انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 28 اردیبهشت1403 - 7:49am

پاسخ به موضوع  [ 13 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی
 شعاع زن یا نقطه زن؟ 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

با سلام
دوستان من تازه به انجمن وارد شدم و از آشنایی همه اعضا پیشاپیش خوشحالم
بنده یه سوال داشتم خوشحال میشم دوستان مجرب پاسخ بدهند
به نظر شما از میان دستگاههای شعاع زن و نقطه زن کدام به دیگری ارجع و مکمل تر هستن به نوعی که بشه با یکی تقریبا کار اون یکی هم کرد و دقت بالایی داشته باشه
هدف کار شناسایی فلزات زیرزمین و خلاء ها و حفره های زیرزمینی در مناطق کوهستانی و مرطوب می باشد

شنبه 21 تیر1393 - 9:55am
YIM
مدیر کل
مدیر کل

دوست عزیز به فلزجو خوش اومدین.
در مورد سوال شما تا بحال بارها بطور مفصل در مباحث مختلف صحبت شده و میتونین به مرور مطالعه کنین. اما بد نیست که بطور خلاصه و یکجا این بحث رو در این تاپیک هم انجام بدیم!
در خصوص اینکه کدام یک کامل تر هست و میشه کار دیگری رو هم باهاش کرد مسلما ردیاب ارجحیت بیشتری داره! البته منظور من ردیاب آنتنی هست چون سایر شعاع زنهای متعارف در بازار علیرغم ظاهر و قیمت آنچنانی بمراتب قابلیتهاشون از ردیاب آنتنی کمتره. در واقع ردیاب آنتنی اصلی ترین کاری که انجام میده مساله شعاعزنی هست. چیزی که از هیچ فلزیاب یا سیستم نقطه زن ساخته نیست و این واقعیتیه که متاسفانه فروشندگان فلزیاب گاهی ردش میکنن! کارایی ردیاب در زمینه شعاعزنی تا جایی هست که خیلیها از ردیاب بعنوان نقشه گنج هم نام میبرن! چون ردیاب تنها دستگاهیه که در یک منطقه وسیع میتونه نقاط مشکوک به وجود هدف رو شناسایی کنه. پس اگر از ردیاب استفاده نشه عملا نمیشه یک منطقه وسیع رو توسط نقطه زنها کاوش کرد و این کار ممکنه حتی سالها طول بکشه!!! از طرف دیگه ردیاب ها عموما عمق بیشتری نسبت به نقطه زن های متعارف میزنن. امکان عمقگیری و حجم گیری و تفکیک فرکانسی اهداف هم توسط ردیاب وجود داره که بعضی از این ها در فلزیاب ها کیفیت پایین تری داره. پس در مجموع میشه ردیاب رو کامل تر دونست.
اما نباید فراموش کرد که ردیاب یک فاکتور مهم رو نداره و اون هم سنس الکترونیکی هدف هست! عدم امکان وجود سنس الکترونیکی و در واقع سنس بواسطه آنتن مساله اپراتوری ردیاب رو از همون ابتدا مشکل میکنه. چون اگر اپراتور اسیر ذهنیت خودش بشه دیگه دستهاش در کنترل حرکت آنتن نیست بلکه برعکس میشه و در اون شرایط اصلا ردیاب براش قابل استفاده نخواهد بود! از طرف دیگه بواسطه احتمال ریاضی خطاهای بیشتر در یک منطقه وسیع و با عمق زیاد نسبت به یک نقطه با عمق کم ؛ بخودی خود ردیاب خطاهای بسیار بیشتری پیدا میکنه که تشابهات فرکانسی و مولکولی مواد و میدان های مغناطیس پراکنده در محیط هم به این خطاها دامن میزنن. با این حساب مشخص میشه که تکیه بر ردیاب کار هر کسی نیست! گاهی سالها زمان لازمه تا کسی به ردیاب آنتنی مسلط بشه. در صورتیکه کار با یک فلزیاب رو در چند ساعت میشه یاد گرفت و قلق های ریزش هم بمرور زمان خیلی ساده تر بدست میان.
در مجموع برای یک کاوش موفق با کمترین صرف زمان و زحمت استفاده از هر دو سیستم ضروریه. نه با فلزیاب تنها میشه نقاط مختلف یک محیط رو کاوش کرد و نه با ردیاب میشه هر جایی که گرفتین حفاری کرد! بخصوص کسانی که از حفاری حتی یک نقطه خطا هم واهمه دارن یا نمیتونن ریسک بیخودی کنن اصلا نباید به یک دستگاه تکیه داشته باشن. فرمول ساده هم اینه که جاهایی که ردیاب نشون میده با نقطه زن هم چک کنین و اگر تایید شد به احتمال زیاد اونجا چیزی وجود داره. حالا اگر تفکیک هم بخواین باید روی ردیابی بیشتر وقت بذارین و یا فلزیابتون تفکیک خوبی داشته باشه.
اگر عمق های بالای 4 متر مد نظر کاوش باشه روی بیشتر فلزیاب ها نمیشه حساب کرد و در عمق های بالای 10 متر هم میشه گفت فقط ردیاب جواب میده! پس در اون صورت باید وقت زیادی صرف اپراتوری ردیاب کرد.
اگر هم نقاط خاص مثل خانه یا دارای آثار یا طبق نسخه باشه و عمقش هم زیاد نباشه طبیعتا فلزیاب تنها هم جوابگو هست.
برای حفره یابی میشه از ردیاب استفاده کرد و فلزیاب تقریبا جوابگو نیست اما بهترین سیستم حفره یاب سیستمهای زمین شناسی هستن مثل اگزاماینر و یا مدار زمین شناسی موجود در انجمن که طبیعتا اپراتوری خاص خودشونو هم نیاز دارن.

شنبه 21 تیر1393 - 5:25pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

درود. مهندس جان حال میکنم وقتی اینجوری توضیح میدی هیچیرو از قلم نمیندازی ایول داری انصافا.. کاملا فنی و علمی.. فقط ی چیزی قبلا گفتی تا 3متر میشه روی فلزیابها حساب کرد تازه اونم باید قید تفکیکو بزنیم اما الان میگی تا 4متر قابل تامل هستش ک فلزیاب بزنه! قضیه چیه؟ سپاس.

شهریاری که نداند شب مردمانش چگونه به صبح میرسد گورکن گمنامیست که دل به دفن دانایی بسته. نقل از گزنفون *** کورش بزرگ***

یکشنبه 21 تیر1393 - 1:21am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: خراسان
درووووووووووووووووووووود بر مهندس حمید جامع و کامل گفتید

شنیدن کی بود مانند دیدن

یکشنبه 21 تیر1393 - 1:39am
YIM
مدیر کل
مدیر کل

خیلی ممنون. خواهش میکنم سورنای عزیز. :ymhug:
ببینید در خصوص عمقزنی فلزیاب ها بحث گستردست! اینکه چه نوع فلزی با چه سایزی و توسط چه نوع فلزیابی و با چه سیستم لوپی و در چه نوع خاکی و در چه شرایطی از نظر پلمپ بودن یا تماس مستقیم با خاک و یا ظرف جداگانه داشتن و البته میزان قدمت ؛ همگی موثر هستن! :D
تحت بهترین شرایط و با لوپ بزرگ پالسی های خوب میتونن تا 5 متر هم جواب بدن و ارقام بیشتر از این هم گزارش شده ولی باز به مسائل مختلفی بستگی داره. موضوع اینجاست تنها تستی که میشه انجام داد و تقریبا همه جا یک جور هست تست در هواست! در خاک شرایط به پارامترهای مختلف بستگی پیدا میکنه. بعضی فلزیاب ها هم کلا در بعضی خاکها بشدت برد کم میکنن. در صورتیکه برخی دفینه رو خیلی قویتر میزنن تا همون فلز رو در هوا! وی ال اف ها هم معمولا بیشتر از 2 متر جواب نمیدن. بعضی فلزیاب های خاص مثل 8500 هم طبق ادعای دوستان تا 10 متر هم جواب میدن! هر چند بنظر من اگر یک لوپ 2 متری برای یک مدار پالسی خوب ساخته بشه و مشخصات لوپ هم با مدار میزون باشه برای دفینه بزرگ میشه حتی به 9 متر هم امیدوار بود و این خیلی عجیب نیست! بحث همون شرایطه و البته اپراتوری صحیح. فلزیاب های توباکس هم میتونن حتی تا 10 متر جواب بدن ولی باز هم تحت شرایطی. چیزی که مشخصه این هست که برد مفید یعنی برای دفینه های متوسط که خیلی جاها پیدا میشه بیشتر ملاک ماست و بردی که با فلزیاب پالسی یا توباکس برای چنین هدفی بدست میاد بسته به مشخصات دستگاه و لوپ و روش اپراتوری میتونه بین 2 تا 4 متر باشه.

یکشنبه 21 تیر1393 - 2:18am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

خیلی متشکرم از دوستان مخصوصا آقا حمید
اول اینکه از مدریت این ستیت تشک میکنم چون به نظر سایت فعالی هست چون من در 3 سایت مرتبط عضو شدم ولی هر کدوم مشکلی داشتن.
آقا حمید منظور از ردیاب آنتی چیه و کدوم مدلش رو برای کار در مناطق کوهستانی شما پیشنهاد میدید.البته منطقه مورد نظر دارای ذرات می باشد.

دوشنبه 23 تیر1393 - 4:01pm
YIM
مدیر کل
مدیر کل

خیلی ممنون دوست عزیز لطف دارین.
منظور از ردیاب آنتنی ردیاب هایی هستن که دو آنتن به شکل L دارن که در دست گرفته میشه و بواسطه ارتباط فرکانسی بین دستگاه الکترونیکی و هدف مورد نظر معمولا تا شعاع چند صد متری و عمق چندین متر میشه از طریق حرکت این آنتنهای L شکل هدف رو ردیابی کرد. مطلب در این زمینه در انجمن بسیار هست و عرض کردم اگر قبلا کار نکرده باشین یادگیری ردیابی ممکنه ماهها و حتی سالها وقت شما رو بگیره! اصلا هم فکر نکنین کار ساده ایه! چون هر کسی ردیابی رو ساده گرفته شکست خورده! :D
برای منطقه کوهستانی هم فرق نمیکنه. اصولا ردیاب از اصول متعارف فلزیاب پیروی نمیکنه و در اکثر شرایط کار خودش رو انجام میده. از نظر مارک و مدل هم که باید خودتون تحقیق کنین. اطلاعات در زمینه ردیاب آنتنی در این انجمن شاید از همه سایتها بیشتر باشه! فقط باید حوصله کنین و وقت بذارین در انجمن جستجو و مطالعه کنین.

دوشنبه 23 تیر1393 - 6:40pm
کاربر فعال
کاربر فعال

محل اقامت: سرزمین آریایی
دوست عزیز،جناب bazargardan خوشامد میگم بهتون.اساتید گرامی بخصوص آقا حمید تو توضیح دادن سنگ تموم گذاشتن و جامع و کامل مفهومو رسوندن.من خودم نزدیک دو سالی هست که آنتن زنی میکنم و اقرار میکنم حدود دو ماهه که مسلط شدم. در آنتن زنی اول باید به ذهنت غلبه کنی.یعنی اینکه شما در حین اپراتوری ذهنیت وجود و یا فقدان بار رو نداشته باشی،واضحتر بگم اغلب با کسی که بیرون میری با اطمینان بهت میگه این منطقه بار داره و شما فقط باید نقطشو مشخص کنی،شما هم از ترس اینکه نکنه واقعا وجود داشته باشه و نتونی پیداش کنی و ضایع بشی.این تشویشها و ابهامات باعث ایجاد استرس و عدم تمرکز و متعاقبا مختل کردن ذهن اپراتور میشه.بنابراین شما اگه خواستی ردیاب انتخاب کنی،اول یه مدت رو بذار برای تمرین صحیح آنتن گرفتن و بعد به کسی بگو یه شی رو جایی بذار و پیداش کن.مثلا به اون شخص بگو سه نقطه در نظر بگیره و اون فلز رو چال کنه و شما بدون اینکه بدونی کدوم نقطه ست،پیداش کن.این مرحله رو انجام بده مراحل بعدی،حقیر و دوستان دیگه در خدمتتونیم.یا حق. :-H

دیر و زود داره ، سوخت و سوز نداره.

سه شنبه 24 تیر1393 - 9:36pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

یه ده بار که انتنها چرخیدو حفاری کردی تمام این سخنانه عزیزان رو میفهمی

این نیز بگذرد

چهارشنبه 24 تیر1393 - 12:24am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوستان خیلی لطف کردن که پاسخ سوالمو وقت گذاشتن و به هر نحو و لحنی گفتن.
خلاصه باید این تازه واردا رو هم مراعات کنید منکه به شخصه خیلی برام جالب هست و جو این انجمنهارو دوست دارم چون همه سعی دارن با اطلاعات و تجربه ای که دارن به اعضایی که حتی نمیشناسنشون کمک میکنن
از صمیم قلبم آروزی موفقیت دارم برای تک تک اعضای محترم این انجمن
ایشالله قسمت شما هم باشه

پنج شنبه 26 تیر1393 - 4:58pm
YIM
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 13 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 5 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure