انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 9 اردیبهشت1403 - 3:39pm

پاسخ به موضوع  [ 57 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6  بعدی
 ردیاب های صوتی کارآمد در سنس دفینه های واقعی 
نویسنده پیغام

سنه دژ نوشته است:
فرض کنید که یه جایی روی زمین ، آتشی روشن کرده باشیم

- یک انسان سالم از کنارش رد میشه و نور و گرما و اندازه و همه ی خصوصیات آتش رو دریافت میکنه و کاملا میدونه که چیه
- یه فرد کور از کنارش رد میشه ، فقط گرما و صداشو حس میکنه
- یه فرد کور و کر ، فقط گرما رو حس میکنه و نمیدونه منبعش چیه
همین افراد رو اگه دورتر کنیم ، میزان دریافتشون پائینتر میاد
و اگه بازم دورتر کنیم ، بعضیها دیگه حسش نمیکنن
حتی انسان سالم هم اگر خیلی دور بشه ، دیگه صدا و گرما رو حس نمیکنه ، بلکه فقط نوری رو میبینه که منبعش هم براش نامشخصه

این انسانها مثل ابزار اندازه گیری هستن و هرکدام طبق توانایی و محدودیتی که دارن ، میتونن نظر بدن که هدف چیه
حتی یک انسان سالم هم اگر خیلی نزدیک باشه ، شاید نوع هیزم رو تشخیص نده
و یک انسان دانا ، شاید در فاصله ی دور ، از رنگ شعله ، نوع هیزم رو تشخیص بده
همیشه حقیقت آن نیست که ما می بینیم . شاید ما کامل نباشیم

سلام بر استاد عزیز
تفسیر و صحنه سازیتون فوقالعاده بود
استاد من چند وقت قبل دستگاه مینرو رو باز کردم و داخلش رو بررسی کردم .چیز خاصی نداشت و خب چیزی که فهمیدم این بود که مداری شبیه دستگاه فرانکو توی مینرو وجود داره که کار اصلی رو اون انجام میده .در کنار اون یه مدار دیگه وجود داشت که فریت رو ساپورت میکرد و قسمتی دیگه که بحث گیرنده ی کادون قرمز بود
سوال بنده اینه که توی این دستگاهای مینرو چطور اومدن مداری شبیه فرانکو رو با مادون قرمز و فریت تلفیق کردن و در کل کار این 2 قسمت مجزا چیه؟

سه شنبه 30 خرداد1402 - 12:35pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

محل اقامت: کوردستان
سلام
خواهش میکنم
خوب همین بخشهای به ظاهر ساده ، میتونن پدیده رو حس کنن
سادگی مهم نیست ، سالها آزمایش و خطا کردن تا به چنین نکاتی رسیدن
البته مدلهای جدید ، رضایت چندانی از طرف خریداران ندارن . برد بیشتر و بوقهای کاذب و سردرگمی
مدلهای قدیمیتر برد آنچنان طولانی نداشتن اما برای برد متوسط خوب بودن
شباهت بعضی از مدارها به فرانکو ، به خاطر طبقات تقویت در ورودی هست . چون با اثر بسیار لطیفی روبرو هستیم و در مرحله اول تقویت بالایی لازمه
مدار فرانکو شباهت زیادی به پی دی کی داره
کار مادون قرمز ، در واقع اونی نیست که دوستان فکر میکنن ( نفوذ به زمین و گیرندگی ) به نظر بنده نوعی تحریک است
در مدارات ماینرو معمولا از چند بخش استفاده شده که درستش همینه . همه ی دفینه ها مثل هم نیستن و همه ی مدارات در هر شرایطی توانایی سنس ندارن ( مثل فرانکو که گاهی عالی است و گاهی ساکت )
این ادغامها ، گاهی برای تحریک همدیگر و گاهی برای سنس به روشی دیگر است

لا اله الا هو

سه شنبه 30 خرداد1402 - 1:17pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: سانفرانسیسکو
سنه دژ نوشته است:
فرض کنید که یه جایی روی زمین ، آتشی روشن کرده باشیم

- یک انسان سالم از کنارش رد میشه و نور و گرما و اندازه و همه ی خصوصیات آتش رو دریافت میکنه و کاملا میدونه که چیه
- یه فرد کور از کنارش رد میشه ، فقط گرما و صداشو حس میکنه
- یه فرد کور و کر ، فقط گرما رو حس میکنه و نمیدونه منبعش چیه
همین افراد رو اگه دورتر کنیم ، میزان دریافتشون پائینتر میاد
و اگه بازم دورتر کنیم ، بعضیها دیگه حسش نمیکنن
حتی انسان سالم هم اگر خیلی دور بشه ، دیگه صدا و گرما رو حس نمیکنه ، بلکه فقط نوری رو میبینه که منبعش هم براش نامشخصه

این انسانها مثل ابزار اندازه گیری هستن و هرکدام طبق توانایی و محدودیتی که دارن ، میتونن نظر بدن که هدف چیه
حتی یک انسان سالم هم اگر خیلی نزدیک باشه ، شاید نوع هیزم رو تشخیص نده
و یک انسان دانا ، شاید در فاصله ی دور ، از رنگ شعله ، نوع هیزم رو تشخیص بده
همیشه حقیقت آن نیست که ما می بینیم . شاید ما کامل نباشیم

درود استاد مثال جالبی بود :ymapplause:

خب دقیقا موضوع اینه که تصور ما از ردیابی همیشه یونیابی هست حالا چه خود یون چه امواج سوزنی اون ... در حالی که ممکنه موارد دیگه ای برای بررسی باشه . خصوصیات پدیده هر چی هست نیاز به مهار سازی بعد مغناطیسی داره البته که تعریف الکترومغناطیس همچنان کامل نیست ...

مثال امگا در pd که اصلی ترین موضوع برای راه اندازی اون درک ویژیگی این لوپ است

قبلا هم مهندس گفتن لوپ امگا یه چیز من در اوردی هست که البته درست هم گفتن چون بقولا لوپ چه مربعی چه ممستطیل چه مثلث باشه فرکانسی تولید میکنه فقط محاسبه اون متفاوته . به طور کلی چیزی که تا اینجا درک کردم

1_ شکل سیمپیچی امگا در پی دی بدلیل هماهنگی و نال شدن این شکلی هست
2_ شکل امگا امکان نزدیک کردن لوپ گیرنده و فرستنده رو میده ، در حالی که بسیار سیستمها با حساسیت بالا لوپ رو نمیشه نزدیک هم نال کرد یا اینکه نتیجه ضعیفی میده
3- لوپ امگا دو وجهی هست ، یعنی یه تقارن در طراحی اون هست که تقریبا مهاله با لوپ ساده بشه چنین کاری کرد چون لوپ ساده تک وجهی هست
4- طراحی پی دی فیلتر اولیه جالبی داره که الکترونبکی نیست ، چیزی گه ما اشتباه برداشت میکنیم فقط بر پایه دریافت سیگناله هست اما تا فیلتر انجام نشه اصلا پدیده خودش رو نشون نمیده ینی تاثییر نیروها ممکنه خلاف هم
باشن یا درون هم
5- امگا دوتا فرکانس داره که روی هم مودله شدن یکی در حد هرتز یکی کیلوهرتز که شاید هر دو ویژگی نفوذ و برد رو یکجا تجربه کنیم .. شاید

در مورد فریت هم این هست که نال کردن با امگا براش مطرح نیست چون چیزی که امگا میگیره با فریت به مرحله رویت میرسه

به هر جال این برداشت ممکنه فقط یک نظر شخصی باشه درست و غلطش را شما بهتر میدونید ، اما به هر حال با برخی ازمون خطاها و پشتکار چیزای دستگیرمون میشه

وگرنه ادعایی نیست که بگم سیستم رو ساختیم نه فقط تستهایی کردم با مدارهای مشابه... به هر حال ما از سخنان شما چیزهای زیادی اموختیم ممنون از شما

درود

سه شنبه 30 خرداد1402 - 1:35pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

سنه دژ نوشته است:
سلام
خواهش میکنم
خوب همین بخشهای به ظاهر ساده ، میتونن پدیده رو حس کنن
سادگی مهم نیست ، سالها آزمایش و خطا کردن تا به چنین نکاتی رسیدن
البته مدلهای جدید ، رضایت چندانی از طرف خریداران ندارن . برد بیشتر و بوقهای کاذب و سردرگمی
مدلهای قدیمیتر برد آنچنان طولانی نداشتن اما برای برد متوسط خوب بودن
شباهت بعضی از مدارها به فرانکو ، به خاطر طبقات تقویت در ورودی هست . چون با اثر بسیار لطیفی روبرو هستیم و در مرحله اول تقویت بالایی لازمه
مدار فرانکو شباهت زیادی به پی دی کی داره
کار مادون قرمز ، در واقع اونی نیست که دوستان فکر میکنن ( نفوذ به زمین و گیرندگی ) به نظر بنده نوعی تحریک است
در مدارات ماینرو معمولا از چند بخش استفاده شده که درستش همینه . همه ی دفینه ها مثل هم نیستن و همه ی مدارات در هر شرایطی توانایی سنس ندارن ( مثل فرانکو که گاهی عالی است و گاهی ساکت )
این ادغامها ، گاهی برای تحریک همدیگر و گاهی برای سنس به روشی دیگر است

بعد استاد ، من مهارت زیادی در طراحی مدار سیم پیچ ندارم اما بل توجه به کارایی pd میتونی منو راهنمایی کنی
؟
* خواستم بپرسم ایا زمان اشکارسازی پدیده فرکانس ارسالی پی دی تغییر میکنه ؟ * بعد من یک سبک پیدی ساختم که سیمپیچ من توسط پالس القا میکنه ینی پالس رو توسط ماسفت به امگا میدم و درون خود سیمپیچ تولید نمیشه ایا اشکالی در سنس پدیده بوجود میاد؟ ینی این تغییر فرکانس فرستنده pd در موقع سنس اهمیت داره؟

درود

سه شنبه 30 خرداد1402 - 3:20pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

امگا تک فرکانس نیست . هرگونه تغیر آن باعث میشه کلا از روال خودش خارج بشه

لا اله الا هو

سه شنبه 30 خرداد1402 - 3:52pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

سنه دژ نوشته است:
امگا تک فرکانس نیست . هرگونه تغیر آن باعث میشه کلا از روال خودش خارج بشه

بله خب امکا تک فرکانس نیست گفتم شاید تک سلف هم میشه پدیده رو گرفت چون من به هر حال دو فرکانس هم میتونم با هم مودوله کنم ، حالا کم کم مدار اولیه ام تموم شده هست که تو تاپیک خودش یا اینجا قرار میدم ، چون من چیزی رو میگیرم که خلاف عملکرد فلزیابها هست میگم شاید این بی ربط به یک وجه پدیده نباشه ، چون ما با یک باتری ۹ ولت با صرف کمترین انرژی داریم برد قابل قبولی میگیریم ، چون قانون میگه افزایش قدرت پالس باید برد رو زیاد کنه اما اینجا با کاهش اون برد و حساسیت زیاد میشه ...

از همه مهمتر این حساسیت از قطعات نیست ینی اومدم مقاومتها را افزایش دادم و با تنطیم فاصله ولوم و چرخش اون حساسیت لوپ گیرنده تنطیم میشه مثل pdk به هر حال ایشالا بعد دیدن عکس و فیلمها تونستید نظر و راهنمایی خودتون رو بفرمایید چون امید زیادی دارم که بعنوان فلزیاب بتونه کارایی مفید داشته باشه اما اینکه هدف اثری رو اشکار کنه تو اما اگر هست ، ممنون از شما ، برم مدار تموم کنم برگردم ;;)

درود

سه شنبه 30 خرداد1402 - 5:12pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

پس بنظر میاد pd یک فلزیاب bfo هست که فراتر از خود فلز ظرفیت لوپ با هاله تغییر میکنه !
قبلا هم تو انجمن لانگرنج میگفتن نزدیک کردن اهن باعث خاموش شدن چراغ میشه و برعکس فلزات با ارزش خوب اشکار میشن

البته چون فرکانس فرستنده من تغییر نمیکرده فرقی بین فلزات نبوده چون فقط کاهش و افزایش سیگنال وابسته به نال رخ میده که با وجود برد خوب با صرف انرژی بینهایت کم قابل قبول هست حالا ببینم میتونم اسیلاتور را برای مدار رزونانس راه اندازی کنم فک کنم اینجا اگه دوربردی هم مد نظر نباشه فلزیابی که فلزات اهن و غیراهن را چند ده سانت هم تفکیک کنه عالیه

ممنون از شما @};-

درود

چهارشنبه 31 خرداد1402 - 5:46pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

جناب سنه دژ ، این طرح کلی مدار من هست که همون اساس فرانکو هست ، این رو تو تاپیک خودش گذاشتم فقط با اجازتون اینجا قرار میدم که اگه کشی علاقه داشت بررسیش کنه

مدار به دلیل تغییرات فراوان زیادی شلخته شده اما خب کاراییش از همینجا شروع شده
به هر حال فلزیابی طرح قطعی هست اما مطمنم به سیستم دوربرد ارتباط اساسی داره ینی یه مفهوم مهمی رو میرسونه

هر چند امگا رو بهتره که با قالب زیبا و ظریف ساخت اما این مدل رو قرار دادم که بگم برای تست اولیه هر امگایی جواب میده بعدا منطم میپیچیم

چند نکته راجب مدار

امگا بزرگ برد فلزیابی رو بیشتر میکنه ربطی به افزایش سیگنال هم نداره بیشتر شایز مطرحه

امگا هم نقش اسیلاتور برای استانه فرانکو رو ایفا میکنه و هم موجی رو ارسال میکنه

قطر سیم رو میشه از ۳۰ تا ۵۰ در نظر گرفت و تعداد دور نرمال ۱۰ دور هست استفاده از خازن موازی کویل برای فرستنده و گیرنده تاثییر داره که خودتون باید بررسی کنید

اون مقاومت ۴.۷ ۴.۷ ۶.۸ مدار رو وابسته به حساسیت لازم کم و زیاد کنید که میشه تا ۱۰ کیلو برد بالا

اون خارن ۵۶۰ و مقاومت ۱ کیلو که موازی هست رو میتونیم تا ۱۰۰ گیلو تست کنیم !!!!

افزایش خازن ۵۶۰ موازی مقاومت باعث میشه امواج کیلوهرتزی کنترل بهتر بشه اما برد فلزیابی کم میشه

ولوم اولی که به مدار متصل شده رو باید خودتون بررسی کنید که چکونه متصل میشه

اگه نظری و توصیه داشتین خوشحال میشیم بیان کنید با تشکر @};-

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

درود

جمعه 2 تیر1402 - 3:48pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

طلا نوشته است:
پس بنظر میاد pd یک فلزیاب bfo هست که فراتر از خود فلز ظرفیت لوپ با هاله تغییر میکنه !
قبلا هم تو انجمن لانگرنج میگفتن نزدیک کردن اهن باعث خاموش شدن چراغ میشه و برعکس فلزات با ارزش خوب اشکار میشن

البته چون فرکانس فرستنده من تغییر نمیکرده فرقی بین فلزات نبوده چون فقط کاهش و افزایش سیگنال وابسته به نال رخ میده که با وجود برد خوب با صرف انرژی بینهایت کم قابل قبول هست حالا ببینم میتونم اسیلاتور را برای مدار رزونانس راه اندازی کنم فک کنم اینجا اگه دوربردی هم مد نظر نباشه فلزیابی که فلزات اهن و غیراهن را چند ده سانت هم تفکیک کنه عالیه

ممنون از شما @};-

بله در پی دی ، با نزدیک کردن آهن ، چراغ خاموش میشه
و تفکیک خوبی داره .
حتی به عنوان فلزیاب ، فکر میکنم که با توجه به سایز لوپ ، برد بیشتری نسبت به اکثر فلزیابهای والف داره که بچه ها دارن روش زحمت میکشن
فلزیابهای والف انجمن ، برد راضی کننده ای ندارن . البته بنده هیچکدام رو نساختم . دوست دارم کسانی که ساختن تستهای خودشون رو اعلام کنن با ذکر فلز و اندازه و سایز لوپ

لا اله الا هو

جمعه 2 تیر1402 - 9:08pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

سنه دژ نوشته است:
طلا نوشته است:

ممنون از شما @};-

بله در پی دی ، با نزدیک کردن آهن ، چراغ خاموش میشه
و تفکیک خوبی داره .
حتی به عنوان فلزیاب ، فکر میکنم که با توجه به سایز لوپ ، برد بیشتری نسبت به اکثر فلزیابهای والف داره که بچه ها دارن روش زحمت میکشن
فلزیابهای والف انجمن ، برد راضی کننده ای ندارن . البته بنده هیچکدام رو نساختم . دوست دارم کسانی که ساختن تستهای خودشون رو اعلام کنن با ذکر فلز و اندازه و سایز لوپ

بله من از لوپ ۲۰ سانتی تا ۵۰ سانتی ساختم حتی جای لوپ گسرنده فرستنده رو هم عوض کردم مچ میشد !

به هر حال دلیل تفاوت این لوپ با هر لوپ دوبلی برای من مشخصه اما خب سوال اینجاست از انجا که پی دی ها فرکانس چند ۱۰۰ کیلو استفاده میشه این برد فلزیابی بلند عاملش غیر فرکانسه درسته؟ چون دز حیث نفوذ گفته میشه نفوذی ندارن ، اگه علت برد زیاد فرکانس نیست ایا دلیلش حساسیت بخصوص گیرنده هست؟

حالا اگه دوستان تستی مدار vlf خودشون یا این طرح را تست کنن که خوبه و اعلام کنن که مقایسه بشه اما حالا من کم کم تستهام رو قرار میدم اگه شرایط تستی چیزی مد نظر شما یا دوستان بود اعلام کنن که فردا نگن فوتوشاپه ،

درود

جمعه 2 تیر1402 - 9:56pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 57 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 17 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure