انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 4:14pm

پاسخ به موضوع  [ 125 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 ... 13  بعدی
 درخواست از جناب سنه دژ ، آموزش ( ساخت pdk ) 
نویسنده پیغام
استاد
استاد
آواتار کاربر

محل اقامت: کوردستان
سلام و سپاس استاد گرانقدر @};-
اسمش یادم رفته بود ، نیم ساعته دارم سرچ میکنم ، هرچی چراغ قوه بود تو انجمن پیدا کردم :D
دوستان ، مهندس زحمت کشیدن و لینک مربوطه رو گذاشتن
خودتون میتونید یه نگاهی به تصاویر بندازید و درهم برهم بودنش رو تائید کنید
واقعا کپی گرفتن از این گونه مدارات شلوغ و بهم ریخته ، ناممکنه #:-s
ظاهرا خبری هم از رادیو نیست و ادعای تصویری بودن هم کردن ! البته بدون ال سی دی
تو این لینک هم ردشو پیدا کردم . حالا که رابط به رحمت خدا رفتن ، شاید سببی شد و کسی ایشان را شناخت
viewtopic.php?f=13&t=1281&p=43620&hilit=%D8%B6%D8%A8%D8%B7+%DA%86%D8%B1%D8%A7%D8%BA+%D9%82%D9%88%D9%87#p43620

لا اله الا هو

سه شنبه 25 دی1396 - 2:16am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ممنون از اظهار نظر و راهنمایی دوستان .
بنظر من مهم نیست که چه مداری کار میکنه یا نمیکنه . از نظر من اگه معلوم بشه باید دنبال چه چیزی باشیم بهتر میشه مدار متناسب با اونو طراحی کرد .
پایه و اساس و درک این مطلب که چه خاصیتی از دفینه وجود دارد و بهتر است چه خاصیتی رو در نظر گرفت مهمترین بحث است .
تموم این مدارات پی دی و پی دی کا و توتم و .. همگی دارند فرکانسی رو دریافت میکنن و بعد از آن تقویت میکنن و سپس فرکانسو تبذیل به ولتاژ و عملیات تقویت و آشکار سازیشو انجام میدن.
پس دو حالت وجود داره
یا دفینه داره فرکانس میفرسته
یا داره روی فرکانس منطقه اختلال ایجاد میکنه.
به هر حال از دوستان اگر مطلبی هست بیان کنند تا بهتر به نتیجه برسیم

,If you want to find the secrets of the universe
.think in terms of Energy, Frequency and Viberation
Nikola Tesla

سه شنبه 26 دی1396 - 1:42pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

اگر معلوم میشد که دیگه مشکل همه حل بود
سالهاست که هزاران علاقمند و محقق ، سعی در کشف چگونگی اثر دفینه دارند اما هنوز نتیجه ی دقیقی حاصل نشده
شما مطمئن هستید که مسئله ، فرکانس هست ؟
اگر فرکانس بود که بهترین حالت بود و میشد با خیلی از سیستمها سنس داشت . راحت میشد با یک مدار دیجیتال ، هرتز به هرتز دنبال اون فرکانس گشت و انو پیدا کرد . اما خوشبختانه اینطور نیست
اگر هم ، روی فرکانس منطقه اختلال ایجاد بکنه . باید مشخص بشه که منظور شما از فرکانس منطقه چیست ؟

لا اله الا هو

سه شنبه 26 دی1396 - 1:58pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سنه دژ نوشته است:
اگر معلوم میشد که دیگه مشکل همه حل بود
سالهاست که هزاران علاقمند و محقق ، سعی در کشف چگونگی اثر دفینه دارند اما هنوز نتیجه ی دقیقی حاصل نشده
شما مطمئن هستید که مسئله ، فرکانس هست ؟
اگر فرکانس بود که بهترین حالت بود و میشد با خیلی از سیستمها سنس داشت . راحت میشد با یک مدار دیجیتال ، هرتز به هرتز دنبال اون فرکانس گشت و انو پیدا کرد . اما خوشبختانه اینطور نیست
اگر هم ، روی فرکانس منطقه اختلال ایجاد بکنه . باید مشخص بشه که منظور شما از فرکانس منطقه چیست ؟

خب با یه بررسی مدارات میشه فهمید بحث سر فرکانس است .
همشون هم به نوعی دریافت کننده فرکانس هستند .
منظور از فرکانس منطقه تغییرات در منطقه دفینه نسبت به محیط عادی در اون منطقه خاص است .
حالا اکر در محیز مثلا فرکانس های مختلف وجود داشته باشد و سیستم در حالت تعادل در اون حالت باشد به محض ورود به محدوده ی تاثیر دفینه این تعادل موجود بهم میخوره .
از نظر من هم شاید نیازمند فرستنده هم نباشه چون الان در کل مناطق ایران فرکانس هایی وجود داره و از نظر من باید ری گیرنده کار بشه . و همینطور مهمتر از تموم اینها بالانس و نشانگر خارج شدن از بالانس است .
حالا اگه تاثیراتش رو ی میدان زمین هم داشته باشه که من هنوز نمیدونم

Nikola Tesla

سه شنبه 26 دی1396 - 2:14pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

بله ظاهرا هر مداری که کار می کند، مجبورا با فرکانس سروکار دارد اما ظاهرا
همونطور که عرض کردم ، اگر فکر می کنید که دفینه فرکانس خاصی انتشار میده ، میتونید یک مدار دیجیتال بسازید با فرکانس جاروبی . برای رنج فرکانسهای مختلف ، سیمپیچ های متعددی را بکار ببرید . هرچقدر هم که دوست داشتید ، تقویت بکنید ~O)
و اگر فکر می کنید که دفینه ، در فرکانس محیط اطراف ، اختلال ، افزایش یا کاهش ، ایجاد میکنه ، بازم میتونید سیستمی طراحی کنید که توانایی مچ شدن با فرکانس موجود را داشته باشد و هر گونه تغیری را اعلام بکند . نهایتش چیزی میشه مثل فرانکو

لا اله الا هو

سه شنبه 26 دی1396 - 4:10pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

اساسا ما چیزی به نام فرکانس نداریم.
اونی که مجتبی عزیز احیانا مد نظرشون هست ، سیگنال هست ، سیگنالها دارای فرکانس یا مجموعه ای از فرکانسهاست. که ممکنه حتی اون سیگنال شارپ هم نباشه ، یا شاید سیگنال اشفته ای شبیه نویز باشه ، یا یک پالس سوزنی ولی این سوال مطرحه که عامل این سیگنال الکتریکی ،مغناطیسی ،یا نوری چی هست ، اگر ما بتونیم عامل ایجاد این پارامتر را بیابیم ، پس خواهیم توانست مدار مناسب این کمیت را یافت.
این کمیت خیلی شبیه همون چیزیه که انتنهای ردیابو به ارتعاش و حرکت وا می‌دارد.
ولی الان هنوز جنبه علمی ردیاب هم با قاطعیت بیان نشده.
اما بحث یون و یونیزاسیون تابع زمان و فشار و میدان مغناطیسی زمین هم مقوله دیگری هست .
یا احیانا یونیزه شدن خاک روی طلا . که این مورد را با اطمینان عرض میکنم ، چون یکی از روشهای نوین کشف معادن ، نمونه برداری خاک و آنالیز توسط دستگاههای مخصوص هست.
یونها هم تابع خود فلز هستند ، یا بعبارتی فرکانس رزنانس و یا خواص اون فلز رو دارند .
اینطور نیست ، یونیزه شدن گاز داخل لامپ مصرف و یون های اون مثل یون های طلا باشه.

علم گنج بزرگیست که با خرج کردن تمام نمی شود.

سه شنبه 26 دی1396 - 6:07pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

جناب سنه دژ تحلیل و تعریف خود شما از خاصیت و جنس میدان دفینه چیه ؟
شما این فضا رو چطور میبینید و آنالیزتون چیه؟

شاید همین شفق، فلقی برای رهروان ره عشق باشد.

سه شنبه 26 دی1396 - 9:34pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

سوال سختی پرسیدید :D البته نه برای بنده
درباره ی خواص و خصوصیات و چگونگی ، دفینه های قدیمی شده ، نظرات بسیار است
اما چیزی را که بنده مطمئن هستم ، نظر نیست . میشه گفت که بهش رسیدم . اما قصد ندارم که بکلی رونمایی بکنم ( اشتباه برداشت نکنید )
تا حالا در تایپیکهای زیادی نیز ، در این باره بحث و گفتگو شده و بنده نیز تا حدالامکان کمک کردم و بعضی نظرات اشتباه را رد کرده ام
کلا قصدم مخفی کاری یا خدای ناکرده ، منحرف کردن دوستان از موضوع نبوده . بلکه قصدم این بوده که توضیحاتم طوری باشد که اگر کسی واقعا علاقمند باشد ، به راه درستش هدایت شود و اگر راه را اشتباه رفته باشد ، متوجه بشود .
امیدوارم که کسانی که لایق هستند ، به نتیجه ی تلاششون برسند
این روش بنده ، گرچه از دید ظاهری خیلی از افراد ، خودخواهی ، خسیسی ، خود بزرگ بینی و ... محسوب میشود و تا حالا کنایه ها و بی احترامی هایی نیز به بنده شده ،اما اگر بخوبی دقت کنید ، کمک بسیار بزرگی هست ، حتی بیشتر از آنچه فکر می کنید
همین که آدم بداند کدام راه را پیش بگیرد ، و سالها در بیراهه ، عمر و هزینه و سلامتی خود را بیهوده هدر ندهد ، این خودش بزرگترین کمک است
به عنوان مثال ، یک الکترونیک کار محقق و علاقمند تو همین سایت خودمون ، اگر تصور بکنه که اثر دفینه ، یک موج است که از طرف فلز مدفون با فرکانس طلایی خاصی (مثلا 100 مگاهرتز ) به اطراف منتشر میشه . اولا ، حداقل چندین سال تحقیق و مطالعه داشته که به چنین تخیلی رسیده - چندین سال هم مشغول طراحی یک مدار و ساخت و تغیراتش می شود که بتواند این ذهنیت خود را در مدار پیاده کند - هزینه و عمر گرانبها بجای خود .
بعد از چندین سال تازه نتیجه میگیره که اون ذهنیتش در مورد اثر دفینه ، درست نبوده و کلی ضرر مالی و عمری و حتی روحی نیز دامنگیرش شده #:-s
حالا بنده اگه در یک جمله ی ساده مثلا عرض میکنم که " دفینه فرکانسی با اون خصوصیات نداره " آیا این کمک کمی است ؟ !
آیا شرافتمندانه است که بعضیها بعضی القاب را به بنده بدهند یا حتی توهین هم بکنند [-(
مطمئن باشید که اگر بخاطر خدا و لطف بعضی از عزیزان حاضر در انجمن نبود ، خیلی وقت پیش با انجمن خداحافظی می کردم که هر کسی از هر راهی دوست داشت پیش بره

لا اله الا هو

سه شنبه 26 دی1396 - 11:15pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ممنون از شما استاد بزرگوار .
به هر حال شما منت بگذارید و حداقل بگویید به کدام سمت حرکت کنیم

Nikola Tesla

سه شنبه 26 دی1396 - 11:27pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

بازهم نکاتی را خدمت علاقمندان به این موضوع گوشزد میکنم :
چگونگی و خصوصیات اثر دفینه ، فقط یک تصور تک یا یک شاخه ی جدا نیست که بتوان بر آن اساس پیش رفت .
ماهیت واقعی دفینه ها ، پیچیده تر و جالبتر از هرآنچه است که فکر می کنید
اینکه بعضی از سیستمها ، با بعضی روشها ، بعضی از دفینه ها را در بعضی از شرایط دفن ، در بعضی از محیطها ، سنس میکنند ، دلیل بر این نیست که در اون سیستم ، کل ماهیت دفینه مشخص شده . بلکه فقط گوشه ای از ماهیت را بصورت تقویتی ممکن است نمایان کرده باشد
وگرنه یک سیستم خوب باید حداقل کمی بهتر از این عمل بکند و وابسته به هزاران شرایط نباشد
مثل " ردیاب فرانکو " که خودشان فرمودند بصورت اتفاقی موفق به سنس شده .
بعدا معلوم شد که دهها شرط دارد و در هر محیطی و برای هر فلزی در هر شرایط دفنی ، با هر تنظیماتی ، جوابگو نیست
نتیجتا خیلی وقته که تایپیکش خوابیده . ( تایپیکی که یه وقتی جنجالی بود و همه امید خود را در آن می یافتند ) . بنده نیز پیش بینی های خود را در مورد سنس کردن یا نکردن بعضی اهداف و وابسته بودن یا نبودن به فرستنده و ... عرض کردم که همونطور هم شد . بماند که ریختن سرمون که " دارید تایپیک را منحرف می کنید "
بعد از کلی بررسی و توضیح چگونگی کارکرد طبقات و قطعات مختلف مدار و جستجوی شماتیکی ، درست درحالی که مطمئن شده بودیم که بازتاب امواج رادیوئی رو می گیره ، به این نتیجه رسیدیم که دقیقا اونطور نیست و تصورمان کامل و کافی نبوده #:-s
مشخص است ، سیستمی که روش کارکردش کاملا مشخص نباشد ، کم کم وارد تبهمات میشه و علاقه ای بهش نمیمونه .
اما سیستمی که روش کارکرد و چگونگی سنس فلز در آن ، بخوبی مشخص و قابل درک باشد ، مشخص است که طرفداران منطقی زیادی پیدا میکند و حاضرند کلی وقت و هزینه براش بزارند . مانند سیستمهای پالسی که ماهیتشون تقریبا برای همه شناخته شده است و تقریبا بیشتر وقت و هزینه ی علاقمندان در آن راه صرف شده است . گرچه کاملا راضی کننده نبوده و آرزوها را برآورده نکرده

لا اله الا هو

آخرین بار توسط سنه دژ در سه شنبه 26 دی1396 - 11:58pm ویرایش شده است، در کل 1 بار ویرایش شده است.

سه شنبه 26 دی1396 - 11:37pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 125 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 ... 13  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 8 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure