انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 9 اردیبهشت1403 - 1:51pm

پاسخ به موضوع  [ 275 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 ... 28  بعدی
 آموزش ساخت لوپ یک متری برای فلزیاب پالسی فلزجو 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

مهندس حمید عزیز پس با توجه به توضیحات شما در مورد شیلد لوپ با زرورق بهتره که قسمت رسانای نوارهای زرورق
به سمت بیرون باشه در موقع پیچیدن روی لوپ درسته ؟

فقط نکته ای که هست آیا بعد از اتمام مثلا نوار اول در موقع پیچیدن...
نوار دوم باید از نظر الکتریکی با نوار اول در تماس باشه؟ و همینطور در مورد نوارهای بعدی؟

شنبه 6 تیر1394 - 9:20pm
مدیر کل
مدیر کل

بله دیگه عرض کردم طرف رسانا رو به بالا باید باشه. دور بعدی اگر اتصال الکتریکی با دور قبلی داشته باشه که طبیعتا بهتره ولی با زرورقی که یک طرفش رسانا هست امکانپذیر نیست. در عوض با پیچیدن اون یک رشته سیم لخت که عرض کردم مساله حل میشه.

شنبه 6 تیر1394 - 9:24pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

اقا حمید راستش من خیلی روی این شیلد فکر کردم.تنها دلیلی که واسه کارایش پیدا کردم که دستگاه نسبت به اون بالانس میشه،پس اجسامی در حد اون رو سنس نمی کنه و حساسیت در حقیقت کم میشه،پس حتی اگه لایه های زرورق به هم متصل نشن و به منفی مدار وصل نشده باشن باز شیلد کار می کنه،من یه دفعه عکس یه لوپ شرکتی رو دیدم که با گرافیک شیلد شده بود و به منفی هم وص نبود.حالا یه سوال برام پیش اومده،وقتی دستگاه نصبت به شیلد بالانس بشه چه اتفاقی در مدار می افته؟حساسیت که ارتباطی به بالانس نداره و مستقل تنظیم می شه،پس حین بالانس چه عاملی تغییر می کنه که حساسیت کم میشه؟به نظرتون نمیشه اون عامل رو متغیر در نظر گرفت برای کاهش نویز؟

شنبه 6 تیر1394 - 10:03pm
مدیر کل
مدیر کل

محسن جان شیلد اسمش مشخصه ولی در چند مرحله کار انجام میده! وصل کردنش به زمین مدار هم قطعا تاثیر مضاعف داره و درستش هم همینه.
در خصوص اینکه نسبت به اون بالانس صورت میگیره هم درسته و هم غلط! درسته چون به همون میزان که تاثیر بسیار جزئی روی امواج میذاره بالانس هم به همون نسبت انجام میشه. درست هم نیست چون اصلا ما چیزی رو انتخاب کردیم که خودش بعنوان فلز تقریبا قابل سنس نباشه! پس تاثیرش روی ثبات خیلی بیشتر هست. در عین حال وجود زرورقی دارای رسانایی بطور خودکار باعث میشه که فلزیاب به زمین هم که رسانایی کمی داره کمتر حساس بشه و این هم نکته مثبتی برای کار روی زمین هست.
شیلد گرافیت برای فلزیاب های ما بنظر من دیگه منتفی هست چون ما مثل مینلب قصد سنس 0.1 گرم طلا رو نداریم که نگران باشیم زرورق باعث افت برد برای چنین هدفی بشه! در واقع چون هدف ما سنس فلزاتی در سایز سکه و بزرگتر هست دیگه نیازی به گرافیت که رسانایی و شیلد ضعیف تری ایجاد میکنه نداریم.
حساسیت به بالانس ارتباطی نداره ولی نسبت به بالانس فعلی که انجام دادین محاسبه میشه!
اما اینکه چرا اندکی حساسیت کم میشه سوال خوبی بود که در واقع پاسخش رو دادم. وقتی شما از زرورق استفاده میکنین دیگه فلز ضعیفی در حد خود زرورق بخوبی سنس نمیشه چون اون قسمت ابتدایی از موج که به فلز ضعیف حساس هست قبلا توسط زورق شیلد تحت تاثیر قرار گرفته. البته این اتفاق نسبی هست و مطلق نیست ولی باز هم به ثبات بیشتر برای فلزیابی اهداف مورد نظر ما خیلی کمک میکنه و در عین حال برد برای فلزات بزرگتر و قوی تر افت محسوسی نمیکنه. حتی اگر هم اینطور باشه چون شیلد باعث میشه بتونیم یک درجه حساسیت رو بالاتر ببریم اون میزان افت برد جزئی کاملا جبران میشه و حتی میشه به عمقزنی بیشتری در خاک دست پیدا کرد.
در مورد نویز هم اشاره کردم یکی از اهداف شیلد کم کردن نویز هست. اما تمام کارش این نیست. در مدار و نرم افزار هم کارهای زیادی برای مقابله با نویز انجام شده. با این حال بهترین روش همیشگی در مقابله با نویز این هست که اجازه ندیم اصلا نویز وارد بشه. خب شیلد هم بعنوان اولین فاکتور میتونه در این زمینه کمک کنه.

یکشنبه 6 تیر1394 - 12:58am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

واقعا ممنون از جواب کاملتون آقا حمید. راستش جنابعالی فرمودید "اون قسمت ابتدایی از موج که به فلز ضعیف حساس هست قبلا توسط زورق شیلد تحت تاثیر قرار گرفته"، خوب شیلد هر تأثیری که روی موج بزاره تأثیر مثبتیه، چون به قول جنابعالی در عین اینکه عمق زنی زیاد تغییر نمی کنه ولی حساسیت به فلزات کوچک و رگهای معدنی خاک کم میشه، در صورتیکه کاهش حساسیت منجر به کاهش عمق میشه و ارتباطی به اندازه فلز نداره. حالا جدایی از اثری که شیلد روی نویز داره، به نظرتون نمیشه با بررسی اثر شیلد روی موج تنظیمات خاصی رو به فلزیاب اضافه کرد که بشه خودمون (به جای شیلد) مستقیم با تنظیمات موج رو تحت تأثیر قرار بدیم؟یعنی بررسی کنیم که فرق بین موج خروجی با لوپ شیلد شده و شیلد نشده چیه و بر اساس اون به یه تنظیمات رسید.ببخشید استاد،شاید نظر درستی نباشه.

یکشنبه 7 تیر1394 - 7:57am
مدیر کل
مدیر کل

خب اگر به توضیحات بنده دقت میکردین مطلب مشخص بود. اولا تاثیر شیلد روی موج بسیار جزئی هست! جوری نیست که حساسیت به سایر فلزات رو خیلی کم کنه. در ثانی قبلا که عرض کردیم تنظیم دیلی با حذف محاسبه روی قسمت ابتدایی موج همین کار رو انجام میده که شما درخواست کردین. نکته این هست که فلزات کوچک یا ذرات بیشتر روی قسمت ابتدایی موج اثر میذارن که با اضافه کردن دیلی دستی میشه تا حدودی این حساسیت رو کم کرد. در کنارش شیلد هم کمک کننده هست. توصیه میکنم هیچوقت هم روی حساسیت و برد نهایی هیچ فلزیابی حساب باز نکنین چون بهیچ وجه داخل خاک سنس ضعیف نمیتونه ملاک سنس قطعی فلز باشه! پس شیلد در کنار دیلی و سایر تنظیمات کمک میکنن که اگر سنس ضعیف داشتین احتمال فلز بودنش بیشتر باشه. فلزی هم که سنس نسبتا قوی به شما میده دیگه ارتباطی به این مسائل نداره و در هر صورت سنس میشه.

یکشنبه 7 تیر1394 - 4:56pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دستتون درد نکنه آقا حمید، واقعا فکر همه جارو کردید. بنده دیروز طبق گفته جنابعالی رفتم یه بلندگوی 8 اهم 0.5w گرفتم. صدا به حدی بهتر شد که دوست نداشتم از پشت دستگاه بلند شم!واقعا با آدم حرف می زد. در حال سه صدایی، در صدای اول کاملا بلند شدن تدریجی قدرت صدا رو می شد درک کرد (که برای تشخیص نویز عالیه)، در صورتیکه در بلندگوی 8 اهمی که قبلا گرفته بودم همچین چیزی نبود. دوستانی که قبلا از صدا ایراد می گرفتن امتحان کنند. فقط صدا خیلی بلند بود آقا حمید، یعنی رو ولوم 1 هم صدا تقریبا بلند بود، اگه امکانش هست در ورژن جدید امکان کاهش قدرت صدا به چند درجه پایین تر رو بزارید. ممنون.

دوشنبه 8 تیر1394 - 8:23am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

با درود

اقایونی گه با زرورق لوپشونو شیلد کردن

بزرگواری کنند چندتا عکس بزارن

ما که نحوه چسبوندن رو دقیق متوجه نشدیم

هر کی یه روشی میگه گیج شدم

https://t.me/joinchat/Aq56qD3yFrsliCQ9iyFDug
نقد و بررسی ردیابها وفلزیابها با حضور اساتید مجرب فلزجو

دوشنبه 8 تیر1394 - 9:21am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: همه جای ايران سرای من است
سلام به همه دوستان عزیز فلزجو
دوستان بعد از اینکه 10 دور سیم رو برای لوپ 1*1 کنارهم پیچدیم کابل رابط رو همونجا به سیمها لحیم کنیم یا بهتره هردو سر سیمهای لوپ چندسانتیمتری دور هم تابونده بشن بعد کابلو بهش لحیم کنیم؟

دوشنبه 8 تیر1394 - 7:50pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

shayanii نوشته است:
سلام به همه دوستان عزیز فلزجو
دوستان بعد از اینکه 10 دور سیم رو برای لوپ 1*1 کنارهم پیچدیم کابل رابط رو همونجا به سیمها لحیم کنیم یا بهتره هردو سر سیمهای لوپ چندسانتیمتری دور هم تابونده بشن بعد کابلو بهش لحیم کنیم؟

سلام شایانی عزیز
شما باید سعی کنید که سیمها بدون پیچ و تاپ کنار هم قرار بگیرند و هنگام لحیم کردن هم بدون پیچش به سیمها لحیم کنین

دوشنبه 8 تیر1394 - 10:33pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 275 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 ... 28  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 11 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure