انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 7 اردیبهشت1403 - 3:51pm

پاسخ به موضوع  [ 190 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 14 , 15 , 16 , 17 , 18 , 19  بعدی
 روش حفاری درست 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

Robin hood نوشته است:
سلام آقا رضا، خیلی جالب بود
آقا در حفاری در مکانی چون غارها یا دخمه که همش کوزه سالم وشکسته وجود داره پیدا کردم یک سکه چه معنی میتونه داشته باشه؟

اگر سکه داخل کوزه پیدا شده باشه یه مفهوم متفاوت داره
خود کوزه هم خیلی مفاهیم متفاوتی داره
این مهمه که کوزه ایستاده باشه یا خوابیده در داشته باشه یانه پر باشه یا خالی
دوستان در حفاری توجه داشته باشن که علایم رو به هم نزنن و حتی المقدور از محیط فیلم و عکس بگیرن

به روز نیک کسان، گفت: تا تو غم نخوری
بسا کسا! که به روز تو آرزومندست
-----------------------------------------
زمانه گفت مرا: خشم خویش دار نگاه
کرا زبان نه به بندست پای دربندست

جمعه 17 مرداد1392 - 2:27am
مدیر سایت
مدیر سایت

اين هم يك خاطره از روش حفاري كار درست :
در یک شهری و یک مکان تاریخی و گردشگری که همیشه پر از مهمان و گردشگر و نگهبان بوده ، یک برج دایره ای به قطر حدوداً 15 متر و ارتفاع 20 متر داشته که در ورودی رو پلمپ دیواری کردن ، که میگفتن در زیر و داخل دیوار این برج دفینه وجود داره ، بنده خودم چندباری که به اون منطقه می رفتم میدیدم که یک چادر مسافرتی سبز رنگ 12 نفره در کنار این برج چند هفته ای هست که مونده و جمع نمیشه !! بعد متوجه شدن که از داخل این چادر به زیر و داخل برج حفاری شده و خاکهای حفاری رو دورتادور چادر جمع کرده بودن و اصلا نشون نمیداد ،،، این هم مغز حفاری ایرانی

آدم‌های بزرگ،
برای موفقیت دیگران تلاش می‌کنند؛

آدم‌های عادی،
موفقیت دیگران رو تماشا می‌کنند؛

آدم‌های کوچیک،
با حرف زدن پشت سر آدم‌های موفق،
بهشون حسودی می‌کنند!

شنبه 26 مرداد1392 - 9:06pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

آموزنده بود
همگی حسته نباشید

باران باش و ببار .................................... نپرس کاسه های خالی ازآن کیست

پنج شنبه 13 شهریور1392 - 12:21am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ولی با عرض پوزش باید مطالبی را عنوان کنم و با تمام احترامی که برای سخنان دوستان و اساتید قائلم باید مطالبی را متذکر شوم
دوستان عزیز اولا بهترین مقطع از نظر علمی برای حفر چاه و تونل همواره دایره است زیرا هیچ نقطه ضعفی ندارد و نیرویی که از ذرات پتی بر جهت خالی ذرات در حفره وارد میشود تحت اثر برآیند نیروهای ناشی از اصطکاک و نیروهای چسبندگی ذرات کناری خنثی شده و این شرایط کلی است و به سست بودن و بکر بودن و... خاک بستگی نداشته و همواره ثابت است
حال دقت کنید تمام مواردی که دوستان برای بهتر بودن مقطع مربع و مستطیل ذکر میکنند دلایل دیگر دارد و توجیهاتی بغیر از استحکام و قدرت مقاومت در برابر ریزش در پشت این نظرات است که در زیر به بعضی از آنها اشاره میکنم
مثلا دوستان اشاره میکنند که اگر مقطع دایره باشد جا تنگ است و اگر مربعی باشد بهتر است که اگر حساب کنیم مثلا شما دایره ای به قطر دو متر حفر کنید پس این دایره مساحتی به اندازه 3/14 متر خواهد داشت که اگر این مقطع را بصورت مستطیل حفر کنیم دقیقا میتوان یک مستطیل به ابعاد یک متر در 3/14 صدم حفر کرد که این مقدار را با هم مقایسه کنید بنظرتان اگر شما در تمام جهات و حتی جهات فرعی دو متر قطر داشته باشید بهتر است و فضای بهتری در اختیار دارید یا اینکه در یک جهت یک متر و در یک جهت چهار متر؟ باز هم میبینیم که از این نظر نیز حفاری بصورت دایره بهتر است ولی کمی باید اصولی محاسبه کنیم و یک مربع به ابعاد 2 متر را با یک دایره به قطر نیم متر مقایسه نکنیم و سطح مقطع مساوی را ملاک مقایسه قرار دهیم!
دوستان عزیز حتی برای راحتی داخل و خارج شدن نیز مقطع دایره بهتر است و با استفاده از این اصل که قطر در هر جهتی با هم برابر است پس همیشه جای گاهای در دسترس و در تمام جهات با یک فاصله در اختیار داریم و در حالی که در مربع و مسطیل اینگونه نیست
دوستان عزیز بهترین شیوه برای انتخاب مقطع همان محل و ابزارات مورد استفاده و شکل و اندازه دفینه ایست که میخواهید به آن دست بیابید و همچنین محدودیتهای محیطی که با آن روبرو هستید و از اینرو قبل از شروع حفاری براساس عمقی که با ردیاب تخمین زده اید بهترین مقطع را انتخاب نموده و حجم خاکبرداری را در حالاتی که درنظر میگیرید با هم مقایسه کنید و آنگاه بهترین تصمیم را بگیرید.
مثلا شما میخواهید عمق 3 متر را حفاری کنید حالا میتوانید با در نظر گرفت شرایط و رعایت راحتی کار و در نظر گرفتن طول و اندازه ابزار حفاری بهترین مقطع را انتخاب کنید و بگویید بجای اینکه یک دایره به قطر 2 متر ایجاد کنم میتوانم یک مستطیل به ابعاد 60 سانت در 2 متر حفر کنم و اینگونه فقط در یک جهت نیاز به فضا دارم و میتوانم براحتی با ابزار بلند مثل بیل و کلنگ بزرگ نیز در راستای ضلع بلند حفاری کنم و با انتخاب این مقطع حج خاکبرداری را نیز به مقدار قابل توجهی کاهش میدهید و از خستگی نیز میکاهید و بر زمان و سرعت کار نیز می افزایید
امیدوارم توانسته باشم کمکی کنم
سپاس :)

باران باش و ببار .................................... نپرس کاسه های خالی ازآن کیست

چهارشنبه 20 شهریور1392 - 5:45am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: سرزمین مادری
سسلام به همگی..
دوستان ما یه جایی رو داشتیم و بدون اینکه دستگاه بزنیم رفتیم حفاری .. همش تقصیر یکی از دوستام بود من اون عکس رو که تو قسمت تصاویر گذاشته بودم رو استاد بارسی گفتن یه جوغن خیلی مهمه
استاد بارسی فرمودن من کنارش رو بکنم ولی یکی از دوستان که میگفت من یه باستان شناس میشناسم خوب دوستمون زنگ زد به دوستش و ما عمق و قطر چوغن رو گرفتیم و هر دو 23 س شدن خلاصه من هی گفتم بابا حفاری نکنیم ولی کو گوش شنوا اقا به قول دوست باستان شناسش ما درست زیر چوغن رو کندیم ما 2در2 محیط رو در اوردیم و 2متر هم رفتیم بایین اما هیچی اونجا نبود باور کنین دوسنات بحز یه تعداد زغال کوچک و جند تکه استخوان شکسته ی کوچک یه چیزی که قهوه ای رنگ که وقتی به دستت میزدی اصلا باک نمیشه چیزی بیدا نکردیم
خلاصه ما شکست خورده و داغون مجبور شدیم چاله رو بر کنیم.....بعد از چند روز دوستم اومد گفت بابا اون دوست باستان شناسم که تو ایتالیا درس خونده گفته بجز خونه های قدیمی در زیر این خاک چیزی وجود نداره
و میگفت این باغ جای صفال گری بوده
ولی من هنوز نمیتونم باور کنم اونجا جای صفال گری بوده باشه چون اونجا خاک رسی وجود نداره و اما اگه اونجا خونه بوده باید خاک اول و بعد از اونم شل باشه نه اینکه خاکه صفت باشه
اساتید لطفا در این مورد نظر بدن؟

بکوش تا عظمت در نگاهت باشد،
نه در آنچه مینگری

دوشنبه 13 آبان1392 - 8:24pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام به همه دوستان.
روی یه تپه بزرگی تو منطقه ما به طول و عرض تقریبا 4 متر یه فرو رفتگی وحود داره.انگار که زمین نشست کرده باشه.ما یه متری رو تو همین فرو رفتگی کندیم به دیوارچین رسیدیم.یه خورده پایینتر رفتیم .هنوز دیوار چین ادامه داشت و خاک دو رو برش نرم بود.تو این خاک تکه کوزه و زغال و خاکستر پیدا شد.یه تکه کنده نیمه سوخته 20 یا 30 سانتی هم پیدا کردیم.به نظر من این دیوار چین 3 یا 4 متری ارتفاعش میشد.ولی ما ادامه ندادیم. چند صد متر اونطرفتر یه امامزاده هست که دو رو برش قبرستانه.دو رو بر همین تپه ای که کندیم تپه های بزرگ و کوچک از جنس خاک قرمز فراوانه.ارتفاع همین تپه 30 40 متری میشه که از پایینش رودخانه رد میشه.بالای رودخونه یه عالمه قبر که برخی از اونها رو با سنگهای بلند بصورت ایستاده علامتگذاری کرده بودند وجود داره.
اینا رو گفتم چون بدونید که از این روستا خیلی کوزه پر از طلا دراوردند.و زمینش سوراخ سوراخ کردند.عموم چندسال پیش یه قوری طلا از همینجا بطور اتفاقی دراورد و موقع فروختنش دستگیر شد.چند سال پیش بارون شدیدی اومد جاده ای که بسمت همین قبرها میره به اندازه یه اتاق بزرگ فرو ریخت که از توش 2 تا خمره بزرگ ولی خالی پیدا شد.خلاصه که از اینجور چیزا خیلی دیدیم و خیلی از قبرها رو کندیم.ولی بی فایده بوده.فقط به همین تپه که گفتم کندیمش خیلی مشکوکم.
دوستان سرتونو به درد اوردم.ببخشید.
حالا نظر شما چیه؟ایا این مکان ارزش جستجو و کندن رو داره یا نه؟
ممنون

[color=#FF8040]هیچ کس همراه نیست تنهای اول[/color]

پنج شنبه 15 آبان1392 - 12:50am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

jaber68 نوشته است:
سلام به همه دوستان.
روی یه تپه بزرگی تو منطقه ما به طول و عرض تقریبا 4 متر یه فرو رفتگی وحود داره.انگار که زمین نشست کرده باشه.ما یه متری رو تو همین فرو رفتگی کندیم به دیوارچین رسیدیم.یه خورده پایینتر رفتیم .هنوز دیوار چین ادامه داشت و خاک دو رو برش نرم بود.تو این خاک تکه کوزه و زغال و خاکستر پیدا شد.یه تکه کنده نیمه سوخته 20 یا 30 سانتی هم پیدا کردیم.به نظر من این دیوار چین 3 یا 4 متری ارتفاعش میشد.ولی ما ادامه ندادیم. چند صد متر اونطرفتر یه امامزاده هست که دو رو برش قبرستانه.دو رو بر همین تپه ای که کندیم تپه های بزرگ و کوچک از جنس خاک قرمز فراوانه.ارتفاع همین تپه 30 40 متری میشه که از پایینش رودخانه رد میشه.بالای رودخونه یه عالمه قبر که برخی از اونها رو با سنگهای بلند بصورت ایستاده علامتگذاری کرده بودند وجود داره.
اینا رو گفتم چون بدونید که از این روستا خیلی کوزه پر از طلا دراوردند.و زمینش سوراخ سوراخ کردند.عموم چندسال پیش یه قوری طلا از همینجا بطور اتفاقی دراورد و موقع فروختنش دستگیر شد.چند سال پیش بارون شدیدی اومد جاده ای که بسمت همین قبرها میره به اندازه یه اتاق بزرگ فرو ریخت که از توش 2 تا خمره بزرگ ولی خالی پیدا شد.خلاصه که از اینجور چیزا خیلی دیدیم و خیلی از قبرها رو کندیم.ولی بی فایده بوده.فقط به همین تپه که گفتم کندیمش خیلی مشکوکم.
دوستان سرتونو به درد اوردم.ببخشید.
حالا نظر شما چیه؟ایا این مکان ارزش جستجو و کندن رو داره یا نه؟
ممنون

سلام مکانی که فرو رفتگی بود در سمت افتاب طلوع یا غروب تپه بود؟ روی تپه سنگ بزرگی توجه شما رو جلب نکرده یا کنار یا روی این تپه تپه کوچکتری وجود ندارد خوب دقت کنید؟ سنگ چین ها به صورت مدور و اریب در تپه پایین میرفتند یا خیر؟ فرو رفتگی در سینه تپه وجود دارد تقریبا بیست متر پایینتر از روی تپه؟ تپه قبلا قلعه یا یک سازه بوده؟ تپه گرد هست یا گرده ماهی؟

پنج شنبه 15 آبان1392 - 1:19am

ALI.D نوشته است:
چون بحث تله شد گفتم چند مورد رو بگم اینجا..دوستان نمیشه که از تله عکس گرفت به قول بانتاما یهویی میبینی اینارو و اون جا دیگه شما اینقد کار داری که نمیتونی دوربین ببری :D :D بریم سر بحث تله ها کهه به چند صورت هستند:راههای رسیدن به دفینه به دوصورت هستش یکی از راه تونلی که خالی هست ومستقیما به درب دفینه میرسه ویکی هم راهی که شما باخالی کردن سنگ وخاک به درب دفینه میرسید.درصورتیکه ازراه پرازسنگ وخاک به سمت دفینه میرید برخلاف تصوربرخی افراددراکثردفینه ها نوعی تله روقرارمیدادن که خیلی خطرناک ومرگبار هست به این صورتکه شما طبق قانون کارمشغول حفاری تونل هستید که ناگهان سنگی بزرگ به روی شما میافته و باعث مرگ شخص میشه خاک وسنگ موجود درتونل مخصوصاقطعه سنگی کوچک به عنوان ضامن این تله عمل میکنند که شما ناخواسته باحفاری محل موردنظرباعث عمل کردن تله میشید یکی از وظایف کارشناس شناسایی تله قبل از عمل کردنه نوع دوم تله که دراینجور تونلها به کار برده میشه تله شیمیایی هستش که خاک تونل رو توسط برخی قارچهاوگیاهان سمی مسموم میکردن که خطرناکترین نمونه سم بکاررفته دراین نوع تله گازی تولید میکنه که نه رنگ داره نه بو وبه این صورت هستش که حفار به محض استشمام این گاز از قسمت کف پاشروع به حالتی میکنه که در اصطلاح محلی ما به اون مورمور کردن میگیم این حالت با استشمام گازبیشتر ادامه پیدا میکنه تا به حدکمر برسه افرادی که بدن ضعیفی دارن درهمون مرحله اول دچارسکته شده ومیمیرن قویترین فردی که توی دنیا باشه ممکنه این حالت رو تاناحیه کمرحس کنه وبعدمیمیره. حال میریم سراغ نوع دوم یعنی حالتی که تونل خالی هستش ومستقیم به درب دفینه میرسید.دراین حالت هم انواع مختلفی ازتله ها رو به کارمیبردن مثلا با قدم گذاشتن شما برروی محل موردنظریک تیرسمی به سمت شما شلیک میشه که این نوع تله اکثرا تاحالا ازکار افتاده اما نمونه هایی که هیچوقت از کارنمیافتن هم بعد ازاین تله کارمیذاشتن مثل چاله ای پراز نیزه که روشوبا لایه نازکی اخاک میپوشوندن که ازدیدشخص پنهان باشه یا نوع دیگه که چاهی حفرمیکردن به عمق 40مترروی ان سنگی قرارمیدادن واز وسطش میله ای رد میکردن وروشو با لایه نازکی از خاک میپوشوندن به محض پاگذاشتن روی یک طرفش مثل الاکلنگ عمل کرده وبا بالا اومدن سمت دیگش باعث پرت شدن شما توی چاه چهل متری میشه.حالا میریم سر خود دفینه یعنی هنگامی که شما همه موانع رو رد کردید و وارداتاق پرازجنس شدید درخیلی از دفینه ها یکی از مجسمه ها که ازجنس طلا بوده وخیلی هم جلب توجه میکنه تله هست وبه محض برداشتن باعث ریزش سقف روی سر شما میشه که شناسایی وخنثی کردن این نوع تله هم از وظایف کارشناس هستش چند مورداز این مجسمه ها روبراتون مثال میزنم.مجسمه اسکلت انسان.مجسمه مرداسب سواردرحالی که دو پای جلوی اسب بالا بوده وانگارسوار داره می افته .مجسمه مردی که چهارزانو نشسته وسرش رو توگریبانش کرده.
نقل قول از یکی از دوستان هست..

اگر چه خیلی دیر مطلب رو دیدیم ولی جای تشکر دارد استاد

شنبه 18 آبان1392 - 3:30pm
استاد علوم غریبه
استاد علوم غریبه
آواتار کاربر

سلام دوستان
Ali جان مطالب خیلی جالبی فرمودین که امیدوارم دوستان به کار بگیرند.
چون ممکنه عزیزان به زحمت به محل بار برسن ولی با جهل به بعضی جزئیات مصیبتی براشون حادث بشه.
یاحق

در این درگه
که گه کـَه کـُه و کـُه کـَه می شود ناگـه !

مشو غــّره به امـروزت
که از فــردا نِـه ای آگــه !

http://morvaridman.blogfa.com/

یکشنبه 19 آبان1392 - 8:21am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

اگر در منطقه ای تل های خاکی با دهانه های مربع یا مستطیلی ساروج شده در مساحتی حدودا 300 کیلومتر ایا این یک تمدنه یا یک منطقه ممنوعه مثل قبرستان بزرگان و شاهان ( کنار رودخانه)اکنون حدود 20 تل را افراد شناسایی و بارشان را خارج کرده اند و الباقی بصورت تابلو وجود دارند شمایلشان بصورت تپه خاکی زیرش لایه ای که با ملات ساروج سفیدخانه را بوجود آورده و با سوراخی به سمت طلوع خورشید با ملات ساروج پلمپ شده این نوع تل در کدام مناطق ایران بوده اگر کسی اطلاعاتی دارد بگوید :-* ساسانیان اشکانیان هخامنشیان مادها :ymcowboy:

گاهی وقتها باید دیدو رد شد باید با سکوت تاثیر گذاشت شاید این سکوت ما امیدی باشد برای ناامیدی :-)

دوشنبه 25 آذر1392 - 5:03pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 190 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 14 , 15 , 16 , 17 , 18 , 19  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 19 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure