انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 18 اردیبهشت1403 - 10:07pm

پاسخ به موضوع  [ 22 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3  بعدی
 همه دوستان کمک کنند..بخصوص اساتید عزیز استاد پارسی و شمس و.. 
نویسنده پیغام
مدیر سایت
مدیر سایت

amir6777 نوشته است:
باستانشناس نوشته است:
amir6777 نوشته است:
به همه دوستان سلام میکنم.طاعاتتون قبول باشه
یک چاه هست که بالای یک تپه 8 متری حفر شده و تا 24 متر داخل تپه عمق داره..
درب چاه پلمب بوده و اثار پلمپ معلوم هست اما در اثر فرسایش از کنار تپه پلمپ معلوم شده و قسمت پایینی اون تخریب شده و درب وروی به داخل چاه باز شده.داخل چاه تا انتها در بخش بدنه دست نخورده باقی مونده و ته چاه هم کاملا خشک هست.در 500 متری سمت جنوب شرقی تپه که چاه در ان واقع شده یک قلعه قدیمی و بزرگ وجود داره..

سوالات

1.چرا این چاه روی تپه حفر شده و درب اون پلمب شده بوده؟؟

2.ایا احتمال وجود بار در چاه وجود داره؟؟

3.اگر باری در این چاه وجود داشته باشد در ته چاه قرار دارد و یا در بدنه چاه و در چه عمقی؟؟

درود بر اميرخان عزيز
يكي از تاكتيك هاي قلعه هاي نظامي ساخت چاه از بالاترين نقطه براي رسيدن به آب بوده
علت اين كار دفع محاصره دشمن بوده كه به خاطر نبود آب تسليم نشوند و آب خود را بدون مشكل از آن قسمت تهيه كنند
و اما قسمتي كه به عنوان پلمپ مشخص كرده ايد بيشتر به دوران تخريب اين تپه و قلعه باز ميگيردد
البته گاها مشاهد شده كه در دوراني بعد از سقوط و جلوس حكومتي ديگر از اين چاه ها در قلعه هاي مخروبه به عنوان انبار ابزار جنگي يا خزانه نيز استفاده شد است
با يك روش ساده بستن دوربين و چراغ قوه به طنابي بلند از داخل چاه فيلم تهيه كنيد
@};-
اگر باري باشد در اين شكل چاه در ته مي باشد

سلام استاد باستان شناس عزیز
ممنون از پاسختون
چندتا مساله پیش میاد
1.این تپه شبیه یک قلعه نظامی نیست چون خیلی بزرگ نیست که بگیم چاه در یک قلعه نظامی حفر شده..بلکه قلعه اصلی در فاصله 500 متری اون قرار داره

2.چاهی که جهت برداشت اب در وسط یک قلعه حفر شده باشه چرا باید سه متر پلمب بشه؟؟!!!!!معمولا در این مواقع باید دسترسی به اب به بهترین نحوه صورت میگرفته

3.فرمودید بار در ته چاه هست..با توجه به اینکه در قدیم این منطقه پر اب بوده در عمق 27 متری قطعا اب بوده و به مرور زمان خشک شده..ایا بار رو در زیر اب قرار می دادند؟؟

4.فیلم تهیه شده و به زودی در اختیار شما قرار داده خواهد شد استاد عزیز

درود
خوبی داشی؟
پستهای این چندوقتت رو مطالعه کردم و خیلی خوشحال شدم دادا هم به این خاطر که میبینم یه اپراتور 6دانگ شدی و هم به این خاطر که میبینم اصولی و منطقی و با آثار و علائم پیش میری و الکی چرخ نمیزنی!
و اما خوشحالی بیشترم به خاطر اینه که شما مث بقیه نمیشینی توی خونه پست الکی بزاری و همش تست قابلمه و قوطی شیرخشک بگیری و این واقعا خوشحالم میکنه که حداقل شما داری استفاده درست میکنی :ymhug:
درمورد این چاه هم دادا اگه اجازه بدی منم چندتا نکته خدمتتون عرض کنم :
خودم شخصا بخاطر شغلم بارها و بارها با این موارد روبرو شدمو حسابی هم چرخ زدم ولی دادا این حرفها بین خودمون بمونه و شمام دیگه قابل اعتماد بنده هستید و از طرفی چون مکانت ارزش داره حیفم میاد نگم خدمتتون.
چون مکانت تپه هست و از طرفی دور از قسمتهای مسکونی مثل قلعه هست و اطرافش هم هیچگونه آثاری از وجود بنای مسکونی دیده نمیشه پس بحث آبی بودن چاه کلا رد میشه این اولیش!
دوم احتمال وجود چشمه در اون قسمت و انتقال آبش از طریق حفر کانال به مناطق مسکونی مثل همون قلعه هست که با توجه به شرایط چاه مثل آب بندی نشدن و خاکی بودن دیواره ها و واقع بودن در روی تپه و عدم وجود چشمه در بالای تپه این مورد هم به قدرت رد میشه!
سوم احتمال وجود چاه به عنوان بخشی از حلقه های قنات هست که این هم با تجربه ی خودم و با دلایل قوی باز رد میشه!
چهارم و مهمترین احتمال که بنده بهش اعتقاد دارم استفاده از چاه به عنوان راه ورودی ( حالا یا به یک راهرو زیرزمینی و مخفی مثل قلعه یا برج دیدبانی هست) یک مکان مهم هست که باید توسط شما بررسی بشه .
بخاطر شرایط تپه و مشرف بودنش بر منطقه خودم احتمال میدم که راهی بسوی برج دیدبانی باشه که اینجور برجهارو طوری میسازن که فقط یک راه ورود و خروج داشته باشن و اون هم فقط بصورت راهرو زیرزمینی از نقطه ی درونی قلعه آغاز میشه و دلیلش هم اینه که شخص دیدبان یا نگهبان کاملا ایمن باشه و هیچ خطری از حمله ی افراد از بیرون برج تهدیدش نکنه و چون هیچ راه ورودی نداره بسیار ایمن بوده و برج هم بالای چاه مستقر بوده و از طریق همین چاه هم به راهروی زیرزمینی قلعه مورد نظر منتهی میشده که اگر بتونید راهرو رو که باید در انتهای چاه یا در دیواره ی اون باشه پیدا کنید میتونید واردش بشید و احتمال وجود بار یا قنائم و یا حتی اتاقکهای مخفی در طول مسیر وجود داره ولی باید بیش از هر وقت دیگه ای مراقب باشید زیراکه با گذشت زمان تمام راههای ورود و خروج هوا به تونل مسدود شده و اگر واردش بشید قطعا با کمبود اکسیژن مواجه میشید که باید تمهیدات لازم رو فراهم کنید.
در هرصورت بنده اعتقاد دارم که این منطقه ارزش کاوش داره و اگراصولی پیش برید به امید خدا نتیجه میگیرید.
پیروز باشید.

نگذارید گوشهایتان گواه چیزی باشد که ندیده اید
نگذارید زبانتان چیزی را بگوید که قلبتان باور نکرده
صادقانه زندگی کنید

یکشنبه 14 تیر1394 - 4:27pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ممنونم استاد کوهیار عزیز..برادر خوبم.این لطف شما رو به بنده میرسونه و انشالله بتونم قطره ای از زحماتتون رو جبران کنم. :x
استاد کوهیار سوال اینجاست که این چاه هیچ گونه جای پایی برا بالا اومدن نگهبان از پایین تا بالای برج نیست(طول27 متر)...ثانیا اینکه درب اون نزدیک به سه متر در بالا پلمب بوده!!دقت هم اگر بکنیم هر چه به سمت بالا میایم درب کاملا تنگ میشه به طوری که ورودی اون به 40 ثانت میرسه.اینها رو در صورت درست بودن فرضیه چطور باید بهش نگاه کنیم؟
باز هم ممنونم از نگاهتون :x

یکشنبه 14 تیر1394 - 5:10pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

نظر اساتید چی هست که قسمت اول درب رو که هنوز پلمب هست تخریب کنم شاید در بدنه علامتی وجود داشته باشه؟؟؟ایا امکانش هست؟؟

یکشنبه 14 تیر1394 - 5:12pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دوست عزیز من نمونه این چاه رو فراوون دیدم
از اینجور چاهها جهت پساب یا فاضلاب استفاده میشده
امیدوارم در کاوشهای بعدی به مقصود خود برسید

یکشنبه 14 تیر1394 - 5:21pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

تهم نوشته است:

:D ;)
شما که تو خصوصی پیام دادین اگه تو زنجان هست و منطقه ماهنشان اشناشیم بیام کمکت کنم؟!!!!!!!!!! :D :D :D

چطور یهو شد فاضلاب؟؟

شما هم از اون ادماییا :)) :-?

یکشنبه 14 تیر1394 - 7:53pm
استاد
استاد

درود بر شما
یه مورد هست که یه دره که یه چشمه در اون جاری هست و یک طرفش یه قلعه وحود داره و دقیقا روی برو در اون طرف دره در 100 متری یکتپه بلند طبیعیحدود 40 متر وحود داره که یک طرف اون صاف هست و از طرف دیگر اون با سینه خیز میشه بالا رفت چون شیب تندی دارد سطح بالایی این تپه 10 در 12 متر شاید باشه و در وسط اون یک سازه به صورت چاه به ابعاد 3 در 2 متر وجود داره که با اجر ساخته شده و حدودا 4 متر اون خالی هست و بقیه اون مشخص نیست که چند متر عمق داشته باشه ردیاب عکس العملی روی اون نداشت اما واقعا چه استفاده ای این سازه میتونه داشته باشه

یکشنبه 14 تیر1394 - 8:45pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ای ی ی ی ی ی . امیر جان اگرچه بنده کارشناس نیستم و جسارته مقابل اساتید موجود اظهار نظر میکنم.
با فرض بر اینکه این جا برای گنجینه بوده باشه و نه برای ذخیرۀ آذوقه (سیلوی زیرزمینی) ......
یه حسی بهم میگه شاید خدای نکرده بارشو برده باشن. به نطر خودت اون تخریب ملات به خودی خود اتفاق افتاده؟ برای چند وقت پیش بوده؟ غلط نکنم خیلی قدیمی نشون میده. نه؟ سفالای رنگ آبی وسبز پراکنده هم خوب نشونه دوران اسلامیه. یعنی یه عدهّ قابل توجهی در این دوران گذرشون به این جای شما افتاده و خلاصه یه دستکاری بزرگی کردن و..... ا ی ی ی ی ی انشالله اشتباه فکر کرده باشم.

یکشنبه 14 تیر1394 - 10:27pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

mahmood51 نوشته است:
ای ی ی ی ی ی . امیر جان اگرچه بنده کارشناس نیستم و جسارته مقابل اساتید موجود اظهار نظر میکنم.
با فرض بر اینکه این جا برای گنجینه بوده باشه و نه برای ذخیرۀ آذوقه (سیلوی زیرزمینی) ......
یه حسی بهم میگه شاید خدای نکرده بارشو برده باشن. به نطر خودت اون تخریب ملات به خودی خود اتفاق افتاده؟ برای چند وقت پیش بوده؟ غلط نکنم خیلی قدیمی نشون میده. نه؟ سفالای رنگ آبی وسبز پراکنده هم خوب نشونه دوران اسلامیه. یعنی یه عدهّ قابل توجهی در این دوران گذرشون به این جای شما افتاده و خلاصه یه دستکاری بزرگی کردن و..... ا ی ی ی ی ی انشالله اشتباه فکر کرده باشم.

خدا رو شکر منطقه ما کاملا ناشناخته مونده...قطعا امد و رفت بوده و پدران ما هم از این مکان اطلاع دارن و قسمت ملات و تخریب کردن و ریختن داخل چاه تا درب بیشتر باز شه و بتونن برن داخل چاه و در بدنه اون عسل دربیارن..از اطراف خودمون هم میشناسم که اهل کاووش بودن ولی بدون دستگاه میرفتن فلانجا رو میکندن..در کل اینجاها خیلی علم کاووش ندارن اونم تو یه روستای متروکه باستانی...خوبی این چاه اینه که اگر در چاه باری باشه با احتمال زیاد در بدنه هست و بدنه دست نخورده هست و فیلمشم هست...کلا منطقه عجیب و غریبی هست. :) :)
در کتب تاریخی خوندم تمدن منطقه مربوط به اشکانیان و ساسانیان هست..
خیره انشالله داداش..نباشه هم غصه ای نیست..میریم سراغ بعدی.... :D

یکشنبه 14 تیر1394 - 11:33pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

amir6777 نوشته است:
تهم نوشته است:

شما که تو خصوصی پیام دادین اگه تو زنجان هست و منطقه ماهنشان اشناشیم بیام کمکت کنم؟!!!!!!!!!! :D :D :D

چطور یهو شد فاضلاب؟؟

خب توی همون خصوصی که بهت گفتم خواستم باهات تفریح کنم بچه جون :ymhug:
تو که دل و جرات رفتن توی یه چاهو نداری بیخود این بچه ها رو با عکسات سر کار نزار

دوشنبه 14 تیر1394 - 12:07am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

تهم نوشته است:
amir6777 نوشته است:
تهم نوشته است:

چطور یهو شد فاضلاب؟؟

خب توی همون خصوصی که بهت گفتم خواستم باهات تفریح کنم بچه جون :ymhug:
تو که دل و جرات رفتن توی یه چاهو نداری بیخود این بچه ها رو با عکسات سر کار نزار

شما راس میگی :D :D

دوشنبه 14 تیر1394 - 12:17am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 22 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 43 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure