انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 9 اردیبهشت1403 - 10:54pm

پاسخ به موضوع  [ 39 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4
 راهنمایی در مورد نوع سیم در لوپ 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

ببینید کلا مقاومت سیم به نسبت قطرش به توان 2 نسبت معکوس داره! یعنی اگر قطر سیم 2 برابر بشه مقاومتش 4 برابر کمتر میشه. از همین فرمول میتونین استفاده کنین و خودتون تفاوتش رو حساب کنین. مثلا سیم 0.7 نسبت به سیم 0.5 نزدیک 2 برابر مقاومت کمتری داره. حالا مثلا اگر 1 دور هم بیشتر بپیچین زیاد اهم بیشتر نمیشه چون لوپهای 50 سانتی معمولا دور و بر 20 دور سیم پیچی دارن و 1 دور نمیتونه تغییر محسوسی در مقاومت ایجاد کنه. از طرفی هم چون در همه فلزیابها ظرفیت لوپ مهمترین فاکتور هست اولویت حفظ عدد ظرفیت لوپ هست. مقاومت لوپ معمولا توی رنجی میتونه کم و زیاد بشه که این رنج دیگه بستگی به مدار داره.

سه شنبه 26 آذر1392 - 11:18pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

خیلی ممنون که سریع جواب دادید.خیلی مفید بود

سه شنبه 26 آذر1392 - 11:31pm

محل اقامت: پشت مانیتور
با سلام خدمت دوستان
من چطور ميتونم يك لوپ 45 سانتي محاسبات انجام بدم وقتي اهم و اندوكتانس لوپ ندارم
اخه دستگاهي كه من دارم هيچ لوپي همراه اون نبود.

باتشكر محمد

سه شنبه 16 تیر1394 - 12:30pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام دوستان.
آقا یه سوال فنی دارم.اگر میشه راهنمایی بفرمایید.ممنونم.
من میخام یه سیم پیچ با قطر 35 سانت درست کنم که مقاومتش بشه یک اهم.سیم فابریک خودش با 22 دور که از سیم 35/. استفاده شده یک اهمه مقاومتش.من با همین سایز سیم درست کردم ولی بالای 5 اهم دراومده.هر کاری هم میکنم نمیتونم .بنظر اساتید من باید با چه سیمی درستش کنم که مقاومتش یک اهم بشه و سیمش به ضخامت 35/. یا مثلا 40/. باشه و حدود 20 -22 دور هم بپیچمش.
ممنونم. @};-

راه در جهان یکی است و آن راستی است

سه شنبه 16 تیر1394 - 9:57pm
کاربر فعال
کاربر فعال

باسلام خدمت مهندس حمید وسایردوستان
باتشکر از اساتید ومهندس حمید گرامی باعرض شرمندگی بنده یک سالی هست عضو انجمن هستم واین اویل پستی هست که دادم البته تقریبا هرروز توی انجمن هستم وپستها میخونم ولی چون در حدی نیستم که کسی رو راهنمایی کنم والبته سوالی هم نپرسیدم چون اکثر سوالاتم رو دوستان دیگر پرسیدن .بنده باعرض معذرت ازحضور مهندس حمید هنوز مدار فلز جو رو نساختم ولی کارهای اولیه رو انجام دادم البته نه اینکه دوست نداشتم .به خاطر یک سری مشکلات ونبود لوازم اندازه گیری مناسب بوده که حل شده.واینکه مدار ناقص دیگری داشتم که خواستم اول از اون نتیجه بگیرم بعددستگاه فلز جو رو بسازم.ودر ابتدا هم برای دتگاه فعلی که دارم وهم برای دستگاه فلزجو لوپ بسازم البته مدار ی که دارم براش لوپ تخت درست کردم ..فقط از محضر مهندس سوالی داشتم .
سوال اولم اینه که سیم من 4/.هست برای ساخت سیم لیتز 8/.و1میل چند لاسیم 4/. کافی هست .
وسوال دوم اینکه جناب مهندس اگرماسفت مدارم ازماسفت مدارفلزجو باشه میتونم از لوپی که شما توصیه فرمودین استفاده کنم ؟
ومقاومت سری شده بالوپ هم 470اهم هست ایا نیاز به تغییر داره ؟
ودیگر اینکه اپ امپ مدارم tl080هست میتونم بدون تغییر مدار از lf357استفاده کنم؟
با عرض معذرت که سولاتم زیاد شد اگه صلاح دونستید جواب بدید باارزوی موفقیت در زندگی وسلامتی برای شما

چهارشنبه 16 تیر1394 - 1:20am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
1- برای سیم معادل 0.8 تعداد 4 رشته و برای 1 میل تعداد 6 رشته سیم 0.4 لازم هست.
2- مساله لوپ هر مداری بستگی به مختصات اون مدار داره و فقط وابسته به ماسفت نیست! با این حال لوپ مدار ما برای اکثر مدارات دیگه هم قابل استفادست.
3- اگر منظورتون مقاومت موازی با لوپ یا دمپینگ باشه باز هم تا حدی به مدار و لوپش بستگی داره. نیازی نیست بهش دست بزنین 470 معمولا برای اکثر مدارات و لوپها جواب میده.
4- فکر نمیکنم قابل جایگزینی باشه.

چهارشنبه 16 تیر1394 - 2:09am
کاربر فعال
کاربر فعال

@};- سلام
استاد عزیز واقعا ممنون از جواب سریعتون خدا خیرتون بده :
استاد اگه امکانش هست منبعی برای محاسبه سیمهای لیتز معرفی کنید .منظورم اینه که مثلا بشه حساب کرد باسیم 3/.چطور سیم 6/.یا 1.2و......رابسازیم .
از مهندس حمید عزیزکمال تشکر رادارم موفق باشید.

چهارشنبه 17 تیر1394 - 7:56pm
مدیر کل
مدیر کل

خیلی ممنون از شما.
دوست عزیز همین چند پست قبل که توضیح دادم! شما باید قطر سیم معادل مد نظرتون (مثلا 1 میل) رو تقسیم بر سیم نازکی که میخواین بکار ببرین (مثلا 0.4 میل) کنین و حاصل رو به توان 2 برسونید تا تعداد رشته های لازم بدست بیاد. پس در مثالی که الان عرض کردم 6 رشته خواهد شد. این محاسبه هم از نظر مقاومت معادل درست هست و هم ضخامت کلی سیمی که درست میکنین.

چهارشنبه 17 تیر1394 - 11:28pm
کاربر فعال
کاربر فعال

ممنون استاد
پس به این روش زیر محاسبه درست انجام میشه/
8/.تقسیم بر4/.مساوی با2------و2به توان 2مساوی با4////که تعداد سیم 4/.برای درست کردن سیم لیتز 8/. است...

واقعا از راهنمایی شما ممنونم پاینده باشید

پنج شنبه 17 تیر1394 - 1:17am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 39 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: mohamd f و 25 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure