انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 12:05pm

پاسخ به موضوع  [ 6393 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 619 , 620 , 621 , 622 , 623 , 624 , 625 ... 640  بعدی
 قسمت گذاشتن تصاویر و سوالات 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام استاد یکی از دوستان تو حفاری به این تصاویر رسیدند
به نظر شما استاد چی میتونه باشه راهنمایی کنید ممنون

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

شنبه 28 دی1398 - 2:51pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

محل اقامت: کوردستان
سلام
- اگر مسیر را درست رفته باشند و بعنوان علامت باشه ، یکی از تیزی ها ، میتونه جهت بده . اما عکس واضح نیست که درست بودن سنگ مشخص بشه
- سنگ دوم میتونه کاربردی باشه ، بعنوان درپوش یا منظور از درپوش
- سنگ آخر نیز ظاهرا مهر هست یا زینی بانوان (مقیاس عکس و تصویر بعدهای دیگر)

لا اله الا هو

شنبه 28 دی1398 - 9:11pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام آقای سنه دژ
این عکس در اینستگرام چندین بار تفسیرش کرده ان و میگن سمت چپش جوغن مربع هست و شکل دایره ای سمت راست هم درب گور دخمه شخص حکومتی هست و استتار بوده با گذشت زمان ریخته و ساروج مشخص شده.

من خودم اونجا رو چهار سال پیش از نزدیک دیده ام اولا جوغن مربع نیست بیشتر یه غاره قطرش تقریبا قد آدم یا بیشتر. و گفته بودن فاصله جوغن تا دایره یک متر . اینو بگم که من چون از پایین نگاه می کردم به احتمال زیاد خیلی کم تخمین زدم ده متر . ولی فکر کنم از پانزده متر هم بیشتر باشه.از پایین کوه تا غار شبیه مربع هم تقریبا خیلی صعب العبور هست و قسمت نزدیک به مربع هم بدون تجهیزات نمیشه رفت. اون هم که در بالای کوه هست یک درخت هست نه بوته.
میگم حالا ببین هزاران عکس هست که در اینستگرام و ... ولو هستند چند تاش اشتباهاتی از این قبیل را داشته باشن و اشتباهی تفسیر میشن
این تفسیر رو دیگه همه به لطف اینستگرام می دانند که هر جا در دیواره صخره ای جوغن مربع یا دایره ای باشد به احتمال زیاد درب گور دخمه در زیر یا در چپ یا راست جوغن هست که فاصله اش با جوغن بیشتر از یک متر نیست رو این حساب این عکسو اونجوری تفسیر می کنند افراد کارشناس نما که از نظر من کارشناسهای واقعی در ایران بیشتر از سی نفر نباشند چون اصلا همچین درسی یا رشته ای دقیقا مرتبط با این چیزها در ایران وجود نداشته و اونهایی هم که هست به اصطلاح آکادمیک هستن و ... به درد این کارا نمی خورن این کار فقط استاد های با تجربه و علمشو از قدیم آموخته و خاک خورده نیاز داره البته اون هم باید خودش چندین بار در آورده باشه. ولی باید از کارشناس های مجازی هم استفاده کرد چون به غیر اون به چیزی دسترسی نداریم.

همیشه امید داشته باش

شنبه 28 دی1398 - 10:45pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

سلام
بنده نیز کارشناسی آکادمیک و کتابی دوست ندارم .
برای درک و کشف محل گنج در محیط واقعی ، واقعا نیاز به یه کارشناس خاک خورده بیشتر حس میشه
حتی کاربلدهای محلی گاهی خیلی بهتر از یک کارشناس ( خارجی یا مربوط به استان دیگه ) خاک و سنگ و علائم اونجا رو میشناسن و تشخیص میدن
بنده نیز خود را در حد کارشناس نمیبینم و بیشتر بصورت تجربی و درکی کار میکنم . اگر توجه داشته باشید ، بیشتر موردهایی رو که دوستان عکس میزارن ، سعی میکنم فقط احتمالات رو گوشزد کنم و کمتر تائید میکنم . اما اگر موردی رو تائید کنم دیگه شکی بهش ندارم
تفاسیر استادانه و ناشیانه وغیره را نیز در فضای مجازی میبینم .
اشتباهات رایجی که از این عزیزان میبینم:
- عکسهای زیادی از نمادهای حیوانی دارم که حتی نوع حیوان را نتونستن درست متوجه بشن که باعث میشه تفسیرش نیز اشتباه بشه
- خیلی از پلمپ نماها را پلمپ تشخیص دادن
- تقریبا بیشتر جوغانها را مربوط به قبور میدانند که اینطور نیست
- برای جوغانها و علائمی شبیه جای پا و مار و شتر و کوزه و امثالهم ، متراژها و اندازه های دقیقی رو ذکر میکنن که انگار قانون خاصی دارد ! مثلا جوغان به قطر فلان را باید به فلان اندازه رفت جلو و غیره
اسم خودشونم روی عکسها حک میکنن که از عکسهای سایت خودمونم توشون هست
بنظر بنده کارشناس
باید در درجه ی اول درک و فهم بالاتر از حد معمول داشته باشد چون شخص دفینه گذار ، مدتها فکر کرده و بهترین مکان رو انتخاب کرده و با پیچیده ترین رمز نگاری که به مغزش رسیده ،علائم گذاشته و پنهان کرده ( اکثر موارد باارزش اینطوری هستند )
همچنین علائم و نظرات دنیای مجازی را بلد باشد و در دنیای واقعی نیز تجربه داشته باشه و راست و دروغ و کم و بیش تفاسیر اون علائم رو در دنیای واقعی درک کرده باشه
وقتی میگیم خاک خورده ، یعنی خودش از جنس خاک و سنگ و کوه گردی و غارنوردی و صخره نوردی و بیل و کلنگ باشه
نه اینکه تا حالا یه سنگ رو دستش نگرفته باشه
نه اینکه خودش با سنگ و خاک کار نکرده باش
نه اینکه تا حالا سینه خیز نرفته باشه تو غار و دالان
نه اینکه از سنگ و صخره بالا نرفته باشه و اهل میز و صندلی باشه
نه اینکه نتونه یه سنگ برش خورده به دست انسان رو از یه سنگ برش خورده بدست طبیعت تشخیص بده

همانطور که میبینیم خیلی از دوستان ، علائم واضح و مهمی در منطقه شون دارن و شاید تا حالا دهها کارشناس هم دیدن و روش نظر دادن . و سالهاست که همون علائم در اون منطقه هستند و کسان دیگری نیز روشون کار میکنن اما جنس اصلی هنوز سر جاش هست و دست نخورده .
این یعنی اگه مورد مهم و واقعی باشه ، تشخیص علائم و درک منظور شخص گنج گذار ، به این راحتیها نیست که هر آدم معمولی بتونه براحتی منظور رو بفهمه و به مکان گنج دست پیدا بکنه وگرنه معما چو حل گشت ، آسان شود

لا اله الا هو

یکشنبه 28 دی1398 - 12:31am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

با سلام خدمت همه دوستان و استاد عزیز سنه دژ

استاد یه مکانی روی تپه با ردیاب گرفتم که بعد 20 سانت یه لایه سنگ چین سفال روش بود بعد اون لایه سفال در عمق 150 سانتی بازم یه لایه سفال بود که توی عکس ها مشخصه استاد حالا بعد سفال توی عکس که ببینید سنگ چین شروع میشه که استاد روی سنگ ها هیچی نیست ولی سنگ هارو که در میارم زیرشون یه چیزی شبیه ملات سفید رنگ هست که چسبیده به زیر سنگ ها و نمونه سفای رو که زیر خاک بوده رو توی عکس دستم گرفتم ردیاب هم طلا میزنه هم نقره ولی فلزیاب فلز جو با لوپ 80 سانت نزد که شاید لوپم ایراد داشته .حالا استاد سنه جان چندتا سوال دارم با عرض پوزش

1 ایا این سنگ ها توی عکس سنگ چین هستن؟

2بنظرتون بار داره و ارزش کار داره ؟
و نظر کلی شما راجب این مکان چیه با تشکر

سه شنبه 1 بهمن1398 - 9:28pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

سلام
به ردیابزنی در مکانهای سفالدار و پر املاح ، نمیشه زیاد اطمینان کرد
فلزیاب هم برای تپه های باردار ، کارایی عمقزنی زیاد رو نداره
برای کار تپه ها فقط ، یونیاب ، تصویری ، یا استفاده از علائم ، میتونه کارساز باشه
با توجه به لایه ها و عمق زیاد آثار ، مکان باارزشی بوده
اینگونه لایه ها معمولا بر اثر گذشت یک یا چند دوره زندگی بر روی یک مکان استراتژیک ، روی هم بوجود میاد
سفال فراوان و شکسته مخلوط با سنگ ( بخصوص اگر سنگها غریب باشند ) نشان از ساخت و ساز و بعدش ویران شدن محل ، به هر علتی ،میتونه باشه
متاسفانه در این گونه لایه ها نمیشه در مورد عمق ، نظر قطعی داد . اما معمولا چنین تپه هایی داخلشونم خبرایی هست
اون لایه ی زیر سنگها باید بدقت بررسی بشه ، سه نوع داریم :
- یکی رسوب آهکی زیر سنگهاست که خیلی زمان میبره تا تشکیل بشه
- دیگری ، رسوب لایه ای آهکی طبیعی هست
- و آخری ، لایه ی ملات دستساز هست که در عمق کمی بالای تپه های خاکی یافت میشه ، این لایه رو برای جلوگیری از نفوذ آب به طبقات پائینی میسازن
اگر فقط در زیر سنگها باشه ( اولی )
اگر لایه نازک باشه ( دومی )
و اگر لایه از چند سانتیمتر به بالا باشه و یکنواخت و یک جنس باشه ( مورد سومی هست و باارزش )
-------------------------------------------------
برای مشخص شدن موضوع ، شما باید محدوده کاوش را بیشتر کنید و همکف برید پائین که ببینید در شعاع بیشتری ، بازم لایه ها مثل هم هستند یا این مخلوطها فقط در یک چاله مانند هستند . و رد لایه ی سفید هم فراموش نشه
نوع سنگها بررسی بشه که مال کجاست و شکسته هم دارند یا خیر
و بررسی سفالهای شکسته از نظر طرز شکستن و همخوانی با هم
وجود استخوان در میان لایه ها
------------------------------
کار دیگر ، گشتن در کل تپه و حتی اطراف آنجا ، بدنبال علائم و سنگهای تک و بزرگ هست

لا اله الا هو

چهارشنبه 1 بهمن1398 - 1:39am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

استاد سنه جان اول که ممنونم ازتون که وقت میزاری و بدون هیچ چشم داشتی جواب سوال های منو امثال من رو میدی و وقت میزاری :x
استاد جان راجب ملات زیر سنگ ها ملات بنظرم رسوب نیست چون هر سنگی رو که در میاوردم یه لایه چند سانتی از ملات زیر اون سنگ بود یه ملات سفید رنگ اینجوری بگم استاد شما فرض کن یه ملات چند سانتی بریزی روی زمین و سنگ هارو فرو کنی توی ملات سنگ ها هم سنگ های رودخانه ای هستن چون سنگ ها گرد هستن و دقیق بغل همین تپه سمت جنوب یه رودخانه دائمی هست که سنگ ها مال همون رودخونه هست که به سنگ گرد رودخونه ای معروف هست و همه سنگ ها گرد هستن و اندازه کف کف دست شایدم بزرگتر و سمت شمال تپه هم یه چشمه بوده که خشک شده البته بهار و تابستون اب داره تپه هم یه جورایی حالت مخروطی داره که روی تپه هیچگونه سنگی نیست ولی سمت شمال تپه یه کوه بلند سنگی هست راجب ادامه داشتن لایه سفال هم استاد اوایل حفاری سفال بصورت سنگ چین بودن که به راحت نصف فرغونی سفال بود بعد در عمق 150 سانتی باز سه لایه سفال هست که توی دیواره مشخصه و حفاری بشه به بغل بازم ادامه داره و راجب ملات هم اینو بگم استاد وقتی سنگی رو که در میاوردم لایه ملات چند سانتی زیرش بود که باید با بغل بیل بزور اون لایه ملات رو جدا میکردی ملات هم رنگش کرم رنگ هست
سفال ها از یه جنس هستن مثلا سفال ها به برجستگی دارن که روی اکثر سفال ها هست
استخوان مشاهده نکردم
سنگ ها هم شکسته ندارن و همه سالم و گرد هستن ولی بعضی سنگ های کوچیک لابه لای سنگ های بزرگ قرار داره و نکته دیگه روی سنگ ها اثری از ملات نیست فقط بغل سنگ ها و زیر سنگ ها بعبارتی تا جایی که سنگ توی ملات فرو رفته

ولی بازم اصل نظر شما و هر چی شما دستور بدین

چهارشنبه 2 بهمن1398 - 1:22pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

خواهش میکنم
اگه سنگها در ملات فرو رفته باشن و مال رودخانه ،دیگه شکی نیست که ملات هست نه رسوب
با این وجود ، دو حالت میمونه: سنگفرش یا لایه ضد نفوذ
برای مشخص شدن این دو حالت
باید یه مقدار وسیعتر ، سفال ها و خاک رو تخلیه کنید اما به سنگها دست نزنید تا حداقل دو متر از سنگها نمایان بشه
بعد اگه سطح سنگها تخت بود و مرتب کنار هم بودن و نزدیک هم چیده شده بودن ، یعنی با حساب و کتاب ، در ملات گذاشته بودن ، میشه سنگ فرش
اما اگه سطح کلی سنگها ناملایم بود و تیزی رو به بالا داشتند و تقریبا نامرتب کنار هم بودند و بینشون فاصله ی نامرتب بود ، یعنی یه لایه درست کردن که آب به پائین نفوذ نکنه
در این صورت ، زیرشون ارزش داره وگرنه باید بازم بررسی بشه

لا اله الا هو

چهارشنبه 2 بهمن1398 - 1:59pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ممنونم استاد عزیز و دوست داشتنی چشم حتما بیشتر حفاری میکنم و نتیجه رو بهتون اعلام میکنم بازم ممونم

چهارشنبه 2 بهمن1398 - 4:30pm

bantama نوشته است:
دوستان این نماد ها رو سفید کردم تا بهتر دیده بشه
اون خطه تصویر دو هم یه مثلثه اون خطش تو سایه است
اینا کنار هم بودند
هر کدو از هم یه دو متری فاصله داشتند

تصویر نخست شما به قبور و دفینه اشاره نداردفقط مشخصه از محیط را شرح داده،تصویر دوم نباید تنها بیاد، تصویر سوم اشاره های محیطی است که منحصرا معنی ندارد و وابسته به علایم دیگر است،فلحال تصویر از کل سنگ و محیط می تواند راه گشا باشد

شنبه 5 بهمن1398 - 2:30pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6393 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 619 , 620 , 621 , 622 , 623 , 624 , 625 ... 640  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 35 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure