انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 22 اردیبهشت1403 - 2:59pm

پاسخ به موضوع  [ 7 پست ] 
 فرق بین جوغن و کاسه سنگ 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

با درود
قبل از هر چیز سال نو رو به همه ی دوستان تبریک میگم ، همونطور که همه میدونن صحبتهای ضد ونقیضی در مورد جوغن و کاسه سنگها وجود برخی معتقدند که جوغن ته داره و برخی دیگر معتقدند که جوغن نباید ته داشته باشه و به هر سایتی که سر بزنیم این دو دیدگاه رو مشاهده میکنیم و سوالی که پیش میاد براستی کدام دیدگاه صحیح می باشد ؟
یک بار من از استاد آریا پرسیدم که استاد واقعا جوغن ته داره یا نداره ؟
و جوابی که ایشون دادن این بود که :
طبق سند ها جوغن ته داره که یک نمونه رو برات مثال می زنم
درسندی گفته شده ((((در روبروی فلان حیوان یک سنگ جوغن درست کرده ایم که داخل آن جوغن عکس یک شمشیر و صورت یک انسان است )))) پس حتما این جوغن ته داره که تونستن داخل اون حکاکی ایجاد کنند . حالا نظر شما در این مورد چیست آیا واقعا جوغن ته داره یا نداره ؟
و از دوستان و اساتید خواهش دارم در این زمینه اگر تجربه ای دارند بیان کنند.
با سپاس @};-

شنبه 9 فروردین1393 - 11:05am
استاد آثار شناسی
استاد آثار شناسی
آواتار کاربر

سلام دوستان من نظرم درباره ی جوغان تغییر کرده .چون قبل از این می پنداشتم که جوغان نباید ته داشته وطوری که آب بریزیم از طرف دیگر خارج می شود ولی بعد از موضوعی کاملا نظرم تغییر کرد .
حقیقتش اولین باری که کلمه ی جوغن را دیدم داخل یک سرنسخه بود که معنی ان را نمی دانستم .فکر میکردم اشتباه نوشتاری است . بعد در پکج اقای نیک آیین که می گفت جوغن ته نداره ودلیلی هم براش ذکر نکرده .بعد که با پست های بعضی از اساتید آشنا شدم که میگفتند مانند کاسه است،دچار دوگانگی شدم .
برای همین اول رفتم لغت نامه را نگاه کردم که معنی آن بود:((هاون سنگی)).هاون وسیله ای است برای خرد کردن بعضی حبوبات یا اقلام دیگر.پس هاون حتما باید ته داشته باشد .
چون هاون بدون ته معنی ندارد .در ضمن یکی از سر نسخه ها نوشته بود که ((سنگیست به شکل گهواره که در روبروی آن صخره ای دارد که در سینه ی صخره جوغنی تراش خورده دارد .))من بار ها این جوغن که مانند تابوت در سینه ی سنگ تراش خورده بود را میدیدم .ولی چون معنی ان را نمی دانستم ،دنبال یک سوراخ مانند غار میگشتم .بعد از اشنایی با مفهوم جوغن ،رفتم سراغش که دیدم بله .عجب جوغن زیبا و بزرگی .که در روبروی همین جوغن عمودی ،دوباره سه جوغن (مانند کاسه)به شکل مثلث در گو شه ی یک سنگ پیدا کردم .
در ضمن در محل ما به همان تپه ای که جوغن در ان قرار دارد می گویند((جغان تپه)) .بعد متوجه شدم که این نام بر اثر مرور زمان تغییر کرده .
برای همین گفتم برای دوستان نیز بفرستم که استفاده کنند وجبرانی باشد برای گذشته .

***به اندازه ی شناختمان ازدنیا ،بهره مندیم***

شنبه 9 فروردین1393 - 7:00pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

بله دوستان جوغان ته دارد ...
بنده هم جزو کسانی بودم که به جد و بدون هیچ منطق علمی میگفتم جوغان ته ندارد که دقیقا با دیدن یکنسخه مانند فرموده ی اشکان عزیز برخورد کردم که در ته جوغان عکس شمشیری دوسر بود که به سمت هدف و نشانه ی آخر اشاره میکرد و بعد با معنی اغوی آن برخورد کردم که متوجه شدم کاسه سنگ و جوغان هر دو ته دارند و در اکثر موارد بهمین شکل است...البته جوغانهائی هم هستند که علی رقم ته نداشتن مفهوم چاه را که متصل به تونل هست میدهند که بیشتر به سندی که از آنها هست و روش کار دفینه گذار بستگی دارد...
یا حق.

یکشنبه 10 فروردین1393 - 5:03am
کاربر فعال
کاربر فعال

درود بر شما
استاد تهرانی و مجید عزیز ممنونم که تجربه ی خودتون رو در این بخش بیان کردین ، واقعیتش هر جایی که گفته شده جوغن ته نداره دلیلی رو برای این حرفشون نداشتن و تنها به اینکه جایی خوندن ویا شنیدن بسنده کردن در حالیکه در برخی سندها اشاره به نقشی شده که در جوغن وجود داره نمیدونم کسانی که مرتب دارن بیان میکنن که جوغن ته نداره چه توجیهی برای اون دارن ؟
بازم از دیگر دوستان و اساتید خواهش دارم که تجربیات خودشون رو در این بخش به اشتراک بزارن .
با سپاس

دوشنبه 11 فروردین1393 - 10:55am
مدیر سایت
مدیر سایت

majid_famali نوشته است:
بله دوستان جوغان ته دارد ...
بنده هم جزو کسانی بودم که به جد و بدون هیچ منطق علمی میگفتم جوغان ته ندارد که دقیقا با دیدن یکنسخه مانند فرموده ی اشکان عزیز برخورد کردم که در ته جوغان عکس شمشیری دوسر بود که به سمت هدف و نشانه ی آخر اشاره میکرد و بعد با معنی اغوی آن برخورد کردم که متوجه شدم کاسه سنگ و جوغان هر دو ته دارند و در اکثر موارد بهمین شکل است...البته جوغانهائی هم هستند که علی رقم ته نداشتن مفهوم چاه را که متصل به تونل هست میدهند که بیشتر به سندی که از آنها هست و روش کار دفینه گذار بستگی دارد...
یا حق.

بله کاملاً درسته ، بنده هم قبول دارم که جوغن ته داره ، ولی به اشتباه افتاده بودم چون مطالب آقای نیک آئین رو خونده بودم که در مورد جوغن اشتباه گفته بودن که جوغن ته نداره . @};- استاد آریا هم میگن که جوغن ته داره چون در بعضی نسخه ها در ته جوغنها اشکالی رو حکاکی میکردن که نشان های بعدی رو نشون میدن . یاعلی

آدم‌های بزرگ،
برای موفقیت دیگران تلاش می‌کنند؛

آدم‌های عادی،
موفقیت دیگران رو تماشا می‌کنند؛

آدم‌های کوچیک،
با حرف زدن پشت سر آدم‌های موفق،
بهشون حسودی می‌کنند!

دوشنبه 11 فروردین1393 - 11:29am
استادیار
استادیار
آواتار کاربر

متاسفانه کسانی که از رو کتابها جوابهای آنچنان کارشناسی میدهند فقط بنده خداهارو سر در گم میکنند.فقط به افراد باتجربه اطمینان کنید نه کتابخوان!
عزیزان جوغن ته دارد. جوغن پلمپ هم داریم!!!
@};-

دوشنبه 11 فروردین1393 - 11:39am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

همونطور که جناب تهرانی توضیح دادن جوقن همون هاون هست و ته دارد..اون مطلبی هم که اقای نیک ایین در پکیج گذاشته بودن بحثش جدا هست...اولا اون مورد توی غار و زیر خاک پیدا شده..بعد اون نشانه به معنی چاه هست و سوراخی که تهش هست به معنی اینه که باید در همون چاه راهی باشه و چاه بن بست نیست...همگی جوقنها زیادی دیدید که همگی ته دارند و بیشترشون هم روی سنگهای ریشه دار هستن...اون جوقنی که توی پکیج بود اگر توجه کرده باشید ته داره ولی تهش به اندازه دو سانت سوراخ هست...به هر حال این موارد خیلی خیلی کم پیدا میشه ولی در اصل جوقن یا کاسه تهش بسته هست...

بر آنچه گذشت ، آنچه شکست ، آنچه نشد ... حسرت نخور ؛

زندگی اگر آسان بود با گریه آغاز نمیشد ...

دوشنبه 11 فروردین1393 - 12:42pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 7 پست ] 

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 52 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure