انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 6 اردیبهشت1403 - 5:46pm

پاسخ به موضوع  [ 52 پست ]  برو به صفحه 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6  بعدی
 سنگ قبر با کاسه 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: اصفهان
سلام یه موضوعی رو که می خواستم به دوستان گوشزد کنم اینکه درسته ممکنه جوغن یا سنگ کاسه نشانه بار باشه اما یک نکته رو هم فراموش نکنید در دوران پس از اسلام یه رسمی در برخی از نواحی ایران به وجود امد که برای اینکه مرده پس از مرگ باقی از صالحات داشته باشه یه سری کار بکنند مثل ساختن مسخد و مدرسه و غیره اما یکی از کارهای که مخصوص بعضی از نواحی است و برای بعضی از نواحی ناشناخته همین که روی سنگ قبر یه شکل کاسه می تراشیدند که اولا جابجا نشه و ثابت بمونه و دوما کسی اونو نبره برای اینکه اب باران یا از بستگان مرده اونو پر از اب کنه تا حیوانی یا پرنده ای از اون اب بخوره و ثوابش به مرده برسه .
این کار طرفای ما و مخصوصا کاشان شایع بوده
خوب اگه دید که روی یه سنگ صاف یه جوقنه با قطری بیش از 5 سانت شک بکنید و تا دستگاه نزدید اون محل رو حفر نکنید
ممکنه قبر یه مسلمان باشه

زندگی قصه تلخیست که یک مرغ مهاجر دارد...

یکشنبه 11 فروردین1392 - 6:23pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ممنون
دستت درد نکنه...جالب بود

بر آنچه گذشت ، آنچه شکست ، آنچه نشد ... حسرت نخور ؛

زندگی اگر آسان بود با گریه آغاز نمیشد ...

یکشنبه 11 فروردین1392 - 6:32pm
استاد - مدیر
استاد - مدیر

متشکر از ارایه تجربتون پانتاما جان
دوست عزیز اون موردی که شما گفتید اگر روی خود سنگ قبر جوغن درست کرده باشند خوب مشخصه برای اینکه خود قبر معلوم هستش واینکه ممکنه مربوط به قبر مسلمان باشه ومن این موضوع رو تا حالا نشنیدم که مسلمانان هم از این روش استفاده میکردند اگر امکان داره شما هم یک مقدار تحقیق بیشتر کنید که ایا واقعا همجین موردی وجود داره یا نه چون بعضی ها همینطور اطلاعات نادرست میدن بیرون اما در کل هر چه جوغن بزرگتر وعمقیتر وشکیل تر باشه بزرگی و والایی اون شخص رو میرسونه معمولا هم تا دویا سه نشانه دیگر هم ادامه داره یعنی به همون یک نشانه بسنده نمیشه خیلی از نشانه های دوم ویا سوم هم روی سنگهای متحرک وکوچیک دیده شده بعضی از جوغنها که شکل وفرمول خاص وهمجنین اندازه های خاصی که دارند نشان دهنده اون هست که خودش اخرین نشانه میباشد وهدف در همان حوالی قرار داره کلا جوغنها تعابیری که براشون در نظر گرفته شده به این قراره
در جوغنها اب وغذا ریخته میشه برای استفاده مرده
اب وغذا ریخته میشه برای خیرات به حیوانات وپرندگان
در ان روغن ریخته میشده واتش روشن میکردند ورو به ارامگاه می ایستادند ورازو نیاز میکردند که اگر دیده باشید در بعضی از جوغنها داخل انها سیاه شده
وهمجنین این علایم برای دانستن جای ارامگاه برای گذشتگان وایندگان بوده چون ارامگاهها مخفی وسری درست میشدند تا از چپاول دور باشند به خاطر همین با نشانه های مختلف اونا را علامت گذاری میکردند

mantera

یکشنبه 11 فروردین1392 - 6:48pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ariya نوشته است:
متشکر از ارایه تجربتون پانتاما جان
دوست عزیز اون موردی که شما گفتید اگر روی خود سنگ قبر جوغن درست کرده باشند خوب مشخصه برای اینکه خود قبر معلوم هستش واینکه ممکنه مربوط به قبر مسلمان باشه ومن این موضوع رو تا حالا نشنیدم که مسلمانان هم از این روش استفاده میکردند اگر امکان داره شما هم یک مقدار تحقیق بیشتر کنید که ایا واقعا همجین موردی وجود داره یا نه چون بعضی ها همینطور اطلاعات نادرست میدن بیرون اما در کل هر چه جوغن بزرگتر وعمقیتر وشکیل تر باشه بزرگی و والایی اون شخص رو میرسونه معمولا هم تا دویا سه نشانه دیگر هم ادامه داره یعنی به همون یک نشانه بسنده نمیشه خیلی از نشانه های دوم ویا سوم هم روی سنگهای متحرک وکوچیک دیده شده بعضی از جوغنها که شکل وفرمول خاص وهمجنین اندازه های خاصی که دارند نشان دهنده اون هست که خودش اخرین نشانه میباشد وهدف در همان حوالی قرار داره کلا جوغنها تعابیری که براشون در نظر گرفته شده به این قراره
در جوغنها اب وغذا ریخته میشه برای استفاده مرده
اب وغذا ریخته میشه برای خیرات به حیوانات وپرندگان
در ان روغن ریخته میشده واتش روشن میکردند ورو به ارامگاه می ایستادند ورازو نیاز میکردند که اگر دیده باشید در بعضی از جوغنها داخل انها سیاه شده
وهمجنین این علایم برای دانستن جای ارامگاه برای گذشتگان وایندگان بوده چون ارامگاهها مخفی وسری درست میشدند تا از چپاول دور باشند به خاطر همین با نشانه های مختلف اونا را علامت گذاری میکردند

با تشکر از اریای عزیز اما بله این مورد رو زیاد دیدم
من بیشتر توضیحات که در مورد جوقن بود را مطالعه کردم اما دیدم همچین موردی رو کسی ننوشته گفتم اینجا بازگو کنم تا راهنمایی باشه برای بچه ها
اما در مورد اینکه سنگ قبر معلوم میباشد یه نکته رو می خواستم بگم و اون اینکه سنگ قبر مسلمان درسته به سمت قبله است و میشه فهمید و یا اینکه دارای نوشته های عربیه اما من خودم قبرهای زیادی رو دیدم که فقط دور قبر رو سنگ چین کرده بودند یعنی با سنگ ها قلوه به اندازه یه مشت دور قبر رو سنگ چین می کردند و یا اینکه یه تخته سنگ صاف رو می گذاشتند حالا در مورد سنگ چین یه سنگ شبیه هاون در بالای سر قرار می دادند و یا اینکه روی تخته سنگ رو می تراشیدند هنوزم در بعضی از روستاهای دور افتاده این سنت تا حدودی مانده و حتی در نقل قولهایشان هم می گویند که پرندگان زیادی روی قبر بودن یعنی صاحب قبر ثواب بیشتری می بره اگه تونستم یه سفر برم عکس می گیرم میزارم تو انجمن

یکشنبه 11 فروردین1392 - 7:06pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

چیزی رو که می خواستم اضافه کنم قبرهای دور سنگ چین به مرور زمان نشانه های وجود قبر پاک میشه و این تشخیص رو مشکل میکنه
با تشکر

یکشنبه 11 فروردین1392 - 7:08pm
استاد - مدیر
استاد - مدیر

سپاسگذار پانتاماجان استفاده کردیم

mantera

یکشنبه 11 فروردین1392 - 7:14pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دوستان اگر تعدا جوقنها زیاد باشه در یک منطقه توی شعاع 50 متری جدود18 جوقن...این موارد هم نشانه قبر هست؟؟از عمق 30 سانتی هست تا 3 سانتی.. من از یه نفر شنیدم با این کاسه ها صور فلکی هم نشون میدادن و برای نجوم استفاده میشده اون زمان؟؟در این مورد نطری دارید؟

یکشنبه 11 فروردین1392 - 7:18pm
استاد - مدیر
استاد - مدیر

علی جان این روزها همه چیز میگن ولی تا چه حد در ست باشه رو نمیشه حدس زد بعضی ها میگن کروکی منطقه بعضی ها میگن صور فلکی وغیره در اصل اینها فقط نماد قبر هستند واگر مواردی دیگه براشون تفسیر شده باید واقعا یک دلیل محکم وقابل توجه ارایه بشه که بشود به اون استناد کردبیشتر این موارد بر حسب گفتمانهای دوستانه بروز میکنه اما بعید هم نیست ممکنه بعضی از چیدمان این جوغنها برحسب ستارگان وصور فلکی نیز درست شده باشه

mantera

یکشنبه 11 فروردین1392 - 7:33pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ممنون اریا جان
یه موردی هست که من خودم چند سال پیش چک کردم که بعد از کشیدن اونها روی کاغذ شبیه دب اکبر شد.سوال رو پرسیدم ببینم اصلا همچین چیزی هست.گفتم شاید این یکی شانسی اینجوری شده باشه..شاید این رو هم باز واسه علامت میگذاشتن که به علامت بعدی برسی یا چیز دیگه...... /:) خدا داند

یکشنبه 11 فروردین1392 - 8:03pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

منم با اقا اریا تقریبا هم عقیده هستم اونا بیشتر نشانه قبره
علی جان دب اکبر یا خرس بزرگ می دونی که همیشه سمت شماله شاید یه منظوری داشته مثلا به سمت شمال یا پشت به سمت شمال

یکشنبه 11 فروردین1392 - 10:40pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 52 پست ]  برو به صفحه 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 14 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure