انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 8 اردیبهشت1403 - 2:50pm

پاسخ به موضوع  [ 4 پست ] 
 ورقه مغناطیس سنج چیست و چکار میکند 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

عرض سلام و و احترام خدمت جناب مهندس حمید عزیز و همه مهندسان انجمن و اعضای گرامی
در یک کلبپ دیدم با یک ورقه مغناطیس سنج براحتی داحل یک لوله مسی را که یک اهنربا داخلش حرکت میداد را میشد نگاه کرد به اینصورت که ورقه یا طلق را روی لوله میگذاشت و داخلش را میدید
جناب مهندس حمید بنظرتان میشه باهاش کاووش کرد و نهابت تا چه عمقی جواب میده؟
روش ساختش هم اگر کسی بلده رو کنه
ممنون

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

مشغول خودت،درگیر خودت باش،در پی احوال خودت باش

پنج شنبه 2 آذر1402 - 11:22pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
عملکرد این ورقه ها مشابه همون براده های آهن هست که روی یک کاغذ میریزین و وقتی به یک میدان مغناطیسی نزدیک میشه تجمع و ترکیب هندسی براده ها در راستای خطوط میدان مغناطیسی شکل میگیره. مثلا اگر یک آهنربای معمولی رو به این ورقه نزدیک کنین شکل هندسی که روی صفحه بوجود میاد نشاندهنده هلالهای خطوط مغناطیسی هست که از قطبین شمال و جنوب آهنربا به هم وصل میشن.
در مورد حرکت آهنربا داخل لوله فلزی هم کلا به این صورت هست که بدلیل ایجاد جریان گردابی فوکو روی لوله فلزی مرتبا بین میدان حاصل از این جریانها و میدان مغناطیسی خود آهنربا نیروی جاذبه و دافعه بوجود میاد و حرکتش داخل لوله کند میشه.
اما در خصوص کاربرد این ورقه ها برای کاوش باید عرض کنم هیچ کارایی نداره چون اولا دامنه تاثیر پذیری این ورقه ها حتی نسبت به یک میدان مغناطیسی نسبتا قوی بیش از چند سانت نیست. در ثانی اغلب دفینه ها میدان مغناطیسی قوی ندارن که حتی به کمک مگنتومترهای حساس هم مشخص بشه. این یکی از دلایلی هست که من طی سالهای اخیر مکررا کاربرد انواع مگنتومتر و یا به اصطلاح اسکنر رو برای کاوش رد کردم و تجربه کاوشگران واقعی هم همین رو نشون میده. بخصوص که سطح زمین که به سنسور دستگاه بسیار نزدیک هست در خیلی جاها به قدری آلودگی مغناطیسی داره که دیگه نمیشه توقع تشخیص مغناطیس های ضعیف تر در عمق رو داشت. بنابراین طبق تجربیات واقعی که در این زمینه وجود داره روش مغناطیس سنجی فقط در مواردی خاص و مثلا برای پیدا کردن آهن در عمق کم میتونه مفید باشه. کاری که البته با انواع فلزیابهای دارای تفکیک خیلی بهتر قابل انجام هست.

جمعه 2 آذر1402 - 12:33am
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
عملکرد این ورقه ها مشابه همون براده های آهن هست که روی یک کاغذ میریزین و وقتی به یک میدان مغناطیسی نزدیک میشه تجمع و ترکیب هندسی براده ها در راستای خطوط میدان مغناطیسی شکل میگیره. مثلا اگر یک آهنربای معمولی رو به این ورقه نزدیک کنین شکل هندسی که روی صفحه بوجود میاد نشاندهنده هلالهای خطوط مغناطیسی هست که از قطبین شمال و جنوب آهنربا به هم وصل میشن.
در مورد حرکت آهنربا داخل لوله فلزی هم کلا به این صورت هست که بدلیل ایجاد جریان گردابی فوکو روی لوله فلزی مرتبا بین میدان حاصل از این جریانها و میدان مغناطیسی خود آهنربا نیروی جاذبه و دافعه بوجود میاد و حرکتش داخل لوله کند میشه.
اما در خصوص کاربرد این ورقه ها برای کاوش باید عرض کنم هیچ کارایی نداره چون اولا دامنه تاثیر پذیری این ورقه ها حتی نسبت به یک میدان مغناطیسی نسبتا قوی بیش از چند سانت نیست. در ثانی اغلب دفینه ها میدان مغناطیسی قوی ندارن که حتی به کمک مگنتومترهای حساس هم مشخص بشه. این یکی از دلایلی هست که من طی سالهای اخیر مکررا کاربرد انواع مگنتومتر و یا به اصطلاح اسکنر رو برای کاوش رد کردم و تجربه کاوشگران واقعی هم همین رو نشون میده. بخصوص که سطح زمین که به سنسور دستگاه بسیار نزدیک هست در خیلی جاها به قدری آلودگی مغناطیسی داره که دیگه نمیشه توقع تشخیص مغناطیس های ضعیف تر در عمق رو داشت. بنابراین طبق تجربیات واقعی که در این زمینه وجود داره روش مغناطیس سنجی فقط در مواردی خاص و مثلا برای پیدا کردن آهن در عمق کم میتونه مفید باشه. کاری که البته با انواع فلزیابهای دارای تفکیک خیلی بهتر قابل انجام هست.

سلام و عرض احترام خدمت جناب مهندس حمید بزرگوار
بسیار سپاسگزارم از لطف بیکران شما خیلی محبت کردین سلامت باشید انشاالله @};-

مشغول خودت،درگیر خودت باش،در پی احوال خودت باش

سه شنبه 14 آذر1402 - 11:02am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم. خیلی ممنون. @};-

سه شنبه 14 آذر1402 - 1:10pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 4 پست ] 

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 27 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure