انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 13 اردیبهشت1403 - 3:23pm

پاسخ به موضوع  [ 30 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3  بعدی
 قبرهای اشکانی 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

farzadsh86 نوشته است:
ALI.D نوشته است:
این موردی رو که من کشیدم عکسش رو شاید بیش از 1000 قبر این شکلی باشه توی منطقه...خب پس این موارد زیرشون چیزی نمیتونه باشه.درسته؟؟؟

این قبور معروف به خرف خونه هستند که قدمت اونها از اواخر دوران هخامنشی تا ابتدای دوران ساسانی هست این قبور تدفین آن به صورت جنینی هست که چند شئ زینتی مثه دستبند .دشنه در زیر گردن/سفال در بالای سر و چند سکه در پشت زانو هستند//عمق زیادی ندارند و روی اونها با سنگ پوشونده شده

این شد جواب منطقی ;)

بر آنچه گذشت ، آنچه شکست ، آنچه نشد ... حسرت نخور ؛

زندگی اگر آسان بود با گریه آغاز نمیشد ...

شنبه 28 دی1392 - 8:00pm
کاربر فعال
کاربر فعال

محل اقامت: کوردستان شاباد
از همه دوستان به خاطر در میان گذاشتن اطلاعاتشون تشکر میکنم مرسی

هه ر بمینی کورد و زوان کوردی

پنج شنبه 3 بهمن1392 - 8:26pm

آقا فرزاد.درود.
بی نظیر بود.جز بهترین مطالبی بود که خوندم.توی یک قسمتی از انجمن آقای مهرداد ماین لب گفته سکه طلا در زمان اشکانیان نبوده! این درسته؟؟؟

شنبه 26 بهمن1392 - 1:12pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام
در زمان اشکانیان سکه ها فقط از جنس نقره و برنز بوده و فقط یک استثنا هستش که سکه از طلا بوده

شنبه 26 بهمن1392 - 6:49pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام دوستان.ببخشید وارد بحثتون میشم دوستان.درمورد اون یه نمونه طلای اشکانیان باید عرض کنم که این سکه هایی که در ارمنستان کشف شدند درسته که طلای دوران ونون بودند ولی این مورد استثنایی بخاطر این ضرب شد که ((ونون پسر فرهاد چهارم بود و در روم بزرگ شده بود.میدونید که .زمانی که اردوان 3 پادشاه ایران شد ونون با یه سپاه رومی اومد که شورش کنه و اردوان3 رو بزنه کنار و خودش پادشاه بشه.موفق هم شد.سال 8-11 میلادی .حالا وسط این هیر و بیر این سپاهیان مزدور روم که با ونون همکاری کرده بودند دوست داشتند که ونون حقوق و مزایای اونا رو با سکه های طلایی که معادل پولهای اونزمان رومیها بود پرداخت کنه.ونون هم چون به اندازه کافی سکه طلای رومی توی خزانهاش نداشت اومد دستور داد سکه طلا به اندازه و معادل سکه های طلای رومی در ضرابخانه ری ضرب کنند که یه طرف اون سکه ها عکس خودشو ضرب کرد)).اون با این کارش هم حقوق سپاهیان رومی رو پرداخت هم باعث شد رومیها ازش راضی باشند.بطور خیلی ساده ساده این بود داستان ضرب سکه طلای اشکانیان دوستان.وگرنه بصورت رسمی و رایج در زمان اشکانیان سکه طلا ضرب نشده.اینم بگم و رفع زحمت کنم دوستان .شرمنده ها.فقط محض اطلاعات عمومی هستش...در زمان اشکانیان سکه های نقره و برنز ضرب میشده.به سکه نقره درهم میگفتند که سایز بزرگترش 4درهم و وزن کوچکترش سه ابول-دو ابول و ابول(obol) بودند.4درهم حدودأ 16ونیم گرم بود.وهر ابول یک ششم درهم بود.یعنی 3ابول میشده نیم درهم.درهم هم 4 گرم وزن داشته.واحد وزن سکه های برنزی کالکوی بوده که هر کالکوی حدودأ 2 گرم وزن داشته.کالکوی ارزشش نسبت به ابول میشه هشت به یک.یعنی هر هشت کالکوی 2 گرمی میشده یه ابول.هر شش ابول هم میشده یه درهم نقره 4 گرمی.سکه های کالکوی کشف شده از 7/. گرم داریم تا 14 گرمی.پشت سکه های کالکوی هم بیشتر از تصاویری چون ماه.ستاره.فرشته بالدار.خرما.انگور.اسب .فیل.شاهین و...استفاده میشده که به سکه ها زیبایی خاصی میداده.
دوستان من یه دوره کوتاه سکه شناسی پیش یکی از استادهای برجسته کشور آموزش دیدم.البته فقط برای علاقه شخصی و بالا بردن آگاهی خودم.اغلب کتابهای سکه شناسی رو هم دارم خودم و مطالعه میکنم.این مطالب رو هم ازین کتابها یاد گرفتم دوستان. @};-
ببخشید وقتتونو گرفتم.امیدوارم دوستان خوششون بیاد ازین مطالب. @};- ;) @};-

راه در جهان یکی است و آن راستی است

یکشنبه 26 بهمن1392 - 2:00am

سپاس مهرداد جان.اگه ممکن یک تاپیک راجع به سکه ها بزنید که اطلاعات ما هم افزابش پیدا کنه.

شنبه 3 اسفند1392 - 2:11pm
کاربر فعال
کاربر فعال

آقا مهرداد
نوشته ها گویا و زیبا بودند . اگر لطف کنید و سکه های دوره های مختلف را اموزش بدید ممنون میشیم .

از دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

سه شنبه 6 اسفند1392 - 10:52pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام به دوستان عزیز.
دوستان :شما لطف دارین.باید عرض کنم من در حدی نیستم که به دوستان آموزش بدم چون بحث سکه شناسی خیلی گستردست و من فقط به اندازه ای که بتونم گلیممو از آب دربیارم و بتونم کارهامو بشناسم اطلاعات دارم.من همینجا عرض میکنم که به هر کدوم از دوستانی که درمورد سکه هاشون اطلاعات ندارند و نمیشناسند در حد توانم کمک میکنم ولی ایجاد تاپیک برای آموزش خاهان استاد سکه شناسی هستش که در توان بنده نیست.
بازم من درخدمتم دوستان. @};-

راه در جهان یکی است و آن راستی است

چهارشنبه 7 اسفند1392 - 2:34pm
استاد آثار شناسی
استاد آثار شناسی
آواتار کاربر

مهرداد مینلب نوشته است:
سلام به دوستان عزیز.
دوستان :شما لطف دارین.باید عرض کنم من در حدی نیستم که به دوستان آموزش بدم چون بحث سکه شناسی خیلی گستردست و من فقط به اندازه ای که بتونم گلیممو از آب دربیارم و بتونم کارهامو بشناسم اطلاعات دارم.من همینجا عرض میکنم که به هر کدوم از دوستانی که درمورد سکه هاشون اطلاعات ندارند و نمیشناسند در حد توانم کمک میکنم ولی ایجاد تاپیک برای آموزش خاهان استاد سکه شناسی هستش که در توان بنده نیست.
بازم من درخدمتم دوستان. @};-

خشته نباشید .بسیار مفید بود .تشکر

***به اندازه ی شناختمان ازدنیا ،بهره مندیم***

چهارشنبه 7 اسفند1392 - 6:38pm
کاربر فعال
کاربر فعال

مهرداد خان شکسته نفسی میفرمایید ،من از شما خواهش میکنم یک تایپیک جدیددر مورد سکه شناسی باز کنید تا همگی از اطلاعاتتون استفاده ببریم :ymhug:

یکشنبه 11 اسفند1392 - 6:05pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 30 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 83 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure