انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 25 اردیبهشت1403 - 1:45pm

پاسخ به موضوع  [ 98 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 ... 10  بعدی
 تله (ساختار و عملکرد) 
نویسنده پیغام
استاد آثار شناسی
استاد آثار شناسی
آواتار کاربر

محل اقامت: آيران
خب دوستان گلم لازم دیدم که یه نمونه دیگه از تله های پرتابی که به وسیله نیروی محرک باد کار میکنند رو با شکل خدمتتون توضیح بدم.

تقدیر... تقویم انسان عادیست! تغییر... تدبیر انسان عالیست!

یکشنبه 4 آبان1392 - 12:17am
استاد آثار شناسی
استاد آثار شناسی
آواتار کاربر

تله بادی

موردی که خدمتون عرض میکنم رو در هیچ جا اصلا بهش اشاره نشده و سایتها و وبلاگها اطلاعاتی در این رابطه ندارند..

این نمونه تله ها بخاطر هزینه های ساخت بالا و دقت و پیچیدگی کار و همینطور زمان بر بودن، معمولا برای مکانهای مهم مثل خزانه ها و آرامگاه های پادشاهان و ... به کار برده میشد.
همونطور که در تصویر میبینید یک ورودی هوا در بالاترین نقطه و جایی که باد بوزد به صورت نا محسوس قرار دارد که وضیفه پر کردن اتاقکهای پشتیبانی رو بر عهده دارد، در تصویر 2 اتاقک مشاهد میکنید که یکی از دیگری چندد برابر بزرگتر هست و در ادامه دلیل آن را تو ضیح خواهم داد. مکانیزم کار به این صورت میباشد که باد(هوا) وارد از بالاترین نقطه بوسیله کانال ارتباطی لوله ای شکل به اتاقک بزرگتر انتقال داده میشود تا زمانی که به شدت این اتاق پر شود، زیرا در بین لوله ها از گیره هایی بسیار ساده که امروزه هم کاربرد فراوانی هم دارند استفاده شده که به راحتی هوا داخل میشود ولی مانع خرود آن میشود! میبینید در عکس مشخص شده از این گیره ها در چنیدن جا مورد استفاده قرار گرفته شده.
بعد از پر شدن اتاق بزرگ اتاق کوچتر پر میشود(به وسیله هوای موجود در اتاق بزرگتر اتاق کوچکتر پر میشود و در اینجا اتاق بزرگتر کار پشتیبانی را انجام میدهد تا در زمانی که تله فعال شد بتواند خیلی سریع اتاق کوچ را پر کند و آماده برای تله بعدی باشد، به این گونه هست که این نمونه تنها با یکبار فعال شدن از کار نمی افتد و دیگر دلیل چند برابر بودن اتاق پشتیبان این است که بتواند به چند مرتبه این کار را بکند) بعد این نیروی محرک آماده هست و مثل باروت است و میتواند پرتاب کند تیرهای زیادی را با هم و یا اینکه از گیوتین و نیزه استفاده کند برای به حلاکت رساندن جستجوگر.
ضامن یا اهرم تله یک سنگ که معمولا در راهرو قرار گرفته (اهرم میتواند یک صندوق فریبنده هم باشد) که به یک گیره متصل هست و مانع خروج هوا شده هست و با بهم خوردن و فعال شدن آن فشار باد بسیار زیادی به مواد تله(تیر،نیزه،گیوتین...) وارد میسازد و آنها را پرتاب میکند، البته این خالی شده اتاق(فعال شدن) با صدایی مهیب شبیه انفجار و یا شلیک اسلحه صورت میگیرد....

تصویر
خواهشا مدیران محترم لطف کنند عکس رو در انجمن خودمون آپلود کنند
موفق باشید...

یکشنبه 4 آبان1392 - 12:57am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دستان جان اول ازتون ممنونم بابت مطالب ولی من یه چیزی رو درست متوجه نشدم...
اول اینکه این تله و اون سوراخی که هوارو داخل میکنه باید خیلی خیلی بزرگ باشه که بتونه باد رو ببره داخل اتاقک...دوم مثلا مال 2000 سال پیش هست این مورد و هنوز هم کسی نرفته و تله هم کار نکرده و این هوا این 2000 سال توی این محفظه باقی مونده؟؟؟ :-\
یه چیز دیگه هم در این مورد بگم...یه مثال بزنم...توی اتاق خونه وقتی کولر ابی رو روشن میکنی یه ذره پنجره یا در باید باز باشه که باد بیاد داخل(تازه با این قدرتی که داره و دهانه بزرگی که روش هست)وقتی اتاق رو کیپ میکنی دستت رو بگیر جلوی دهانه کولر میبینی که اصلا باد نمیزنه و این مورد هم روی این تله صدق میکنه..اول اینکه باید دهانه وردی هوا خیلی بزرگ باشه.دوم هر کدوم از اتاقها باید هواکشهای کوچیکی داشته باشه..سوم گیره ها از یک فرمول پبشرفته استفاده شده باشه که وقتی اتاقها پر شد خوشون باز و بسته بشن....چهارم اینکه فشاری که هوا داره و کاری که با اون اهرم باید انجام بشه که تله کار بیفته با وجود فشار هوای مداوم(که اگر اصلا هوا وارد اتاقها بشه)گیره ها باز میشن و تله خود به خود هم کار میکنه....امیدوارم ناراحت نشده باشی..این نظر من هست..چون فکر نمیکنم این نوع تله اصلا کارایی داشته باشه یا به صورت دیگه هست... #:-s

بر آنچه گذشت ، آنچه شکست ، آنچه نشد ... حسرت نخور ؛

زندگی اگر آسان بود با گریه آغاز نمیشد ...

یکشنبه 5 آبان1392 - 9:59am
استاد آثار شناسی
استاد آثار شناسی
آواتار کاربر

ALI.D نوشته است:
دستان جان اول ازتون ممنونم بابت مطالب ولی من یه چیزی رو درست متوجه نشدم...
اول اینکه این تله و اون سوراخی که هوارو داخل میکنه باید خیلی خیلی بزرگ باشه که بتونه باد رو ببره داخل اتاقک...دوم مثلا مال 2000 سال پیش هست این مورد و هنوز هم کسی نرفته و تله هم کار نکرده و این هوا این 2000 سال توی این محفظه باقی مونده؟؟؟ :-\
یه چیز دیگه هم در این مورد بگم...یه مثال بزنم...توی اتاق خونه وقتی کولر ابی رو روشن میکنی یه ذره پنجره یا در باید باز باشه که باد بیاد داخل(تازه با این قدرتی که داره و دهانه بزرگی که روش هست)وقتی اتاق رو کیپ میکنی دستت رو بگیر جلوی دهانه کولر میبینی که اصلا باد نمیزنه و این مورد هم روی این تله صدق میکنه..اول اینکه باید دهانه وردی هوا خیلی بزرگ باشه.دوم هر کدوم از اتاقها باید هواکشهای کوچیکی داشته باشه..سوم گیره ها از یک فرمول پبشرفته استفاده شده باشه که وقتی اتاقها پر شد خوشون باز و بسته بشن....چهارم اینکه فشاری که هوا داره و کاری که با اون اهرم باید انجام بشه که تله کار بیفته با وجود فشار هوای مداوم(که اگر اصلا هوا وارد اتاقها بشه)گیره ها باز میشن و تله خود به خود هم کار میکنه....امیدوارم ناراحت نشده باشی..این نظر من هست..چون فکر نمیکنم این نوع تله اصلا کارایی داشته باشه یا به صورت دیگه هست... #:-s

علی جان اگه دقیق من جزئیات کار و گیره های رو خدمتون عرض میکردم بهتر متوجه میشد، ببین بصورت کلی مکانیزم کارش عین تفنگ بادی هست!! حالا میشه به نظر مثال کولر هم برای تفنگ بادی صدق میکنه؟! و یا داشتن هواکش برای تعویض هوا نیازی نییست چون به هر حال به صورت طبیعی یه هوای داخل اون کم میشه و دوباره اضافه میشه(مثل یه پلاستیک یا توپ بادی که وقتی تو گرما باشه...) حالا در یه پست به صورت مفصل توضیح میدم تا همه سوالات رو داده باشم

یکشنبه 5 آبان1392 - 3:08pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دستان جان کارکرد تفنگ بادی با این از زمین تا اسمون فرق داره...تفنگ بادی شما داری با یک فنر که با کشیدن اون نیرویی رو ذخیره میکنی و اون با بادی که توی خودش ذخیره میکنه تیر رو میندازه...این تله ای که شما میگی باد خودش باید از سوراخ وارد اون لوله بشه و تازه باید چقدر قدرتش زیاد باشه که اون گیره هارو رو از سر راه کنار بزنه و هوا وارد بشه..این دقیق میشه مثل همون کولر وقتی اتاق هیچ راهی واسه در رو نداشته باشه...میدونی باید چه بادی بیاد تا هوا وارد این سوراخ بشه..اصلا از هر نظر بخوای بررسی کنی امکانش نیست.. :-Q

یکشنبه 5 آبان1392 - 3:32pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: البرز
:-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-?

یکشنبه 5 آبان1392 - 3:36pm
استاد آثار شناسی
استاد آثار شناسی
آواتار کاربر

ALI.D نوشته است:
دستان جان کارکرد تفنگ بادی با این از زمین تا اسمون فرق داره...تفنگ بادی شما داری با یک فنر که با کشیدن اون نیرویی رو ذخیره میکنی و اون با بادی که توی خودش ذخیره میکنه تیر رو میندازه...این تله ای که شما میگی باد خودش باید از سوراخ وارد اون لوله بشه و تازه باید چقدر قدرتش زیاد باشه که اون گیره هارو رو از سر راه کنار بزنه و هوا وارد بشه..این دقیق میشه مثل همون کولر وقتی اتاق هیچ راهی واسه در رو نداشته باشه...میدونی باید چه بادی بیاد تا هوا وارد این سوراخ بشه..اصلا از هر نظر بخوای بررسی کنی امکانش نیست.. :-Q

علی جان میشه رو هر چیزی شک کرد، بجز عجول بودن و زود قضاوت کردن شما :D
این مورد به صورت تجربی مشاهده شده و خدمتون برسون زمانی که بیل میکانیکی به صورت اتفاقی به اتاق تله همون باد برخود کرد و سوراخ شد با صدای بسیار مهبی روبه روی شدن و بسیار فشار زیادی داشت.... حالا میبینی بعد 2 هزار سال بازم تله فعال بوده و هوا داخش بود! چطور یه مواد یا آب سمی در حوض(به عنوان تله) بعد از هزاران سال دوم میاره، اما هوای اتاقی که مدام بازیابی میشه دووم نمیاره!!
بعد درباره فنر تفنگ بادی خدمتت برسونم که اتاق بزرگتر مثل فنر عمل میکنه و با فشار به اتاق کوچکتر برای خروج هوا دقیقا مثل همون تفنگ بادی عمل میکنه.... در ضمن به اون سادگی که به نظر میاد و من در تصویر کشیدم نیست و جهت بهتر فهمیدن دوستان شکل رو رسم کردم.
علی جان اگه حوصله کنی و زود قضاوت نکنی من عکسهایی رو بکشم وتو یه پست خدمتون برسونم، چون این موضوع تا حالا کسی ندیده و روش بحث نشده دلیلی بر نبودن ، انکار و غیر عقلانی بودنش نیست! دیدی رمزگشایی جوغنها که اوایل من مطرح کردم درباره ارتباطش با نجوم شاید غیر منطقی به نظر میومد ولی با دلیل و مدرک ثابت کردم که درسته و شما هم تنها کسی که در اوایل با حالی که خودتون هم موافق نظرم بودید و چند سال قبل هم تقریبا به چنین موضوعی رسیده بودین ولی اینقدر عجول بودین که میشه گفت انکارش میکردی.
خــــــــان بزار ما حرفامونو بزنیم بعد بیا... :D :D

موفق باشید...

یکشنبه 5 آبان1392 - 5:25pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

اینا شک نیست..ما با عقل و منطق یه چیزیرو باید قبول کنیم...
در مورد اینکه مواد سمی میمونه به تا سالیان دراز اصلا شکی نیست..تا ابد هم میمونه...
اصلا به هر پیچیدگی باشه..من همه جاشو قبول دارم...شما فقط ثابت کن که باد چطوری وارد این اتاق ها میشه و میمونه...بازم مثال کولر رو برات میزنم... :D این بادی که توی اتاق جمع میشه که ماده منفجره نیست که منفجر بشه...دهنه کولر رو بزار توی اتاق..همه جای اتاف هم کیپ بگیر که درزی نداشته باشه...اول ببین اصلا کولر بادش میاد داخل یا نه(سر باد رو هم گذاشتی توی اتاق)...حالا تا یک ماه اینو روشن بزار ببین اتاق منفجر میشه؟؟/ :-o دستان جون خب یه چیزی باید باشه که با عقل جور دربیاد...طوفان هم که بیاد توی یه سوراخ اینقدری باد نمیره که پر بشه و فشار بیاره واسه تله استفاده بشه....اونجایی هم که میگید جریانش یه چیزی دیگه بود صد در صد که منفجر شده وگرنه با باد جایی منفجر میشه...
در مورد اون جوقن ها هم منم گفتم بهت که خیلی وقت پیش به این موضوع فکر کردم ولی اصلا نمیشه نتیجه گرفت که جوقنها بر اساس ستاره هستن...اگرم باشن اصلا نشونه هیچی نیستن به جز همون صور مربوطه....اصلا چه کاری بوده که بر اون اساس قایم کنن چیزارو...من اونم هنوز قبول نکردم و نخواهم کرد که بر این اساس هست...چون این نمونه جوقن هارو میشه به هر صورتی دراورد و فرض کرد....هر کدوم اصول و قاعده ی خودش رو داره..بازم میگم اگر نشونه یکی از صور باشه اصلا ربطی به دفینه یا گنج یا قبر نداره و همونو میخواد نشون بده...
چاکریم :D :D

یکشنبه 5 آبان1392 - 9:59pm
استاد علوم غریبه
استاد علوم غریبه
آواتار کاربر

سلام دوستان
دستان عزيز من در مورد تله باد نظريه اي دارم به اين شرح:
در شكلي كه ميزارم بنده با اجازه شما كمي دستگاري كردم و خروجي مخزن هواي بزرگ را پايين آوردم و يك سنگ بزرگ هم در داخل و قسمت بالايي مخزن در قالب مخزن قرار دادم كه بوسيله اي توي مخرن آويزان هستش و در صورت فعاليت اهرم سنگ از بالا كنده شده و پايين ميافته و موجب رفتن هوا با فشار به مخزن كوچك و ... ميشه و نهايتا باعث برتاپ تيرها ميشه.
البته اين در حد نظر شخصي و خالي از اشكال نيست.
ياحق
@};-

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

در این درگه
که گه کـَه کـُه و کـُه کـَه می شود ناگـه !

مشو غــّره به امـروزت
که از فــردا نِـه ای آگــه !

http://morvaridman.blogfa.com/

یکشنبه 5 آبان1392 - 11:15pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ALI.D نوشته است:
اینا شک نیست..ما با عقل و منطق یه چیزیرو باید قبول کنیم...
در مورد اینکه مواد سمی میمونه به تا سالیان دراز اصلا شکی نیست..تا ابد هم میمونه...
اصلا به هر پیچیدگی باشه..من همه جاشو قبول دارم...شما فقط ثابت کن که باد چطوری وارد این اتاق ها میشه و میمونه...بازم مثال کولر رو برات میزنم... :D این بادی که توی اتاق جمع میشه که ماده منفجره نیست که منفجر بشه...دهنه کولر رو بزار توی اتاق..همه جای اتاف هم کیپ بگیر که درزی نداشته باشه...اول ببین اصلا کولر بادش میاد داخل یا نه(سر باد رو هم گذاشتی توی اتاق)...حالا تا یک ماه اینو روشن بزار ببین اتاق منفجر میشه؟؟/ :-o دستان جون خب یه چیزی باید باشه که با عقل جور دربیاد...طوفان هم که بیاد توی یه سوراخ اینقدری باد نمیره که پر بشه و فشار بیاره واسه تله استفاده بشه....اونجایی هم که میگید جریانش یه چیزی دیگه بود صد در صد که منفجر شده وگرنه با باد جایی منفجر میشه...
در مورد اون جوقن ها هم منم گفتم بهت که خیلی وقت پیش به این موضوع فکر کردم ولی اصلا نمیشه نتیجه گرفت که جوقنها بر اساس ستاره هستن...اگرم باشن اصلا نشونه هیچی نیستن به جز همون صور مربوطه....اصلا چه کاری بوده که بر اون اساس قایم کنن چیزارو...من اونم هنوز قبول نکردم و نخواهم کرد که بر این اساس هست...چون این نمونه جوقن هارو میشه به هر صورتی دراورد و فرض کرد....هر کدوم اصول و قاعده ی خودش رو داره..بازم میگم اگر نشونه یکی از صور باشه اصلا ربطی به دفینه یا گنج یا قبر نداره و همونو میخواد نشون بده...
چاکریم :D :D

با سلام خدمت اساتید محترم علی الخصوص استاد عزیزم علی آقا !
علی آقا دلمون واست تنگ شد این مسنجر ما هم که اخر مسنجر نشد ...
خوب جهت تکمیل فرمایشات استاد دستان باید عرض کنم اولا دهانه یا هواکش مخصوص باد بشکل قیف با لوله ی بلند هستش که دهانه ی قیف در مکانی قرار میگرفت که بیشترین جابجائی هوا در اون نقطه بوده و سیستم اون هم دقیقا چیزی مثل شیر یورک در لوله کشی هستش بدین صورت که آب از یک جهت با فشار خیلی کم وارد میشه ولی از اون جهت بهیچ وجه خارج نمیشه و در مورد هوا هم بهمین روش ساده از قیف به اتاقک انباری هوا منتقل میشه و در اونجا میمونه و برای خروج از اون مکان حتما باید دریچه جابجا بشه تا هوا از اتاق بیرون بره که این جابجائی بوسیله ی ماشه که همون تله وزنی هست کلید میخوره و با جابجائی تله عمل انتقال هوای متراکم صورت میگیره ...
در مورد جوغن و صور فلکی هم با اینکه از مطلب تاپیک دوره ولی لازم میدونم مطلبی که خیلی وقته ذهنمو مشغول کرده رو عرض کنم ... به نظر بنده جوغنهائی که به صور فلکی مرتبت هستند اکثرا برای قبوری استفاده میشد که بصورت جمعی و یا حادثه ی خاص بوده که با نشان علامتگذاری بصورت صور فلکی رسما همون کار تاریخ گذاری ما در سنگ قبر رو انجام میدادن ... البته این نظر شخصی بنده هست و با توجه به تحقیقاتی که در این زمینه داشتم بیان میشه و هیچ التزامی برای قبول حتمب آن نیست ...

امیدوارم تونسته باشم حق مطلبو ادا کنم .
یا حق.

یکشنبه 5 آبان1392 - 11:33pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 98 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 ... 10  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 47 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure