انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 4 اردیبهشت1403 - 7:24pm

پاسخ به موضوع  [ 175 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 14 , 15 , 16 , 17 , 18  بعدی
 کمک درباره شناخت قبر گبری 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام دوستان اگه چند سنگ چین گرد روبه طلوع افتاب سینه یک کوه باشه ایا نشانه قبر میشه

یکشنبه 1 شهریور1394 - 1:04pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: کردستان
با سلام
دوستانه ممنون میشم راهنمایی کنید که آیا این محدود می تونه قبرستان باشه ؟
علائم زندگی هست
تعداد بالای 100 عدد شایدم بیشتر
بصورت سنگ های ریخته شده روی هم
رو به آفتاب

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

شنبه 14 آذر1394 - 3:33pm
YIM
مدیر سایت
مدیر سایت
آواتار کاربر

hossein1982 نوشته است:
سلام.
من توی یه منطقه بکر چندین قبر پیدا کردم که در همه قبرها پا به طرف جنوب و سر به طرف شماله.در روی بعضی از قبر ها علامت چشم هستش که به طرف شرق (طلوع آفتاب) نگاه میکنند و اما در بعضی از قبرها هم سنگهای دور قبرها طوری چیده شدند که وقتی بهشون از بالا نگاه میکنی مثل لاک پشت اند.این قبرها دردامنه کوه (نزدیک بالای کوه) که به طرفه شماله.اساتید عزیز منو راهنمایی کنند. آیا ممکنه باری باشه یا نه؟

اگه میتونی تصاویری از مورد خودتونو بزارید تا بهتر بررسی بشه

درکوی نیک نامان...ماراگذر ندادند

سه شنبه 17 آذر1394 - 9:07am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

سلام و درود
دوستان اگه بخوایم از رو عکس نظر بدیم که مکان طلا داره یا قبرستان گبریه یانه به جایی نخواهیم رسید . به نظر من باید اطلاعاتی از یدمت و پیشینه اون محل یا منطقه یا روستا داشته باشیم . مثلا طرفای ما یه آبادی هست که تو آبادی یه تپه وجود داره رو این تپه پاسگاهش کردن و من میدونم که اون تپه مربوط به دوران اسلامیه. حالا من شنیدم میخوان تونل بزنن و برن داخل بدون در نظر گرفتن ریسک کار . منظورم این بود که وقتی میگیم محل مذبور مربوط به دوران پس از اسلامه میفهمبم که به احتمال زیاد بار آنچنانی نداره و اگه داشته میراث مردمی بوده که دست به دست و سینه به سینه به فرد رسیده و تازه احتمالشم کمه که حتما تو اون محل مدبون باشه ما با پیدا کردن پیشینه و کمک از ریش سفیدان و حتی داستانها و اسطوره ها تا یه حدی در مورد محل مورد حفاری کنکاش میکنیم بعد تو قبرستون مسلمونا امکان وجود قبر گبری هم وجود داره اینجایی که ماهستیم اینجوریه... و مردم ناخواسته و ندانسته مرده هاشون رو تو قبرستون گبریان میزاشتن چون اگه میدونستن اینجا محل دفن غیر مسلموناست نجس میدونستنش و مرده مسلمون رو دفن نمیکردن. یه جاهاییم هست که قبرستون بوده و به قول معروف جزو مراتع بوده و کشاورز شبونه رفته و شخم زده و کل آثار رو خراب کرده و ادوات کشاورزی موقع شخم زدن سنگ قبر رو میارن بالا و هرزگاهی چیزایه خوبیم گیرشون میاد .
قبر مسلمون چه مرد چه زن و چه بچه مستطیلیه و با قبر مرد غیر مسلمون تفاوتی نداره چون سنگ قبری نمونده و کلا با سطح زمین صاف شده اما من به شخصه قبر غیر مسلمون رو حفاری کردم که سنگ چین گرد داره و خاکش بکر نیست و نرمتره نسبت به 20سانت اونورش و میتونید با سیخ زدن بفهمید که دقیقا قبره یانه و البته کندیم و هیچیم توش نبود . وقتی حفاری کردین از روی استخون مدفون میتونید بفهمید که خیلی کهنه است یا اینکه قدمت چندانی نداره ما یه قبر دیگه کندیم که کلا تو یه اتاقک عمودی 1*2متر بود و گوشواره و دستبندش سنگی بود فهمیدم مربوط به دوره ایه که هنوز فلز کشف نشده بوده اما خب پولی هم براش ندادند. به نظر من اول منطقه رو بشناسیم و اطلاعاتی ازش بدست بیاریم
بعد چشمه و رود خونه و درخت کهنسال و شرقی بودن تپه رو در نظر بگیریم
بعد اگه ردیاب داشتیم با ردیاب محل رو رصد کنیم اگه قبرستون بزرگ بود نقطه زن بهتره چون اجناس داخل قبور آنچنان مالی نیستن اما تک قبرها که معمولا ارتفاع بیشتری دارن بهتر جواب میدن. اگرم دستگاه نداشتین با سیخ زدن تا حدی میتونید موفق بشید.
امیدوارم همیشه موفق باشید. ببخشید طولانی شد.

دوشنبه 1 فروردین1395 - 3:01am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام به همه دوستان
میخواستم از دوستانی که تجربه دارن بپرسم معمولا را ه ورود گور دخمه ها از کدوم سمت هستش یعنی از نظر جهت های اصلی عرض میکنم .ممنون

شنبه 12 تیر1395 - 7:44am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

pedram2 نوشته است:
سلام به همه دوستان
میخواستم از دوستانی که تجربه دارن بپرسم معمولا را ه ورود گور دخمه ها از کدوم سمت هستش یعنی از نظر جهت های اصلی عرض میکنم .ممنون

به چند چیز بستگی داره اول اینکه تدفین در چه دوره تاریخی بوده .نکته دوم موقعیت جغرافیایی سوم مقام اون فرد چهارم سطح سواد اون جامعه چون بیشتر مردم اون زمان سواد کافی نداشتن و این که چه دینی داشتند بیشتر شمال غربی جنوب شرقی نکته ای دیگه هم هست که ایا قبر یهودی یا قبر مسیح یا مسلمان یا زردتشت همه اینها مواردی هست که باید بهشون توجه بشه بهترین راه برای تشخیص استفاده از قطب نما هست وموقعیت های مکانی شامل اب جنگل شیب مایل تپه تابش نور خورشید یا همون طلوع وغروب افتاب وهمچنین علامت هایی همچون جوغن صلیب ضربدر یا نماد های حیوانی که بیشتر برای افراد بلند مرتبه استفاده میشده

شنبه 12 تیر1395 - 12:48pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام دوستان
اول در مورد گبر بگم از اونجا که گبر به معنای مرد هست و این نامی هست که اعراب بعد از حمله به تاریخ ایران قبل از اسلام گذاشتن خب اولین نکته این هست که ما قبل از اسلام دوره های تاریخی زیادی رو داشتیم و همچین ایین های بخصوصی اینکه ما بخوایم همه دوره های قبل از اسلام رو به معنای گبری بشناسیم اصلا کار درست نیست پس اشتباه نکنید علامت های تدفین هر دوره با هم فرق میکنن و این کلمه به نظر من در تاریخ ایران جایی ندارد و یک مشت تازی این اسم رو بر تاریخ ایران گذاشتن

شنبه 12 تیر1395 - 1:01pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: کردستان
جواد جان واقعا ممنون از اطلاعات دقیق شما @};-
میشه بفرمائید قبر های که یه تخت سنگ بزرگ رو شون هست . تخت سنگ هم نیم متر زیر خاک هست و زیر تخت سنگ رو دیوار گرد با سنگ چیدن. برای چه دوره ای هست و مرده نیز به پشت رو به غروب هست ایا ارزش کاوش دارند؟

شنبه 12 تیر1395 - 1:08pm
YIM
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

mohammadiraj نوشته است:
جواد جان واقعا ممنون از اطلاعات دقیق شما @};-
میشه بفرمائید قبر های که یه تخت سنگ بزرگ رو شون هست . تخت سنگ هم نیم متر زیر خاک هست و زیر تخت سنگ رو دیوار گرد با سنگ چیدن. برای چه دوره ای هست و مرده نیز به پشت رو به غروب هست ایا ارزش کاوش دارند؟

بیشتر در ایین مهر رو به خورشید خاک می کنن و یکی از نشونه هاش این هست به صورت نشسته مرده رو میزارن و روی خود سنگ رو سوراخ میزارن که نور به داخل قبر بشه یکی از دلایش این هست به تاریکی قبر اعتقاد داشتن در عین حال در دوره های دیگه هم این مدل بوده به عنوان مثال ایلمایی ها که سه نوع تدفین داشته اند اتاقک های خشتی که بیشتر در شوش برد گوری ها یا همون گور های صخره ای و گور خمره ها که برای کودکان زیر چهارده سال استفاده میشده.

شنبه 12 تیر1395 - 1:49pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام دوستان کتابی به عنوان ایین تدفین پیش از اسلام امیدوارم مورد استفاده قرار بگیره کتاب بسیار زیبا

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

شنبه 12 تیر1395 - 5:06pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 175 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 14 , 15 , 16 , 17 , 18  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 25 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure