انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 13 اردیبهشت1403 - 3:05pm

پاسخ به موضوع  [ 6393 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 423 , 424 , 425 , 426 , 427 , 428 , 429 ... 640  بعدی
 قسمت گذاشتن تصاویر و سوالات 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

جواب سوال مارو تو صفحه قبل کسی نمتونه راهنمایی کنه .. ~X(

پنج شنبه 25 تیر1394 - 5:38pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

[quote="younes0874"]سلام اگه لطف کنید معنای اینو بهم بگید ممنون میشم فقط بی زحمت یکم زود
سلام و باکسب اجازه از اساتید عزیز @};-
اقا یونس سه مورد اولتون که کلا منتفی هست و فرسایش بوجود اورده.
اما دو عکس اخرتون عکس اولی میتونه به یک یا دو گور دخمه اشاره کنه که در کل اون صخره باید بدنبال پلمپی باشید مخصوصا کنار اون ضربدر که البته برا معابدمهرپرستی هم خوبه.
نمونه زیر معبد مهر در مراغه هست که میتونید ازش استفاده کنید البته من نمیخوام مواردیکه توی عکس مشخص کردمرو به وجود معبد ارتباط بدم اما اکثرا درکنار همچین معابد یا گور دخمه های همچین نشانه هایی هم هست:
پیوست:
00_big.jpg

نمونه استودان:
پیوست:
3.jpg

درمورد عکس اخر هم فک کنم یک جوغن هم شما روی تخته سنگ داریند که مشخص کردم اگر جوغن باشه که درجهت مسیر مشخص شده بدنبال نشان اخر از قبیل:چیدمان سنگ به صورت خاص(به صورت حتی سه سنگ ثابت که جمعا مثلث تشکیل میدهن)/سنگ ثابت بایک جوغن بندانگشتی/تپه کوچک یا سنگهای روی هم انباشته شده(قبر) باشید.
مورد کفش هم از نظرم منتفیه.مگر اینکه درکنار این نشان رودی باشه و درکنار اون رود به نشان دوم یا تکمیلی برسیدو بگیم بله نشان نشانه ماهی هست و الا پا فکر نکنم باشه اگرم باشه به جوغنها مربوط میشه و از طریق اونا به مورد میرسید.
پیوست:
12.jpg

این صرفا نظر شخصی بودو نظر اساتید ارجحیت داره @};-

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

باران باش و ببار نپرس کاسه های خالی از آن کیست!؟

پنج شنبه 25 تیر1394 - 9:40pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

mohammad22 نوشته است:
سلام
:-*
هر چی فکر مکنم دلیل اینکه سنگ رو کندن جوغن درست شده به جایی نمرسم.
اگر علامت قبر هست خوب چرا زیر خود جوغن قبر رو نذاشتن .
اگر رمز واسه قبر هست که کسی نفهمه خوب قدیم خیلیا این علمو داشتن.
و دیگه این که آیا رمز گشایی تقریبیه جوغن ها در همه ایران برابر است؟
2 ماهه فقط جوغنها رو مطالعه میکنم گیج شدن به یک اصول خاصی نرسیدم.که یک بار خودم رمز گشایی کنم.
فقط میدونم جوغن که زیرش دیده میشه (بسته نیست) هدف نردیک جوغنه. @};- :-* :-* :-*
مرسی

سلام اقا محمد من برداشتمو میگم امیدوارم به دردتون بخوره:
درواقع جوغن رو بوجود نیاوردند که قبررو مخفی کنند بلکه اونرو گذاشتند که قبررو مشخص کنندو مبادا شخصی همان قبررو مورد کاوش قرار نده برای شخص متوفی دیگری.(کروکی روی سنگی کشیده میشده برای نشان دادن مقبره یا مقبره هایی که:روی یک سنگ بزرگ جوغنهای زیادی دیده میشه که کرکوکی قبرو روی اونها مشخصه)که ما بعضا فکر میکنیم رمزی هستند بله برای ما مثل رمز هست اما برای گذشتگان یک کروکی برای مشخص شدن قبور در اون محدوده با فواصل و عمقها و نشانه های مشخص).

البته جز مورد اخری که گفین جوغن دوسر باز هست و قبر زیرش موارد دیگری هم هست که جوغن درکنار مقبره هست که جز نشان مقبره داخلش روغن میسوزوندنو اب برای پرندگان و حیوانات که ثوابش برای شخص متوفی بره که مورد اول اتش روشن کردن با روغن جنبه اعتقادی داشته.
مثل موردز یر:
پیوست:
33.jpg

سوال اخرتونم به احتمال قریب به یقین بله یکی هست اما نسبت به دوره ها یک مقدار شاید متفاوت باشه و بیشترین موردیکه متفاوته و مد نظر درجوغنها هست کاربرد جوغن مورد نظر هست نه دوره یا منطقه جوغن موردنظرکه شامل موارد زیر میشه:

برای قبر/دفینه/نشان اخر(مثل جوغن بندانگشتیباکاربردچه مقبره چه دفینه)/نشان دادن مسیر و...
البته اساتید عزیز هم باجزییات دقیقتر اشاره کنند مفید خواهدبود @};-

پنج شنبه 25 تیر1394 - 10:03pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

فرشاد نوشته است:
سلام بر همگی
چند تصویر زیرتفسیرش چیه کسی میتونه کمک کنه ارزش کاوش داره کدوم طرف حدود چند متر ؟؟
واسه هر تصویر جداگونه یه توضیح مختصر میخواستم !
خیلی ممنون باتشکر
موفق باشید

سلام اقا فرشاد عکساتون با زاویه و دید بسته گرفته شدنداگر عکسای بازتری باشند اساتید بهتر میتونن راهنمایی کنن.
درجهتهای مشخص شده بهتره به دنبال نشان اخر:چیدمان سنگها/سنگ ثابت با تک جوغن روش/تورفتگی و... باشید.
عکس اولتون:
پیوست:
20150328_132758.jpg

عکس دوم:
اگر روی تخته سنگی هست که سنگ روی خاکه دراطراف باز بدنبال نشان اخر باشید اگر وسط سنگ باشه مقبره زیر سنگ هست اما اگر روی یک کوهی یا توده عظیمی هست که جنس همون سنگ هست اونجا بدنبال باید یک گور دخمه باشید.البته مورد مشابهی رو هم دوستان گذاشته بودن که یک لحظه فک کردم همونه که اونم نشان دوم و اخری داشت که پله و درب پلمپی بود استاد باستان شناس عزیز راهنماییشون کردن.
عکس سوم:
پیوست:
20150328_132608.jpg

عکس اخرتونم اگر فرسایش نباشه نشان از قبوری در اطراف سنگ مورد نظر هست.
فقط مورد اولو سوم چون جوغن نزدیک سنگها هست پس قبور هم از سنگ فاصلش نهیت ده متر هست نه بیشتر.
البته اساتید نظرات دقیقترو جامعتری ایشالا خدمتتون میگند @};-

پنج شنبه 25 تیر1394 - 10:21pm

آقاي روح ا.. محمدي عزيز ، عكس اول براي مكان ديگه اي هست كه جوجن رويي به جوغن كناري به هم راه دارن و وصل هستن
دو عكس بعدي در يك مكان ، اين دو جوغن يكي در ديواره بيرون غار و يكي در كف سنگي دهانه ورودي غاري كوچك قرار داره كه درست در كوه روبروش حدود 200 متر جلوترش يك قلعه خيلي قديمي داره كه داخلش سه تا حوض سنگي بزرگ داره ، حالا اين جوغنها چي ميگن ؟ ممنونم
@};-

پنج شنبه 25 تیر1394 - 11:11pm
آواتار کاربر

محل اقامت: آذربایجانشرقی
سلام.
من توی یه منطقه بکر و دست نخورده چندین قبر گبری پیدا کردم که در همه قبرها پا به طرف جنوب و سر به طرف شماله.در روی بعضی از قبر ها علامت چشم هستش که به طرف شرق (طلوع آفتاب) نگاه میکنند و اما در بعضی از قبرها هم سنگهای دور قبرها طوری چیده شدند که وقتی بهشون از بالا نگاه میکنی مثل لاک پشت اند. این قبرها دردامنه کوه (نزدیک بالای کوه) که رو به شماله.اساتید عزیز منو راهنمایی کنند. آیا ممکنه باری باشه یا نه؟

حالم خوب است
اما دلتنگ روزهایی هستم
که میتوانستم از ته دل بخندم !

جمعه 25 تیر1394 - 1:55am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

ممنون اقایه روح الله محمدی دستون در نکنه .. موفق باشید ..

جمعه 26 تیر1394 - 12:44pm

سلام
کسی می تونه علایم روی سنگ را تفسیر کته

جمعه 26 تیر1394 - 3:33pm

اين تصاوير تفسيري نداره چون كار هنري چوپانان در گذشته هست .

جمعه 26 تیر1394 - 5:00pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

روح الله جان دورت بگردم عزیز :x
آقایی کردی. @};- @};- @};-

جمعه 26 تیر1394 - 7:08pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6393 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 423 , 424 , 425 , 426 , 427 , 428 , 429 ... 640  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 70 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure