انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 30 فروردین1403 - 12:46pm

پاسخ به موضوع  [ 292 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 23 , 24 , 25 , 26 , 27 , 28 , 29 , 30  بعدی
 همه چیز درباره شیلد لوپ 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

متوجه نشدم شما چه لوپی رو توصیف کردین. اگر تصویر میذاشتین بهتر مشخص میشد.
بهرحال اون زرورق که میفرمایین درسته که فلز هست ولی ضخامتش کمه و نفوذپذیری زیادی داره. قابل مقایسه با فلز ضخیم نیست. اما باز هم این زرورقهای عادی موجود در کابل برای شیلد فلزیاب پالسی مناسب نیستن و حداقلش اینه که برد رو کاهش میدن. در عین حال اثرشون بعنوان شیلد در برابر امواج مزاحم بصورت نسبی هست اصلا اینطور نیست که اجازه عبور هیچ موجی رو ندن! ظرفیت 210 هم برای فلزیاب پالسی کم هست. فارغ از نوع دستگاه اون چیزی که در بحث پالس ثابت شده اینه که ظرفیت لوپ باید بالاتر از 300 میکروهانری باشه تا قدرت و حساسیتش به حداکثر برسه. در مورد اتصال ابتدا و انتهای اون زرورق هم جهت رعایت شیلد فارادی نباید بصورت دایره کامل متصل باشه! باید در یک قسمت حدود 1-2 سانت باز باشه.

چهارشنبه 19 بهمن1395 - 2:19am
استاد
استاد
آواتار کاربر

محل اقامت: کوردستان
اگر فلزیاب از نوع پالسی ساده باشد
قاعده ی شیلد به این صورت هست که : دو سر سیم پیچ ( اون شش دور سیم داخلی ) با 2 رشته سیم بصورت رابط ، میره به مدار
و شیلدی که اطراف اون سیم پیچ رو گرفته ، فقط از یک سر شیلد به سیم رابط وصل میشه ،
و اون نقطه ی وصل شدن نیز ، فقط به یکی از 2تا سیم رابط وصل میشه . که اون یکی معمولا منفی مدار است

پس شما در آزمایشات :
- در تست اول : 6 تار سیم اصلی را بعنوان سیمپیچ به مدار وصل کرده اید ( این درسته ) اما چون شیلد به مدار وصل نبوده ، طبیعیه که خود شیلد بعنوان فلز ، توسط دستگاه سنس بشه و برد مدار رو برای سنس فلزات دیگر ، نزدیک صفر برسونه . ( چون خود شیلد در حال سنس شدن هست و اون مقدار ناچیز برد نیز فقط با بالانس کردن بدست اومده . وگرنه فلزیاب پالسی در حال سنس یک فلز ، سنس فلز دیگری رو هم نشون بده ، معنی نداره )

- در تست دوم : شیلد را نیز بعنوان یک دور سیم ، به 6 سیم اصلی اضافه کردین . اینطوری دستگاه کار میکنه اما دو مشکل پیش میاد : یکی اینکه شیلد خواص و مشخصات خود سیم رو نداره که بعنوان سیم عمل بکنه و ممکنه لوپ نویز بگیره - یا اینکه نظم سیم ها و امواج رو چه در فرستندگی و چه در گیرندگی بهم بریزه

- اگر از سیم انتقاد داده و تصاویر کامپیوتری استفاده کرده باشند ، بنظر سیم و شیلد خوبی برای فلزیاب نخواهد بود . چون : هم ضخامت شیلد ( زرورق ) آن سیمها زیاد است و مقداری عمقزنی رو کم میکنه و هم سیم کمکی شیلد ( تارهای عنکبوتی روی شیلد ) به آن حجم فلزی زیادی که داره ، لازم نیست در طول نیز تا آخر مسیر شیلد ادامه داشته باشه . به ضخامت شیلد اضافه میشه و افت برد میده

- گرفتن ظرفیت در حالتی که شیلد را بعنوان سیم هفتم به سیم پیچ ، اضافه کردید ، با اشکال مواجه میشه و معیار درستی نیست . چون شیلد حجم فلزی بیشتری نسبت به سیمها داشته و اندازه گرفتن رو مختل میکنه

- کم شدن طول زرورق بمقدار چند سانتیمتر ، اشکالی نداره و اتفاقا باید اینطور باشه . چون در قانون شیلد دورانی ، دو سر شیلد نباید بهم متصل باشد و نباید تشکیل حلقه ی بسته بده ، وگرنه هیچ خاصیتی نداره

- در نهایت : شما باید ببینی که کدام یک از 2 تار سیم رابط ( کابل رابط لوپ به دستگاه ) به منفی مدار وصل شده و همان تار را در نزدیک لوپ پیدا کنید و فقط یک سر از شیلد را به آن یک تار لحیم کنید .
سر دیگر شیلد به جایی وصل نمیشه و آزاده ( نه به سر اول خودش و نه به تار دیگر کابل رابط )

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

لا اله الا هو

چهارشنبه 19 بهمن1395 - 2:44am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
متوجه نشدم شما چه لوپی رو توصیف کردین. اگر تصویر میذاشتین بهتر مشخص میشد.
بهرحال اون زرورق که میفرمایین درسته که فلز هست ولی ضخامتش کمه و نفوذپذیری زیادی داره. قابل مقایسه با فلز ضخیم نیست. اما باز هم این زرورقهای عادی موجود در کابل برای شیلد فلزیاب پالسی مناسب نیستن و حداقلش اینه که برد رو کاهش میدن. در عین حال اثرشون بعنوان شیلد در برابر امواج مزاحم بصورت نسبی هست اصلا اینطور نیست که اجازه عبور هیچ موجی رو ندن! ظرفیت 210 هم برای فلزیاب پالسی کم هست. فارغ از نوع دستگاه اون چیزی که در بحث پالس ثابت شده اینه که ظرفیت لوپ باید بالاتر از 300 میکروهانری باشه تا قدرت و حساسیتش به حداکثر برسه. در مورد اتصال ابتدا و انتهای اون زرورق هم جهت رعایت شیلد فارادی نباید بصورت دایره کامل متصل باشه! باید در یک قسمت حدود 1-2 سانت باز باشه.

من لوپ همین دستگاه deep master x5 رو میگم حالا مال هر شرکتیه باشه بلاخره کارکردشو دیده ام عالی عالی نیست ولی خوبه.
سیمشو که گفتم رویش به انگلیسی نوشته کابل با کیفیت کامپیوتر...
من هر چی تست کردم دیدم اونطوری که من سیم هارو وصل کردم انگار خوب کار میکنه
در مورد ظرفیتش هم اینو بگم وقتی همون کابل 1 در 1 را به صورت دایره ای 30 سانت بپیچی ظرفیت میره بالا میشه 490 وقتی هم که بصورت 1 در 1 مربع شکل می کنی میشه 210
این دستگاه دو تا لوپ دیگه هم داره 45 سانتی و 2 در 2
45 سانتی ظرفیتش 985 . کابل این عین 1 در 1 هست
2 در کابلش کلفتره و ظرفیتش 1285 میباشد ولی اون هم در حلت جمع شده تستش کردم چون می دونید که اگه به حالت 2 در 2 دربیاریم ظرفیت فرق خواهد کرد
این دستگاه سینی استیل را در 2.5 متری به راحتی میزنه اندازه سینی 30 در 40 (لوپ یک متری البته در داخل خانه. حساسیتش به طلابیشتر از همه فلزاته تست شده
حالا این بر اونبر که بعضی دستگاها رو میبینیم بیشتر قدرشو میدونیم.

همیشه امید داشته باش

چهارشنبه 19 بهمن1395 - 2:46am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سنه دژ نوشته است:
اگر فلزیاب از نوع پالسی ساده باشد

- در نهایت : شما باید ببینی که کدام یک از 2 تار سیم رابط ( کابل رابط لوپ به دستگاه ) به منفی مدار وصل شده و همان تار را در نزدیک لوپ پیدا کنید و فقط یک سر از شیلد را به آن یک تار لحیم کنید .
سر دیگر شیلد به جایی وصل نمیشه و آزاده ( نه به سر اول خودش و نه به تار دیگر کابل رابط )

کابل رابط بین لوپ و مدار تشکیل شده از دو تا سیم که یکی سیم وسطی و اون یکی از سیم شیلد مانند.
من یه سال پیش هم این کابلو لحیم کاری می کردم یادمه اون موقع سیم شیلد را به سیم شیلد کابل رابط وصل کردم باز کار نکرد دیگه نمیدونم شیلده منفی بود یا نه
لوپ 45 هم دستکاری شده مونده فقط لوپ 2 در 2 که باید بازش کنم ببینم اون چطوریه.

همیشه امید داشته باش

چهارشنبه 19 بهمن1395 - 3:00am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

استادحمیدسلام
یه سوال شایدخنده دارباشه ولی شایدم خوب باشه.
میشه ازدونوع شیلدهم گرافیت وهم ازفویل ساندویچی باهم استفاده کردایا بهترجواب میده یانه کلا همه چیزوبهم میریزه.
ممنون استادببخشیدزیادمزاهم میشم

چهارشنبه 20 بهمن1395 - 4:08pm
مدیر کل
مدیر کل

بله میشه استفاده کرد ولی بنظر من لزومی نداره. میتونین خودتون تست کنین.

چهارشنبه 20 بهمن1395 - 10:21pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ممنون استادعزیز
استادخداییش میگم ازاین مدارهرچی بخای بهت میده.اینو تست میکنم نتیجه بهتر دادمیزارم.

جمعه 22 بهمن1395 - 5:44pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام

این دیپ مستر شرکتی دو تا لوپ هراهش هست یکی لوپ 1 در 1 و یکی لوپ دایره ای همون 45 یا 50 سانتی.
این دستگاه با لوپ یک در یک کارایی خوبی داره از نظر ثبات و برد و تقریبا تا حدی خوبه میشه باهاش کار کرد مشخصاتش هم اینه:

لوپ 1 در 1:
1.5 اهم
211 ظرفیتش
یک دور کابلی که داخلش شش رشته سیم و شیلد و ... که قبلا توضیح داده ام روی کابل هم اینو نوشته:

BEIDEN VL 2464 High Quality computer and control cable foil + shield 3*2*20AWG LIY (ST) CY Twisted pair 80c 700v 171 m

لوپ 45 سانتی که از همین نوع کابل سه چهار دور پیچیده شده مشخصاتش اینه:

4.5 اهم
985 ظرفیت

با این لوپ به هیچ وجه نمیشه کاوش کرد به محض تکان نیم متری قاطی میکنه. حالا میدونم خواهید گفت کابل رابط و ... مشکل داره اصلا اینطور نیست همه چیزش تست شده. خودم یه لوپ از سیم های باند ضبط ماشین یا آیفن ... براش ساختم ظرفیتش 1200 بود باز خیلی بی ثبات بود با این لوپ های کوچک سنس داره ولی خیلی بی ثباته مثلا این دلتاپالس با همین لوپ ها با ثبات تر از این بود

حالا مهندس جان من تازه فکر می کنم که باید براش یه لوپی 40 سانتی یا ...که لازم هست طوری تنظیم کنم که ظرفیتش پایینتر باشه مثل گفته شما و با توجه به کابل یک در یک ظرفیتی از 210 تا 400 و همچنین 1.5 اهم باشه تا احتمالا برای دستگاه قابل قبول باشه و بشه باهاش کاوش با ثبات تر داشت. در راهنمای دستگاه گفته برای لوپ کوچک از سه مد ( میدی - نرمال - های ) با پایین ترین یعنی میدی یا نرمال را انتخاب کنید تا بهتر کار بکنه که با اون لوپ شرکتی خودشون اصلا جور در نمیاد همین طوری با اهم و ظرفیتهای متفاوت باهم پیچونده اند یا اینکه لو پ های دستگاه های دیگرشون را با هم قاطی کرده اند نطرتون چیه مهندس با تشکر

همیشه امید داشته باش

چهارشنبه 26 بهمن1395 - 3:04am
مدیر کل
مدیر کل

با ثبات بودن لوپ بزرگ و بی ثبات بودن لوپ کوچک میتونه 3 دلیل داشته باشه. یکیش تفاوت مشخصات لوپهاست که خودتون اندازه گرفتین و بهش واقف هستین. اما دلیل دوم به منطقه کاوش بستگی داره. لوپهای کوچک اصولا به برخی ذرات حساس تر هستن! بنابراین کلا در برخی مناطق لوپ بزرگ با ثبات تر هست. علت سوم هم وجود اشکال در ساختار سیم پیچی لوپ کوچک هست. مثلا اگر استحکام کافی در سیم پیچ لوپ وجود نداشته باشه با کوچکترین تکان از بالانس خارج میشه! با این همه مشخصات الکتریکی لوپ کوچک شما اصلا عادی نیست. اگر دستگاهتون با لوپ بزرگ مشکلی نداره بهتره لوپ کوچک رو هم با همون مشخصات لوپ بزرگ درست کنین.

چهارشنبه 27 بهمن1395 - 4:07pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
با ثبات بودن لوپ بزرگ و بی ثبات بودن لوپ کوچک میتونه 3 دلیل داشته باشه. یکیش تفاوت مشخصات لوپهاست که خودتون اندازه گرفتین و بهش واقف هستین. اما دلیل دوم به منطقه کاوش بستگی داره. لوپهای کوچک اصولا به برخی ذرات حساس تر هستن! بنابراین کلا در برخی مناطق لوپ بزرگ با ثبات تر هست. علت سوم هم وجود اشکال در ساختار سیم پیچی لوپ کوچک هست. مثلا اگر استحکام کافی در سیم پیچ لوپ وجود نداشته باشه با کوچکترین تکان از بالانس خارج میشه! با این همه مشخصات الکتریکی لوپ کوچک شما اصلا عادی نیست. اگر دستگاهتون با لوپ بزرگ مشکلی نداره بهتره لوپ کوچک رو هم با همون مشخصات لوپ بزرگ درست کنین.

سلام مهندس
می خوام دیسکی 45 سانتی با سیم مسی شیلد دار خودمون بسازم
پیشنهاد می کنید کدام نوع از تخت و عنکبوتی و چه قطری از سیم ساخته بشه تا اون اندازه ها دربیاد ( 350ظرفیت و 1.7 اهم )
اگه لوپ معمولی دایره ای بسازم می تونم دولایه ای بسازم طبق عکس زیر یا دولایه ای لزوما باید به صورت تخت باشه

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

همیشه امید داشته باش

پنج شنبه 28 بهمن1395 - 8:36pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 292 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 23 , 24 , 25 , 26 , 27 , 28 , 29 , 30  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 11 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure