتش باشد

خوش بود گر محک تجربه آید به میان
تا سیه روی شود هر که در او غش باشد

ناز پرورد تنعم نبرد راه به دوست
عاشقی شیوه رندان بلاکش باشد

غم دنیی دنی چند خوری باده بخور
حیف باشد دل دانا که مشوش باشد

شنبه 3 اسفند1397 - 12:15am
مدیر کل
مدیر کل

خیلی ممنون.
ماسفت 840 حتی در شرایط تنظیم فرکانس و عرض پالس بالا و بدون هیت سینک خراب نمیشه. من در صدها حالت مختلف تست گرفتم! لذا در مدار شما قطعا ایراد دیگری وجود داره. ابتدا اطمینان حاصل کنین که فیوزبیتهای میکرو طبق توضیحات راهنما درست تنظیم شده و لحظه روشن شدن دستگاه تا لحظه بالانس اولیه بیش از 4 ثانیه طول نمیکشه. در غیر این صورت این یکی از نشانه های درست پروگرام نشدن فیوز بیتها خواهد بود.
فت درایو ماسفت در این مدار اصلا تحت فشار نیست که بسوزه. بنابراین اگر مدار درست بسته شده باشه دلیلی برای سوختن 2N7000 وجود نداره. دقت کنین ترتیب پایه های این فت برعکس BS170 هست. اتصالات اطرافش رو هم بررسی کنین مشکلی نداشته باشه.

شنبه 3 اسفند1397 - 12:26am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... n&_sacat=0
lمهندس حمید نحوه تشخیص اصلی از بدلی به چه نحوه؟lf357

انان که دستی را که نانشان میداد گاز گرفتند
محکومند به بوسیدن پاهایی که لگدشان می زند.

شنبه 3 اسفند1397 - 1:03am
مدیر کل
مدیر کل

حساب و کتابی نداره که بشه از روی تصویر تشخیص داد. بخصوص که اکثر اینها تولید چین هستن و فقط موقع تست مشخص میشه اصلی یا حداقل مشابه اصلی هستن یا خیر. متاسفانه با توجه به رنج قیمت وسیع آپ امپها و مشابهات زیادی که براشون وجود داره یکی از بهترین قطعات برای متقلبین سودجو هست! این مساله در مورد همه آپ امپهای خاص صدق میکنه.

شنبه 3 اسفند1397 - 1:44am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: آذربایجان
حمید نوشته است:
pouya83 نوشته است:

ممنون آقای مهندس
پس اگه ظرفیت سلفی کویل حدود 500میکروهانری باشه،میزان حداکثری مقاومت دمپینگ چند اهم باید بشه؟
در صورت استفاده از ماسفت 11NK100 ومقاومت 3.5اهم و اندوکتانس 500 کویل،با افزایش عرض پالس،تا چه حدی کاهش برد جبران میشود؟
افزایش عرض پالس تا حدود 300 با اتصال کویل با مقاومت 3.5اهم و اندوکتانس500،آسیب بیشتری به ماسفت و مقاومت 11 و 12 وارد میکند یا به کویل با مقاومت 1 اهم و اندوکتانس400؟؟؟

معمولا چون با افزایش اندوکتانس ظرفیت خازنی هم بیشتر میشه روی رقم مقاومت دمپینگ تاثیر زیادی نداره ولی بهتره مقاومت یک رنج کمتر انتخاب بشه.
اندوکتانس 500 میکرو هانری مزیتی نداره و بخودی خود کمی برد کم میکنه! همینطور تفکیک هم دقت کامل خودش رو نخواهد داشت. نمیدونم چه دلیلی داره که کویل رو با مشخصاتی خارج از رنج مطلوب در نظر بگیرین که مجبور بشین سایر چیزها رو تغییر بدین؟ افت بردی که این کویل خواهد داشت با هیچ روشی اعم از تغییر ماسفت یا افزایش عرض پالس قابل جبران نیست. مشخصات پیشنهادی رو در نظر بگیرین تا به بهترین نتیجه برسین. این مشخصات علاوه بر محاسبه تئوری بر آزمونهای عملی هم استوار بوده و تغییرش فایده ای برای شما نداره.

ممنونم آقای مهندس

اما بنده ، چون برای سهولت درساخت فریم بزرگ 1.5*1.5 ، مجبور شدم از یک نوع کابل 8 رشته بدون فویل و شیلد،استفاده کنم،مشخصات فنی کویل مورد نظر بالاجبار این مقادیر بدست آمد.با 8 دور سیم افشان 1 میلیمتر هم ،اندوکتانس همین اندازه کویل ، باز هم مقدار حدود 485میکروهانری بدست آمد، فقط مقاومت کویل در حدود 1.2 با کابل رابط شد.البته وقتی این تعداد دور و مقدار طول سیم مصرفی برای کویل و اندازه قطر یا شعاع کویل مورد نظر را در فرمول محاسبه کویل قرار میدهیم،اندوکتانس بدست آمده توسط نرم افزار محاسبه کویل، مقدار نزدیک به 400 میکرو بدست می آید، اما برای سیمهای افشان،در عمل اینطور نیست و اندوکتانس 8 دور سیم افشان برای فریم 1.5 متری یا 7 دور برای فریم 2 متری ، عددی نزدیک به 500 میکرو هانری بدست می آید.من این مورد را با انواع سیم افشان ، بارها تست و تجربه کرده ام.به همین خاطر تصمیم گرفتم تا از کابل آماده که البته مقاومت آن برای فریم 1.5 متری حدود 3.2 اهم میشود، استفاده کنم.به همین دلیل است که مزاحم جنابعالی شدم تا بهترین مقدار مقاومت دمپینگ و در صورت نیاز مقادیر مطلوب هر دو مقاومت 11 و 12 را برای کویل با اندوکتانس 500 و مقاومت بین 3 تا 3.5 اهم اعلام فرمایید.

با سپاس فراوان

شنبه 4 اسفند1397 - 8:37am

مچکرم مهندس حمید عزیز
ان شاءالله که بتونیم جبران زحمت کنیم

نقد صوفی نه همه صافی بی‌غش باشد
ای بسا خرقه که مستوجب آتش باشد

خوش بود گر محک تجربه آید به میان
تا سیه روی شود هر که در او غش باشد

ناز پرورد تنعم نبرد راه به دوست
عاشقی شیوه رندان بلاکش باشد

غم دنیی دنی چند خوری باده بخور
حیف باشد دل دانا که مشوش باشد

شنبه 4 اسفند1397 - 10:52am
مدیر کل
مدیر کل

pouya83 نوشته است:
ممنونم آقای مهندس

اما بنده ، چون برای سهولت درساخت فریم بزرگ 1.5*1.5 ، مجبور شدم از یک نوع کابل 8 رشته بدون فویل و شیلد،استفاده کنم،مشخصات فنی کویل مورد نظر بالاجبار این مقادیر بدست آمد.با 8 دور سیم افشان 1 میلیمتر هم ،اندوکتانس همین اندازه کویل ، باز هم مقدار حدود 485میکروهانری بدست آمد، فقط مقاومت کویل در حدود 1.2 با کابل رابط شد.البته وقتی این تعداد دور و مقدار طول سیم مصرفی برای کویل و اندازه قطر یا شعاع کویل مورد نظر را در فرمول محاسبه کویل قرار میدهیم،اندوکتانس بدست آمده توسط نرم افزار محاسبه کویل، مقدار نزدیک به 400 میکرو بدست می آید، اما برای سیمهای افشان،در عمل اینطور نیست و اندوکتانس 8 دور سیم افشان برای فریم 1.5 متری یا 7 دور برای فریم 2 متری ، عددی نزدیک به 500 میکرو هانری بدست می آید.من این مورد را با انواع سیم افشان ، بارها تست و تجربه کرده ام.به همین خاطر تصمیم گرفتم تا از کابل آماده که البته مقاومت آن برای فریم 1.5 متری حدود 3.2 اهم میشود، استفاده کنم.به همین دلیل است که مزاحم جنابعالی شدم تا بهترین مقدار مقاومت دمپینگ و در صورت نیاز مقادیر مطلوب هر دو مقاومت 11 و 12 را برای کویل با اندوکتانس 500 و مقاومت بین 3 تا 3.5 اهم اعلام فرمایید.

با سپاس فراوان

تا حالا چند صد و شاید چند هزار فریم با این مشخصات درست شده! اینجور نیست که فقط شما ساخته باشین و با یک وضعیت خاص روبرو شده باشین. برای فریم 1.5 متری 8 دور سیم افشان با شماره تجاری 1 مناسب هست. اگر درست و مرتب بپیچین و سیمها خیلی بهم فشرده نشن ظرفیت حدود 400 میکرو هانری در میاد و حتی اگر کمی هم بیشتر بشه باز به 400 نزدیک هست. دقت کنین اگر ظرفیت این کویل رو در منزل اندازه گرفته باشین بدلیل تاثیر پذیری میدان کویل از فلزات آهنی اطراف طبیعی هست که ظرفیتش کمی بیش از مقدار واقعی نشون داده بشه. در هر صورت کویل شما حداقل از نظر قدرت مورد تایید من نیست و این موضوع ربطی به مقاومت دمپینگ یا سایر مسائل نداره. اگر قرار بود با کویل 3 اهمی بشه عمقزنی خوبی داشت که دیگه یک اهم رو توصیه نمیکردیم! این موضوع بخصوص برای کویلهای بزرگ اهمیت بیشتری داره.

شنبه 4 اسفند1397 - 2:19pm
مدیر کل
مدیر کل

Purmasing نوشته است:
مچکرم مهندس حمید عزیز
ان شاءالله که بتونیم جبران زحمت کنیم

خواهش میکنم. موفق باشین. @};-

شنبه 4 اسفند1397 - 2:21pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام جناب مهندس حمید

آیا استفاده از رگلاتور 12 ولتی 3آمپر، تاثیری در عملکرد بهتر فلزجو در عرض پالس بالاتر داره ؟ یعنی ممکنه که با این رگلاتور بتوان شدت جریان بیشتری نسبت به رگلاتور 1.5 آمپر از کویلهای مخصوصا بزرگ عبور داد تا برد بیشتر بشه؟

باتشکر

یکشنبه 5 اسفند1397 - 8:03am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27739 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2553 , 2554 , 2555 , 2556 , 2557 , 2558 , 2559 ... 2774  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 98 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure