انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 4 اردیبهشت1403 - 8:34pm

پاسخ به موضوع  [ 27 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3  بعدی
 هموطن , برادر , رفیق , سالار ,سرور ... این ردیاب رو نخر! 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

خیلی ممنون هوشی عزیز.
خب در مورد ردیاب ری فایندر فکر میکنم در چندین نوبت در تاپیکهای مربوطه بنده مطالبی عرض کردم و بدلایل خاصی که مجددا عرض خواهم کرد ؛ روی این ردیاب بخصوص که متاسفانه بیش از حد کاراییش هم معروف شده حساسیت دارم!
ببینید طبق تصویری که از مدار داخلی ری فایندر میبینین ؛ درسته ظاهرا مدار نسبتا پیچیده و پیشرفته ای هست! نسبت به ردیاب های ساده یا دستساز در واقع شکی در این مساله نیست. ولی باید دید این پیچیدگی ظاهری واقعا تا چه حد ربطی به کارایی ردیابی دستگاه داره؟! اون چیزی که من میتونم به جرات به شما عرض کنم این هست که شاید حدود 80 درصد این مدار مربوط به نکاتی میشه که صرفا جنبه نمایشی و تجاری و ارائه مسائلی به ظاهر خارق العاده داره که هیچ ربطی به ردیابی پیدا نمیکنه اما سبب میشه چنین دستگاهی رو بشه با قیمتی بسیار فراتر از حد یک ردیاب به ظاهر معمولی فروخت. از جمله این نکات میشه به وجود ال سی دی گرافیکی رنگی همراه با کنترلر مخصوصش اشاره کرد. همینطور سیستم نمایشی گراند بالانس که به یاری چند قطعه اضافی و از طریق اندازه گیری مقاومت خاک اون نقطه و اعلام یک عدد بالانس بر اساس مقاومت خاک بدست میاد! قبلا توضیح دادم که چرا چنین سیستم بالانسی نمیتونه بهیچ وجه ربطی به ردیابی داشته باشه و عقلا و منطقا در ردیابی از راه دور اصولا چیزی بعنوان بالانس خاک رو برای ژنراتور نمیتونیم داشته باشیم. همین چند بخش غیر ضروری رو اگر از ردیاب حذف کنیم عملا مدار بسیار ساده تر میشه! در مورد DSP هم بهیچ وجه اعتقاد ندارم از چنین قطعه ای بصورت واقعی استفاده شده باشه چرا که وجود این قطعه فقط در دستگاههایی کاربرد داره که دارای قسمت گیرنده سیگنال باشن و برای پردازش دقیق سیگنال ازش استفاده بکنن. ولی مسلما در طرح یک ردیاب آنتنی که متکی به حرکت آنتنها برای ارزیابی هدف هست ؛ وجود DSP معنایی نداره! البته من اعتقاد دارم قطعا از آیسی DDS در این دستگاه استفاده شده که چیز خیلی خاصی هم نیست ؛ ولی در این صورت باید گفت توانایی طراحان چرا در بخش فرکانسی تا این حد ضعیف بوده که نتونستن دقت فرکانسی بهتر از این رو به ویژه در فرکانسهای پایین ایجاد کنن. دلیل هر چه هست زیاد مهم نیست چون این دقت بهرحال وجود نداره و حتی دقت 1 هرتزی در فرکانسهای چند هزار هرتزی هم بنظر من جای تردید داره که اگر دوستان لطف کنن خروجی فرکانسی دستگاه رو توسط یک اسیلوسکوپ پیشرفته اندازه گیری کنن مشخص میشه که ایا اعداد فرکانسی هم نمایشی هستن یا اینکه واقعا 1 هرتز به 1 هرتز جابجا میشن؟!
در قسمت حذف کننده E-120 هم که از متعلقات این ردیاب محسوب میشه ؛ تصاویری رو گذاشتیم که نشان میداد یک اسیلاتور ساده ترانزیستوری بیشتر نیست که صرفا به یاری یک آیسی ساده بارگراف ال ای دی از نظر نمایشی ظاهر فریبنده ای به خودش گرفته! هر چند میتونه در حذف خطاها موثر واقع بشه اما طبیعیه که این ظاهر سازی ها فقط برای فروش با قیمت بالا انجام شده. تاکید بنده هم روی این قضیه به این دلیل هست که وقتی سازنده ای توجهش به ظاهر و قیمت بالاتر باشه متاسفانه معمولا از کارایی اصلی دستگاه غافل میشه!!!
اما در خصوص قسمت به اصطلاح گیرنده این ردیاب من مطلب خاصی دارم که خواهش میکنم همه دوستان دقت کنن! اساس این گیرنده بطور ساده این هست که یک باطری 9 ولت کتابی رو به آنتنهامون وصل کنیم!!! یعنی منفی باطری به یک آنتن و مثبت باطری به آنتن دیگه. چنین چیزی رو بنده در ساخت فروشنده های دیگه هم دیدم. حالا اینکه این طرح واقعا جواب میده یا اینکه نه چون در دستگاهی نظیر ری فایندر استفاده شده بقیه هم کپی کردن ؛ مطلب دیگری هست. بنده خودم این مساله رو ازمایش نکردم. اما دوستان میتونن به سادگی خودشون با یک باطری تست کنن که این روش آیا تاثیری در ردیابی و حذف خطاها داره یا نه؟
اما اگر بخوایم دقیق تر به طرح گیرنده نگاه کنیم باید بگیم طراح این سیستم واقعا یک نابغه بوده!!! دلیلش رو هم عرض میکنم. به عکس داخلی قسمت گیرنده دقت کنین. اون رله یک رله مخابراتی 2 کنتاکت 1 آمپر و احتمالا 5 ولت هست که با همین عنوان و دقیقا شبیه به تصویر در بازار پیدا میکنین! مثبت باطری به یکی از پایه های کنترلی رله وصل شده. اما پایه کنترلی دوم به سر وسط کنتاکت اولی رله وصل هست. بصورتیکه در حالت رله خاموش هدایت رو ایجاد میکنه. سر کناری کنتاکت هم توسط یک دیود که باید قطعا جهت کاتد یا خطش به سمت پایین باشه به یکی از خروجی آنتنها متصل شده. در واقع در حالت عادی هیچ اتفاق خاصی نمیفته و مثبت باطری عملا از طریق سیم پیچ رله و دیود به یک آنتن وصل هست که فقط اندکی افت ولتاژ پیدا میکنه ولی چون باطری ولتاژ DC داره تفاوتی نمیکنه که مثبت باطری مستقیم به آنتن بره یا با طی چنین مسیر پیچیده ای! منفی باطری هم صرفا به ولوم به اصطلاح حجم یا وزن رفته. حالا مشخص نیست این چه نوع ولومی هست که از دو سر کناریش استفاده شده؟ بهرحال چه دو سر کناری باشه و چه سر وسط و کناری به نظر میاد مقدار ولوم حدود 1 کیلو باید باشه. خب سر دیگر ولوم هم عملا به یک آنتن دیگه وصل شده! با این تفاوت که از یک ولوم عبور کرده و در واقع چون خروجی آنتن ها بصورت پیشفرض از هم جدا هستن باز هم فرقی نمیکنه که منفی باطری رو مستقیم به آنتن دوم بدیم یا از این مسیر! پس سوال اینجاست که وجود رله و ولوم و دیود به چه منظوریه اونم در شرایطی که مشخصه نقشی در ردیابی ندارن؟! اینجاست که باید به هوش سیاه طراح آفرین گفت! جواب در هنگام قیچی و برخورد دو آنتن به هم هست! به ویژه اگر دستها از طریق دسته فلزی به دو آنتن اتصال داشته باشن!!! اتفاقی که موقع برخورد و قیچی آنتنها رخ میده روشن شدن رله خواهد بود و بدلیل وجود سیم پیچ رله ؛ یک ولتاژ بالا بصورت لحظه ای تولید میشه که سبب وارد شدن شوک به دستهای اپراتور میشه!!! حتی نکته جالب تر اینکه اگر از سر وسط و کناری یک ولوم مناسب استفاده شده باشه ؛ بسته به کم و زیاد کردن ولوم میزان این شوک ضعیف و قوی خواهد بود که یک شعبده بازی عجیب رو از عملکرد چنین مدار ساده ای برای اپراتور بی اطلاع به نمایش میذاره! کسانی که با ری فایندر کار کردن قطعا چنین تجربه ای رو دارن. ولی باید باور کرد چنین اتفاقی صرفا به واسطه چنین مدار ساده ای رخ میده. دوستان اگر به تصویر دقت کنن خودشون متوجه میشن در صورت اتصال دو آنتن به هم ؛ چطور خروجی رله عملا خود رله رو تحریک میکنه و عمل قطع و وصل لحظه ای رله موجب شنیدن صدای سوئیچ رله و ایجاد شوک در دستان اپراتور میشه!!!
دوستان همه میتونن قسمت گیرنده ری فایندر رو طبق عکسی که گذاشته شده براحتی بسازن. در مورد رله توضیح دادم. دیود هم میتونه 1N4001 باشه. ولوم هم احتمالا باید 1 کیلو باشه. سیمکشی بسادگی طبق تصویر انجام میشه. در سمت چپ هم جا باطری کتابی رو داریم که سیم قرمز مثبت باطری هست و در سمت راست هم کانکتور خروجی آنتنهاست که تنها از دو سیم درش استفاده شده و یک سیم به هر آنتن میره! فروشندگان عزیز هم بشتابید که گیرنده از این غلط انداز تر نمیتونین برای ردیابتون بسازین! :D البته انتظار من این هست که دوستان همین گیرنده رو با ردیاب 35 هم تست کنن و نتیجه رو اعلام کنن. هزینه ساخت هم شاید 10 هزار بیشتر نباشه! ;;) :D

جمعه 21 شهریور1393 - 9:52pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

افرین اقا حمید
درسته وقتی انتنها بهم میخورن یک شوک لحظه ای ادم رو میگیره ,تجربه شو دارم :D

صداقت اولین فصل از کتاب خرد است

جمعه 21 شهریور1393 - 11:24pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

عجب!!!!!!

جمعه 21 شهریور1393 - 11:42pm
استادیار
استادیار
آواتار کاربر

سلام
خواهش میکنم مهندس حمید ,حرف شما هم کاملا درسته ,همانطور که دوستمون نابودگر هم اشاره کردن موقعی که دو تا انتن با هم برخورد میکنند یک شوک لحظه ای ادم رو میگیره, طرف چپ ولوم روی قاب کلمه گرم( grams ) و طرف راست ولوم kgm به معنای کیلوگرم نوشته شده

مابین انسانها چیزی نیست جز دیوارهایی که خودشان ساخته اند.

شنبه 21 شهریور1393 - 12:01am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: خراسان شمالی
arash99 نوشته است:
عجب!!!!!!

عجبا!!!

خداوندا ارامشی ده تا بپذیرم انچه را نمیتوانم تغییر دهم

شنبه 22 شهریور1393 - 6:15am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ممنون از آقاي هوشي و مهندس حميد
البته ما ميدونستيم كه اين ردياب خيلي بي خوده ولي اين جنگولك بازياشو خبر نداشتيم @};-
نكته اخلاقي : هنر نزد ايرانيان نيست و بس :)) =)) =)) =))

به روز نیک کسان، گفت: تا تو غم نخوری
بسا کسا! که به روز تو آرزومندست
-----------------------------------------
زمانه گفت مرا: خشم خویش دار نگاه
کرا زبان نه به بندست پای دربندست

شنبه 22 شهریور1393 - 11:50am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

با سلام
با اجازه اساتید محترم نظر شخصی خودمو عرض میکنم
تحلیلی که استاد خوبمون آقا حمید انجام داد از نظر نوع تحلیل سیم کشی مدار کاملا درست است ولی از نظر تحلیل کارکردی نه
من خودم شخصا به اینگونه روشها با توجه به بالا بودن درصد خطایی اپراتور و تاثیر پذیری از شرایط محیط اطمینانی ندارم ولی نحوه کار این گیرنده به این صورت است
ولتاژ - توسط یک پرکسی ولوم که به صورت مستقیم به سمت یک آنتن گسیل میشود که تعقییر ولوم با پایه متقییر آزاد فقط میدان دور انتن - را منظم میکند
از ان سمت ولتاژ +پس از عبور از سیم پیچ داخل رله و گذشتن از یک دیود شاتلی به سر دیگر آنتن هدایت میشود
حالا ما در یک آنتن ولتاژ منفی پروکسی و در یک آنتن ولتاژ + داریم در بحث آنتنها زمانی که ولتاژی بدون جریان در یک مسیر حرکت کند باعث جنبش ملوکولی بسیار ضعیفی در ساختار داخلی جنس آنتن میشود این میدان که تحت تاثیر میدان مغناطیسی زمین و چندین میدان طبیعی دیگر میباشد اوربیتی به اندازه ضریب میدان داخلی آنتن و میدانهای تاثیر گذاربه وجود میآوردکه ارتعاش حاصله در حالت معمولی به ثبات رسیده و تعادل متا مکانیکی پیدا میکند حال اگر میدان دومی وارد اوربیت این انتنها شود آنتنها شروع به ارتعاش مقاومتی در برابر تعقیرات برای رسیدن به ثبات میکنند که باعث حرکت آنتنها برای عمود شدن با میدان مغناطیسی زمین میشود و زمانی که این آنتنها بیش از حد به هم نزدیک شوند بحث اشباع میدان دور آنتن به وجود میآید که تنها راه تخلیه آن اتصال دو آنتن میباشد زیرا دو آنتن با توجه به میدانی که در دور خود به وجود آورده اند و فاصله بین دو آنتن یک ظرفیت خازنی در حد چند ملیاردم فاراد به وجود می آورند که طراح این مدار با نکته سنجی هم از سیم پیچ داخل رله برای رسیدن به نویز حداقل و ساخت حداکثر میدان در دور آنتن و هم تخلیه میدان با اتصال آنتن وایجاد یک های ولتاژ لحظه ای دست زده است که بهترین روش برای چیدمان ارتعاش ملکولی داخل آنتنها برای رسیدن به اربیتی منظم در کنار آنتنها میباشد
به طور کلی میتونم بگم یه جور چوب انار پیشرفتس
با عرض پوزش از دوستان موفق باشید

یکشنبه 23 شهریور1393 - 5:31pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

سلام
این طرح در حد و اندازه نام این شرکت نیست و واقعا کلاه برداریه,نکته دیگه در باره این ردیاب اتصال کامل دسته ها با دست اپراتور هستش که خوش عمل مهمی در زدن انواع خطا فراهم میکنه

صداقت اولین فصل از کتاب خرد است

یکشنبه 23 شهریور1393 - 10:57pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
..........
اما در خصوص قسمت به اصطلاح گیرنده این ردیاب من مطلب خاصی دارم که خواهش میکنم همه دوستان دقت کنن! اساس این گیرنده بطور ساده این هست که یک باطری 9 ولت کتابی رو به آنتنهامون وصل کنیم!!! یعنی منفی باطری به یک آنتن و مثبت باطری به آنتن دیگه. چنین چیزی رو بنده در ساخت فروشنده های دیگه هم دیدم. حالا اینکه این طرح واقعا جواب میده یا اینکه نه چون در دستگاهی نظیر ری فایندر استفاده شده بقیه هم کپی کردن ؛ مطلب دیگری هست. بنده خودم این مساله رو ازمایش نکردم. اما دوستان میتونن به سادگی خودشون با یک باطری تست کنن که این روش آیا تاثیری در ردیابی و حذف خطاها داره یا نه؟.......... :D

آقا حمید عزیز ممنون بابت این همه مطلب. بنده تجربشو داشتم. هیچچچچچچچچ فرقی نمیکنه. ای ی ی ی تو جوونیا :D یه 2 سالی با ردزن بلغاری LRL 2000D کار کردم. اونا هم مدام داد میزدن که این با سیستم DDS کار میکنه.
از مسائل دیگش بگذریم، میدونم در قسمت گیرندش استفاده یا عدم استفاده از 9 ولت برای آنتنها واقعاً تأثیری نداشت. نتیجه کلّی کار با آنتنیها فقط این شد که اگه جایی با دستگاهی با قاعده( کانونشنال یا همون نقطه زنا) چیزی بزنیم میتونم با آنتنا عمقشو تقریباً درست در بیارم.
ضمناً اقا هوشی بابت این کالبد گشایی و ارائه مطالب خوبت به سهم خودم حسابی تشکر میکنم.

یکشنبه 23 شهریور1393 - 11:31pm

ممنون هوشی جان یکی از دوستان خیلی اصرار میکردش یکیشو بگیرم و اصرار داشت با ریفایندر میشه حتی یک سیکه رو داخل یک پراید از 200 متری پیدا کرد

دوشنبه 24 شهریور1393 - 11:06pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 14 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure