انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : چهارشنبه 5 اردیبهشت1403 - 11:54am

پاسخ به موضوع  [ 10 پست ] 
 ردیاب نوری ( مادون قرمز و فرابنفش ) مورگان 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: سانفرانسیسکو
سلام ، وقت بخیر ، با توجه به ارتقا سیستم های کاوش در دنیا ، خیلی مواقع ممکنه سیستم هایی جدیدی به بازار میان و گاهی بدلیل مغاییرت روش کارکردشون با نسخه های قدیم مورد شک و شبه قرار بگیرن ، اما آنچه مشخصه ، شاید بیشتر ما سالهای قبل نمیدونستیم دفینه اثر نویزی داره و خیلی ها اصن به نتایج این انجمن هم نرسیدن ، معتقد نیستن و هنوزم تنها و تنها ته سیستمشون فلزیابه و خوبشون سیستم تصویری

و چیز دیگه ای هم هست فرانکو یه مدار ساده محسوب میشه که نتیجه شگفت انگیز ی رو داره ، اما ما آدمها چشممون به ظاهر شلوغ سیستمه نمیدونیم گاهی ممکنه یکبار هم ما اشتباه فک کنیم ، چیزایی هم هستن که کارخونه نتونه بزنه ! یا نکته ای نیاز باشه که دست آدم باید داخلش دخیل باشه

ممکنه بد برداشت و ترجمه کرده باشم اما خب همین حدودا میشه
خب داستان از اینجا شروع میشه ، اینجا یه مدار ساده مادون قرمز رو دوست مورگان به مورگان داده بود که ادعای نتیجه میکرد که مورگان اونو هم اندکی ارتقا به نتایج عالی رسونده بود که تو یوتیوب ویدیوهایی منتشر کرده بود

مدار های مختلفی وجود داشت که مورگان این شعاع زن اندک یا بهتر بگیم نقطه زن هدف رو معرفی کرد که فلزات با قدم ۱۰ سال به بالا رو میزنه اونم بصورت نقطه کردن و میگه فقط طلا میزنه اما سخته باورش !

حالا بسازید وقت و هزینه ای نمیبره

باتری کتابی معمولی

بازر

سنسور مادون قرمز دو پایه و سر سنسور لوله نازک تیره ۲ سانتی وصل بشه که نور رو بصورت مستقیم بگیره

مدار فقط تو نور روز کار میکنه ، تست کنید بد نیست و هزینه بر هم نیست

با آرزوی موفقیت ~O)

اصل موضوع ممکنه قابل اعتماد نباشه و کلک محسوب بشه اما خب وقتی خودمون تست کنیم حرفی نمیمونه

من که تست کردم اتفاقات عجیبی افتاد که حالا میشه گفت هدف بود یا عاملی دیگر اما آنچه سنسور من گرفت بازتاب نور نبود ، و یک نقطه مشخص شاخص بود ، اینجا بدلیل اینکه سر سنسور رو به زمین بود و خاک هم یکدست بدون روشنی بود ، احتنال میره بشه نتیجه گرفت گفتم این مدار رو بزارم بلکه شما بسازید و بررسی کنید و گزارش بدید ، ممنون

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

درود

جمعه 11 شهریور1401 - 3:08pm
استاد علوم غریبه
استاد علوم غریبه
آواتار کاربر

سلام دوستان
دوست عزیز لطفا عکسی از پشت و روی مدارت بذارین.
ممنون
@};-

در این درگه
که گه کـَه کـُه و کـُه کـَه می شود ناگـه !

مشو غــّره به امـروزت
که از فــردا نِـه ای آگــه !

http://morvaridman.blogfa.com/

یکشنبه 13 شهریور1401 - 12:27pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

bina نوشته است:
سلام دوستان
دوست عزیز لطفا عکسی از پشت و روی مدارت بذارین.
ممنون
@};-

سلام عزیز ، مدار فیبر خاصی ندارد و طزح اصلیش که تو ویدیو که خود مورگان گذاشتعه به همین صورت با سیمکشی ساخته شده که بالای مدال طلای چند سال دفن شده رو نقطه میکنه و اژیر میزنه !

این طرح اماتوری مورگانه که بیشتر بدرد نقطه کردن میخوره عمودی گرفتن چشم مادون دو پایه ، اما با طرحهای بهتر میگه ۲۰ متر شعاع هم اهداف رو میزنه و دقت بسیار عالی داره ....

حتی با کلید دو تا چشم مادون دو مود رو براش ساختن داخل لوله طلا فقط بزنه و اگه ال ای دی ازاد باشه بدون لوله سیاه ( بدون وارنیش) به تمام فلزات با ارزش
کلا بیشتر داخل لوله بودن به هدف عدم تداخل نور خورشید در عملکرد گیزندگی هست که یه تیکه بوق نزنه اما ظاهر مدعی سنس فقط طلا بودن !

توی عکس به طرح کمی ارتقا داده یه دیود فرابنفشم استفاده شده که ممکنه عملکرد مدار رو بهتر بکنه اما فعلا پیشنهاد نمیدم بعد تست اگه جواب داد اضافه کنید ، البته باید سر ال ای دی گیرنده مادون داخل لوله دوسانتی و رو به زمین باشه عمودی ، اگه هدفی باشه و نور محیط کافی باشه و تنظیم کنید رو اهداف باید بزنه....

میتونید مثل عکسهای زیر بسازید و جعبه دلخواهم طراحی کنید براش

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

درود

یکشنبه 13 شهریور1401 - 10:19pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام استا حمید @};-
بار دفینه ای میتونه طیف موج مادون قرمز داشته باشه ؟

سه شنبه 15 شهریور1401 - 4:22pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
قبلا در این مورد چند بار بحث داشتیم و عرض کردم 2 روش سنس نوری میتونه برای هدف وجود داشته باشه:

1- در صورتیکه هدف سطحی باشه و در طول روز و زیر آفتاب به اندازه کافی انرژی حرارتی جذب کرده باشه ؛ تحت شرایط خاص و در ساعات خاص بواسطه تولید نور مادون قرمز حاصل از حرارت اون بخش از زمین تا حدودی قابل تشخیص هست. ولی باید توجه داشته باشین غیر از محدودیت زمانی و مکانی این نوع سنس نوری فقط میتونه برای اهداف سطحی نهایتا تا عمق نیم متر امکانپذیر باشه! در غیر این صورت نه فلز حرارت کافی جذب کرده و نه عمق اجازه میده از روی زمین بشه این میزان حرارت رو توسط گیرنده مادون قرمز یا دوربین حرارتی آشکارسازی کرد. البته حتی در شرایط خاص هم این روش فایده ای نداره چون سنگهای زیادی هم در سطح یا عمق کم زمین وجود داره که بخصوص در صورت تیره بودن انرژی حرارتی زیادی از نور خورشید جذب میکنن.
2- همونطور که در بحث یون یابی به موضوع تولید و تخلیه الکتریکی یون فلز در زمین اشاره و تست با جرقه فندک و امثالهم رو مطرح کردیم ؛ باید توجه کنین که جرقه یونی هم مثل جرقه های مصنوعی میتونه از خودش نور ساطع بکنه! البته در این مورد هم باز بسیار ضعیف تر و ظریف تر از جرقه های مصنوعی هست. حالا اگر چنین چیزی بخواد ملاک سنس باشه باز هم شرایط ویژه ای داره و مثل یون یاب رادیویی نیست. یعنی محل تخلیه یون باید حتما سطح زمین باشه که در مورد یون بسیاری از اهداف اینطور نیست. مثلا با همین فرانکو بارها دوستان هواکش دفینه های بزرگ رو سنس داشتن ولی با روش نوری قطعا نمیشه هواکش رو سنس کرد! چون سیگنال الکترومغناطیس رادیویی از هواکشها و حتی لایه های خاک بخوبی به بیرون منتشر میشه اما نور چنین حالتی نداره. از طرف دیگه در این مورد هم بلحاظ نور محیطی که وجود داره باز باید ساعات خاصی انتخاب بشه. در مجموع سنس یونی به روش نور حتی اگر ممکن باشه اصلا در حد سنس یون به روش رادیویی نیست.

غیر از اینها حالت دیگری وجود نداره! امیدوارم دوستان توجه داشته باشن که حتی اگر یک چراغ ال ای دی رو به باطری ببندین و فقط چند سانت داخل خاک بذارین با هیچ ابزار نوری قابل تشخیص نیست! چون همونطور که در فیزیک پایه و مبحث اپتیک دیدیم ؛ خاک جسم کدر محسوب میشه و چند سانت لایه خاک به تنهایی کافی هست تا جلو هر پرتو مستقیم نوری رو بگیره. حالا این نور هر چه قوی هم باشه فرقی نمیکنه. پس اگر دفینه رو حتی مطابق اون مثال ال ای دی در خاک هم در نظر بگیریم باز هم شانسی از طریق سنس نوری مستقیم نداره چه برسه به اینکه میدونیم اصلا دفینه بخودی خود چنین نوری منتشر نمیکنه و هیچ دلیل علمی هم براش وجود نداره!
به دوستانی که دنبال این مدار و اون مدار میرن توصیه میکنم لااقل اشتباهات دوره نوجوانی و جوانی ما رو تکرار نکنین! 20-30 سال پیش شاید من هم مثل بعضی از شما تصور میکردم یک سری مقاومت و خازن و ترانزیستور و آیسی و ... کنار هم قرار بگیرن معجزه ای خلق میشه! ولی اصلا اینطور نیست. ما باید بدونیم دنبال چه مبحثی در علم هستیم و بعد براش مدار بسازیم. مثل همه دستگاههایی که امروزه ساخته شده و در اختیار ماست. وگرنه وقتی در علوم پایه مبحث مشخص و اثبات شده ای در خصوص موضوع مورد نظر ما وجود نداره با این مدار و اون مدار واقعا دنبال چی هستیم؟ اگر بحث نور هست خب تشریف ببرین در لوازم آزمایشگاهی طیف سنج نوری تهیه کنین و روی مکان تست ببرین اگر چیزی باشه با اعداد و ارقام دقیق طول موج به شما نشون میده چی هست! در اون صورت بسادگی میتونین دقیقا سنسور مربوطه رو تهیه کنین و با یک مدار معمولی کار پیش میره. ولی اینکه یکی بگه مادون قرمز دیگری بگه ماورا بنفش (که ربطی هم به هم ندارن!) یکی بگه فیلمش هست (که من تا این لحظه هیچ فیلم مشخصی در این زمینه ندیدم!) و ماشالا همه هم مدعیان نابغه گمنام! نه اینها فایده ای نداره. وقت خودتون و دیگران رو تلف نکنین. اگر به ایده هست روش علمی دنبال کردنش این نیست. مورگان هم کاربر معروفی بود در انجمن ژئوتک که سالهاست ازش خبری نیست و طبیعتا در موردش افسانه ها ساختن! ولی ما خیلی کارهای ایشون رو دنبال کردیم نتیجه خاصی نداشت و بعضا مداراتی هم که مطرح میشد اصلا در ساده ترین اصول پایه الکترونیک مشکل داشتن چه برسه به اینکه بتونن کار عجیب و غریب جدیدی صورت بدن! اما خب متاسفانه اکثریت قریب به اتفاق کاوشگران در تخیلات و توهمات و آرزو ها و همین شایعات سیر میکنن. کافیه توجه کنین اگر چیزی خوب باشه چرا بین این همه شرکتهای معتبر معروف یکی دنبالش نرفته و یا چرا در کاوشهای بزرگ باستانی از این چیزها استفاده نمیشه؟! فقط نوابغ گمنام این چیزها رو بلد هستن؟! :D

سه شنبه 15 شهریور1401 - 10:10pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

مثل همیشه ساده کامل و دقیق توضیح دادین با این که شما رو با این همه تایپ خسته کردیم ولی بنظرم لازمه مهر تایید یا غیر تایید شما پای این جور مدارات بخوره که حد اقل کسانی که مقلد به شما هستن بفهمن جریان از چه قراره
خیل ممنون استاد @};- @};- @};-

سه شنبه 15 شهریور1401 - 10:48pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون. خواهش میکنم. @};-
من سعی میکنم در مواردی که مستقیم بمن ربطی نداشته باشه یا سوالی از من نشده دخالت نکنم. چون تجربه این سالها نشون داده همیشه کسانی هستن که دنبال بلندپروازیهای بعضا فراتر از علم باشن و نمیشه جلوشون رو گرفت و حتی اگر بنده واکنش منفی نشون بدم ناراحت میشن و به حساب مسائل دیگری میذارن. در هر صورت من اون چیزی که میدونستم عرض کردم. حالا دوستمون فرمودن ویدئو هایی در یوتیوب هست که کارایی این مدل سیستم رو نشون میده! بنده ویدئوهای مختلفی در این ارتباط دیدم و هیچکدوم نکته مثبت واقعا مشخصی برای من نداشته. حالا اگر فیلم خاصی مد نظر هست لینک اونها رو همینجا بذارین با هم بررسی کنیم.

سه شنبه 15 شهریور1401 - 11:20pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
ممنون. خواهش میکنم. @};-
من سعی میکنم در مواردی که مستقیم بمن ربطی نداشته باشه یا سوالی از من نشده دخالت نکنم. چون تجربه این سالها نشون داده همیشه کسانی هستن که دنبال بلندپروازیهای بعضا فراتر از علم باشن و نمیشه جلوشون رو گرفت و حتی اگر بنده واکنش منفی نشون بدم ناراحت میشن و به حساب مسائل دیگری میذارن. در هر صورت من اون چیزی که میدونستم عرض کردم. حالا دوستمون فرمودن ویدئو هایی در یوتیوب هست که کارایی این مدل سیستم رو نشون میده! بنده ویدئوهای مختلفی در این ارتباط دیدم و هیچکدوم نکته مثبت واقعا مشخصی برای من نداشته. حالا اگر فیلم خاصی مد نظر هست لینک اونها رو همینجا بذارین با هم بررسی کنیم.

متشکر از استاد محترم @};- ، نه اتفاقا دلیل اینکه چیزی رو میزارم بخاطر کنجاوی های امثال بنده هست که بلاخره بودن و توضیحاتش در تاپیک مطمنن از نبودش مفیدتر هست و حقیقتشم بهتر مشخص میشه ، اتفاقا اینجا منم بدنبال علم قضیه هستم اما خب لا اقل ادعایی قاطع نکردم و اگرمم هم میکنیم یه اتفاقاتی رو شاهد بودیم و با تست دوستان اتفاقا همه چی روشن میشه، خودم که مبگم استانه مدار با گیرندگی نور تنطیم میشه و اگرم چیزی وارد مدار میشه مثل نویز میمونه که با گیرندگی نور محیط یا امواج تاثییر خودشو در مدار میزاره ، بنظرم باید چند نفر تیت کنن که مشخصتر بشه وگرنه عملا برای خودمم منتفی هست که مادون قرمز از هدف ساطع بشه اما چون مدار ساده هست بخاطر لطف به دوستان تست خودتونو رو روی اهداف میتونید گزارش بدید

عزیز اگه میشه سوالی بپرسم صلاح دیدید این سوالم پاسخ بدید که ایشالا خودتونم ببینید ایا ممکنه چیزی برعکس عقیده شما باشه :YMPEACE: و احتمال اندکی رفتار معکوس داشته باشه

اگه مدار فرانکو رو در نظر بگیریم

اون خارنهای ۱ کیلو ۱۰ و ۱۲ اگه بشن ۱۰ کیلو باید شامل افت گیرندگی باشیم یا افزایش؟ و اگه افت برای جبران گیرندگی مثلا چون شده ۱۰ کیلو خازنها ۵۶۰ پیکو و ۱۰ برابر کنیم عملا شدنیه؟ ... این دلیل پرسشم که بعد فیلم میگیرم که دقیقا همه ما تست کنیم ...اتفاقا جذابیت داستان رو هممون متوجه بشیم ...ممنون

درود

چهارشنبه 15 شهریور1401 - 12:19am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
اگر بحث سنس نوری باشه که عرض کردم اون دو روش حداقل از نظر علمی درست هست و بخصوص اولی که تست هم شده ولی در مجموع شاید حتی در یک درصد موارد کاوش جوابگو نیست! چون در هر صورت خود دفینه بطور مستقل نوری تولید نمیکنه و حتی اگر هم میکرد فقط چند سانت لایه خاک کاملا مانع بیرون آمدن هر طیفی از نور میشد. لذا دو روشی که عرض کردم مربوط به اثرات نوری جانبی دفینه هست که از روی سطح زمین و در شرایطی خاص میتونه امکانپذیر باشه.
مداراتی نظیر فرانکو و پی دی و سیستمهای شرکت مینرو همگی یون یاب های رادیویی هستن که فقط در طیف سیگنال رادیویی که آشکارسازی میکنن با هم تفاوت دارن. سیگنال سوزنی حاصل از جرقه شامل طیف وسیع فرکانسی از چند ده کیلوهرتز تا چند صد مگاهرتز هست. لذا مداری مثل فرانکو در محدوده مگاهرتز این آشکارسازی رو انجام میده که به طبع نیاز به آنتن معمولی داره و سیستم پی دی و دستگاههای مینرو همین کار رو در محدوده کیلوهرتز انجام میدن که طبعا به سیم پیچ بزرگ بعنوان سنسور دریافت این طیف از فرکانس رادیویی نیاز دارن. اگر هم به ساخت راحت تر و موفقیت آمیز تر باشه مشخصه که مداری مثل فرانکو به مراتب بهتر و ساده تر هست و بعلاوه طبق بررسی ها و مقایسه های بنده حتی میتونه خیلی بیشتر از پی دی و دستگاههای مینرو کارامدی داشته باشه! اما در هر صورت همه اینها انتشار سیگنال رادیویی حاصل از تخلیه الکتریکی یون فلز در زمین رو آشکار سازی میکنن.
سوالی که بطور خاص در مورد مدار فرانکو مطرح میکنین البته ربطی به این تاپیک نداره. اما بهرحال در مورد اون مقاومتها مشخص هست که کم کردنش سبب افزایش تقویت و زیاد کردنش سبب کاهش تقویت میشه. تغییر مقدار خازنهای 560 پیکو برعکس این و بسیار مهم تر و تاثیرگذار تر هست. حالا اینکه در خصوص سیگنال ظریف مربوط به جرقه یونی کدومش بهتر هست حداقل در مورد خازنها افزایش اونها تا جاییکه مدار دچار خودنوسانی نشه قدرت سنس بیشتر میشه. این منطق الکترونیکی داره و جای شکی هم درش نیست چون اصولا اصل سنس در اون مدار بعهده آنتن و سیم پیچ و ترانزیستور اول تقویت کننده هست و اسیلاتور هم کمک میکنه تا آشکارساز دیودی و ترانزیستور تطبیق امپدانس نهایی در حالت روشن و حداکثر حساسیت عمل بکنن. وگرنه حتی به اسیلاتور هم نیاز مبرمی نیست. بنده چند طرح مختلف یون یاب رادیویی ساختم که همه بخوبی کار میکنن و بعضا بخش ترانزیستوری اونها اصلا شبیه فرانکو هم نیست. بنابراین خیلی درگیر مشخصات دقیق اون بخش ترانزیستوری و خازنها و مقاومتها نباشین. از نظر الکترونیکی درست باشه و به میزان کافی تقویت انجام بده و دچار خود نوسانی نشه قطعا خوب جواب میده. البته در این مدارات رادیویی کیفیت مونتاژ هم نقش مهمی داره.

چهارشنبه 15 شهریور1401 - 12:41am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
اگر بحث سنس نوری باشه که عرض کردم اون دو روش حداقل از نظر علمی درست هست و بخصوص اولی که تست هم شده ولی در مجموع شاید حتی در یک درصد موارد کاوش جوابگو نیست! چون در هر صورت خود دفینه بطور مستقل نوری تولید نمیکنه و حتی اگر هم میکرد فقط چند سانت لایه خاک کاملا مانع بیرون آمدن هر طیفی از نور میشد. لذا دو روشی که عرض کردم مربوط به اثرات نوری جانبی دفینه هست که از روی سطح زمین و در شرایطی خاص میتونه امکانپذیر باشه.
مداراتی نظیر فرانکو و پی دی و سیستمهای شرکت مینرو همگی یون یاب های رادیویی هستن که فقط در طیف سیگنال رادیویی که آشکارسازی میکنن با هم تفاوت دارن. سیگنال سوزنی حاصل از جرقه شامل طیف وسیع فرکانسی از چند ده کیلوهرتز تا چند صد مگاهرتز هست. لذا مداری مثل فرانکو در محدوده مگاهرتز این آشکارسازی رو انجام میده که به طبع نیاز به آنتن معمولی داره و سیستم پی دی و دستگاههای مینرو همین کار رو در محدوده کیلوهرتز انجام میدن که طبعا به سیم پیچ بزرگ بعنوان سنسور دریافت این طیف از فرکانس رادیویی نیاز دارن. اگر هم به ساخت راحت تر و موفقیت آمیز تر باشه مشخصه که مداری مثل فرانکو به مراتب بهتر و ساده تر هست و بعلاوه طبق بررسی ها و مقایسه های بنده حتی میتونه خیلی بیشتر از پی دی و دستگاههای مینرو کارامدی داشته باشه! اما در هر صورت همه اینها انتشار سیگنال رادیویی حاصل از تخلیه الکتریکی یون فلز در زمین رو آشکار سازی میکنن.
سوالی که بطور خاص در مورد مدار فرانکو مطرح میکنین البته ربطی به این تاپیک نداره. اما بهرحال در مورد اون مقاومتها مشخص هست که کم کردنش سبب افزایش تقویت و زیاد کردنش سبب کاهش تقویت میشه. تغییر مقدار خازنهای 560 پیکو برعکس این و بسیار مهم تر و تاثیرگذار تر هست. حالا اینکه در خصوص سیگنال ظریف مربوط به جرقه یونی کدومش بهتر هست حداقل در مورد خازنها افزایش اونها تا جاییکه مدار دچار خودنوسانی نشه قدرت سنس بیشتر میشه. این منطق الکترونیکی داره و جای شکی هم درش نیست چون اصولا اصل سنس در اون مدار بعهده آنتن و سیم پیچ و ترانزیستور اول تقویت کننده هست و اسیلاتور هم کمک میکنه تا آشکارساز دیودی و ترانزیستور تطبیق امپدانس نهایی در حالت روشن و حداکثر حساسیت عمل بکنن. وگرنه حتی به اسیلاتور هم نیاز مبرمی نیست. بنده چند طرح مختلف یون یاب رادیویی ساختم که همه بخوبی کار میکنن و بعضا بخش ترانزیستوری اونها اصلا شبیه فرانکو هم نیست. بنابراین خیلی درگیر مشخصات دقیق اون بخش ترانزیستوری و خازنها و مقاومتها نباشین. از نظر الکترونیکی درست باشه و به میزان کافی تقویت انجام بده و دچار خود نوسانی نشه قطعا خوب جواب میده. البته در این مدارات رادیویی کیفیت مونتاژ هم نقش مهمی داره.

ممنون از پاسختون ، خسته نباشید ~O) @};-
دقیقا منم قبول دارم هیچ نوری از دفینه نمیاد ! و اگرم چیزی سنس میشه روی خط موج منطقه ( هر عامل موجی از رادیو تا نور حاکم بر مکان ) اختلال ایجاد میکنه و رویت میشه ( در حد تئوری )

در مورد سنس هم بله دقیقا افزایش خازنها جالب تر از کاهش مقاومتها هست اما چیزی که من در طرحهای متفاوت بعنوان افزایش ازش یاد میکنم خلاف تقویت اسمی مدار هست و با افزایش مقاومتها اون سیگنالها رو بهتر رصد میکنیم ، ینی رسیدن به تنظیم بهتر حالا سوالم رو تو تاپیک مربوطه میپرسم ، ممنون

درود

یکشنبه 20 شهریور1401 - 1:58pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 10 پست ] 

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 15 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure