انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : چهارشنبه 28 فروردین1403 - 12:03am

پاسخ به موضوع  [ 11 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی
 حذف آنتن در ردیابی 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

با سلام
دوستان همانطور که اطلاع دارید آنتن زدن در ردیابی مشکلات متعددی دارد که از جمله آنها شرایط جوی ناپایدار ، تاریکی شب ، دقت کم ، تاثیر ذهن ، نیروی بدن ، باد و ... میتوان اشاره کرد حال من با توجه با این موارد قصد حذف آنتن را در ردیابی دارم و اگر از دوستان ایده ای در این زمینه دارند بیان کنند تا این پروژه را استارت کنیم.
حذف آنتن و جایگزین کردن آن با طرح گیرنده دیجیتالی برابر است با موفقیت.

سه شنبه 28 اردیبهشت1395 - 8:21am
YIM
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام دست عزیز. در تایپک مداریون یاب سایت همسایه دقیقا داریم این کار رو می کنیم. شما که می خواید آنتن رو حذف کنید باید یون یاب بسازید.

سه شنبه 28 اردیبهشت1395 - 7:19pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

mohsenlrl نوشته است:
سلام دست عزیز. در تایپک مداریون یاب سایت همسایه دقیقا داریم این کار رو می کنیم. شما که می خواید آنتن رو حذف کنید باید یون یاب بسازید.

ممنون از پاسختون اما هدف من برا ردیاب هست.

سه شنبه 28 اردیبهشت1395 - 7:48pm
YIM
مدیر کل
مدیر کل

خیلی ممنون که چنین موضوعی رو مطرح کردین. هر چند مطلبی که فرمودین تقریبا در حکم یک ماموریت غیر ممکن هست!
ببینید ردیابی از اصول علمی مشخصی تبعیت نمیکنه. چیزی که بنده بهش رسیدم ترکیب فرکانس الکترمغناطیسی تولید شده توسط دستگاه الکترونیکی ردیاب و بدن یا ذهن خود اپراتور هست که این ترکیب به نحو عجیبی منجر به حرکت آنتنها میشه و هیچ اثبات تئوری که جوامع علمی معتبر دنیا قبولش داشته باشن پشت این قضیه وجود نداره! لذا شخص اپراتور نقش کلیدی در کارکرد ردیاب آنتنی ایفا میکنه. ما هم بر اساس مسائل تجربی کارکرد این سیستم رو برای شعاع زنی اهداف پذیرفتیم و به نقایص و خطاهاش آشنا هستیم. اما چون هیچ روش بهتری که حتی به همین صورت تجربی جواب داده باشه برای شعاع زنی وجود نداره ؛ طبیعیه که بهش نیاز داریم. تحقیقات زیادی از دهه ها پیش بصورت آزمایشگاهی و علمی در خصوص سیستم های زیر مجموعه داوزینگ انجام شده که تا این لحظه هیچ نتیجه علمی مشخصی نداشته. تمامی مطالبی هم که بعضی دوستان در مورد ادعای ارائه تئوری علمی برای ردیاب آنتنی مطرح کردن و میکنن مطلقا درست نیست و همشون رو میشه با یک مثال یا آزمایش ساده نقض کرد! علت اینکه شرکتها و اشخاصی که حتی از دهها سال پیش ردیاب آنتنی تولید کردن و هنوزم میسازن ؛ کماکان از همین سیستم آنتنها با ظاهر مشابه استفاده میکنن همین هست.
از نظر من که مدتها روی این موضوعات کار کردم ؛ ساخت سیستمی کاملا الکترونیکی مبتنی بر سنسوری خاص که با همین شیوه ردیاب آنتنی و فرکانسهای شناخته شدش کار بکنه فعلا منتفی هست. در واقع از دید من قدم اول ساخت نوعی آنتن هست که بهیچ وجه برای حرکت صحیح و نشان دادن مسیر هدف نیاز به دخالت انسان نداشته باشه و در واقع بصورت ثابت هم بتونه کار کنه. تنها در این صورت هست که تحول بزرگی در کار ردیاب آنتنی رخ میده و برخی از خطاهای مربوط به اپراتور هم حذف میشه. شاید در اون صورت حتی بشه سیستم ردیاب آنتنی رو الکترونیکی هم کرد! هر چند بنده در حد یک درصد به چنین چیزی امیدوار هستم ولی بهرحال این مساله رو اینجا مطرح کردم. تا این لحظه کسی گزارش موثقی از این موفقیت ارائه نکرده. در حالیکه حتی یک فیلم ساده ولی مشخص از ساخت چنین آنتنی میتونه دنیای ردیابی رو کلا زیر و رو کنه! بسیاری از دوستان هم دنبال چنین چیزی رفتن اما هنوز هیچ خبری نیست! بنده به نوبه خودم همونطور که قبلا هم قول دادم و اینجا هم تکرار میکنم ؛ اگر کسی موفق به ساخت چنین آنتنی شد ؛ باقی کار رو از لحاظ سیستم الکترونیکی انجام خواهم داد. باز هم تکرار میکنم تنها راه تحول بزرگ در سیستم آنتنی همین هست که آنتن بدون دخالت انسان بتونه مسیر هدف رو نشون بده. حالا مهم نیست شکل و نحوه حرکتش به چه صورتی باشه. در این صورت با ثابت قرار دادن آنتن و حرکت دادن اهداف مختلف بر اساس فرکانس تنظیم شده ردیاب ؛ آنتن باید خودش به هر سمتی که هدف رو بردین متمایل بشه.

جمعه 30 اردیبهشت1395 - 2:22am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

خیلی ممنوت که وقت گذاشتین و این توضیح کامل رو ارائه دادین.لازم شد تا فکری که تو ذهنم هست رو بگم تا شاید برای اهل فن ها یه ایده ای برا عملی کردن این طرح یا طرح مشابه بشه.
همونطوری که ما برای ردیابی فرکانسی انتشار میکنیم تا نقطه ای که فلز مورد نظر میباشد عکس العملی نشون بده،ما میتونیم توسط گوشی که تحت نرم افزاری هم با جی پی اس و راداری مکانی که فلز مورد نظرمون هست رو بهمون ردیابی و نقطشم مشخص کنه.
بنظرم این طرح کاملا عملی میتونه باشه.البته نظر اساتید مهمه.
با تشکر

جمعه 31 اردیبهشت1395 - 10:36am
YIM
کاربر فعال
کاربر فعال

ایده ای دارم شاید نظر حمید جان رو هم جلب کنه

همون دسته رو بکار میگیریم و با استفاده از روش مرسوم آنتن زنی رو انجام میدیم ولی در قسمت پایین دسته یک لوپ استوانه ای که کار گیرنده رو به عهده داره انجام میده و همیشه دسته رو طوری در دست میگیریم که لوپها رو به جلو باشند.
حالا وقتی اگر آنتن مسیری رو ردیابی کرد اونطوری در گیرنده مشخص خواهد شد که چیزی رو داره سنس میکنه یا نه. البته گیرنده رو باید پهنای باند وسیع در نظر بگیریم.

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

جمعه 31 اردیبهشت1395 - 12:55pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

با تفاسیر شما اونطوری که من متوجه شدم انتن عملا دیگه بدرد نمیخوره و همون گیرنده خودش کافیه.در اصل بشه طرح منو پیاده کرد ایده ای فوق العاده ای هست و دیگه بامشکلاتی نظیر ذهنیت ، باد و خیلی از خطاها همیشه خداحافظی خواهیم کرد.

جمعه 31 اردیبهشت1395 - 1:29pm
YIM
کاربر فعال
کاربر فعال

همون آنتن کار خودش رو میکنه و ردیابی مثل گذشته انجام میگیره ولی کاریکه گیرنده در اینجا انجام میده اینه که مشخص میکنه آیا امواجی ، یونی ، فرکانسی ..... وجود داره که آنتن واکنش نشون میده یا نه.
اگر در گیرنده نوع سیگنال مشخص شد ممکنه که در بعدها آنتن هم حذف شود.

جمعه 31 اردیبهشت1395 - 3:56pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلا من خيلي دوست داشتم مهندس بودم ولي نيستم :D
منم زياد به اين موضوع فكر كردم و به اين نتيجه رسيدم كه اگه بشه يه سيگنال خاصي براي طلا بفرستيم و سپس بتونيم اون سيگنال برگشتي رو شكار كنيم قضيه حله تو ويكي پديا نوشته كه(چون طلا یک بازتابندهٔ خوب پرتوهای الکترومغناطیسی مانند فروسرخ، نور دیدنی و موج‌های رادیویی است. به عنوان پوشش محافظ بسیاری ماهواره‌ها به کار می‌آید)شايد از اين قضيه بشه براي درست كردن يه lrl خوب استفاده كرد
چند مدتيه كه تو فكر بودم تا با مهندس حميد عزيز در ميان بگذارم و احساس كردم كه سرشون بسار شلوغه و شايد قضيه زياد مهم نباشه
حالا خدا رو شكر دوستان به اين فكر افتادند و اين هم نظر بنده هست
با سپاس

پنج شنبه 13 خرداد1395 - 7:58pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
مطلبی که فرمودین برای زیر زمین به کار نمیاد! هیچ یک از امواج نور مرئی بعلاوه مادون قرمز قدرت نفوذ در عمق زمین رو ندارن و این مطلب مشخصی هست. در مورد امواج رادیویی هم اگر بخوایم بصورت جهت دار منتشرش کنیم نیاز به فرکانسهای خیلی بالا داریم که نه تنها نفوذ آنچنان بالایی در زمین ندارن ؛ بلکه نمیشه توقع داشت صرفا در برخورد با فلز منعکس بشن چه برسه به اینکه بخوایم طلا رو هم تفکیک کنیم. نظیر این روش در سیستمهای GPR انجام میشه و میتونین پیگیر نتیجه اون حتی در بهترین و گرانقیمت ترین انواع دستگاههاش باشین. بهرحال بحثی که دوستان آغاز کردن و من هم نظرمو گفتم مربوط به حذف آنتن در ردیاب آنتنی میشد و سایر مباحث حسابش جداست. اشاره داشتم که برای سنس فلز از راه دور هیچ روشی که از نظر علمی ثابت شده باشه فعلا وجود نداره.

پنج شنبه 13 خرداد1395 - 9:36pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 11 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 1 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure