انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 5:32pm

پاسخ به موضوع  [ 1370 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 132 , 133 , 134 , 135 , 136 , 137  بعدی
 علائم در حین حفاری مانند:کوزه شکسته-استخوان-زغال-سنگهای تراش 
نویسنده پیغام
استاد - مدیر
استاد - مدیر

great_persia نوشته است:
با سلام مجدد
توی تاپیک دیگه ای هم سوال کردم کسی محل نداد
تپه ای رو حفاری کردیم که کنار رودخانه قدیمی و 500 متری با قنات قدیمی ک الان خشک شده فاصله داره....این تپه لایه گداری شدست یعنی به صورت دایره ای از کنار لایه ها شروع میشه و دور تا دور بسمت مرکز تپه لایه ها قرار داره و بسمت دامنه تپه لایه ها قطع میشه و چیزی نیست....لایه ها به صورت چهل سانت خاک معمولی بعد لایه خاکستر ....خاک قهوی ای یا زرد رنگ...لایه زغال ...لایه ای سفت تر شبیه به اهک ...لایه ای از خاکی که با دست پودر میشه...این لایه ها تا عمق 5 متری ادامه داره.بعدش اخرین لایه قبل ماسه لایه ای هست به قطر نیم متر یا بیشتر از خاک قرمز و سفت که داخلش تیکه های سفید رنگی داره...چون ما به هوای تومولوس حفاری کردیم از سمت طلوع و خورشید رفتیم پایین یعنی دقیقا از جایی که دو یا سه قدم به سطح رویی تپه پا بزاری رفتیم پایین...چون بعد لایه خاک قرمز و سفد به شنی که شبیه به خاک بکر منطقه بود خوردیم رفتیم به سمت مرکز تپه سو زدیم...به دلیل راحتی کار لایه ماسه رو کندیم که در ست بالای لایه ماسه و زیر لایه خاک قرمزی که گفتم علایمی مثل کوزه شکسته که داخلش سیاه بود و مهره های کمر به شکل دراز به طرف مرکز تپه بود و استخوانهای متعدیدی که اطراف این استخوانها قلوه سنگ بود...لازم به زکره که لایه ماسه به سمت مرکز تپه کاملا نمناکه و این نم تا نصف لایه بالایی خودش یعنی خاک قرمز نفوذ کرده بود..ما تا مرکز و یکم بیشتر تپه از زیر پیش رفتیم از طریق همون لایه ماسه ولی علایم فقط بالای سرمون بود...حالا دوستان لطفا راهنمایی کن ما باید بالای سرمون و لایه قرمز و سفت رو بکنیم ...یعنی اتاقک یا قبر یا ... امکانش هست که توی لایه نمناک زیر پامون باشه یا درست بالای سرمونه....مشخصات تپه هم چون تقریبا در شیب قرار داره از یک طرف ارتفاعش 3 متر و از طرف دیگه با شیب تند و ارتفاع ده متر هست....در ضمن دسترسی به دستگاه هم ندارم و فقط اگه ممکنه بهترین حالت رو برای کاووش بگید لطفا....بر اساس تجربیات خودم پی به دست ساز بودن این تپه بردم.

دوست گرامی شما ازسمت ارنفاع کم حفاری کردید‌۳متری یا ازسمت ارتفاع بلندتر۱۰متری
محیط این تپه یا شعاع اون چندمتره
تپه هایی با محیط یاشعاع زیادهرجاشو بکنید معمولن بهت نشونه وعلایم میده، بخاطراینکه شماروبه مسیر اصلی راهنمایی کنه، به غیرازتپه های کوچیک وکم ارتفاع که یا نشونه نمیدن یا فقط یکی دوجا ازعلایم استفاده میشه
اون اجرها ازکوچیک به بزرگ مربوط به ارامکاه درنزدیکی خودش هستش اگردوردیف اجرسه تایی هست، معنی دوتا ارامگاه درکنارهم رومیده ازاین علامت بیشتر دردوران اسلامی استفاده شده اگزبعدازاجرهای سه تایی به اجرمثلث رسیدید طبق شکل مثلث شمابابد یک مقداردیگه پایین تربرید وبعد به سمت نوک مثلث تونل بزنید
هرچه میگم لزومن درست نیست من طبق تجربه ونمونه های مشابه تفسیرمیکنم ممکنه نظردیگراستاتیدفرق داشته باشه

mantera

جمعه 29 اسفند1399 - 7:24pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

درود بر شما استاد آریای بزرگوار

دل تنگ بودم گفتم سر بزنم ک هم عرض ادبی کرده باشم هم خبری از احوالات دوستان بگیرم.
براتون آرزوی پیروزی دارم و خوشحالم ک انجمن هنوز پا بر جاست و شمام تشریف داری.

پیشاپیش نوروز رو هم خدمت شما بزرگوار و سایر عزیزان تبریک عرض میکنم :x

جمعه 29 اسفند1399 - 11:02pm
استاد - مدیر
استاد - مدیر

majid_famali نوشته است:
درود بر شما استاد آریای بزرگوار

دل تنگ بودم گفتم سر بزنم ک هم عرض ادبی کرده باشم هم خبری از احوالات دوستان بگیرم.
براتون آرزوی پیروزی دارم و خوشحالم ک انجمن هنوز پا بر جاست و شمام تشریف داری.

پیشاپیش نوروز رو هم خدمت شما بزرگوار و سایر عزیزان تبریک عرض میکنم :x

همچنین شما
ممنون برادر لطف دارید خوشحال شدم ازحضورتون
انجمن واقعن خونه دوم‌ماست، ممکنه دیربه دیرسربزنیم ولی همیشه هسنیم اینجا هم یادمیگیریم وهم دوستان وبرادران باارزش وبامعرفت پیدامیکنم

mantera

شنبه 29 اسفند1399 - 2:09am
استاد - مدیر
استاد - مدیر

مهدی ب نوشته است:
سلام استادان عزیز لطفا راهنمایی کنید اول اگر در حفاری به جوغن که ته انسوراخ هست ویک استخان قلم در ان باشد به چه معناست ودوم اینکه اگر در حین حفاری به یک هاون بر بخوریم وسپس به دو دسته هاون به چه معناست وسوم اینکه 1متر بعد از سنگچین به خاک روغنی برسیم به چه معناست سپاسگزارم

بااجازه دوستان
ممکنه استاتید جواب هایی داده باشن درابتدا ببخشن، چون میتونه جوابهای من مقداری تفاوت داشته داشتن
جوغنی که ته نداشته باشه که همه میدونن به معنی ادامه حفاری درزیر البته اگردرچاه وروبه پایین درحفاری باشیداگردرتونل پیدا بشه که تفسیردیگری داره
استخان قلم، دومعنی داره یکی اینکه دربعضی اوقات درون خوده استخان نسخه جاسازمیشده، بعدی به معنی راهرویاتونل
هاون هم اگر‌درونش خاک باشه که بااتاقی تقریبن بزرگ مواجه هستید که اگردرون هاون پرازخاک باشه اون اتاق هم پرازخاکه اگرخاک نباشه برعکس، معمولن این اتاقها طبیعی وازبدنه وجنس همون زمینه، تاجایی که تجربه اجازه میده هاون درون همون محوطه ی اتاق، پیدا میشه که درطرافش بازنشونه های دیگه ای میده. ویادراطراف اتاق تونل بازمیشه یادرزیرش بازراه میده، اون دسته هاونها هم مربوط به تونل یا‌راهرو هستن
اما درموردخاک روغنی چندمعنی داره یکی اینکه میتونه مربوط به موادروشنایی درحین کاراون افرادقدیمی باشه، یکی هم اینه که این خاک روغنی ممکنه یک نوع سم باشه که بادست زدن ازطریق پوست واردبدن میشه وخون رو سمی میکنه
درگذشته دوستانی بودن که به این خاک روغنی برخورد کردن ویکیشون خونش مسموم شد وچندماه طول کشید تاازطریق دکترودرمان خوب بشه
موارد دیگه هم هست که میشه حدس زد شماباید توضیح بدید این خاک روغنی به چه رنگی بوده

mantera

شنبه 29 اسفند1399 - 2:36am
استاد - مدیر
استاد - مدیر

jahan bi نوشته است:
سلام استاد در عمق تقریبا ١.۵ متری یه سنگ به شکل فلش یا قلب پیدا کردیم و پس از یه لایه ٣٠ سانتی خاک نرم یه لایه سنگ قلوه و بعد از آن به یک سری کوزه شکسته تکه های از سفال و دسته کوزه بزرگ که روش لایه لایه ذغال و خاکستر بوده آیا امکان داره که نشان دفینه باشه خواهشا راهنمایی کنید

دوست گرامی برچه حسبی حفاری نمودید، ایا دستگاه زدید
باید تصویرازنمادها ارایه بدید
اون سنگ ودسته کوزه خیلی مهم هستن
اگردسته کوزه سالم وایستاده باشه منظورروی دوپایه ایستاده باشه
یعنی مسیرشمادورتره ومعنی تونل رومیده البته اگر این دسته کوزه خارج ازمحوطه حفاری شما باشه مثلن درون چاه هستید ودسته بیرون وپشت دیواره چاه باشه یا شما به سنگ چین خوردید ودسته کوزه بیرون ازمحوطه سنگ چین هستش
که دراین صورت بازم درپایین به شماراه میده همراه بانشونه، اما باراصلی بافاصله ودرجهت دسته کوزه که خارج ازمحوطه حفاری بوده، میباشد
اگردرون محوطه حفاری باشه که بحثی دیگه داره
من این نمونه کاروانجام دادم درزیر دسته کوزه حتا تا هفت وهشت مترراه داده بود اما درروبروی دسته کوزه بافاصله هفت قدم بزرگ، محل اصلی باررو پیدا کردم دقیقن روبروش، که دراینجا ازابتدای حفاری متربه مترنشونه میداد. دردومتری نزدیک به ۲۵سانت فقط زغال خالص وفرش شده پیداشد، امامتاسفانه به دلایلی کارناتمام ماند
اگردوتادسته کوزه ایستاده وبامقداری فاصله درزیرهم بودن بازمعنی خودش داره، البته درحفاری اول درمتراژ پنح متری یک کتیبه خشتی دراومد که کروکی تونل ها واتاق ها زده بود

mantera

شنبه 29 اسفند1399 - 3:03am
استاد آثار شناسی
استاد آثار شناسی
آواتار کاربر

درود برشما جناب آریای عزیز
تشکراز ارائه ی تجربیات شما ودوستان دیگر.ولی متاسفانه باید عرض کنم که ازاطلاعات این انجمن خیلی سوء استفاده گردید.بسیاری افراد با اندک تجربه ای که در اینجا کسب کردند،الان توی مجازی ادعای استادی وکارشناس بودن مشغول سرکیسه کردن مردم می باشند.درصورتی که من چند تا رامیشناسم که ۸سال پیش میومدند اینجا فقط مقداراعتباری کسب کنند.
دیگه خیلی ها واقفند که علائم در حین حفاری را اینترنت سرچ میزدی یک کلمه اطلاعات نبود.بعدا شخصی را دیدم که دستنوشته های آقای آریا و من و دوستان دیگه را داره میفروشه و....
رو این حساب دیگه جواب بیشترافرادی که واقعا دارن حفاری میکنن و نیت درستی دارندو توی خصوصی براشون میفرستم.
خمس وزکات علم نشر آن است.اما درستش
پاینده وپایدارباشید همه ی دوستان
ارادتمندشما تهرانی

***به اندازه ی شناختمان ازدنیا ،بهره مندیم***

جمعه 23 مهر1400 - 9:35am
استاد
استاد
آواتار کاربر

محل اقامت: کوردستان
درود بر دوستان گرامی

واقعا اگه این انجمن و دانش و تجربیات استادان گرامی نبود ، علاقمندان به دفینه یابی باید تا چند سال دیگه طبق گفته های ناقص یا اشتباه کتابها میرفتن و حفاری بیمورد انجام میدادن
واقعا اطلاعات اینجا ، مثل یه کتاب مرجع هست که جواب اکثر سوالات رو میشه اینجا پیدا کرد
سایت دیگه ای در این حد ما نداشتیم و نداریم . هنوزم داره به اعضا اضافه میشه در حالی که پستهای جدیدی نداره . این یعنی خیلیها میان اینجا که یاد بگیرن و به جواب سوالاشون برسن

در فضاهای مجازی دیگه هم ، ماشالله هرکسی که چیزی شنیده ، یه کانال زده و کارشناس شده .
طبق پیش بینی های بنده ، در سالهای آتی در ایران ، تعداد کارشناسا از تعداد کاوشگرا بیشتر میشه :D
بغیر از چند مورد از استادان گرامی در دنیای مجازی و حقیقی که نیازی به تعریف ندارن ، تجربه و دانش دفینه یابی در اکثر فضاها ، یا بخاطر فروش سیستم هست یا برای اینه که میخوان سری میون سرا دربیارن و چیزی گیرشون بیاد

بعضیها هم که واقعا دارن از مردم پول مفت میگیرن و کاوشگران از راهنمائیشون نتیجه ای نمی گیرن . نباید اینطور باشه . اینا از اطلاعات همچین فضایی استفاده میکنن و در مایه ی خودشون هیچ توانایی در رمزیابی علائم یافت نمیشه . اگه به علائمی برسن که ندیدن یا تجربه شو ندارن یا اصلا علائم نیستن ، از خودشون حرفایی رو تحویل ملت میدن که منجر به حفاری اشتباه و عذاب و هزینه و خطرات بسیاری میشه برای کاوشگرا

همونطور که جناب تهرانی فرمودن ، واقعا بعضی وقتا آدم ممکنه از خوبی هایی که در گذشته انجام داده هم پشیمون بشه . البته خوبی همیشه خوبه اما بشرطی که طرفت فرد خوبی باشه نه همه ی مردم
بنده نیز درست نمی بینم که در فضای عمومی ، جزئیات کار گفته بشه . فقط بخاطر اینکه افراد علاقمند هم بتونن از توضیحات بهره ای ببرن ، میشه بصورت کلی نکاتی رو عرض کرد یا فقط بصورت توضیحات باشه
لذا اگه دوستان علائمی داشتن که هنوز رمزیابی نشده یا نمیخوان بصورت عمومی نمایش داده بشه ، میتونن در خصوصی مطرح کنن برای هر کسی که بهش اعتماد دارن
میدونم که خیلیها شاید با دانستن یه نکته ، مشکل کارشون حل بشه و به نون و نوایی برسن . اما متاسفانه وقتی که این یه نکته رو تو فضای عمومی بیان می کنیم ، میتونه عواقب بدی بدنبال داشته باشه
یکی از عواقبش اینه که بعضیها از اون نکته برای سرکیسه کردن مردم استفاده میکنن
از عواقب دیگرش اینه که آدمای نالایق ، قبل از آدمای لایق ، میرن سراغ موارد مربوط به اون نکته و به بعضی از کارها که خیلیها در راهش به هر صورت زحمت کشیدن و سالها مواظب بودن ، دستبرد میزنن .
حتی از تصاویری که دوستان میزارن برای تفسیر ، خیلیهاشون مورد دستبرد قرار گرفته قبل از اینکه صاحبش بره سراغش . یا اینکه وقتی رفته سر کار ، با یک یا چند دسته ی دیگه روبرو شده و سر مالکیت فلان کار، دعوا پیش اومده و کار لو رفته ، یا انجامش دیگه برای هیچکدام از طرفین فایده ای نداره و کار همینطور قفل شده و هیچکی نمیذاره اون یکی کار کنه
دوستان وقتی که تصویری رو برای تفسیر میزارن ، مشخصه که خیلی از افراد اون منطقه دیگه میدونن که کدام علائم هست و در کدام کوه قرار داره . به محض اینکه بنده یا هر کدام از اساتید گرامی ، درست بودن کار رو تائید می کنیم ، همه ی اهل اون روستا حمله میکنن به سمت اون اثر X_X و خیلی مسائل پیش میاد اونجا که کمترینش دعواست

تصاویری هم که از علائم درست بشمار میرن ، گاهی می بینیم بمحض ارسال به فلان کانال یا فلان استاد ، فورا سر از صفحات فلان جا درمیاره و میشه عکس جلد فلان کتاب و فلان مجموعه و سرصفحه ی فلان کانال علائم شناسی و فروش فلزیاب !
مثل تصویر عقرب آقای م و رخ آقای س و پلمپ سنگچین فلان و لاکپشت فلان و تپه ی فلان و خرس فلان جا و کوه فلان و پیرفلان و مار و عقاب و ... که همشون روزی تو همین انجمن گذاشته شدن برای رمزیابی و تفسیر

میدونم که امروزه گوشی هرکی رو نگاه میکنی ، صد تا عکس توش هست .
اما
خیلی هاتون در کل زندگیتون شاید فقط یه دونه علائم درست رو داشته باشید و دیگه براتون پیش نیاد . مواظبش باشید و به هر کسی اعتماد نکنید

با آرزوی موفقیت
سنه دژ

لا اله الا هو

جمعه 21 بهمن1400 - 2:21am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

درود بردوستان عزیز
من نظر هردو استاد تهرانی وباستان شناس احترام میگزارم
ولی درموردکار ی که در اومده وهنوزم ادامه داره عرض میکنم .سفال بیضی شکل درمماس با هدف در اومده سنگ مستطیل درفاصله با هدف وزیر سنگ مستطیل سفال وزغال در اومده
درسمت دیگه سنگ فلش همه در زیر خاک
اینها همه هکایت از درستی وصحت فرمایشات جناب تهرانی هستش
یک نکته هم بگم این مطلب نمیگم همه جاصحت داره ولی مدنظر داشته باشید تا خدایی نکرده بابی توجهی جنسی از دست ندین
نکته مهم اینه اگه بهترین ردیاب زن مثال یا بهترین ردیاب (مخصوصامخصوصا تخوجه کنید اسم این ردیابو)(ریفاندر)گفت چیزی نیست اصلا قبول نکنید .بازبا چند نفر مشورت کنید بازاونجارو برسی کنید
تجربه عملی وواقعی عرض کردم از دل وتوهمات نگفتم
اونجا نعل اسب درسطح در اومد فویل در اومد ولی باترکیبی ازانتن وفلزجوهدف نمایان شد وهنوزم کار ادامه داره
هیچ کس وهیچ ردیاب زنی نمیتونه منم منم کنه تمام
یاحق

سه شنبه 2 فروردین1401 - 2:17pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

درود بردوستان واستادتهرانی
ایااستاد تهرانی باز اینجاتشریف میار
میشه باهاش ارتباط پیدا کرد؟؟؟
بنده یه سوال داشتم
جایی که یه اسکلت انسان بیرون بیاد جمجمه سمت طلوع خورشید بعد اسکلت باهاش تازانوبریده بوده
همون مسیردونیسان ماسه بادی سیاه در بیاد چه معنی مفهومی داره لطفا راهنمایی بفرماییدممنون میشم

پنج شنبه 11 فروردین1401 - 11:37am
کاربر فعال
کاربر فعال

محل اقامت: آمل
سلام و عرض ادب خدمت اساتید و بزرگواران فلزجو .
چند روز قبل در حین حفاری روی یه تپه کاملا دست ساز جنگلی که مابین دو اب قرار گرفته در عمق تقریبا ۲متر و ۲۰ به یه کوزه دهن گشاد تقریبا ۴۰ سانتی برخورد کردم که داخلش یه تیکه کوچیک استخوان و خاکستر و چند تا دونه سنگ رود خونه ای تخت برخورد کردم که در بقل کوزه قرار گرفته بود . یدونه سنگ هم پیدا کردم که تقریبا در مرکز کوزه پیدا کردم که یه مقدار شبیه کف پا میمونه . دقیقا مطمن نیستم شبیه چه چیزی هستش یا کاربردش چیه ؟ عکس اون سنگ و کوزه رو برای شما ارسال میکنم . در ضمن خدمت شما عرض بکنم که دور در دور این سفال رو گل پخته و زغال پودر شده قرار گرفته بود . و در پایین اون یه لایه تقریبا یک متری اهک برخورد کردیم . از ابتدای کاوش روی این تپه تیکه استخوان و گل پخته و تیکه آجر به همراه ملات آهکی برخورد داشتم . آیا میتونه این تپه خیری به همراه داشته باشه ؟

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

دوشنبه 10 بهمن1401 - 4:21am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 1370 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 132 , 133 , 134 , 135 , 136 , 137  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 44 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure