انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 9:44pm

پاسخ به موضوع  [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2387 , 2388 , 2389 , 2390 , 2391 , 2392 , 2393 ... 2774  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

Honarmand7 نوشته است:
مهندس فداکاری شما با هیچ کاری نمیشه جبران کرد.انشاالله ک خدا پشتیبا ن شما باشه و خانوادتون حفظ کنه.
یه سوال با بت قسمت تواید فرکانس دستگاه.
میخاستم بدونم نحوه تولید فرکانس در مدارات دیسی چجوریه.خب ولتاژ های دیسی ب خود خود فرکانس ندارن.

خواهش میکنم. لطف دارین. ممنون. @};-
دستگاههای الکترونیکی توسط ولتاژ DC تغذیه میشن و این مساله طبیعی هست. اما فرکانس به معنی تواتر یا بسامد تغییر منظم و دوره ای ولتاژ در بازه زمان امری هست که نیمه هادی ها بعنوان عناصر اکتیو به کمک عناصر پسیو نظیر خازن و مقاومت و سیم پیچ عامل اون هستن. ایجاد فرکانس در مدارات آنالوگ داستانی جدا داره ولی در این مدار دیجیتال ایجاد فرکانس توسط تعیین تایمینگ روشن و خاموش شدن وضعیت خروجی یکی از پایه های میکرو انجام شده. یعنی در برنامه میکرو برای پایه 23 اینطور تعریف شده که بصورت اکتیو لو به میزان زمانی که تنظیم عرض پالس تعیین میکنه فعال بشه و تکرار بعدی اون زمانی اتفاق بیفته که اتمام پریود مربوط به عدد تنظیم فرکانس هست. بطور مثال فرکانس 100 و عرض پالس 200 به این معناست که خروجی پایه 23 به مدت 200 میکرو ثانیه بصورت اکتیو لو فعال میشه و پس از اتمام به مدت 0.01 ثانیه منهای 200 میکرو ثانیه بعد دوباره این اتفاق تکرار میشه.

پنج شنبه 23 آذر1396 - 6:03pm
مدیر کل
مدیر کل

hasanzade نوشته است:
سلام مهندس حمید
یه چی به ذهنم اومده نمیدونم چقدر درسته اگر ما به جای یک سیگنال دو سیگنال داشته باشیم که اولی با فرکانس پایین و عرض پالس بالا باشه و دومی عکس اولی باشه یعنی فرکانس بالا و عرض پالس پایین همینطور در مورد دیلی و انتگرال بعد وقتی فرکانس اولی رو فرستادیم و پاسخ رو دریافت کردیم این دفعه فرکانس دوم رو بفرستیم و باز بعد از دریافت پاسخ فرکانس اول رو بفرستیم و همینجور تکرار کنیم ایااینجوری سنس بهتری نداریم ؟

چنین کاری نمیتونه با هدف سنس بهتر انجام بشه. اما برخی دستگاههای شرکت مینلب از روشهای ترکیبی مشابه چیزی که فرمودین به هدف کمتر کردن خطا و بخصوص تفکیک بهتر استفاده میکنن. هر چند اون روشها قطعا نیاز به مدار بسیار پیچیده تری هم داره ولی تاجاییکه من در فیلمها و تستها و مرور اپراتوری دستگاهها دیدم بهیچ وجه این سیستمها نه در تفکیک و نه خطا بصورت مشخصی بهتر از مدار فلزجو نیستن و حتی این مدار از بعضی جهات برتری هم داره! پس بنظر من دلیلی نداره دنبال چیزی باشیم که پیچیدگی بیشتری داره اما در مجموع و بخصوص برای مقیاس دفینه یابی نه تنها مزیتی نداره بلکه معایب و کاستی هایی هم داره.

پنج شنبه 23 آذر1396 - 6:10pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
Honarmand7 نوشته است:
مهندس فداکاری شما با هیچ کاری نمیشه جبران کرد.انشاالله ک خدا پشتیبا ن شما باشه و خانوادتون حفظ کنه.
یه سوال با بت قسمت تواید فرکانس دستگاه.
میخاستم بدونم نحوه تولید فرکانس در مدارات دیسی چجوریه.خب ولتاژ های دیسی ب خود خود فرکانس ندارن.

خواهش میکنم. لطف دارین. ممنون. @};-
دستگاههای الکترونیکی توسط ولتاژ DC تغذیه میشن و این مساله طبیعی هست. اما فرکانس به معنی تواتر یا بسامد تغییر منظم و دوره ای ولتاژ در بازه زمان امری هست که نیمه هادی ها بعنوان عناصر اکتیو به کمک عناصر پسیو نظیر خازن و مقاومت و سیم پیچ عامل اون هستن. ایجاد فرکانس در مدارات آنالوگ داستانی جدا داره ولی در این مدار دیجیتال ایجاد فرکانس توسط تعیین تایمینگ روشن و خاموش شدن وضعیت خروجی یکی از پایه های میکرو انجام شده. یعنی در برنامه میکرو برای پایه 23 اینطور تعریف شده که بصورت اکتیو لو به میزان زمانی که تنظیم عرض پالس تعیین میکنه فعال بشه و تکرار بعدی اون زمانی اتفاق بیفته که اتمام پریود مربوط به عدد تنظیم فرکانس هست. بطور مثال فرکانس 100 و عرض پالس 200 به این معناست که خروجی پایه 23 به مدت 200 میکرو ثانیه بصورت اکتیو لو فعال میشه و پس از اتمام به مدت 0.01 ثانیه منهای 200 میکرو ثانیه بعد دوباره این اتفاق تکرار میشه.

چ روش کار دقیق و منظمی پس کنترل اصلی خود فرکانس ( تولید نه ) روی تنظیم عرض پالس بستگی داره.
حالا بخاطر ثانیه کار فرکانس هست ک خود فرکانس کمتر از 35 تو تنظیم نیست.کمتر از محدوده شروع تولید ک همون صفر هستش

بیهوده نشین
وقت طلاست

پنج شنبه 23 آذر1396 - 8:45pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون.
چیزی که توضیح دادم مساله ساده ای در بخش ارسال پالس بود که در همون نسخه 1 هم وجود داشت! اگر دقت کار در بخش دیجیتال با این مسائل شروع نشه که نتیجه خوبی بدست نمیاد.
در سیستم پالس دو بحث عرض پالس و فرکانس وجود داره. عرض پالس که تعیین کننده زمان جاری بودن جریان در کویل هست و ارتباط مستقیمی با قدرت داره. میزان زمان غیر فعال بودن پالس یا همون فاصله بین پالسها هم چیزی هست که بهش فرکانس میگیم. البته در اینجا توضیح دقیق تر فرکانس پالس یا PPS هست و مفهوم فرکانس با موجی مثل سینوسی کمی فرق داره.
فرکانس کمتر از 35 هم سرعت واکنش پایینی داره و هم نیاز به تغییرات دیگری در برنامه داشته که بدلیل عدم ضرورت دلیلی ندیدم روی اون کار کنم. همینجوریش هم هیچ فلزیاب تجاری یا مدار منتشر شده ای وجود نداره که فرکانسهایی تا این حد پایین داشته باشه. هر چند همونطور که بارها عرض کردم از نظر من پایین بودن فرکانس تا حدی بدرد بخور هست وگرنه از حدود 70 به پایین بنده هیچ تاثیر مثبتی حتی از نظر عمقزنی در دل زمین ندیدم.

پنج شنبه 23 آذر1396 - 10:25pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
amin.rahjoo نوشته است:

استاد جان با درود مجدد و ارادات بینهایت :x :ymhug: وتبریک پیشاپیش بمناسبت سه سالگی این هدیه بی همتا فلزجو :x

استاد پس یعنی جریان ماسفتها ایا موثرترند؟ مثلا ماسفت 19امپر بیشتر کارایی داره نسبت به8امپر؟ یا خیر به اینصورت نیست؟ دنیا سپاس @};-

خیلی ممنون. @};-
ماسفت با حداکثر جریان بالاتر که معمولا همراه با Rds کمتر هم هست میتونه جریان نهایی بیشتری داشته باشه. دیگه بستگی داره روی اون زمین خاص تا چه حد بشه قدرت رو بالا برد و ثبات قابل قبول داشت. از طرف دیگه با ماسفت های جریان بالا معمولا روی عرض پالس کمتر میشه به قدرت خوب رسید. در هر صورت قدرت از حدی بیشتر دیگه روی برد تاثیر نداره و فقط ثبات رو پایین میاره! این رو میتونین با تنظیم عرض پالس از حدود 300 به بالا ملاحظه کنین.

استاد جان تاج سرید..کاش بتونیم شاگردان مورد قبولی باشیم و جبران اینهمه لطف و علم اموزی رو بنماییم :x :ymhug:

جمعه 23 آذر1396 - 2:50am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام و خسته نباشید خدمت مهندس حمید عزیز مهندس با عرض پوزش دستگاهم زیاد سروصدا داشت اینجوری نبود وقتی دست زدم به 7812 بشدت داغ کرده و وقتی ولتاژش رو گرفتم 16 بود و ولتاژ دو سر مقاومت هاس 13 و 14 هم 13.5 ولت بود عوضش که کردم سرو صداش کم شده ولی وقتی لوپ روبر عکس میکنم و با سکه 500 تومنی تست میکنم منظورت تست در هوا دستگاه حدودا ساکته ولی وقتی حالت کاوش رو زمین میچرخونم تک بوق زیاد داره میتر منفی میندازه
مهندس ممنون میشم راهنمایی بفرمایید و مشکل از کجاست یا کدوم قطعه رو عوض کنم با سپاس

جمعه 24 آذر1396 - 12:27pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
ممنون.
چیزی که توضیح دادم مساله ساده ای در بخش ارسال پالس بود که در همون نسخه 1 هم وجود داشت! اگر دقت کار در بخش دیجیتال با این مسائل شروع نشه که نتیجه خوبی بدست نمیاد.
در سیستم پالس دو بحث عرض پالس و فرکانس وجود داره. عرض پالس که تعیین کننده زمان جاری بودن جریان در کویل هست و ارتباط مستقیمی با قدرت داره. میزان زمان غیر فعال بودن پالس یا همون فاصله بین پالسها هم چیزی هست که بهش فرکانس میگیم. البته در اینجا توضیح دقیق تر فرکانس پالس یا PPS هست و مفهوم فرکانس با موجی مثل سینوسی کمی فرق داره.
فرکانس کمتر از 35 هم سرعت واکنش پایینی داره و هم نیاز به تغییرات دیگری در برنامه داشته که بدلیل عدم ضرورت دلیلی ندیدم روی اون کار کنم. همینجوریش هم هیچ فلزیاب تجاری یا مدار منتشر شده ای وجود نداره که فرکانسهایی تا این حد پایین داشته باشه. هر چند همونطور که بارها عرض کردم از نظر من پایین بودن فرکانس تا حدی بدرد بخور هست وگرنه از حدود 70 به پایین بنده هیچ تاثیر مثبتی حتی از نظر عمقزنی در دل زمین ندیدم.

مهندس ممنونم از توضیحات.یادداشت برداری کردم.ممنونم از شما

بیهوده نشین
وقت طلاست

جمعه 24 آذر1396 - 1:08pm
مدیر کل
مدیر کل

saeed.jo نوشته است:
سلام و خسته نباشید خدمت مهندس حمید عزیز مهندس با عرض پوزش دستگاهم زیاد سروصدا داشت اینجوری نبود وقتی دست زدم به 7812 بشدت داغ کرده و وقتی ولتاژش رو گرفتم 16 بود و ولتاژ دو سر مقاومت هاس 13 و 14 هم 13.5 ولت بود عوضش که کردم سرو صداش کم شده ولی وقتی لوپ روبر عکس میکنم و با سکه 500 تومنی تست میکنم منظورت تست در هوا دستگاه حدودا ساکته ولی وقتی حالت کاوش رو زمین میچرخونم تک بوق زیاد داره میتر منفی میندازه
مهندس ممنون میشم راهنمایی بفرمایید و مشکل از کجاست یا کدوم قطعه رو عوض کنم با سپاس

ممنون.
با توجه به خرابی رگولاتور 7812 که فرمودین فکر میکنم خود میکرو هم معیوب شده!

جمعه 24 آذر1396 - 3:40pm
کاربر فعال
کاربر فعال

دوستان درود
لطفا بفرمائید که مصرف بالا و شنیدن عبور جریان در لوپ
عمودی با سیم لاکی 6 از چی میتونه باشه
با تشکر از مهندس حمید عزیز...

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

جمعه 24 آذر1396 - 4:28pm
کاربر فعال
کاربر فعال

samiar نوشته است:
دوستان درود
لطفا بفرمائید که مصرف بالا و شنیدن عبور جریان در لوپ
عمودی با سیم لاکی 6 از چی میتونه باشه
با تشکر از مهندس حمید عزیز...

در ضمن بفرمائید استفاده از چسب 123 در کارکرد رو؟ اثر منفی میزاره؟؟؟؟

جمعه 24 آذر1396 - 4:36pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2387 , 2388 , 2389 , 2390 , 2391 , 2392 , 2393 ... 2774  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google , Majestic12 و 107 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure