انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : دوشنبه 9 اردیبهشت1403 - 3:28am

پاسخ به موضوع  [ 39 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4  بعدی
 راهنمایی در مورد نوع سیم در لوپ 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
بینا جان البته این جدول بقول معروف وحی منزل نیست که حتما باید از همچین مشخصاتی استفاده بشه! ولی از نظر آموزشی من روش توضیحاتی میدم که بنظرم بدرد خیلیا بخوره.
Size: منظور قطر لوپ هست. مثلا ردیف اول 120 میلیمتر یا 12 سانت قطر لوپ هست. و ردیف آخر لوپ مربعی 1.8 در 1.8 متر.
Shape: شکل هندسی لوپ که منظور از Round لوپ دایروی و Square هم مربعی هست.
Turns: تعداد دورهای لوپ که سیم پیچیده میشه.
Wire Size: ضخامت سیم که بر اساس دو مقیاس نوشته شده. مقیاس سمت چپ قطر سیم بر حسب میلیمتر هست مثلا ردیف اول 0.4 میلیمتر قطر داره. مقیاس دوم که سمت راسته ؛ قطر سیم بر حسب سطح مقطعش یا همون میلیمتر مربع ؛ که کمتر به کار برده میشه. برای تبدیلش هم میشه از فرمول مساحت دایره استفاده کرد.
Inductance: ظرفیت القائی لوپ بر حسب میکرو هانری. برای اندازه گیریش نیاز به سلف متر هست.
Resistance: مقاومت واقعی یا بطور مصطلح اهم لوپ که بر حسب اهم هست و با مولتی متر در رنج 200 اهم قابل اندازه گیریه.

سپاس
خیلی آموزنده بود :ymhug:
L-)

باران باش و ببار .................................... نپرس کاسه های خالی ازآن کیست

سه شنبه 15 مرداد1392 - 8:06pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام دوستان
من میخوام کویل با قطر 20 سانت و 40 سانت و لوپ 1 در 1 واسه دلتا پالس بسازم فقط نمیدونم از چه مقادیر استفاده کنم
فقط سیم 35صدم و 7 دهم دارم ممنون میشم اگه بهم اطلاعات زیر رو بدید که بتونم با همین سیمها بهترین کویل رو واسش درارم.
اولا ظرفیت پویلها برای هرکدام چند میکروهانری باشه؟
دوم از کدوم سیمها برای کدوم کویل استفاده کنم؟
سوم تعداد دور سیم برای هرکدام از سیمها و هرکدام از کویلها که با اون سیم میسازم چقد باشه؟
چهارم مقاومتشون باید بین چه مقداری در بیاد واسه هرکدوم از کویلها؟
سپاس :x

باران باش و ببار .................................... نپرس کاسه های خالی ازآن کیست

پنج شنبه 30 مرداد1392 - 1:29am

سلام اقا حمید. خسته نباشید.ببخشید میخواستم بپرسم دیسک ۳۵دابل دستگاه لورنز قابل ساخت یا تعمیر هستش؟یا میشه دیسکی بابعاد ۵۰ یا ۶۰ cm واسه این دستگاه درست کرد؟ ایا با ساختن دیسک ۵۰ یا۶۰ تو عمق زنی دستگاه تاثیری پیدا میشه؟ممنوناز زحماتتون

شنبه 2 آذر1392 - 8:35pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوستان سيم مسي خلوص نقره اندود با روكش تفلون جطوره؟متري 2300 تومنه

شنبه 2 آذر1392 - 9:47pm
مدیر کل
مدیر کل

sarv58 عزیز در مورد لوپ دست ساز برای فلزیابهای لورنز من تا حالا چیزی نشنیدم و اطلاع ندارم آیا تلاش موفقیت آمیزی در این مورد وجود داشته با نه. البته لوپ اگر با کیفیت ساخته بشه برای هر فلزیابی قابل استفادست و فقط همون 3 مشخصه ظرفیت و مقاومت و داشتن حداقل ظرفیت خازنی برای کارکرد درست لوپ کافی هستن. اما اگر این لوپها دارای سنسور امنیتی خاص جهت تشخیص دستگاه باشن ؛ امکان ساخت لوپ متفرقه تقریبا غیر ممکن میشه. از نظر تعمیر هم بستگی داره. اگر مثلا فقط قطعی در سیم و اتصالات باشه خب میشه کاریش کرد. لوپ بزرگتر هم همیشه سبب افزایش برد برای فلزات بزرگتر میشه. البته بشرطی که تمام مشخصات لوپ رعایت بشه. وگرنه برد حتی افت هم میکنه.

عرفان جان سیمی که فرمودین الان هم مورد بحث و تست دوستان هست! قاعدتا این نوع سیم میتونه به افزایش کارایی فلزیاب منجر بشه. اما این بهبود الزاما در زمینه افزایش برد نیست!

شنبه 2 آذر1392 - 10:22pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوستان سیمهای تولیدی چندین سال پیش به علت قیمت پاییین مس در آن زمان از خلوص بیشتری برخوردار بودند . همچنین سیمهای خارجی کشورهای اروپایی و ژاپن و کره دارای خلوص بسیار خوبی هستند اما امروزه با افزایش قیمت فلزات سازندگان اقدام به مخلوط نمودن آلومینیوم یا آهن به فلزات نموده اند که باعث افزایش مقاومت سیم در متر شده است این کار در سیمهای صنعتی و ساختمان شایع تر است و رنگ و نرمی سیم تغییر نموده است .
دوستانی که دسترسی به دستگاههای اسقاط شده ی خارجی قدیمی منجمله ( ژنراتورهای قدیمی . موتورهای قدیمی . لوک لامپ تصویر تلویزیونهای crt .دستگاههای اوراق شده پزشکی و مخابراتی و نظامی . و کارخانجات و....) دارند . میتوانند از این سیمها استفاده کنند و نتیجه بهتری بگیرند. سیم مس کج و تاب خورده را با کشش میتوان صاف کرد.
زمانیکه در نیروی هوایی خدمت مقدس سربازی انجام میدادم با نمونه سیمهای آمریکایی کار میکردم که میتونم بگم ماورای سیم وکابل بودن .

علم گنج بزرگیست که با خرج کردن تمام نمی شود.

شنبه 2 آذر1392 - 11:07pm

باسلام خدمت عزیزان .لطفا راهنمایی بفرمایید واسه سکه های پخش چه کویلی باید بگیرم.ممنون میشم جواب بدین.

سه شنبه 5 آذر1392 - 8:51pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

اقا حمید عزیز
یه لوپ 50 دارم با سیم 0.4 درست شده
اگه بخوام با سیم 0.7 درستش کنم با تمام مشخصات لوپ اول ، تعداد دور اون اضافه میشه
اینکار چه تاثیری روی برد خواهد داشت؟

سه شنبه 26 آذر1392 - 10:05pm
مدیر کل
مدیر کل

کمال جان با این مقدار افزایش قابل ملاحظه قطر سیم شما نمیتونین هم ظرفیت و هم مقاومت لوپ رو عینا مثل لوپ اصلی در بیارین. فقط میتونین بسته به نوع لوپ ظرفیت رو مثل لوپ اصلی در بیارین که برای این کار فکر میکنم 1 دور بیشتر از لوپ اصلی بپیچین درست در میاد. اما مقاومتش نزدیک به 3 برابر کمتر از لوپ اصلی میشه و من توصیه نمیکنم این کار رو بکنین چون بسته به نوع دستگاه ممکنه فشار زیادی به مدار وارد بشه. اما اگر مدار بتونه جواب بده قدرت کمی بیشتر میشه.

سه شنبه 26 آذر1392 - 11:04pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

اگه سیم قبلی 0.5 باشه چی؟

سه شنبه 26 آذر1392 - 11:06pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 39 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: mohamd f و 36 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure