انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 26 اردیبهشت1403 - 12:34am

پاسخ به موضوع  [ 6393 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 ... 640  بعدی
 قسمت گذاشتن تصاویر و سوالات 
نویسنده پیغام
استادیار
استادیار

محل اقامت: آذربایجان دیاری
فقط این مورد یادم رفت که تمامی این تصاویر روی سنگیه و همشون تویه یه جا هستند

الم یعلم بان الله یری

یکشنبه 31 فروردین1392 - 1:21am
مدیر سایت
مدیر سایت

آقای سالار ، سلام
لطف کنید با دوربین با کیفیت عکس های باکیفیت بذارید تا استاد بتونه جواب با کیفیتی برای شما ارائه بده ، شاید چیزی در این کتیبه باشه که چشم شما با این عکسها ندیده باشه ، ولی اگر استاد ببینه متوجه بشه و کار خیلی راحت تر بشه ، پس عکسها باید خیلی باکیفیت باشه و در روز عکس بگیرید تا کاملا واضح باشه و تمام اشکال خودش رو نشون بده تا چیزی از دید استاد نیوفته . با تشکر برادر

آدم‌های بزرگ،
برای موفقیت دیگران تلاش می‌کنند؛

آدم‌های عادی،
موفقیت دیگران رو تماشا می‌کنند؛

آدم‌های کوچیک،
با حرف زدن پشت سر آدم‌های موفق،
بهشون حسودی می‌کنند!

یکشنبه 1 اردیبهشت1392 - 8:41am
استادیار
استادیار

عرض کنم خدمتتان که این یه نمونه تصویر هم دوستان برام گرفتن تو شب تاریک توی منطقه جنگلی
اصلا برای بنده ودوستام ممکن نیست که دوباره بریم اونجا چون کتیبه سر زمینه و برش نداشتیم سنگین بود
لطفا با این تصاویر ارسال شده بنده رو راهنمایی کنید سپاس

الم یعلم بان الله یری

یکشنبه 1 اردیبهشت1392 - 11:30am
استادیار
استادیار

تا اونجایی کهبنده شیه می کنم دو پا-خنجر-فلش-قیچی-لنگر کشتی و زیرش یک مهر-اون یکی هم دایره است که شبیه خمره است
باز اساتید بهتر میتونین راهنمایی کنند آقا آریا نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ #:-s

الم یعلم بان الله یری

یکشنبه 1 اردیبهشت1392 - 11:31am
استاد سخت افزار
استاد سخت افزار
آواتار کاربر

سلامی دوباره خدمت تمامی اساتید و دوستان
چند روز هست که میریم کوه و به دو مورد برخوردیم.
مورد اول

رو نوک قله یه کوه به یه حوض برخوردیم اونم پای صخره!!! نه جلوی راه چشمه.
هر چی بررسی کردیم نتیجه خاصی نگرفتیم.اینا عکسها هستن

عکس 1 (این نمای جایی هست که حوض هستش.محل رو با رنگ قرمز مشخص کردم)
پیوست:
1.JPG

عکس 2 (این عکس از روی نقطه بنفش عکس شماره 1 گرفته شده)
پیوست:
2.JPG

عکس 3 (این عکس نمای ماهواره ای محل هست.توی عکس حوض بازم با رنگ قرمز مشخص شده و دقیقا پای صخره هست.بالاترش یه غار هست که ورودی بزرگ و محیط بزرگی داره.ولی حداکثر عمق 4 متر داره و اینکه توش خاکی بوده و خالیش کرده بودن.غار رو با رنگ صورتی مشخص کردم.محل بنفش محل عکاسی عکس 2 هست.
مستطیل سیاه رنگ قسمتی هست که قبلنا توش کوزه سکه بیرون آوورده شده(شواهد موجود بود) و چند جاییش رو کنده بودن.با توجه به اینکه عمق حفاریش کم بود قطعا قبر نبودن.دو چشمه 12 ماه فعال هم هستن که رو تصویر مشخص شدن.جهت جغرافیایی هم که بالا سمت راست تصویر مشخص هست)
پیوست:
3.jpg

عکس 4 (عکس خود حوض که به علت یه سری مشکلات همین رو تونستم بگیرم.حوض تقریبا 3 متر طول 2 متر عرض و بیشتر از 1 متر عمق داره.محلی هم برای ورود یا خروج آب نداشت.لاقل ما ندیدیم)
پیوست:
4.JPG

عکس 5(نمونه آوورده شده از حوض)
پیوست:
5.jpg

دوستان به نظرتون این ماده ساروج هست یا سیمان؟ سمت راستی رو از حوض اووردم و سمت چپی سیمانی هست که تقریبا 30 سال عمر داره.
ماده سمت راستی(یعنی اونی که صاف هست) رو از حوض آووردم.ماندگاریش خیلی جالبه.مطمئنا خیلی قدیمی هست.یه مورد اینکه احتمال بالا برای نگهدای آب یا یه چیز مایع استفاده میشده چون ملاتش حتی یه دونه شن بزرگ داخلش نیست و قطعا برای آب بندی استفاده شده.البته دیوار رو به صورت لایه لایه با ملات و قلوه سنگ رود خونه ای(نه صاف) ساختن
هر دو نمونه رو خیس کردم.سیمانی که یه شکل توپ هست و نزدیک 30 سال قدمت داره شروع به جذب آب کرد و صدای جذب آب رو میشد شنید.ولی ماده حوض حتی یک صدا هم ازش در نیومد.(خیلی شبیه سیمان هست).وقتی بهش ضربه میزنی صدای خشک و شیشه ای مانند میده(که میتونه به خاطر پر سیمان بودنش باشه)
توی حوض رو نگاه کردم.حتی یه جای ماله کشی هم نبود!!! دوستان یه ترک ها و شیارهایی روی دیواره ها هست.ساروج هم میتونه از این نوع ترک ها برداره یا فقط سیمان اینجوریه؟
با توجه به موقعیتش واقعا خیلی قدرتمند کار شده و دووم آوورده.سیمان 30 ساله که این نمونه رو ازش برداشتم متلاشی شده بود.در حالی که اون حوض هر سال باید به شدت یخ میزده و باز میشده و کلا باید تا الان داغون میشد!!!
سوال مهمی که از دوستان و اساتید دارم اینه که جنس این حوض چیه و کاربرد این حوض اونجا چی بوده؟(اصلا چطور موادش رو تا اونجا بردن؟)
خودم یه نتیجه هایی رو گرفتم.دوستان گفتن مال انگلیسیها بوده و اسباشون رو آب میدادن.ولی عمق حوض زیاد هست و بیشتر از 1 متر هست و تا جایی که بنده میدونم آبشخورها رو بالا تر از سطح زمین میسازن تا حیوون بتونه آب بخوره ولی این مورد همونطور که از لبه هاش معلومه همسطح زمین بوده.طوری که ملات حتی از دیوار هم بیرون اومده و روی خاک رفته بوده.یه مورد دیگه هم عمقش هست که دلیلی نیست اینقدر عمیق باشه اگه آبشخور باشه و اگه هم بوده اب از کجا داخلش میومده یا از کجاش خارج میشده یا اینکه با وجود داشتن دو چشمه 12 ماه فعال همونجا چه نیازی به حوض هست.در کل قظیه آبشخور بودن منتفی شد.
یکی دیگه گفت ممکنه محل شست و شو بوده باشه.حوض ارتفاع ساختش بسیار بالا هست و تا چند سال پیش حتی تابستونا هم تمام کوه از برف پوشیده بود.اونم به صورت متری.حالا آدم که هیچ.تو همچین دمایی حتی حیوون رو هم نمیشد اونجا بشورن.با وجود اینکه الان بهاره وقتی رفتیم با کت اونجا رفتیم و بسیار هم سرد بود

حالا اساتید و دوستانی که با این مورد برخورد کردن و میدونن چیه اگه براشون مقدور بود یه اظهار نظری بکنن ممنون میشم

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

یکشنبه 1 اردیبهشت1392 - 5:23pm
استاد سخت افزار
استاد سخت افزار
آواتار کاربر

مورد دوم(در حال آپلود تصاویرم... :D )
به یه سنگ برخوردیم که ظاهرا ازش به عنوان سندان استفاده شده.هم سنگ و هم سنگ سندان رو توی عکس با نقطه سیاه مشخص کردم که سابیدگی دارن.البته با توجه به سابیدگی سندان سنگ سندان میبایست خیلی از اینی که هست صافتر و صیقلی تر باشه.پس نتیجه گرفتیم که بعدا سنگش عوض شده.
شنیده بودم اونجا قلعه بوده.مکان کنار یه سراب پر آب هست.در کل جای با شکوهی هست.ولی دو مورد در مورد قلعه داشت.یکی اینکه با اینکه روی بلندی بود ولی دید خوبی نداشت و دومی اینکه کنار قله کوه بود و میشده به راحتی از بالا روش سنگ روش انداخت که میشه گفت قلعه نبوده و اگه بوده ارزش نظامی نداشته و یا امارتی چیزی بوده
کمی دور و برش رو نگاه کردیم دیدم قبرهای زیادی دوروبرش هست.جهتشون متفاوت و رو به قبله نبود که نشون میده مال قبل از اسلام بودن.
سمت چپ و بالای قبرستان جای یه خونه بسیار بزرگ قدیمی(یا شایدم قلعه) معلوم بود.

(توی عکس سراب با رنگ آبی - محیط این محل به رنگ مستطیل قرمز - سنگ سندان به صورت دایره جگری رنگ در وسط محل - مربع های سیاه: قبرها"محل هاشون دقیق نیست"- خط بفش هم یه جاده قدیمی بزرگ که از کنار همین محیط رد میشه.جاده خیلی قدیمی هست حتی جاهایی ازش با سنگ درست شده - جهت جغرافیایی هم بالا سمت راست معلومه)

حالا نظر اساتید و دوستان در مورد این محل و این سنگ چیه؟

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

یکشنبه 1 اردیبهشت1392 - 6:12pm
آواتار کاربر

یه سوال در مورد گورهای صخره و گور دخمه دارم اینکه ایا از تابوت هم استفاده میکردن و اینکه ایا روی مرده خاک هم میریختن یا بصورت ازاد هست و اطراف مرده خالی هست ممنونم

یکشنبه 1 اردیبهشت1392 - 11:30pm
استاد - مدیر
استاد - مدیر

yazdgerd نوشته است:
یه سوال در مورد گورهای صخره و گور دخمه دارم اینکه ایا از تابوت هم استفاده میکردن و اینکه ایا روی مرده خاک هم میریختن یا بصورت ازاد هست و اطراف مرده خالی هست ممنونم

تاحالا که درجایی نشنیده شده که توی گور دخمه ها از تابوت استفاده شده باشه معمولا توی گوردخمه ها مرده روی کف که سنگی هستش گذاشته میشه وتاجایی که من گوردخمه های زیادی دیدم یک شیار بزرگ در کف سنگی این دخمه ها وجودداره که به دوقسمت تقسیم شده بعضی هاشون هم راههای مخفی دارند که به اتاقهای دیگه راه داره

mantera

سه شنبه 3 اردیبهشت1392 - 7:51pm
استاد - مدیر
استاد - مدیر

mahdi نوشته است:
مورد دوم(در حال آپلود تصاویرم... :D )
به یه سنگ برخوردیم که ظاهرا ازش به عنوان سندان استفاده شده.هم سنگ و هم سنگ سندان رو توی عکس با نقطه سیاه مشخص کردم که سابیدگی دارن.البته با توجه به سابیدگی سندان سنگ سندان میبایست خیلی از اینی که هست صافتر و صیقلی تر باشه.پس نتیجه گرفتیم که بعدا سنگش عوض شده.
شنیده بودم اونجا قلعه بوده.مکان کنار یه سراب پر آب هست.در کل جای با شکوهی هست.ولی دو مورد در مورد قلعه داشت.یکی اینکه با اینکه روی بلندی بود ولی دید خوبی نداشت و دومی اینکه کنار قله کوه بود و میشده به راحتی از بالا روش سنگ روش انداخت که میشه گفت قلعه نبوده و اگه بوده ارزش نظامی نداشته و یا امارتی چیزی بوده
کمی دور و برش رو نگاه کردیم دیدم قبرهای زیادی دوروبرش هست.جهتشون متفاوت و رو به قبله نبود که نشون میده مال قبل از اسلام بودن.
سمت چپ و بالای قبرستان جای یه خونه بسیار بزرگ قدیمی(یا شایدم قلعه) معلوم بود.

(توی عکس سراب با رنگ آبی - محیط این محل به رنگ مستطیل قرمز - سنگ سندان به صورت دایره جگری رنگ در وسط محل - مربع های سیاه: قبرها"محل هاشون دقیق نیست"- خط بفش هم یه جاده قدیمی بزرگ که از کنار همین محیط رد میشه.جاده خیلی قدیمی هست حتی جاهایی ازش با سنگ درست شده - جهت جغرافیایی هم بالا سمت راست معلومه)

حالا نظر اساتید و دوستان در مورد این محل و این سنگ چیه؟

اقا مهدی این مواردی که شما ذکر نمودید در واقع در تمام مکانهای باستانی میشه ,همجین مواردی رودید ,اصل اینه که واقعا بشه نشان خاصی رو پیدا کرد که دنبال محل هدف جستجو شود اما اگر در اونجا قبرستان قدیمی وجود داره ویا قلعه ای دیده میشه واقعا مکان خوبی هستش مخصوصا قلعه که در نزدیکی اون میشه ارامگاههای مهم رو پیدا کرد ونباید بیشتر از300متر از قلعه دور باشند واگر خزانه ای هم وجود داشته باشه بیشتر از150متر دور نیست علاوه بر اینکه توی خود قلعه نیز میتونه هدفهای خوبی وجود داشته باشد

mantera

سه شنبه 3 اردیبهشت1392 - 8:06pm
استاد - مدیر
استاد - مدیر

mahdi نوشته است:
سلامی دوباره خدمت تمامی اساتید و دوستان
چند روز هست که میریم کوه و به دو مورد برخوردیم.
مورد اول

رو نوک قله یه کوه به یه حوض برخوردیم اونم پای صخره!!! نه جلوی راه چشمه.
هر چی بررسی کردیم نتیجه خاصی نگرفتیم.اینا عکسها هستن

عکس 1 (این نمای جایی هست که حوض هستش.محل رو با رنگ قرمز مشخص کردم)
پیوست:
1.JPG

عکس 2 (این عکس از روی نقطه بنفش عکس شماره 1 گرفته شده)
پیوست:
2.JPG

عکس 3 (این عکس نمای ماهواره ای محل هست.توی عکس حوض بازم با رنگ قرمز مشخص شده و دقیقا پای صخره هست.بالاترش یه غار هست که ورودی بزرگ و محیط بزرگی داره.ولی حداکثر عمق 4 متر داره و اینکه توش خاکی بوده و خالیش کرده بودن.غار رو با رنگ صورتی مشخص کردم.محل بنفش محل عکاسی عکس 2 هست.
مستطیل سیاه رنگ قسمتی هست که قبلنا توش کوزه سکه بیرون آوورده شده(شواهد موجود بود) و چند جاییش رو کنده بودن.با توجه به اینکه عمق حفاریش کم بود قطعا قبر نبودن.دو چشمه 12 ماه فعال هم هستن که رو تصویر مشخص شدن.جهت جغرافیایی هم که بالا سمت راست تصویر مشخص هست)
پیوست:
3.jpg

عکس 4 (عکس خود حوض که به علت یه سری مشکلات همین رو تونستم بگیرم.حوض تقریبا 3 متر طول 2 متر عرض و بیشتر از 1 متر عمق داره.محلی هم برای ورود یا خروج آب نداشت.لاقل ما ندیدیم)
پیوست:
4.JPG

عکس 5(نمونه آوورده شده از حوض)
پیوست:
5.jpg

دوستان به نظرتون این ماده ساروج هست یا سیمان؟ سمت راستی رو از حوض اووردم و سمت چپی سیمانی هست که تقریبا 30 سال عمر داره.
ماده سمت راستی(یعنی اونی که صاف هست) رو از حوض آووردم.ماندگاریش خیلی جالبه.مطمئنا خیلی قدیمی هست.یه مورد اینکه احتمال بالا برای نگهدای آب یا یه چیز مایع استفاده میشده چون ملاتش حتی یه دونه شن بزرگ داخلش نیست و قطعا برای آب بندی استفاده شده.البته دیوار رو به صورت لایه لایه با ملات و قلوه سنگ رود خونه ای(نه صاف) ساختن
هر دو نمونه رو خیس کردم.سیمانی که یه شکل توپ هست و نزدیک 30 سال قدمت داره شروع به جذب آب کرد و صدای جذب آب رو میشد شنید.ولی ماده حوض حتی یک صدا هم ازش در نیومد.(خیلی شبیه سیمان هست).وقتی بهش ضربه میزنی صدای خشک و شیشه ای مانند میده(که میتونه به خاطر پر سیمان بودنش باشه)
توی حوض رو نگاه کردم.حتی یه جای ماله کشی هم نبود!!! دوستان یه ترک ها و شیارهایی روی دیواره ها هست.ساروج هم میتونه از این نوع ترک ها برداره یا فقط سیمان اینجوریه؟
با توجه به موقعیتش واقعا خیلی قدرتمند کار شده و دووم آوورده.سیمان 30 ساله که این نمونه رو ازش برداشتم متلاشی شده بود.در حالی که اون حوض هر سال باید به شدت یخ میزده و باز میشده و کلا باید تا الان داغون میشد!!!
سوال مهمی که از دوستان و اساتید دارم اینه که جنس این حوض چیه و کاربرد این حوض اونجا چی بوده؟(اصلا چطور موادش رو تا اونجا بردن؟)
خودم یه نتیجه هایی رو گرفتم.دوستان گفتن مال انگلیسیها بوده و اسباشون رو آب میدادن.ولی عمق حوض زیاد هست و بیشتر از 1 متر هست و تا جایی که بنده میدونم آبشخورها رو بالا تر از سطح زمین میسازن تا حیوون بتونه آب بخوره ولی این مورد همونطور که از لبه هاش معلومه همسطح زمین بوده.طوری که ملات حتی از دیوار هم بیرون اومده و روی خاک رفته بوده.یه مورد دیگه هم عمقش هست که دلیلی نیست اینقدر عمیق باشه اگه آبشخور باشه و اگه هم بوده اب از کجا داخلش میومده یا از کجاش خارج میشده یا اینکه با وجود داشتن دو چشمه 12 ماه فعال همونجا چه نیازی به حوض هست.در کل قظیه آبشخور بودن منتفی شد.
یکی دیگه گفت ممکنه محل شست و شو بوده باشه.حوض ارتفاع ساختش بسیار بالا هست و تا چند سال پیش حتی تابستونا هم تمام کوه از برف پوشیده بود.اونم به صورت متری.حالا آدم که هیچ.تو همچین دمایی حتی حیوون رو هم نمیشد اونجا بشورن.با وجود اینکه الان بهاره وقتی رفتیم با کت اونجا رفتیم و بسیار هم سرد بود

حالا اساتید و دوستانی که با این مورد برخورد کردن و میدونن چیه اگه براشون مقدور بود یه اظهار نظری بکنن ممنون میشم

در مورد این حوض من فکر نمیکنم که خیلی قدیمی باشه جون ظاهرش اصلا به قدیمی نمیخوره واینکه اون تیکه از حوض هم به ساروج نمیخوره معمولا برای حوض ویا پل وغیره از ساروج کرم استفاده میشده من خودم ساروج کرم رو شکوندم لایه های بالای ساروج با کلنک,راحت میشه شکوندش, جون در معرض هوای بیشتری هستش, اما لایه های عمقی تر ان, واقعا محکم وبه راحتی قابل خورد شدن نیست واینکه که بافت اون هم ,به این مقدار متراکم نیستش ولی این تیکه از حوض واقعا متراکم وکار امروزی میتونه باشه البته یک نوع ساروج قدیمی به اسم ساروج سیاه وجود داره که بسیار قوی ومتراکم هستش واون ساروج برای موارد خاص وپلمپ استفاده میشده

mantera

سه شنبه 3 اردیبهشت1392 - 8:21pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6393 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 ... 640  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 44 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure