انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 31 فروردین1403 - 5:07am

پاسخ به موضوع  [ 24 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3  بعدی
 روستای مندان و یا ماندانا و شاید مقبره ماندانا! 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

و اما شایعه هایی در باره ی مقبره ی ماندانا در این روستا
در این روستا یک سنگ بسیار بزرگ وجود داشت که الان اثار اون از بین رفته و بر روی این سنگ نشانی وجود داشته
تمام مردم روستا از این ماجرا با خبر هستند و همه میدانند که انجا یک گنج عظیم وجود دارد
و اعتقاد اکثر انها بر مقبره ی ماندانا میباشد
به قولا که طبق حوادثی ماندانا فوت میکند و به دلیل شرایط ان زمان(اگه اشتباه نکنم گفتند که زمان یک جنگ بوده)مجبور میشوند که مقبره ی ماندانا را انجا قرار بدهند

این نیز بگذرد

یکشنبه 18 آبان1393 - 5:00am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوستان عزیز üگر اطلاعات من اشتباه بود ببخشید
چون من هم این ماجرا رو فقط شنیدم
این شهرستان رو تازه فقط اسمش رو شنیدم چه برسه به دیدنش
اینها اطلاعات ناقص من در مورد این روستا بود
مولا یار همگی

این نیز بگذرد

یکشنبه 18 آبان1393 - 5:04am
کاربر فعال
کاربر فعال

محل اقامت: دیار آزادمردان، زاگرس جنوبی
سلام ببر بد. تشکر فراوان دارم از بابت مطلبی که قرار دادی.به صورت کلی مطلب واقعی هستش. وارد جزییات نمیشم. تو کتاب فارسنامه ابن بلخی نوشته شده شهری حدفاصل خوزستان و اصفهان وجود داره به اسم ماندج که با توجه به اینکه یکی از راههای ارتباطی مهم بین خوزستان و اصفهان در گذشته همین نواحی بوده به احتمال زیاد همین مندان امروزیه....یکی دو تا منطقه دیگه هم تو استان ما ( ک و ب ) وجود داره که به نحوی اسمشون از ریشه ماندن یا شاید ماندانا گرفته شده. بازم ممنونم برار. موفق باشی.

جور دشمن چه کند گر نکشد طالب دوست
گنج و مار و گل و خار و غم و شادی به همند

یکشنبه 18 آبان1393 - 10:38pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

farokh. parsi نوشته است:
سلام ببر بد. تشکر فراوان دارم از بابت مطلبی که قرار دادی.به صورت کلی مطلب واقعی هستش. وارد جزییات نمیشم. تو کتاب فارسنامه ابن بلخی نوشته شده شهری حدفاصل خوزستان و اصفهان وجود داره به اسم ماندج که با توجه به اینکه یکی از راههای ارتباطی مهم بین خوزستان و اصفهان در گذشته همین نواحی بوده به احتمال زیاد همین مندان امروزیه....یکی دو تا منطقه دیگه هم تو استان ما ( ک و ب ) وجود داره که به نحوی اسمشون از ریشه ماندن یا شاید ماندانا گرفته شده. بازم ممنونم برار. موفق باشی.

ممنون دوست عزیز
استانتون سرشار از گنجینه های بزرگه
اطلاعات کمی دارم از اونجا اما اینقد میدونم که اثار واقعا زیبایی وجود داره
و بعد دوست عزیز اون دو منطقه ی دیگه رو میشه نام ببرید و یا منطقهی تقریبیه اونجا رو
و چه لطلاعاتی دارید نسبت به او منطقه؟؟

این نیز بگذرد

سه شنبه 20 آبان1393 - 4:55am
کاربر فعال
کاربر فعال

bad tiger نوشته است:
farokh. parsi نوشته است:

ممنون دوست عزیز
و بعد دوست عزیز اون دو منطقه ی دیگه رو میشه نام ببرید و یا منطقهی تقریبیه اونجا رو

سلام bad tiger شما لطف دارین. قبلش برات بگم که براساس تحقیقات و پژوهش های تاریخی احتمال اینکه استان ما همان انشان قدیم باشه خیلی زیاده. یه نکته دیگه اینه که در گویش محلی ما ( لری ) واژه ها فارسی خیلی ساده و خلاصه بکار میرن. چون گویش لری شاخه مستقیم پارسیک یا همون پارسی دوره پهلوی ساسانی هستش. در مورد دو منطقه ای که گفتم یکی روستایی به اسم مانه و یکی دیگه شهری به اسم مهنه یا مینه بوده که سی چهل سال قبل نامش تغییر کرده. البته این مطلبی که نوشتم دلیل بر صحت ادعای بنده نمیشه. ولی از اونجایی که خودم خیلی علاقه به ریشه یابی کلمات دارم و تا قبل از مطلبی که شما اینجا عنوان کردین به هیچ وجه به ذهن بنده خطور نمیکرد که روستای مندان ( مندون ) ارتباطی با نام ماندانا داشته باشه. به همین خاطر بازم از شما تشکر و قدردانی بسیار دارم.
سوالی داشتین با کمال میل در خدمت شمام

جمعه 23 آبان1393 - 1:06pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

farokh. parsi نوشته است:
bad tiger نوشته است:
farokh. parsi نوشته است:

ممنون دوست عزیز

سلام bad tiger شما لطف دارین. قبلش برات بگم که براساس تحقیقات و پژوهش های تاریخی احتمال اینکه استان ما همان انشان قدیم باشه خیلی زیاده. یه نکته دیگه اینه که در گویش محلی ما ( لری ) واژه ها فارسی خیلی ساده و خلاصه بکار میرن. چون گویش لری شاخه مستقیم پارسیک یا همون پارسی دوره پهلوی ساسانی هستش. در مورد دو منطقه ای که گفتم یکی روستایی به اسم مانه و یکی دیگه شهری به اسم مهنه یا مینه بوده که سی چهل سال قبل نامش تغییر کرده. البته این مطلبی که نوشتم دلیل بر صحت ادعای بنده نمیشه. ولی از اونجایی که خودم خیلی علاقه به ریشه یابی کلمات دارم و تا قبل از مطلبی که شما اینجا عنوان کردین به هیچ وجه به ذهن بنده خطور نمیکرد که روستای مندان ( مندون ) ارتباطی با نام ماندانا داشته باشه. به همین خاطر بازم از شما تشکر و قدردانی بسیار دارم.
سوالی داشتین با کمال میل در خدمت شمام

درود دوست عزیزم
جوابهایی و حرف هایی که میزنم بیشتر بر اثاث شنیده های من هستش و کمی تحقیق و کمی هم دیدن خود بنده
دوست خوبم در رابطه با زبان لری که فرمودید حرف شما متین است
در جایی خاندم که یکی از ریشه یابی های نام کورش به زبان لری میباشد
بدین صورت که اسم بدین گونه بوده
کورروش(کوربه معنای کر یا همان پسر)و (روش)به معنای خورشید
اینگونه تعابیر در ریشه یابی زیاد بر اساد سند خاصی نیست و قابل رد شدن

این نیز بگذرد

شنبه 24 آبان1393 - 7:37am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوست عزیز در جایی خوندم که نوشته بود شهر انشان همان شهر ایذه کنونی میباشد

این نیز بگذرد

شنبه 24 آبان1393 - 7:40am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوست عزیز از اثار به جا مانده تخت شاه نشین در شهر یاسوج روستای پاتاوه که از اثار دوره ی هخامنشیان هست واقعا به دل نشینه

این نیز بگذرد

شنبه 24 آبان1393 - 7:43am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوست عزیز شما که اهل تحقیق هستید یک سوال داشتم
در اطراف یاسوج روستایی وجود داره به نام چین
و بر اثاث گفته ها بر سر راه یکی از رگه هایه متصل به راه ابریشمه
و در چین نیز روستایی و یا شهری به نام یاسیج وجود دارد
این شنیده ی من رو تایید میکنید؟؟

این نیز بگذرد

شنبه 24 آبان1393 - 7:47am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام مجدد خدمت دوست گرامی bad tiger
خدمت شما عرض شود که بنده در مورد اون دو منطقه و ارتباطش با اسم ماندانا گفتم که دلیلی برای صحت ادعای خود ندارم. فقط برای خودم جالب بود که شما این پستو قرار دادین و بنده هم چند وقتی هست که اسامی شهرها و مناطق رو ریشه یابی میکنم خیلی از این موضوع خوشم اومد و جهت تداوم بحث اینو مطرح کردم.
و اما در مورد انشان یا انزان. تا چند وقت پیش مورخان و باستان شناسان در پژوهش ها انشان رو ایذه امروزی معرفی میکردن البته هنوز هم عده ای بر این باور هستن. اخیراً بر اساس تحقیقات مورخین دو منطقه دیگه معرفی شده که حدس و گمانهای بیشتری در مورد انزان به همراه داره. یکی دشت بیضا در استان فارس و یکی منطقه ما.
عده ای از مورخین واژه ایذه رو شکل خلاصه شده انشان یا انزان میدونن. که به مرور زمان به شکل امروزی دراومد. ولی پژوهش های جدیدتر این فرضیه رو رد میکنه چون ثابت شد که ایذه در دوران پیش هخامنشی یا ایلامی کهن به اسم ایذیذج خوانده میشد. که اگه اشتباه نکنم اسم الهه یا خدایی بود. شما اگه وقت داشتین یه سر به اینترنت بزنین و در مورد نام انشان سرچ بکنین. مطمئنا نسبت به مطلبی که گفتم مسایل زیادی گفته شده.

شنبه 24 آبان1393 - 11:05am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 24 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 23 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure